Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Νίκο. Το έψαξα κάποια στιγμή το πρωί και το έβαλα, εντύπωση μου έκανε από τόσες εφαρμογές στο Play Store μόνο το Track Pack Mail Tracking είχε τα ΕΛΤΑ.

Του πέρασα κι ένα tracking number, τώρα μένει ν'αλλάξει το status του για να τσεκάρω και τα push notifications.

 

Πάντως το χρησιμοποιώ καιρό τώρα και είμαι ευχαριστημένος, δουλέυει μια χαρά. Μπορείς να αλλάξεις και εταιρεία από την αρχική καρτέλα κάνοντας edit στην αποστολή που θέλεις.

 

Νίκος.

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ξερω αν θα βγω οφφτοπικ αλλα δεν ξερω που να το γραψω,Λοιπον ενα παλιο κινητο ανδροιδ το εδωσα στον πατερα μου,ομως επειδη αυτος εχει πρεσβυωπια και το κινητο εχει 2.8 ιντσες οθονη.Μου ζητησε να του κανω πιο μεγαλα τα γραμματα κυριως στο πληκτρολογιο αλλα και στο μενου γενικα αν γινεται.

εχετε να μου προτεινετε κατι;

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=name.kunes.android.launcher.activity&hl=el,νομιζω οτι αυτο σου κανει:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι με SlimBean 4.2.2, πήρα κάτι bluetooth sport ακουστικά, δεν τα πήρα τόσο για τις κλήσεις, όσο για να ακούω μουσική. Αλλά ενώ το pairing έγινε κανονικά (το δοκίμασα και με κλήση), όταν βάζω μουσική, ακούγεται από τα ηχεία του S2 μου. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; Είτε από τις ρυθμίσεις τις συσκευής είτε από του bluetooth;

 

EDIT: Για να προλάβω ίσως κάποιους, δοκίμασα την btmono, αλλά πάλι δεν ακούγεται από τα ακουστικά ήχος. Βέβαια ούτε από τα ηχεία του κινητού, οπότε κάτι αλλάζει, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι τα bluetooth ακουστικά είναι στερεοφωνικά..

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμη είναι το Trackchecker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.app.grandag.trackchecker&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hcHAuZ3JhbmRhZy50cmFja2NoZWNrZXIiXQ.. το οποίο επίσης έχει τα ΕΛΤΑ. Θεωρώ το trackchecker καλύτερο γιατί με μία καταχώρηση μπορείς να το βάλεις να ψάξει σε όσες εταιρίες θέλεις ;)

Καλημέρα, με μια γρήγορη ματιά το TrachChecker έχει πιο όμορφο interface. Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

 

Πάντως το χρησιμοποιώ καιρό τώρα και είμαι ευχαριστημένος, δουλέυει μια χαρά. Μπορείς να αλλάξεις και εταιρεία από την αρχική καρτέλα κάνοντας edit στην αποστολή που θέλεις.

 

Νίκος.

Προσωπικά κάνω το άλλο, βάζω το tracking number στο original post που φεύγει (π.χ. Ηοng Kong Post) και φτιάχνω κι άλλη μία καρτέλα με το tracking number στα ΕΛΤΑ (για όταν μπαίνει στην Ελλάδα).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που τα ακουστικά ειναι στερεοφωνικά,αν αναγνωρίζονται σωστά απο τη συσκευή θα πρέπει στις ρυθμίσεις--->bluetooth--->όνομα ακουστικών να σου δίνει 2 επιλογές.Μια για τις κλήσεις και άλλη μια για τα πολυμέσα.Αν επιλέξεις να συνδεθεί και στα "μεσα" θα ακούγεται απο το bt η μουσική. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. Σε ένα βιντεάκι που είδα, έλεγε πως μπορεί να το έβγαζε αυτό. Αλλά σε μένα δεν το βγάζει. Βγάζει μόνο για τις κλήσεις..

 

Στο βιντεάκι που είδα στην συνέχεια λέει για το BTmono, αλλά όπως είπα, δεν δουλεύει κι αυτό καλά..

Link to comment
Share on other sites

 

Ξεχασες να βαλεις και την τιμη !!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κάνω το άλλο, βάζω το tracking number στο original post που φεύγει (π.χ. Ηοng Kong Post) και φτιάχνω κι άλλη μία καρτέλα με το tracking number στα ΕΛΤΑ (για όταν μπαίνει στην Ελλάδα).

 

Αυτό ακριβώς αποφεύγεις με το Trackchecker ;) Κάνεις μόνο μία καρτέλα για τον αριθμό αποστολής σου και από τις ρυθμίσεις επιλέγεις σε ποιες εταιρίες θα ψάξει :)

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς αποφεύγεις με το Trackchecker ;) Κάνεις μόνο μία καρτέλα για τον αριθμό αποστολής σου και από τις ρυθμίσεις επιλέγεις σε ποιες εταιρίες θα ψάξει :)

Το δοκίμασα, ακριβώς αυτό έψαχνα, σ'ευχαριστώ. :) Το TrackChecker είναι ίσως η πληρέστερη εφαρμογή του είδους της στο Play Store, και τεράστιο συν ότι είναι δωρεάν!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. Σε ένα βιντεάκι που είδα, έλεγε πως μπορεί να το έβγαζε αυτό. Αλλά σε μένα δεν το βγάζει. Βγάζει μόνο για τις κλήσεις..

 

Στο βιντεάκι που είδα στην συνέχεια λέει για το BTmono, αλλά όπως είπα, δεν δουλεύει κι αυτό καλά..

Απο λιγο google search που έκανα φαίνεται πως υπάρχει αυτό το πρόβλημα στην cm10.Δηλαδή δεν υποστηρίζεται σωστά το a2dp profile.π.χ. Δες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1882735 δίνουν κάποιο fix http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1848643 το οποίο αν θες μπορείς να δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι σωστο το θεμα στο οποιο απευθυνομαι αλλα θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω (σε jellybean) να εχω αμεση προσβαση στο αρχειο των κλήσεων. Σε gingerbread γινοταν, αλλα μ τον ιδιο τροπο δοκιμαζω και μου παει στο πληκτρολογιο για να κανω κληση..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδω και μια εβδομάδα ενω είμαι συνδεδεμένος στο google account μου βγάζει να συνδέομαι ξανα καθε φορα που ανοιγω τον browser. Γιατι το κάνει αυτό;
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

 

χμμμ οχι κατι τετοιο γιατι ο πατερας μου θελει να εχει τις δυνατοτητες του ανδροιδ......

βασικα θελω απλα ενα μεγαλο πληκτρολογιο λλογικα.Απλως αυτα που βρισκω εχουν μονο λατινικους χαρακτηρες ενω θελουμε και ελληνικους και λατινικους .....

εδιτ τελικα με αυτο μπορεις να εχεις και εφαρμογες.... οποτε καλο .Τωρα θελω ενα πληκρτολογιο....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χμμμ οχι κατι τετοιο γιατι ο πατερας μου θελει να εχει τις δυνατοτητες του ανδροιδ......

βασικα θελω απλα ενα μεγαλο πληκτρολογιο λλογικα.Απλως αυτα που βρισκω εχουν μονο λατινικους χαρακτηρες ενω θελουμε και ελληνικους και λατινικους .....

εδιτ τελικα με αυτο μπορεις να εχεις και εφαρμογες.... οποτε καλο .Τωρα θελω ενα πληκρτολογιο....

ευχαριστω

smartkeyboard pro. Του αλλάζεις το μέγεθος όσο θες

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε πως με ενεργοποιημένα τα δεδομένα δεν μπορείτε να στείλετε mms (αν και δεν είναι αναγκαίο στην αποστολή απ' όσο ξέρω), ελέγξατε εαν αυτός στον οποίον στέλνετε το mms έχει ανοιχτά τα δεδομένα του??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα του φόρουμ.

Μία διευκρίνιση-ερώτηση για όποιον γνωρίζει...

 

Προσέθεσα έναν λογαριασμο mail (όχι gmail) στο κινητο και μέχρι εδω όλα καλά.

Το θέμα είναι ότι πατώντας το εικονιδιο του mail με βάζει αυτόματα στο mail ενω

εγω θα επιθυμόυσα να γράφω απλα τον κωδικό πρόσβασης.(για ευνόητους λόγους...)

Γίνεται αυτο;

 

Δηλαδή ειναι όπως το gmail που δέν έχει login και logout;

(Απο την εφαρμογή πάντα μιλάμε.)

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα και με αυτα, mms απο android δεν στελνουμε...

Ανοιξε τα δεδομενα, κλεισε τα δεδομενα, μηπως θα σε χρεωσει για data, ρε μηπως ειναι ασυμβατοτητα, μηπως φταιει ο παροχεας, μηπως φταιει η συσκευη, μηπως το ενα, μηπως το αλλο.

Ειχαμε μια απλη straightforward διαδικασια, open, απο συσκευη σε συσκευη ανεξαρτητως παροχεα, και απο τοτε που πηραμε android ξανα-ανακαλυψαμε την αμερικη, με χιλια δυο προβληματα, και χαλασε τελειως η δυνατοτητα. Μπραβο. Εμπρος με την οπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα του φόρουμ.

Μία διευκρίνιση-ερώτηση για όποιον γνωρίζει...

 

Προσέθεσα έναν λογαριασμο mail (όχι gmail) στο κινητο και μέχρι εδω όλα καλά.

Το θέμα είναι ότι πατώντας το εικονιδιο του mail με βάζει αυτόματα στο mail ενω

εγω θα επιθυμόυσα να γράφω απλα τον κωδικό πρόσβασης.(για ευνόητους λόγους...)

Γίνεται αυτο;

 

Δηλαδή ειναι όπως το gmail που δέν έχει login και logout;

(Απο την εφαρμογή πάντα μιλάμε.)

 

Και γιατί δεν βάζεις μία εφαρμογή τύπου app lock για να κλειδώνεις όποιες εφαρμογές θέλεις;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που στέλνουν με MMS και χρεώνονται (γύρω στα 40 λεπτά αν θυμάμαι καλά τη χρέωση) για μία φωτογραφία;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που στέλνουν με MMS και χρεώνονται (γύρω στα 40 λεπτά αν θυμάμαι καλά τη χρέωση) για μία φωτογραφία;

 

Κοιτα, κι εγω που 'νοιαζομαι' για τα mms, ειχα την ιδια απορια.

Αλλα καταλαβα οτι ναι, εχει ακομη μια καποια χρησιμοτητα.

Οταν ημουν στο βουνο, και ηθελα αμεσα να ενημερωσω τη γιατρο για ενα εξανθημα δερματικο το οποιο δεν μπορουσα εγω να εκτιμουσα την σοβαροτητα του, οταν στο βουνο δεν υπηρχε οχι γιατρος αλλα ουτε γαζα και η πλησιεστερη πολη ηταν μολις....3ωρες μακρια, και οταν πηρα την αποφαση να ενοχλησω την γιατρο στις διακοπες της(αυγουστος), ε ναι, με ενα mms, το ειχα κανει παλιοτερα και ηταν πραγματικα να χαιρεσαι με τις δυνατοτητες της τεχνολογιας, ε ναι λοιπον, το mms ηταν σωτηριο. Mms στη γιατρο, βλεπει τη φωτο, με παιρνει τηλεφωνο και μου λεει. Δεν ηταν σοβαρο, οποτε δεν τα μαζεψαμε αρον αρον να διακοψουμε τις διακοπες και να γυρισουμε στην πολη. Μας ειπε τι να βαλουμε στο εξανθημα, το παρηγγειλα σε ενα γνωστο που ηρθε την επομενη μερα στο χωριο, κι ολα καλα. Ουτε εμεις ταλαιπωρια, ουτε η γιατρος.

Τι να ελεγα στη γιατρο? 'ξερεις, ειναι μλκ να πληρωνουμε 0,40ε το mms, δεν συνδεεις το λαπτοπακι σου να σου στειλω ενα mail να δεις;' Δεν θα ηταν θρασσος? Εγω ειχα laptop και internet και στο βουνο. Η γιατρος στις θαλασσες του αιγαιου, ειχε? Επρεπε να απαιτησω να εχει?

Και για να σε προλαβω: θα πεις, μπορει να ειχε η γιατρος internet στο κινητο. Ε ουτε κι αυτο μπορω να το απαιτησω. Ωστε αν ειχε να εμπαινε να δει mail.

Λοιπον. Το mms, εχει τη χρησιμοτητα του. Αμεσα, ευκολα, γρηγορα, και θεωρητικα διχως τεχνικες λεπτομερειες και σεταρισματα, υποθετικα τουλαχιστον, και ετσι ηταν προ-android, επετρεπε και στον πλεον αδαή, να λαβει και να στειλει εικονομηνυματα.

Με το android, το καναμε πολεμικο το έργο, το καναμε παλουκι, το καναμε τεχνηεντως θα ελεγα, δυσκολο.

Μπραβο, αυτο θα πει προοδος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν γνωρίζω σοβαρό γιατρό που να μην έχει email. Όπως επίσης δεν γνωρίζω σοβαρό γιατρό που να κάνει διάγνωση από φωτογραφία κινητού. Πάντως αν και δεν το έχω ψάξει το θέμα γιατί δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ, υπάρχει η δυνατότητα για αποστολή MMS. Τώρα αν θα πρέπει να έχεις τα δεδομένα ανοικτά, είναι μικρό το κόστος ειδικά όταν είσαι στο βουνό και περιμένεις άμεση διάγνωση από γιατρό που δεν έχει email.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Ξανακάνω παράθεση ένα παλιό μου μήνυμα στο παρόν θέμα.Πλέον είμαι με android 4.2 αλλά και σε άλλη συσκευή που έχω στην κατοχή μου,το ίδιο ισχύει

ΗD2 unofficial cm9.0 stable wind δίκτυο f2g,στέλνω και λαμβάνω κανονικά mms.Δε πέρασα ρυθμίσεις,περάστηκαν μόνες τους με το πρώτο boot της ρομ.Για να στείλει/λάβει mms, πρέπει να ειναι ανοιχτά τα δεδομένα.Εγώ έχω πακέτο data οπότε δεν κλείνω ποτέ τα δεδομένα

Και πάλι όμως αν κάποιος δεν έχει data,απλά μπορει να σβήσει το σημείο πρόσβασης των data και να αφήσει μόνο αυτό των mms.Eγω ακομη και έτσι στέλνω και λαμβανω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κάποιος πως μπορω να σβησω τις φωτο που μου εχει στην συλλογή ; Αυτές που γίνονται συγχρονισμό απο mail picasa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κάποιος πως μπορω να σβησω τις φωτο που μου εχει στην συλλογή ; Αυτές που γίνονται συγχρονισμό απο mail picasa

 

Ή θα απενεργοποίησης το συγχρονισμό με τα λευκώματα ιστού κάνοντας μετά ένα clear cache στην συλλογή .

Ή μπαίνεις στο picasa και διαγραφεις αυτές που θέλεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...