Jump to content

Μετάβαση από Iphone 6


ilegal89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum σαν νέος και θα ήθελα την συμβουλή σας.

 

Κάτοχος Iphone 6 εδώ και δύο χρόνια, σκέφτομαι να αλλάξω συσκευή.

 

Το κινητό κατασκευαστικά είναι μια χαρά.

Δυο είναι ουσιαστικά τα θέματα που με έχουν βάλει σε σκέψεις.

Το πρώτο είναι η μπαταρία του.

Με βαριά χρήση μου βγάζει το πολύ μισή μέρα. Με ελαφριά χρήση κρατάει μέχρι το βράδυ.

 

Το δεύτερο είναι η χωρητικότητα. Έκανα το λάθος όταν το πήρα, να πάρω τα 16gb.

Έτσι, σήμερα με τα update του ios έχω φτάσει στο σημείο να μην έχω ούτε την ποσότητα μουσικής που θέλω (ακούω πολύ μουσική στο κινητό λόγω τρέξιμου, μετακινήσεων με μμμ κλπ), ούτε τον χώρο για παιχνίδια & εφαρμογές , ούτε χώρο για ταινίες, σειρές και ούτε για φωτογραφίες.

 

Το κινητό τότε το είχα πάρει μέσω επιδότησης, ειδάλλως θα κινούμουν πολύ πιο οικονομικά.

Όπως λέω να κινηθώ τώρα (μέχρι 250 πάνω κάτω). Από αναρτήσεις λοιπόν εδώ αλλά και διάφορα reviews, σχόλια κλπ

έχω καταλήξει στο Xiaomi Redmi Note 4X ή στο Xiaomi Redmi Pro.

 

Κι εδώ έρχομαι να ρωτήσω. Αξίζει η μετάβαση; Θα δω ουσιαστική διαφορά σε αυτά που ζητάω;

Ή είναι καλύτερα να παραμείνω με το 6αράκι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου αν πας απο iphone σε αυτες τις συσκευες θα ξενερωσεις..

Eρχομενος απο ios kαλυτερα να πας σε stock android αν θες να αλλαξεις os και να πειραματιστεις η να παρεις νεοτερο iphone ..

Nομιζω καλυτερη λυση ειναι να πουλησεις το 6 σου κοντα στα 250-300 ευρω αναλογα σε τι κατασταση ειναι

και να αγορασεις η το nexus 6p , iphone 6s 64 , iphone 7 δινοντας 150 με 300 ευρω αναλογως.

 

ΤΟ pixel δεν το προτεινω γτ η τιμη του ειναι αστεια αν και κινηταρα..

 

 

 

*To μεγαλο καλο με τα iphone ειναι οτι κρατανε πολυ μεταπωλητικη αξια κατι το οποιο δεν θα το βρεις με τα android.

Link to comment
Share on other sites

έχω καταλήξει στο Xiaomi Redmi Note 4X

 

Τσιμπα το. Θα παθεις πλακα απο τη μπαταρια. Χωρια οτι το MIUI εμφανισιακα εχει στοιχεια απο IOS οποτε θα προσαρμοστεις ευκολοτερα.

 

Βεβαια θα χασεις σε καμερα τη νυχτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να αγορασεις η το nexus 6p , iphone 6s 64 , iphone 7 δινοντας 150 με 300 ευρω αναλογως.

 

Μεχρι 250 ευρω γραφει ο φιλος. Αυτα που λες κανουν 460-600 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

@Antretng Από όσο το έχω δει το MIUI, κι εγώ το βρήκα αρκετά κοντά στο ios.

 

Σε αυτό που λες για την κάμερα την νύχτα, από την μια δεν με ενδιαφέρει και τόσο πολύ το θέμα κάμερας και από την άλλη υπάρχει και η επιλογή να έχω και το 6άρι σαν συσκευή.

 

@slokie

 

Σκέφτομαι να το κρατήσω το 6άρι και να το έχω σαν συσκευή ''μπαλαντέρ''

 

Να έχω το ένα δηλαδή για όλη την ημέρα, με τα τραγούδια μου,τις ταινίες, τα παιχνίδια κλπ και εάν χρειαστεί το βράδυ λόγου χάρη να switchάρω στο 6άρι.

 

Επίσης, να ρωτήσω και κάτι ακόμα επί ευκαιρίας και τους δυο σας επειδή σήμερα πέρασα μια βόλτα από Κωτσόβολο.

Εμφανισιακά μου άρεσε πάρα πολύ και το P9 lite. Και το λειτουργικό του έτσι όπως το είδα.

Αν λοιπόν κρατήσω έτσι όπως έγραψα το 6άρι για ειδικές καταστάσεις, να προτιμήσω το Redmi Note 4X ή το P9 Lite;

 

Το Xiaomi μου αρέσει κι αυτό αρκετά αλλά βλέπω ότι παίζει θέμα με τα Ελληνικά.

Ότι δηλαδή πρέπει να κατεβάσεις από το xiaomi-miui την σωστή rom, να κάνεις μια μεγάλη διαδικασία για να την εγκαταστήσεις.

Κι εγώ είμαι τέρμα Noobας με αυτά. Και για αυτό κωλύομαι λίγο.

Sorry αν κούρασα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρεις απο κωτσοβολο ή απο καταστημα που εχει εκδοση με την official global δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα. Παιζουν ελληνικα κανονικα.

 

Κοιτα και το iphone6 δεν εχει και τη καλυτερη καμερα τη νυχτα αλλα ναι υπολογιζε χειροτερα αποτελεσματα τη νυχτα. Οσον αφορα το p9 lite ο μονος λογος να το προτιμησεις ειναι για τη καπως καλυτερη καμερα απο το 4X τη νυχτα. Σε ολα τα αλλα υστερει. Οποτε αν κρατησεις το iphone6 τοτε ειναι που δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις p9 lite ;)

 

Αλλα και να μην το κρατησεις το iphone παλι προς το 4X θα σου λεγα να πας. Πιο vfm. Ειμαι σιγουρος οτι σιγα σιγα θα το αφησεις στην ακρη το iphone6 (εκτος και αν δεν μπορεις να αποχωριστεις το IOS)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν το παρεις απο κωτσοβολο ή απο καταστημα που εχει εκδοση με την official global δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα. Παιζουν ελληνικα κανονικα.

 

Κοιτα και το iphone6 δεν εχει και τη καλυτερη καμερα τη νυχτα αλλα ναι υπολογιζε χειροτερα αποτελεσματα τη νυχτα. Οσον αφορα το p9 lite ο μονος λογος να το προτιμησεις ειναι για τη καπως καλυτερη καμερα απο το 4X τη νυχτα. Σε ολα τα αλλα υστερει. Οποτε αν κρατησεις το iphone6 τοτε ειναι που δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις p9 lite ;)

 

Αλλα και να μην το κρατησεις το iphone παλι προς το 4X θα σου λεγα να πας. Πιο vfm. Ειμαι σιγουρος οτι σιγα σιγα θα το αφησεις στην ακρη το iphone6 (εκτος και αν δεν μπορεις να αποχωριστεις το IOS)

 

Το είδα που το διαφήμιζε το welcome stores με global version στα 249 με 2 χρόνια εγγύηση από infoquest.

Αν όντως είναι έτσι όπως μου λες, τότε θαρρώ πως έκλεισε, πάω για xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα που το διαφήμιζε το welcome stores με global version στα 249 με 2 χρόνια εγγύηση από infoquest.

Αν όντως είναι έτσι όπως μου λες, τότε θαρρώ πως έκλεισε, πάω για xiaomi.

 

Ναι ιδιο κινητο ειναι. Οσα ειναι infoquest ειναι 100% official global rom με ελληνικα.

 

Αντε, καλοριζικο :p:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα,θα συμφωνήσω με την πιο πάνω δημοσίευση ότι το 6αρι θα έχει καλή μεταπωλητική αξία.Αν θες ρίξε μια ματιά και στο OnePlus 3.
Link to comment
Share on other sites

300e το μηλο + 120 δικα σου. αγοραζεις το s7 και εχεις κινηταρα για 3 χρονια. Δεν υπαρχει λογος και να βαλεις 250 δικα σου και να κρατησεις το 6αρι γιατι θα εχεις 2 μετριες συσκευες ενω μπορεις να παρεις μια δυνατη-ολοκληρωμενη 2016 συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην πουλησει το μηλο και ενα νεφρο και να μην παρει το pixel? :p

 

Το με ποση ευκολια προτεινετε να σκασει τα διπλα λεφτα με ξεπερναει... 250 ειπε ο φιλος. Το πως θα τα βρει τα χρηματα αλλη ιστορια. Στη τελικη μπορει να πουλησει το iphone οποιαδηποτε συσκευη και αν παρει ;) Αλλωστε μονο μετρια επιλογη δεν το λες το Note 4X εφοσον τον ενδιαφερει η μπαταρια και η χωρητικοτητα... το iphone 7 μαλιστα δεν παιρνει καν sd και σιγουρα κανενα απο τα δυο (s7, iphone7) δεν βγαζουν το sot που εχει το 4X.

 

Να προτεινουμε με βασει τι γραφει ο ενδιαφερομενος και οχι με βασει ποια συσκευη προτιμαμε προσωπικα. Πολυ καλα κινητα και τα 2 που προτεινατε αλλα δεν ανταποκρινονται σε αυτα που ζητησε ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε. Το παιδί λέει στην αρχή πως έχει σκοπό να διαθέσει ως 250ε και μετά ανέφερε πως θα κρατήσει και το iphone.

Βάση αυτού είπα πως θα βγει ουσιαστικά κερδισμένος αν δεν κρατήσει το iphone.

 

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...