Jump to content

Κινητό με καλή μπαταρία (και νορμάλ μέγεθος)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας φίλος έχει το Ιphone 6 plus και με απλή χρήση (και όλα ανοιχτά) του κρατάει πάνω από 50% στο τέλος της ημέρας.

Τουτέστιν, βγάζει μια μέρα σκληρής χρήσης.

Πώς τα πάνε απέναντι στα plus μοντέλα της Apple (6, 6s και 7 plus) τα Android?

Το S7 edge έχει παρόμοια αντοχή για παράδειγμα?

 

Ρωτάω γιατί ξέρω ότι σε όσα Android που είχα έπαιζε πολύ ρόλο το τί είχα ανοικτό για την μπαταρία, άσχετα από το πόσο το χρησιμοποιούσα, και αυτό γενικά δεν σου το λένε στα διάφορα τεστ.

 

ΥΓ. Τώρα έχω windows phone, ακριβώς γιατί καίει μπαταρία μόνο όσο το χρησιμοποιείς, αλλά ήρθε ο καιρός να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλη μπαταρια και νορμαλ μεγεθος δυσκολο αλλα ορισμενα κινητα υπαρχουν.iPhone SE και Xiaomi Redmi 4 ειναι 2 κινητα που εχουν καλη μπαταρια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλη μπαταρια και νορμαλ μεγεθος δυσκολο αλλα ορισμενα κινητα υπαρχουν.iPhone SE και Xiaomi Redmi 4 ειναι 2 κινητα που εχουν καλη μπαταρια.

Με ένα μοναδικό αν..

Αν δεν ανοίξεις το 4g αν η χρήση είναι wifi κύριος με ελάχιστο 4g είσαι άψογα αλλιώς.... Πάτος

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ρωτάω παίδες! Ενδιαφέρομαι για μπαταρία με όλα ανοικτά, χωρίς να βάζεις περιορισμούς στη χρήση.

Νορμάλ μέγεθος εννοώ το μέγεθος των κλασσικών Android και Iphone απλού και plus.

Όχι δηλαδή υπερμεγέθη κινητά των 200γρ+ που έχουν τις τεράστιες μπαταρίες.

Εκεί το ξέρω ότι η αυτονομία θα είναι καλή, το ερώτημα είναι αν μπορεί κανείς να τα αποφύγει και να κάνει παράλληλα τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ρωτάω παίδες! Ενδιαφέρομαι για μπαταρία με όλα ανοικτά, χωρίς να βάζεις περιορισμούς στη χρήση.

 

Νορμάλ μέγεθος εννοώ το μέγεθος των κλασσικών Android και Iphone απλού και plus.

 

Όχι δηλαδή υπερμεγέθη κινητά των 200γρ+ που έχουν τις τεράστιες μπαταρίες.

 

Εκεί το ξέρω ότι η αυτονομία θα είναι καλή, το ερώτημα είναι αν μπορεί κανείς να τα αποφύγει και να κάνει παράλληλα τη δουλειά του.

 

 

 

Την αυτονομία του 7 plus δεν την πιάνουν τα android λόγω του ενεργοβορου λογισμικού που φοράνε.Κακα τα ψέματα το iOS είναι το φιλικότερο για την μπαταρία λογισμικό.Οσον αφορά το s7 edge που ρώτησες ,μιας και αυτό έχω,με 4g,τοποθεσια και Bluetooth ανοιχτά και βαριά χρήση ισα που βγάζει τη μέρα.Και το λέω μιας και είπες ότι ο φίλος σου τα έχει όλα ανοιχτά και κάνει βαριά χρήση.

Για να μην μακρυγορώ ,δεν νομίζω να υπάρχει android συσκευή που να βγάζει τη μέρα με τα πάντα ανοιχτά.Εκτος κι αν φοράει μπαταρία πάνω από 4000 mAh.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όποιος άλλος έχει εμπειρία, ειδικά αν έχει περάσει πρόσφατα και από τα δύο συστήματα παρακαλώ να ποστάρει!

 

Ο φίλος μου θα έλεγα πως κάνει μέτρια χρήση, αλλά τα αφήνει όλα ανοικτά και στο τέλος της ημέρας έχει πάνω από 50%.

Οπότε εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι θα αντέχει μια ημέρα σκληρής χρήσης (με όλα ανοικτά)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όποιος άλλος έχει εμπειρία, ειδικά αν έχει περάσει πρόσφατα και από τα δύο συστήματα παρακαλώ να ποστάρει!

 

Ο φίλος μου θα έλεγα πως κάνει μέτρια χρήση, αλλά τα αφήνει όλα ανοικτά και στο τέλος της ημέρας έχει πάνω από 50%.

Οπότε εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι θα αντέχει μια ημέρα σκληρής χρήσης (με όλα ανοικτά)

 

με μόνιμα ανοιχτό 3g χλομό να βρεις κάτι (εκτός και αν βολευτείς στης 6,5 ίντσες)

 

και το mate 9 που θεωρείται τέρας αυτονομίας και το εχω κιόλας ναι με wifi και φως στα 30% σου βγάζει ανετα 7 ώρες οθονη και βάλε(αν κόψεις και την τοποθεσία συγχρονισμούς κλπ μπορει να πας και 9) ..... αλλά...... αν βαλεις οθονη 90+% φως και μόνιμο 4g 3 ώρες και αν.......

Link to comment
Share on other sites

Με ένα μοναδικό αν..

Αν δεν ανοίξεις το 4g αν η χρήση είναι wifi κύριος με ελάχιστο 4g είσαι άψογα αλλιώς.... Πάτος

 

Προσωπικα στο iPhone 5s,αυτη τη στιγμη με 4G η μπαταρια κατεβαινει νερακι και η συσκευη ζεσταινει και τα χερια μου χωρις θηκη που την εχω.

Με 3G ειναι σαφως καλυτερα,οσο για το SE με Wifi/3G 50-50 μια μερα θα στη βγαλει.Εκτος αμα το λιωνεις και κανεις βαρια χρηση.Με 4G και πιο ελαφρια χρηση βγαζεις μερα.Ειχα δει 5s που εβγαλε μερα με 4G αλλα ο κατοχος το ειχε για κλησεις/sms και ελαχιστο wifi/4G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

To Xiaomi Redmi 4 Prime στις 5 ίντσες με snapdragon 625 προσφέρει αντικειμενικά (για δεδομένα Android πάντα) εξαιρετική αυτονομία... To ότι το 4G τρώει αρκετή μπαταρία είναι γνωστό... Από εκεί και πέρα όλα είναι σχετικά και πάνε ανάλογα με τις ανάγκες και τη χρήση του καθενός... Στην τελική φορητές συσκευές είναι, αν θες κάτι που να παίζεις/μιλάς όλη την ώρα/χαζεύεις σε WIFI/4G πάρε και ένα powerbank μαζί σου να είσαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο iPhone 5s,αυτη τη στιγμη με 4G η μπαταρια κατεβαινει νερακι και η συσκευη ζεσταινει και τα χερια μου χωρις θηκη που την εχω.

Με 3G ειναι σαφως καλυτερα,οσο για το SE με Wifi/3G 50-50 μια μερα θα στη βγαλει.Εκτος αμα το λιωνεις και κανεις βαρια χρηση.Με 4G και πιο ελαφρια χρηση βγαζεις μερα.Ειχα δει 5s που εβγαλε μερα με 4G αλλα ο κατοχος το ειχε για κλησεις/sms και ελαχιστο wifi/4G.

Se έχω για δεύτερη συσκευή αυτό που κάνω εκεί είναι λήψη email και μόνιμο 4g με φως γύρο στα 85 90% το βράδυ οριακά προλαβαίνω την πρίζα.. Τώρα αν του βάλεις Facebook κλπ κλπ(δλδ ποιο βαριά χρήση από το email που κάνω) βγάζει δεν βγάζει μισή μέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...