Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω στη κατοχή μου ένα LEVOVO A660 και η γυναίκα ένα LΕNOVO S720. Μπαίνοντας και στις ρυθμίσεις και των δύο για να δω τη μνήμη RAM που καταλαμβάνεται τη δεδομένη χρονική στιγμή, βλέπω για παράδειγμα χρήση 400ΜΒ και ελεύθερη 75ΜΒ. Εάν αθροίσω τις εφαρμογές που εμφανίζει ως ΥΠ. ΠΟΥ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ και ως ΔΙΑΔ. ΠΡΟΣΩΡ. ΜΝΗΜΗΣ δε προκύπτουν τα 400ΜΒ σε χρήση, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχουν και άλλες εφαρμογές και υπηρεσίες που είναι σε λειτουργία και καταλαμβάνουν μέρος της RAM χωρίς να εμφανίζονται σε αυτές τις δύο λίστες. Στο Α660 το πρόβλημα δεν είναι τόσο σημαντικό, αφού με την εφαρμογή GREENIFY έχω καταφέρει να έχω +120ΜΒ RAM ελεύθερα. Στο S720 όμως οι "κρυφές" αυτές εφαρμογές που καταλαμβάνουν μέρος της RAM είναι προφανώς περισσότερες, με αποτέλεσμα το τηλέφωνο να έχει σε χρήση πάντα +400 RAM και να είναι λίγο αργό στις εντολές. Και μιλάμε για δύο συσκευές οι οποίες έχουν ακριβώς τα ίδια specs (MT6577, Dual-core 1 GHz Cortex-A9, 4 GB ROM, 512 MB RAM, Android OS, v4.0.4). Πως μπορώ να ελέγξω συνολικά ποιες λειτουργίες και υπηρεσίες καταλαμβάνουν μνήμη RAM έτσι ώστε να μπορώ να τις αδρανοποιήσω;

 

Κάνεις root και πετάς εκτός όλες τις εφαρμογές που δεν θέλεις. Αν δεν βρεις οδηγό ρουτ εδώ, ψάχνεις στο xda φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στη κατοχή μου ένα LEVOVO A660 και η γυναίκα ένα LΕNOVO S720....

 

Κάνεις root και πετάς εκτός όλες τις εφαρμογές που δεν θέλεις. Αν δεν βρεις οδηγό ρουτ εδώ, ψάχνεις στο xda φόρουμ.

 

Δες το framaroot στο XDA, πρέπει να υποστηρίζει την συσκευή σου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις root και πετάς εκτός όλες τις εφαρμογές που δεν θέλεις. Αν δεν βρεις οδηγό ρουτ εδώ, ψάχνεις στο xda φόρουμ.

Δες το framaroot στο XDA, πρέπει να υποστηρίζει την συσκευή σου

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

Ευχαριστώ κατ' αρχάς για τις απαντήσεις σας. Και τα δύο κινητά είναι ήδη root, το θέμα μου είναι να βρω κάπου ποιες είναι αυτές οι "κρυφές" εφαρμογές που τρέχουν και καταλαμβάνουν μνήμη RAM και δεν φαίνονται στη λίστα των υπό εκτέλεση εφαρμογών και υπηρεσιών και μετά να επιλέξω ποιες θέλω και μπορώ να παγώσω-αδρανοποιήσω-διαγράψω.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το autokiller και διαλεξε να λειτουργει σε strict κατασταση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Sos. Μια σημαντική ελπίζω άμεση βοήθεια. Φίλος αγόρασε μόλις τώρα μια Android συσκευή και θέλει να βάλει τα στοιχεία λογαριασμού του στο νέο του κινητό από το προηγούμενο πάλι Android κινητό του αλλά δυστυχώς δεν βρίσκει το password του. Μπαίνουμε από το παλιό του κινητό ακόμη και στην Gmail διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αλλά δεν υπάρχει κάποιο μήνυμα με τα στοιχεία πρόσβασης που είχε φτιάξει. Ξέρετε κάποιον άμεσο τρόπο να καταφέρει να συνδεθεί; Ευχαριστώ πολύ.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Sos. Μια σημαντική ελπίζω άμεση βοήθεια. Φίλος αγόρασε μόλις τώρα μια Android συσκευή και θέλει να βάλει τα στοιχεία λογαριασμού του στο νέο του κινητό από το προηγούμενο πάλι Android κινητό του αλλά δυστυχώς δεν βρίσκει το password του. Μπαίνουμε από το παλιό του κινητό ακόμη και στην Gmail διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αλλά δεν υπάρχει κάποιο μήνυμα με τα στοιχεία πρόσβασης που είχε φτιάξει. Ξέρετε κάποιον άμεσο τρόπο να καταφέρει να συνδεθεί; Ευχαριστώ πολύ.

 

ας μπει με λάθος στοιχεία του pass του και να ζητήσει reset

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Sos. Μια σημαντική ελπίζω άμεση βοήθεια. Φίλος αγόρασε μόλις τώρα μια Android συσκευή και θέλει να βάλει τα στοιχεία λογαριασμού του στο νέο του κινητό από το προηγούμενο πάλι Android κινητό του αλλά δυστυχώς δεν βρίσκει το password του. Μπαίνουμε από το παλιό του κινητό ακόμη και στην Gmail διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αλλά δεν υπάρχει κάποιο μήνυμα με τα στοιχεία πρόσβασης που είχε φτιάξει. Ξέρετε κάποιον άμεσο τρόπο να καταφέρει να συνδεθεί; Ευχαριστώ πολύ.

 

Να υποθέσω οτι αφού δεν θυμάται το password, σημαίνει οτι δεν το πολυ-χρησιμοποιεί σαν email. Αν δεν καταφέρει να κάνει reset ούτε από υπολογιστή, εναλλακτικά μπορεί να δημιουργήσει ένα καινούριο και να σετάρει το τηλέφωνο με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ας μπει με λάθος στοιχεία του pass του και να ζητήσει reset

Του ζητά διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, την βάζει και μετά αρχίζει κάποιες ερωτήσεις. Βάζω email επικοινωνίας δικό μου,μετά τον ρωτάει ποιο πρόσφατο password θυμάται και κάτι τέτοια. Και όταν τα κάνει όλα στο τέλος του λέει.... τα στοιχεία που δώσατε δεν ταιριάζουν με τον λογαριασμό σας!!!!!!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι αφού δεν θυμάται το password, σημαίνει οτι δεν το πολυ-χρησιμοποιεί σαν email. Αν δεν καταφέρει να κάνει reset ούτε από υπολογιστή, εναλλακτικά μπορεί να δημιουργήσει ένα καινούριο και να σετάρει το τηλέφωνο με αυτό.

 

Αυτό όμως δεν προτείνεται γιατί έτσι δεν θα έχει στην καινούρια συσκευή της εφαρμογές που ίσως έχει αγοράσει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

κατοχος galaxy s4 i9505, 4.3 χωρις ρουτ

Καλησπερα..εχω προβλημα με τις καρτες μνημης..ειχα αγορασει μια sandisk 64gb απο ebay και μετα απο δυο βδομαδες χρησης και αφου ειχα περασει ταινιες και εφαρμογες μεγεθους περιπου 5 gb(αυτες που με αφηνε το συστημα γιατι δεν ειμαι ρουτ),μετα απο επανακινηση της συσκευης μου εβγαλε κενη καρτα sd..και μου ζητουσε μορφοποιηση αλλα οτι 8α σβηστουν τα αρχεια...προσπαθησα να κανω και απο το κινητο και απο το λαπτοπ αλλα δεν γινοταν...τωρα εδω και δυο βδομαδες εχω μια samsung 10 64gb παλι και μετα απο επανακινηση ενω ειχα παλι γυρω στα 5 gb αρχεια μεσα,μου εβγαλε το μηνυμα:κατεστραμενη καρτα μνημης και ζητουσε παλι μορφοποιηση(αυτη τη φορα εγινε μορφοποιηση κανονικα και δουλευει τωρα(μου το εκανε δυο φορες στην samsung)

 

Φταει μηπως η υποδοχη της μνημης του τηλεφωνου?Η επειδη εχω που και που απωλεια σηματος και οταν το πηγα για service μου ειπαν μετα απο ελεγχο,οτι ισως θελει επαναπρογραμματισμο και σκεφτηκα οτι ισως θελει για να στρωσει και το θεμα με τις καρτες μνημης...εχω την 4.3 εκδοση

 

Ευχαριστω

Absof@ckinglutely...ARIS S3.... ;)
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι αφού δεν θυμάται το password, σημαίνει οτι δεν το πολυ-χρησιμοποιεί σαν email. Αν δεν καταφέρει να κάνει reset ούτε από υπολογιστή, εναλλακτικά μπορεί να δημιουργήσει ένα καινούριο και να σετάρει το τηλέφωνο με αυτό.

Μπαίνει στο email του διότι το κινητό του απο τότε που τ αγόρασε έχει κρατημένο τον κωδικό πρόσβασης κι έτσι δεν έχει χρειαστεί να τον ξαναβάλει και να μπει στην διαδικασία να τον θυμάται.

Αυτό όμως δεν προτείνεται γιατί έτσι δεν θα έχει στην καινούρια συσκευή της εφαρμογές που ίσως έχει αγοράσει.

Ναι ακριβώς. Δεν θα μπορέσει να κάνει και τον συγχρονισμό για τις επαφές του κλπ. Όμως σε τελευταία ανάλυση εαν δεν μπορέσει, θα φτιάξει νέο λογαριασμό. Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να μου πείτε κάποιο πρόγραμμα μεταφοράς των sms και επαφών του. Το παλιό κινητό του είναι sony ericsson arc s και το νέο του είναι το LG NEXUS που μόλις κυκλοφόρησε.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς. Δεν θα μπορέσει να κάνει και τον συγχρονισμό για τις επαφές του κλπ. Όμως σε τελευταία ανάλυση εαν δεν μπορέσει, θα φτιάξει νέο λογαριασμό. Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να μου πείτε κάποιο πρόγραμμα μεταφοράς των sms και επαφών του. Το παλιό κινητό του είναι sony ericsson arc s και το νέο του είναι το LG NEXUS που μόλις κυκλοφόρησε.

 

Για sms χρησιμοποιώ από πάντα το Sms Backup & Restore. Είναι must have εφαρμογή πιστεύω και ο dev εξυπηρετικός και απαντάει άμεσα στα μηνύματα.

Όταν πρώτο-βγήκε η KitKat και υπήρχε το πρόβλημα με τέτοιου είδους εφαρμογές, όπου έπρεπε να γίνει πρώτα κύρια εφαρμογή sms για να μπορεί να γίνει η επαναφορά, του είχα γράψει ότι η εφαρμογή του δεν δουλεύει, και παρόλο που δεν είχε συσκευή με KitKat έδωσε update που έπαιζε, την ίδια κιόλας μέρα.

 

Για τις επαφές είμαι καλυμμένος με τον Google λογαριασμό, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει στο email του διότι το κινητό του απο τότε που τ αγόρασε έχει κρατημένο τον κωδικό πρόσβασης κι έτσι δεν έχει χρειαστεί να τον ξαναβάλει και να μπει στην διαδικασία να τον θυμάται.

 

Ναι ακριβώς. Δεν θα μπορέσει να κάνει και τον συγχρονισμό για τις επαφές του κλπ. Όμως σε τελευταία ανάλυση εαν δεν μπορέσει, θα φτιάξει νέο λογαριασμό. Σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να μου πείτε κάποιο πρόγραμμα μεταφοράς των sms και επαφών του. Το παλιό κινητό του είναι sony ericsson arc s και το νέο του είναι το LG NEXUS που μόλις κυκλοφόρησε.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

Τα κάνει όλα back up . Sms , επαφές , ημερολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Σε MOTOROLA MOTO G με ΚΙΤΚΑΤ 4.4.2 προσπαθά σπο το store να κάνω εγκατάσταση το SΥGIC ώστε μετά να το αγοράσω και να βάλω τον κωδικό αλλά μου βγάζει "αγνωστο σφάλμα 24" και δεν γίνεται η εγκατάσταση.

Παλιά το είχα βάλει σπασμένο για να το δοκιμάσω και προφανώς έχει αφήσει κάποια κατάλοιπα κατα την απεγκατάσταση.

Όταν μπαίνω στο λογαριασμό μου στο store απο το πισι μου γράφει intalled χωρίς να φαίνεται στο κινητό.

Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω ότι παλιό έχει μείνει?

Edited by kinezos69
Link to comment
Share on other sites

Πάτησε παρατεταμένα την εφαρμογή που θες να κάνεις user (ή το αντίθετο) και στο μενού που θα βγάλει δες την προτελευταία επιλογή

Tσουκ δεν επιασε, μηπως ξερεις και καναν αλλο τροπο;;διοτι το πατησα παρατεταμενα αλλα δυστυχως δεν αντεδρασε καν.σε καθε περπτωση σ'ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.idea.backup.smscontacts

Τα κάνει όλα back up . Sms , επαφές , ημερολόγιο...

 

OK. To εγκαθιστά στο παλαιό κινητό του, κάνει το αρχείο. Πως όμως το περνάει στο NEXUS; Δεν έχει κάρτα αλλα μόνο εσωτερική μνήμη.

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τα κανει ολα backup αλλα δυστυχως οσο αφορα τις επαφες τουλαχιστον εχει το προβλημα που εχει και το αν κανεις απλα backup απο το ιδιο το κινητο σου χωρις καποιο ειδικο προγραμμα.

Και αυτο το προβλημα/λαθος ειναι οτι ναι μεν κανει backup ολες τις επαφες αλλα δυστυχως δεν κανει και τα προεπιλεγμενα τηλεφωνα που εχεις σε καθε επαφη.

Link to comment
Share on other sites

OK. To εγκαθιστά στο παλαιό κινητό του, κάνει το αρχείο. Πως όμως το περνάει στο NEXUS; Δεν έχει κάρτα αλλα μόνο εσωτερική μνήμη.

 

Μέσα από την εφαρμογή μπορεί να τα στείλει με mail.

Επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσει μία υπηρεσία cloud Π.Χ. dropbox.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.. !!έχω κινητό lenovo Α760 android os 4.1 με 4.5 οθόνη..το πρόβλημα μου είναι,όταν βάζω μία φωτογραφία μου στην αρχική οθόνη (φόντο) την εμφανίζει με μεγάλο ζουμ(ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ).Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιος άλλος τρόπος να εμφανίζονται στην αρχική οθόνη κανονικές???Στην σελίδα με τα lenovo δεν μου έχουν απαντήσει για αυτό απευθύνομαι σε εσάς μήπως και είναι κάποια ρύθμιση που έχει να κάνει με android..... Παιδιά σας παρακαλωωωωωώ...ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!Σας ευχαριστώ..!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε Νοte 3 οταν παω να περασω τραγουδια τα οποια ειναι περασμενα με Ελληνικους χαρακτηρες μεσω kies μου τα εμφανιζει με αυτους τους ακαταλαβιστικους χαρακτηρες και μερικα ως κινεζικα, και στο τηλεφωνο και στη βιβλιοθηκη. Υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν εχω βρει..?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.. !!έχω κινητό lenovo Α760 android os 4.1 με 4.5 οθόνη..το πρόβλημα μου είναι,όταν βάζω μία φωτογραφία μου στην αρχική οθόνη (φόντο) την εμφανίζει με μεγάλο ζουμ(ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ).Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιος άλλος τρόπος να εμφανίζονται στην αρχική οθόνη κανονικές???Στην σελίδα με τα lenovo δεν μου έχουν απαντήσει για αυτό απευθύνομαι σε εσάς μήπως και είναι κάποια ρύθμιση που έχει να κάνει με android..... Παιδιά σας παρακαλωωωωωώ...ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!Σας ευχαριστώ..!!!

Δοκιμασε καποιον αλλο launcher (Nova π.χ.)

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι για αλλαγη κινητου,επανοδος σε αντροιντ,και θαθελα να μου πειτε τροπους να μεταφερω τις επαφες μου,ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...