Jump to content

Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αυτό έχω. Απλά δεν είχα διαβάσει κάποια νέα οδηγία για αυτό που ανέφερες και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Θα είχε γίνει λίγο βούκινο μια τέτοια είδηση...:)

Anyway δες το μη βρεθείς προ εκπλήξεως πάντως αν κάποια στιγμή τους χρειαστείς.

Βασικά κάποιος συμφορουμιτης από εδώ μέσα μου το είπε για αυτό και τους ρώτησα. Anyway...αχρείαστοι ας είναι!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να δεις το Material Dark που είναι free, ή το Material Dark ωστόσο εγώ μετά από μία εβδομάδα χωρίς κανένα θέμα θα πρότεινα να δοκιμάσεις και substratum/sungstratum με Swift Black theme για την απόλυτη εμπερία αφού έτσι θα γίνουν μαύρες και μη TW εφαρμογές.
Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για να το βάλουμε?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για να το βάλουμε?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις το Material Dark που είναι free, ή το Material Dark ωστόσο εγώ μετά από μία εβδομάδα χωρίς κανένα θέμα θα πρότεινα να δοκιμάσεις και substratum/sungstratum με Swift Black theme για την απόλυτη εμπερία αφού έτσι θα γίνουν μαύρες και μη TW εφαρμογές.

Καλησπέρα επειδή είδα το video και μου άρεσε να ρωτήσω κάτι όταν βγαίνει κάποια ενημέρωση για κάποια εφαρμογή μετά πρέπει να την ξανά επιλέγω για να γίνει μαύρη ισχύ κάτι τέτοιο?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Το πιο σημαντικό πρόβλημα στο substratum είναι οταν έχει update πρέπει να το κάνεις απεγκατασταση.

Το δοκίμασα λίγο και ενώ έχει πολλές δυνατότητες θέλει δουλειά στο τομέα αυτό των περιορισμων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή είδα το video και μου άρεσε να ρωτήσω κάτι όταν βγαίνει κάποια ενημέρωση για κάποια εφαρμογή μετά πρέπει να την ξανά επιλέγω για να γίνει μαύρη ισχύ κάτι τέτοιο?
Πρέπει να περιμένεις να βγάλει update ο themer. Μέχρι τότε έχεις 2 επιλογές.

Η πιο safe, δεν κάνεις update την εφαρμογή.

Η δεύτερη που κάνω εγώ, κάνω update την εφαρμογή και αυτή απλά πλέον είναι πάλι λευκή.

Το πιο σημαντικό πρόβλημα στο substratum είναι οταν έχει update πρέπει να το κάνεις απεγκατασταση.

Το δοκίμασα λίγο και ενώ έχει πολλές δυνατότητες θέλει δουλειά στο τομέα αυτό των περιορισμων.

Απεγκατασταση? Τα layers εννοείς ή την ίδια την εφαρμογή του substratum?

 

Sent using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περιμένεις να βγάλει update ο themer. Μέχρι τότε έχεις 2 επιλογές.

Η πιο safe, δεν κάνεις update την εφαρμογή.

Η δεύτερη που κάνω εγώ, κάνω update την εφαρμογή και αυτή απλά πλέον είναι πάλι λευκή. Απεγκατασταση? Τα layers εννοείς ή την ίδια την εφαρμογή του substratum?

 

Sent using Tapatalk

Νομίζω μόνο τα layers κάπου είχε αναφερθεί στο φόρουμ ξανα.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο τα layers κάπου είχε αναφερθεί στο φόρουμ ξανα.
Εγώ δεν απεγκαθηστω κάτι. Παρά μόνο layers που αφορά εφαρμογές με επιλεγμενη συγκεκριμένη έκδοση, πχ Instagram, what's up. Τα άλλα τα κάνω update. Κατά τα άλλα και πάλι να δημιουργούσε πρόβλημα αυτό που κάνω και να ήθελε όντως απεγκαταστασγ την layers και να βάλεις μετά τα κουνουρια τι έγινε? Και στο update το ίδιο πράγμα είναι. Κάνει build και μετά install άρα? Η διαγραφή των layers 20 δευτερόλεπτα είναι αν θες. Για update η νέα layers θες ίδιο χρόνο και διαδικασία.

 

Προφανώς αν θες να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο το κάνεις. Έτσι και αλλιώς είτε στην αρχική είτε σε update χρειάζεται reboot οπότε το λιγότερο που θα πειράζει είναι η απεγκατασταση των layers.

 

Για μένα αυτή η διαδικασία, συνολικά 2 λεπτών με το ρολόι αξίζει όταν έχεις μαύρο παντού, chrome, hangouts, gmail, what's up, insta, Twitter, Google app κλπ και όχι μόνο σε Samsung εφαρμογές.

 

Sent using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κώστα με έπεισες και το ξανά έβαλα.

Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά δε μαυρίζει τα tiles στα quick settings πάνω, και το πληκτρολόγιο (σε ότι αφορά το σύστημα).

Από applications παρόλο που τα ενεργοποίησα δε δουλεύουν στα eBay, Dropbox, Facebook, Nova launcher.

Στο Messenger οκ το γράφει ότι δουλεύει μόνο στην 146 έκδοση που είναι παλιά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Κώστα με έπεισες και το ξανά έβαλα.

Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά δε μαυρίζει τα tiles στα quick settings πάνω, και το πληκτρολόγιο (σε ότι αφορά το σύστημα).

Από applications παρόλο που τα ενεργοποίησα δε δουλεύουν στα eBay, Dropbox, Facebook, Nova launcher.

Στο Messenger οκ το γράφει ότι δουλεύει μόνο στην 146 έκδοση που είναι παλιά.

Facebook είναι το ίδιο με το messenger. Βασικά νομίζω δεν έχει καν θέμα για το Facebook. Nova εμένα δουλεύει. Για τα tiles παραθετω φωτογραφία.

Ωστόσο όπως λέει και ο dev του Swift εαν διαβάσεις το documentation που έχει.

"It can be that the Samsung system decides to drop an app overlay on reboot. We don't know why it happens sadly. Wha you can try is to reinstall the app after reboot and before you open the app you go into app settings and force close it. Then, without rebooting, check if it's themed"

4247146cefb3dba44593dc0d1792e755.jpg

 

Sent using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, χρειάζεται reboot η συσκευή κάθε φορά που ενεργοποιούμε κάποιο overlay;

Έκανα μια επανεκκίνηση και δούλεψαν τα μαύρα tiles.

Πράγματι, για το Facebook δεν έχει overlay.

Ο Nova ακόμη και μετά το reboot δε δουλεύει.

fb21b43f1ed843c4ae415cbd7f325028.jpg1b994968a83c05eed434918a2fc65904.jpgd0af793267a1bba3a15dc0cdc7702058.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως θέλει reboot! Μόνο με OMS παίζει χωρίς reboot. Το TW υποστηρίζει το παλιό RRO οπότε κάθε φορά που κάνεις apply ένα overlay ή και κάνεις update θα πρέπει να κάνεις reboot. Αξίζει για μένα 100%. Όταν έχεις amoled "επιβάλλεται" :lol::lol: να γυρίσεις ότι μπορείς σε μαύρο φόντο. Όχι για την μπαταρία. Μόνο και μόνο ότι έχεις πραγματικό μαύρο είναι το κάτι άλλο.

 

Στον nova πρακτικά το overlay ίσως δεν κάνει apply στο μενού του αλλά σε ότι βλέπεις στην λειτουργία και αυτό διότι ο Nova από μόνος του έχει black mode. Εάν πας στις ρυθμίσεις στο night mode και το βάλεις Always θα το δεις. Το έχει χρόνια αυτό.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το χρησιμοποιώ το night mode απλά το είχα βάλει στο never νομίζοντας ότι θα κάνει conflict με το swift black.

Εξαιρετικά. Και πράγματι το google chrome search widget μαύρισε και αυτό μετά το reboot.

Τώρα μένει να τσεκάρουμε τη μπαταρία.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι το χρησιμοποιώ το night mode απλά το είχα βάλει στο never νομίζοντας ότι θα κάνει conflict με το swift black.

Εξαιρετικά. Και πράγματι το google chrome search widget μαύρισε και αυτό μετά το reboot.

Τώρα μένει να τσεκάρουμε τη μπαταρία.

 

Κάνε τις δοκιμές και πες. Εγώ δεν έχω μεγάλο κριτήριο. 3 μέρες έμεινα χωρίς substratum όπου ήταν και οι πρώτες μέρες άρα στρώσιμο και δεν έχω δείγμα μπαταρίας πριν και μετά. Το μόνο σίγουρο βέβαια είναι ότι δεν βλέπω κάποιο περίεργο drain. Δεν έχω φτάσει ποτέ κάτω από το 45-50%(~3-3,5 ώρες sot) μέσα στην μέρα με αρκετή χρήση. Με πιο minimal χρήση φορτίζω το δεύτερο βράδυ. Βέβαια να αναφέρω ότι έχω το AOD κλειστό το οποίο προσωπικά βρήκα τις πρώτες μέρες να χαλάει πολύ μπαταρία στην αναμονή και με μηδενική πρακτική για τα δικά μου γούστα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις απόδοση πουθενά με τα antivirus στο Android, σπαταλάς πόρους συστήματος τσάμπα.

Η samsung απλά έκανε συμφωνία με την McAfee και γι'αυτό σου λέει να το ενεργοποιήσεις εκεί.

Ο κόσμος έχει μανία με το να κλείνει εφαρμογές και να "βελτιστοποιει" με προγράμματα και task killers, οπότε χτυπάνε εκεί.

"Θα πάει 100% το κινητό μου οπότε ναι, θα το ενεργοποιήσω γιατί το 100% είναι καλύτερο από το 90%.." :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Το ενεργοποίησα και η απόδοση έφτασε στο 100%

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Το ενεργοποίησα και η απόδοση έφτασε στο 100%
Αν ενεργοποίησες το antivirus, το πιο πιθανό η απόδοση να πέσει παρά να ανέβει..
Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποίησες το antivirus, το πιο πιθανό η απόδοση να πέσει παρά να ανέβει..

 

Μην τα κάνεις τραγικά τα πράγματα... το Antivirus αυτο δουλεύει μονο αμα πας και το πατήσεις να κάνει αναζήτηση... μονο του δεν κάνει το παραμικρό ουτε σε ενοχλεί!

Αρα η ολη κουβέντα δεν εχει λογο να συνεχιστή ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μια ερώτηση που βρίσκεται η επιλογή που ρυθμίζεις το ποσοστό 30% για να σου βγάζει ειδοποίηση για να ενεργοποιήσεις την εξοικονόμηση μπαταρίας μόλις φτάσει 30% η μπαταρία?

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τις δοκιμές και πες. Εγώ δεν έχω μεγάλο κριτήριο. 3 μέρες έμεινα χωρίς substratum όπου ήταν και οι πρώτες μέρες άρα στρώσιμο και δεν έχω δείγμα μπαταρίας πριν και μετά. Το μόνο σίγουρο βέβαια είναι ότι δεν βλέπω κάποιο περίεργο drain. Δεν έχω φτάσει ποτέ κάτω από το 45-50%(~3-3,5 ώρες sot) μέσα στην μέρα με αρκετή χρήση. Με πιο minimal χρήση φορτίζω το δεύτερο βράδυ. Βέβαια να αναφέρω ότι έχω το AOD κλειστό το οποίο προσωπικά βρήκα τις πρώτες μέρες να χαλάει πολύ μπαταρία στην αναμονή και με μηδενική πρακτική για τα δικά μου γούστα.

Σήμερα έκανε update το Instagram/Youtube και το Swift Black.

Ενώ έκανα ξανά την εγκατάσταση των layers (γιατί έγιναν λευκές κατευθείαν οι εφαρμογές μετά το update), έκανα και reboot τη συσκευή το Instagram κρασάρει και δεν ανοίγει καθόλου (στο Youtube μπήκε κανονικά το μαύρο layer).

Έκανα απεγκατάσταση μόνο το layer του Instagram, επανεκκίνηση το S8, πάλι κρασάρει η εφαρμογή.

Δεν κάνω κάτι σωστά;

 

Υ.Γ.: Εννοείται ότι έχω διαλέξει τη σωστή stable έκδοση στο Swift black.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανε update το Instagram/Youtube και το Swift Black.

Ενώ έκανα ξανά την εγκατάσταση των layers (γιατί έγιναν λευκές κατευθείαν οι εφαρμογές μετά το update), έκανα και reboot τη συσκευή το Instagram κρασάρει και δεν ανοίγει καθόλου (στο Youtube μπήκε κανονικά το μαύρο layer).

Έκανα απεγκατάσταση μόνο το layer του Instagram, επανεκκίνηση το S8, πάλι κρασάρει η εφαρμογή.

Δεν κάνω κάτι σωστά;

 

Υ.Γ.: Εννοείται ότι έχω διαλέξει τη σωστή stable έκδοση στο Swift black.

 

Μέχρι χθες το απόγευμα δεν υπήρχε νέο swift για το νέο instagram. Θα το κατεβάσω όταν βρεθώ σε wifi και θα κάνω το update και θα σου πω. Δοκίμασε τα εξής:

1) Layers manager και δες αν έχεις 2 Layers για το instagram. Σε layers που αφορούν άλλες εκδόσεις συνήθως δεν κάνει Update αλλά εγκαθιστά νέο layer που σημαίνει ότι μένει και παλιό. Φυσικά όταν το κάνεις κάνε και ένα reboot.

2) Force close app. Και άνοιξε την πάλι.

3) Force close app, clear cache, clear data και uninstall. Μετά κατέβασε την πάλι και δες.

 

Το γιατί έγιναν λευκές φαντάζομαι το κατάλαβες. Όταν κάνεις Update μία εφαρμογή τότε γίνεται πάλι λευκή. Σχεδόν σαν να χάνεται το layer. Το layer υπάρχει αλλά δεν είναι για την έκδοση που έχεις εσύ! Άρα μπορεί να κάνει πρακτικά κάτι. Οποιοδήποτε επίσης layer ή update αυτού, χρειάζεται να κάνεις reboot μετά. Προσπάθησε να καταλάβεις λίγο πως λειτουργούν τα layers και δεν θα έχεις θέματα. Τουλάχιστον εγώ δεν είχα ποτέ ούτε στο Nexus. Και ως τώρα μην το ματιάσω ούτε εδώ. Αλλά tw είναι οπότε δεν περιμένω την βέλτιστη συμπεριφορά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Κωστή αυτό ήταν, είδα στο manager ότι είχε μείνει και το layer της έκδοσης 30 του Instagram μαζί με το 31 που πήγε τώρα.

Με το που το έκανα απεγκατάσταση άνοιξε το Instagram χωρίς καν reboot.

Μωρέ τα Layers ξέρω πως λειτουργούν μιας και τα χρησιμοποιώ από εποχή Motorola Nexus 6. Εδώ με τον TW είναι λίγο μπέρδεμα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Κωστή αυτό ήταν, είδα στο manager ότι είχε μείνει και το layer της έκδοσης 30 του Instagram μαζί με το 31 που πήγε τώρα.

Με το που το έκανα απεγκατάσταση άνοιξε το Instagram χωρίς καν reboot.

Μωρέ τα Layers ξέρω πως λειτουργούν μιας και τα χρησιμοποιώ από εποχή Motorola Nexus 6. Εδώ με τον TW είναι λίγο μπέρδεμα.

Και ότι πήγα να σου πω ότι σε εμένα δουλεύουν όλα!

 

Sent using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το S8+ ενώ το είχα στην πρίζα και το φόρτιζα γύρω στο 80% έκανα επανεκκίνηση αλλά δεν άνοιξε ενώ ήταν πολύ ζεστό και αναγκάστηκα να το βγάλω και από την πρίζα. Πώς ανοίγει :mad:;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ίσως παλαβή ερώτηση :

Όταν κάνεις βαρετή χρήση της συσκευής και το βάζεις για να φορτίσει η μπαταρία της σίγουρα στο χρόνο θα μειώσει τον χρόνο ζωής της μπαταρίας τωρα η συσκευή υπάρχει κίνδυνος να πάθει κάτι ;

για να φορτίσει δυο φορες την μέρα το πολύ και μέχρι τα 80%...

Edited by piotrek
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εφαρμογή με τα tweaks (δε χρειάζεται root) την έχει δοκιμάσει κανείς; Δουλεύει σωστά απ'ότι διαβάζω στα reviews.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=substratum.draco.systemmods

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8+ (SM-G955F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...