Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

 

Χρήστης εδώ και 1 μήνα του Samsung Galaxy Note 3 με 4.3. Παρατήρησα ένα "πρόβλημα" από την πρώτη μέρα που πήρα το τηλέφωνο αλλά δεν έδωσα σημασία. Όταν με καλούν, εμφανίζονται (ως συνήθως) τα 2 κουμπιά απάντησης και απόρριψης. Το θέμα μου είναι οτι ακόμη και αν στην οθόνη δείχνει σε ποιά κατεύθυνση πρέπει να σείρω το ανάλογο κουμπί για απάντηση/απόρριψη έτσι ώστε να γίνει η λειτουργεία, με ένα απλό πάτημα η λειτουργεία γίνεται. Δηλαδή δεν χρειάζεται να το σείρω παρα μόνο να το πατήσω. Σε Note 3 που πήρε φίλος την ίδια περιόδο, δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Μήπως άλλαξα εγώ κάτι καταλάθος και βγάζει αυτό το πράγμα; Για να πω την αλήθεια με το Note 3 ξεκίνησα να δουλεύω Android.

Αν γνωρίζει κάποιος ας δώσει τα φώτα του.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Χρήστης εδώ και 1 μήνα του Samsung Galaxy Note 3 με 4.3. Παρατήρησα ένα "πρόβλημα" από την πρώτη μέρα που πήρα το τηλέφωνο αλλά δεν έδωσα σημασία. Όταν με καλούν, εμφανίζονται (ως συνήθως) τα 2 κουμπιά απάντησης και απόρριψης. Το θέμα μου είναι οτι ακόμη και αν στην οθόνη δείχνει σε ποιά κατεύθυνση πρέπει να σείρω το ανάλογο κουμπί για απάντηση/απόρριψη έτσι ώστε να γίνει η λειτουργεία, με ένα απλό πάτημα η λειτουργεία γίνεται. Δηλαδή δεν χρειάζεται να το σείρω παρα μόνο να το πατήσω. Σε Note 3 που πήρε φίλος την ίδια περιόδο, δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

Μήπως άλλαξα εγώ κάτι καταλάθος και βγάζει αυτό το πράγμα; Για να πω την αλήθεια με το Note 3 ξεκίνησα να δουλεύω Android.

Αν γνωρίζει κάποιος ας δώσει τα φώτα του.

 

Ευχαριστώ

 

Εμένα στο κινητό μου (HTC One X) συμβαίνουν και τα 2 σε διαφορετικές περιπτώσεις. Αν η οθόνη είναι κλειστή/κλειδωμένη και το τηλέφωνο κοιμάται, τότε αν με πάρει κάποιος τηλέφωνο θα εμφανιστεί το πλήκτρο απάντησης με σύρσιμο. Αν όμως το δουλεύω εκείνη τη στιγμή το τηλέφωνο, άρα ανοιχτή οθόνη, θα εμφανιστεί το πλήκτρο απάντησης το οποίο θέλει ένα ταπ για να απαντήσω, χωρίς σύρσιμο. Για τσέκαρε μήπως συμβαίνει και στο νοτε αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θα μπορουσατε να μου πειτε τον πιο απλο τροπο να κανω root ενα samsung tab 3 8.0 που αγορασα, ωστε να μπορεσω να σβησω τις εφαρμογες που δεν χρειαζομαι, κ αμεσως μετα να το κανω unroot?

Υπαρχει περιπτωση να κανω κατι λαθος κ να το στειλω αδιαβαστο, καθοτι δεν κατεχω καλα τοαθλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο κινητό μου (HTC One X) συμβαίνουν και τα 2 σε διαφορετικές περιπτώσεις. Αν η οθόνη είναι κλειστή/κλειδωμένη και το τηλέφωνο κοιμάται, τότε αν με πάρει κάποιος τηλέφωνο θα εμφανιστεί το πλήκτρο απάντησης με σύρσιμο. Αν όμως το δουλεύω εκείνη τη στιγμή το τηλέφωνο, άρα ανοιχτή οθόνη, θα εμφανιστεί το πλήκτρο απάντησης το οποίο θέλει ένα ταπ για να απαντήσω, χωρίς σύρσιμο. Για τσέκαρε μήπως συμβαίνει και στο νοτε αυτό.

 

Σε εμένα το εμφανίζει τα κουμπιά με σύρσιμο σε κάθε περίπτωση που είπες, αλλά με ένα απλό πάτημα λειτουργούν κανονικά. Δεν ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Εχω ενα προβλημα με ενα καινουργιο κινητο Haipai i9389. Το προβλημα μου ειναι οτι συνεχεια μου βγαζει μηνυμα οτι δεν υπαρχει χωρος στο κινητο.. Εντομεταξυ χθες μου ηρθε μια καινουργια SD καρτα μνημης που ειχα παραγγειλει (16GB). Οταν την βαζω την καρτα στο κινητο την αναγνωριζει και μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα.. Τι πρεπει να κανω,ετσι για οταν κατεβαζω απο το Play Store η απο καπου αλλου να αποθηκευονται στην καρτα μνημης μου;;

 

 

 

(Την μνημη την αναγνωριζει κανονικα)

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα μνήμης δεν έχει καμία σχέση με τον εσωτερικό χώρο που αποθηκεύονται οι εφαρμογές. Πήγαινε "Ρυθμίσεις > Αποθηκευτικός χώρος" και θα δεις ότι τον έχεις εξαντλήσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, θα μπορουσατε να μου πειτε τον πιο απλο τροπο να κανω root ενα samsung tab 3 8.0 που αγορασα, ωστε να μπορεσω να σβησω τις εφαρμογες που δεν χρειαζομαι, κ αμεσως μετα να το κανω unroot?

Υπαρχει περιπτωση να κανω κατι λαθος κ να το στειλω αδιαβαστο, καθοτι δεν κατεχω καλα τοαθλημα ?

 

Ρώτα στο θέμα της συσκευής σου. Αν είσαι τελείως αρχάριος, ίσως δυσκολευτείς λίγο γιατί για να κάνεις root πρέπει να αλλάξεις recovery και για unroot (και για την εγγυηση) θα πρέπει να περάσεις ξανά stock recovery. Φασαρία γενικά αν δεν έχεις όρεξη και χρόνο να ασχοληθείς...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω το κινητο motorola razr i και ταμπλετ το samsung note 10.1 LTE το καινουργιο. (βασικα θα τοχω σε μερικες ωρες).

Ηθελα να ρωτησω αν ειναι εφικτο να κανω usb tethering απτο κινητο μου στο ταμπλετ για να περνει το ταμπλετ ιντερνετ απτο κινητο μου.

ευχαριστω

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με... πως να το φτιάξω; παω να κατεβάσω τωρα απο το Play Store και μου λεει οτι δεν υπαρχει χωρος ενω εχω βαλει SD καρτα..:mad:
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με... πως να το φτιάξω; παω να κατεβάσω τωρα απο το Play Store και μου λεει οτι δεν υπαρχει χωρος ενω εχω βαλει SD καρτα..:mad:

 

Όπως ήδη σου έγραψαν, η sdcard δεν έχει να κάνει με τον χώρο που αποθηκεύονται οι εφαρμογές.

Αυτές αποθηκεύονται στην μνήμη του τηλεφώνου και μάλλον αυτή έχει γεμίσει.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω το κινητο motorola razr i και ταμπλετ το samsung note 10.1 LTE το καινουργιο. (βασικα θα τοχω σε μερικες ωρες).

Ηθελα να ρωτησω αν ειναι εφικτο να κανω usb tethering απτο κινητο μου στο ταμπλετ για να περνει το ταμπλετ ιντερνετ απτο κινητο μου.

ευχαριστω

 

Εννοείται πως είναι εφικτό. Λογικά έχει επιλογή στα settings το κινητό σου. Αλλιώς μπορείς να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή από το Play Store.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω το κινητο motorola razr i και ταμπλετ το samsung note 10.1 LTE το καινουργιο. (βασικα θα τοχω σε μερικες ωρες).

Ηθελα να ρωτησω αν ειναι εφικτο να κανω usb tethering απτο κινητο μου στο ταμπλετ για να περνει το ταμπλετ ιντερνετ απτο κινητο μου.

ευχαριστω

 

Και γιατί να μην του δώσεις ίντερνετ μέσω WiFi tethering?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! Εχω ενα προβλημα με ενα καινουργιο κινητο Haipai i9389. Το προβλημα μου ειναι οτι συνεχεια μου βγαζει μηνυμα οτι δεν υπαρχει χωρος στο κινητο.. Εντομεταξυ χθες μου ηρθε μια καινουργια SD καρτα μνημης που ειχα παραγγειλει (16GB). Οταν την βαζω την καρτα στο κινητο την αναγνωριζει και μου βγαζει παλι το ιδιο μηνυμα.. Τι πρεπει να κανω,ετσι για οταν κατεβαζω απο το Play Store η απο καπου αλλου να αποθηκευονται στην καρτα μνημης μου;;

 

(Την μνημη την αναγνωριζει κανονικα)

 

Η κάρτα μνήμης δεν έχει καμία σχέση με τον εσωτερικό χώρο που αποθηκεύονται οι εφαρμογές. Πήγαινε "Ρυθμίσεις > Αποθηκευτικός χώρος" και θα δεις ότι τον έχεις εξαντλήσει.

Βοηθήστε με... πως να το φτιάξω; παω να κατεβάσω τωρα απο το Play Store και μου λεει οτι δεν υπαρχει χωρος ενω εχω βαλει SD καρτα..:mad:

Όπως ήδη σου έγραψαν, η sdcard δεν έχει να κάνει με τον χώρο που αποθηκεύονται οι εφαρμογές.

Αυτές αποθηκεύονται στην μνήμη του τηλεφώνου και μάλλον αυτή έχει γεμίσει.

Αυτό που θες να κάνεις επιτυγχάνεται με το Link2sd. Δες έναν οδηγό εδώ. Χρειάζεται root.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να μου πείτε το πως μπορώ να δώ πόσους χαρακτήρες στέλνει το τηλέφωνο στα μηνύματα;

Από ότι κατάλαβα, είναι ζήτημα τηλεφώνου και όχι εταιρείας τηλεφωνίας. Επίσης, τι πρέπει να κάνω γιά να στέλνει μεγάλα μηνύματα χωρίς να τα "κόβει" και να χρεώνομαι δύο μηνύματα αντί ενός; :worry:

Ευχαριστώ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

2ο: ρυθμίσεις, υποστήριξη χαρακτήρων, περιορισμένη :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

2ο: ρυθμίσεις, υποστήριξη χαρακτήρων, περιορισμένη :)

Μήπως γίνεται να μου το κάνεις πιό "λιανά" ; Που βρήσκω το "υποστήριξη χαρακτήρων" ; :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείτε να μου πείτε το πως μπορώ να δώ πόσους χαρακτήρες στέλνει το τηλέφωνο στα μηνύματα;

Από ότι κατάλαβα, είναι ζήτημα τηλεφώνου και όχι εταιρείας τηλεφωνίας. Επίσης, τι πρέπει να κάνω γιά να στέλνει μεγάλα μηνύματα χωρίς να τα "κόβει" και να χρεώνομαι δύο μηνύματα αντί ενός; :worry:

Ευχαριστώ.

Μήπως γίνεται να μου το κάνεις πιό "λιανά" ; Που βρήσκω το "υποστήριξη χαρακτήρων" ; :blink:

Θα μπορούσε να βοηθήσει περισσότερο αν μας έλεγες τι κινητό έχεις και τι λογισμικό "τρέχει"..

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε με... πως να το φτιάξω; παω να κατεβάσω τωρα απο το Play Store και μου λεει οτι δεν υπαρχει χωρος ενω εχω βαλει SD καρτα..:mad:

βαλε το Link2sd , κανε ενα 2ο Partition στην καρτα και κατευθυνε ολες τις εφαρμογες εκει...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

για να δουλεψει το λινκ2σδ με το δευτερο παρτισιον σε εχτ2,η συσκευη πρεπει να ειναι ρουταρισμενη νομιζω......σε 4.0 τουλαχιστον ,πρεπει να ειναι,στα παλιοτερα δεν θυμαμαι.

αλλα πως σβηνω αρχεια απο το συστεμ φολντερ?εκανα ρουτ,εβαλα το αστρο μαναντζερ και ζητησα διαγραφη του libchromeview.so και δεν το διαγραφει.το μηχανημα ειναι ενα χαβαει γ300 με την 4.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.ο πατερας μου θελει να βλεπει ταemails του στο κινητο.ως τωρα τα βλεπει απτο outlook sto pc.

Γινεται?

Ευχαριστω

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Πως μεταφερουμε εφαρμογες απο κινητο σε κινητο; ειδικα αν τις εχουμε πληρωσει...

Γινεται μονο αμα πανε στην καρτα SD ετσι? :

Αυτό που θες να κάνεις επιτυγχάνεται με το Link2sd. Δες έναν οδηγό εδώ. Χρειάζεται root.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πως μεταφερουμε εφαρμογες απο κινητο σε κινητο; ειδικα αν τις εχουμε πληρωσει...

Γινεται μονο αμα πανε στην καρτα SD ετσι? :

 

Βάζοντας το gmail στη νέα συσκευή θα τις βρεις έτοιμες για κατέβασμα στο play επιλέγοντας τις "εφαρμογές μου".

Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να τις πληρώσεις ξανά.;)

Link to comment
Share on other sites

thnx man

και κατι αλλο, τα save στα παιχνιδια που βρισκονται, γιατι δεν βρηκα κατι.. Και καλα να τις μεταφερεις, αλλα να μην τα παιζεις απ'την αρχη.. :)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...