Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω αυριο θα εχω την πρωτη μου συσκευη android (Samsung Galaxy Ace)! ημουν για πολυ καιρο χρηστης iOS μεχρι πριν 2 χρονια που το παρατησα και χρησιμοποιουσα οτιδηποτε συσκευη επεφτε στα χερια μου αφου το εβλεπα ασκοπο να ξοδευω τα χρηματα μου σε πανακριβα smartphones μιας και δεν εχω αναγκη απο ολες τις λειτουργιες που σου προσφερουν. Τωρα ομως το συμβολαιο μου μου δινει αυτη την android συσκευη και σκεφτηκα γιατι οχι..Μπορει πρακτικα να απεχω απο τον χωρο των smartphones ομως διαβαζω τα περισσοτερα νεα.. Η δικη μου απορια ειναι η κλασσικη διαμαχη με το ποιοι σε παροκολουθουν περισσοτερο η apple, ή η google? Ηξερα οσο καιρο χρησιμοποιουσα το iOS οτι συνεχεια δινει το στιγμα μου στο δικτυο την ακριβη μου τοποθεσια τελος παντων, το οποιο δεν με ενοχλουσε και ιδιαιτερα, αλλωστε ζουσα στην Αγγλια οποτε ειτε το κινητο σου δινει στιγμα ειτε οχι οι καμερες σε καταγρφουν οπου κι αν εισαι! Διαβαζα ομως πριν μερικους μηνες οτι τα android ειναι ακομα χειροτερα..οτι ειναι σαν keyloggers αποθηκευουν και στελνουν οτιδηποτε πληκτρολογεις πανω στο κινητο σου..δεν θα γινω συνομοσιολογος για να πω οτι σε παρακολουθουν, θα πω οτι ισως το κανουν για να μπορουν να σε spammάρουν αποτελεσματικοτερα με τις διαφημισεις τους! Στο αρθρο λοιπον που διαβαζα τοτε και ελεγε για τον debugger ο οποιος ανακαλυψε αυτο που κανει το android ειχε και εναν τροπο για να σταματησεις αυτη τη λειτουργεια απο το συστημα..δυστηχως οσο κι αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω το πολυ ενδιαφερον αρθρο, οποτε θα ηθελα την γνωμη σας και στο θεμα, αλλα και τον τροπο για να σταματησει αυτη η λειτουργια στο τηλεφωνο! Επισης θελω να ξερω αν τυχον σταματησει και εγκαταστησεις καποια εφαρμογη που δεν διαβασεις τα ψιλα γραμματα μπορει να ενεργοποιηθει και παλι αυτη η λειτουργια απο μονη της, στελνοντας ολα τα δεδομενα σου ωστε να γινεισαι ευκολοτερα διαφημιστικος στοχος?

 

ευχαριστω!

Edited by Ragezer
Link to comment
Share on other sites

με βάση αυτήν την λογική που αναπτύσσεις θα έλεγα να πάρεις μια συσκευή απλή απλούστατη διότι σε ΟΛΑ τα σμαρτ μπορεί να σε <<παρακολουθούν>>

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

με βάση αυτήν την λογική που αναπτύσσεις θα έλεγα να πάρεις μια συσκευή απλή απλούστατη διότι σε ΟΛΑ τα σμαρτ μπορεί να σε <<παρακολουθούν>>

 

Κοιτα δεν εχω προβλημα ουτε ειμαι συνομοσιολογος που φοβαται οτι τον παρακολουθουν! Απλα θελωνα αποφυγω το οποιδηποτε τυχον spamm διαφημισεων! Επειδη δεν εχω δουλεψει ξανα με android και επειδη εξω απο τον χορο ακουγονται πολλα απλα ειπα να κανω την ερωτηση!:)

 

Τελικα με λιγο παραπανω ψαξιμο βρηκα καποιες πληροφοριες! Απ'οτι φαινεται δεν ειναι θεμα του Android αλλα θεμα του καθε δικτυου που θα κανει εγκατασταση της εφαρμογης "Carrier IQ" στη συσκευη πριν την πωληση της! Δεν διαβασα κατι για ελληνικα δικτυα αλλα ποτε δεν ξερεις! Αν καποιος ενδιαφερεται και θελει να διαβασει μερικα πραγματα παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα εδώ ειναι ενα ωραιο συντομο αρθρο που θα σας βοηθησει!

Edited by jastonas
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με λιγο παραπανω ψαξιμο βρηκα καποιες πληροφοριες! Απ'οτι φαινεται δεν ειναι θεμα του Android αλλα θεμα του καθε δικτυου που θα κανει εγκατασταση της εφαρμογης "Carrier IQ" στη συσκευη πριν την πωληση της! Δεν διαβασα κατι για ελληνικα δικτυα αλλα ποτε δεν ξερεις! Αν καποιος ενδιαφερεται και θελει να διαβασει μερικα πραγματα παραπανω για το συγκεκριμενο θεμα εδώ ειναι ενα ωραιο συντομο αρθρο που θα σας βοηθησει!

στην Ευρωπη δε συνανταται αυτο το λογισμικο, μην ανησυχεις, ειδικα στην Ελλαδα. υπαρχει και εφαρμογη που βλεπει αν το εχεις..

Link to comment
Share on other sites

στην Ευρωπη δε συνανταται αυτο το λογισμικο, μην ανησυχεις, ειδικα στην Ελλαδα. υπαρχει και εφαρμογη που βλεπει αν το εχεις..

 

Μηπως θα μπορουσες να μου πεις το ονομα της εφαρμογης? είναι αυτή μηπως? Κοιταξε στην Αγγλια σιγουρα συνανταται η εφαρμογη Carrier IQ και στα iPhones και στα Android phones αν εισαι στην T-Mobile ας πουμε σιγουρα παιζει! Τώρα για ελλαδα δε νομιζω αλλα εναν ελεγχο θα ηθελα να τον κανω!

Link to comment
Share on other sites

ναι το carrier IQ ειναι. για Αγγλια δε μου φαινεται τοσο περιεργο. εχει εφαρμογη στο μαρκετ, νομιζω απο τον supercurio, αλλα δε θυμαμαι αν θελει root για να δουλεψει, δοκιμασε το.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Υπαρχει καποιος τροπος (ή εφαρμογη) σε Android 2.3.5 (Alcatel 918D) να προεπιλεξω ποια SIM θα χρησιμοποιει το κινητο για καθε contact?

Δηλαδη αντι να με ρωταει καθε φορα απο ποια SIM να καλεσει, με καποιο τροπο να ξερει οτι π.χ. για την επαφη Χ θα χρησιμοποιει την SIM1, ενω για την επαφη Υ την SIM2.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι το carrier IQ ειναι. για Αγγλια δε μου φαινεται τοσο περιεργο. εχει εφαρμογη στο μαρκετ, νομιζω απο τον supercurio, αλλα δε θυμαμαι αν θελει root για να δουλεψει, δοκιμασε το.

σ'ευχαριστώ πολυ!

 

Αλλη απορια τωρα..Επειδη τα 2gb class 4 που εχει το Galaxy Ace μεσα στη συεκευασια δε μου ειναι αρκετα και σκοπευω να αγορασω καινουργια καρτουλα! θελω να ρωτησω τι προτεινετε? Class 6 είναι καλα ή να πάρω ακόμα πιο γρήγορη class 10 ας πουμε? αυτή φαίνεται πολυ καλή σε αναλογια χωρετικοτητας, ταχυτητας και τιμης..τη συμβουλη σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί κανείς να κατεβάσει και να αποθηκεύσει στον υπολογιστή του τις δωρεάν .apκ εφαρμογές του android market.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί κανείς να κατεβάσει και να αποθηκεύσει στον υπολογιστή του τις δωρεάν .apκ εφαρμογές του android market.

Ευχαριστώ.

 

Στις τελευταιες σελιδες του επισημασμενου των εφαρμογων εχω ποσταρει λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες σελιδες του επισημασμενου των εφαρμογων εχω ποσταρει λινκ.

 

Δηλαδη που ακριβως; δεν το βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη που ακριβως; δεν το βρισκω.

 

Και εγώ θα ήθελα μία βοήθεια. Μήπως υπάρχει διαθέσιμο το συγκεκριμένο link;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη που ακριβως; δεν το βρισκω.

 

 

 

 

 

 

 

Και εγώ θα ήθελα μία βοήθεια. Μήπως υπάρχει διαθέσιμο το συγκεκριμένο link;

Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

 

 

εδω παιδια

Ημουν απο το κινητο, σορρυ :grin:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος με την εφαρμογη facebook for android οταν παταω ενα λινκ που αφορα youtube (μου ανοιγει παραθυρο με επιλογες με πιο προγραμα θα ανοιξω το βιντεο πλοιηγος, skyfire,opera) να μου βγαζει κ επιλογη για το .app του youtube????Με καποιο τροπο γινεται γιατι στην εφαρμογη 3d flowers facebook βγαζει την επιλογη μεταξη των αλλων και youtube κανονικα....
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος με την εφαρμογη facebook for android οταν παταω ενα λινκ που αφορα youtube (μου ανοιγει παραθυρο με επιλογες με πιο προγραμα θα ανοιξω το βιντεο πλοιηγος, skyfire,opera) να μου βγαζει κ επιλογη για το .app του youtube????Με καποιο τροπο γινεται γιατι στην εφαρμογη 3d flowers facebook βγαζει την επιλογη μεταξη των αλλων και youtube κανονικα....

Αν επιλεξεις τον μαμα browser, δε σε οδηγεί μόνο του στο YouTube app?

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλεξεις τον μαμα browser, δε σε οδηγεί μόνο του στο YouTube app?

 

Οχι ο μαμα με πηγαινει στην mobile σελιδα/εκδοση του youtube κ δεν ενεργοποιη το youtube .app....Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να κανει ολοκληρη διαδικασια....πρωτα απο το facebook app επιλεγω το βιντεο κ πηγαινει με τον original browser στο mobile facebook κ απο εκει στο mobile youtube οσπου τελικα να ανοιξει το βιντεο οπου αν το βιντεο δεν ειναι συμβατο με κινητα (περιπου το10%) τελικα δεν το ανοιγει κιολας σε αντιθεση με το youtube .app που τα ανοιγει ολα....

Θα μπορουσα βεβαια να επιλεξω να ανοιγουν με καποιον browser οπως opera skyfire αλλα εκει κι αν εχουμε καθηστερηση.....ενω οποιος εχει δουλεψει το 3d flower facebook (ειναι οπως ηταν το facebook app στις αρχες αλλα με τεραστειες ελληψεις κ πολυ ροζ) θα εχει δει οτι βγαζει επιλογη για το youtube app κ ποσο βολικο ειναι αυτο....βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου....

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος ευχρηστος τροπος να κανω ενα export τις επαφες μου σε μια κοινή μορφη αρχειου; Πχ. pdf?

Μεχρι τωρα μονο export σε vcard μπορω να κανω, και το θεωρω δυσχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμή που έχεις gmail, ποιός ο πρακτικός λόγος να κάνεις τέτοι α πράγματα?

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν έχεις gmail καθόλου? και πως δουλεύει????

όπως και να χει αφού αποφάσισες να κάνεις την ζωή σου δύσκολη τότε μάλλον δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.

ίσως θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποιες από τις εφαρμογές τύπου on the cloud

ή αν υπάρχουν sim (πειραγμένες) που να χωράνε όλες τις επαφές σου.

αλλά και πάλι android=gmail=google

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

gmail εχω, αναγκαστικά, αλλα οπου μπορω να το αποφυγω, το αποφευγω.

Πιστευω πρεπει να υπαρχει καποιο ευχρηστο export, τοσες χιλιαδες εφαρμογες, τι στο καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο, δεν θελω και δεν χρησιμοποιω συγχρονισμο με gmail. Οποτε ψαχνω αλλη λυση.

Μπορείς να μας πεις ένα σοβαρό λόγο πέρα απο καποια πιθανή συνομοσιολογια που δεν το χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο μου smartphone. Eντελως αρχαριος. Ειχα και το router της Forthnet (Τhomson TG585 v7) στην ακρη (δεν χρειαζομουν wifi τοσον καιρο) το συνδεσα και αυτο. Το τηλεφωνο ZTE skate (μεταχειρο, ηρθε με "Atomic R8" - Android 2.3.5) συνδεεται με το router αλλα οχι με το Internet. Mεχρι και ultrex δοκιμασα , τιποτα :(

 

καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

αμα συνδεεται το κινητο με το ρουτερ τοτε ειναι θεμα του ρουτερ

αλλες συσκευες συνδεονται ασυρματα στο ιντερνετ? μπορεις να το τσεκαρεις?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...