Jump to content

Samsung J7 vs P9 Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Σύντομα θα πάρω ένα κινητό από τα 2. Όμως δεν μπορώ να αποφασίσω πιο από τα 2. Πήγα και τα είδα σήμερα απο κοντά στα Public εμένα προσωπικά και τα 2 σε θέμα ταχύτητας μου φάνηκαν το ίδιο. Από θέμα οθόνης το Samsung απλά αντε γειά.. Πολύ μπροστά η οθόνη του..

 

Επίσης πάλι το Samsung σαν κατασκευή είναι πολύ ποιο καλό. Βέβαια το P9 Lite είναι πιο κομψό.

 

Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος ρε παιδιά.. Καμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σύντομα θα πάρω ένα κινητό από τα 2. Όμως δεν μπορώ να αποφασίσω πιο από τα 2. Πήγα και τα είδα σήμερα απο κοντά στα Public εμένα προσωπικά και τα 2 σε θέμα ταχύτητας μου φάνηκαν το ίδιο. Από θέμα οθόνης το Samsung απλά αντε γειά.. Πολύ μπροστά η οθόνη του..

 

Επίσης πάλι το Samsung σαν κατασκευή είναι πολύ ποιο καλό. Βέβαια το P9 Lite είναι πιο κομψό.

 

Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος ρε παιδιά.. Καμία βοήθεια?

 

Το P9 Lite θα σε πάει πιο πολύ καιρό

Το Samsung σε κάποιους μήνες θα αρχίσει τα γνωστά ψιλό lag. Άσε που θα ξεχάσεις τι σημαίνει αναβάθμιση.

Ναι έχουν τα Samsung οθόνες υπερτονισμενες που σε ξεγελάνε.

Φυσικά τα δείχνουν διαφορετικά από την πραγματικότητα. Σε κάποιους αρέσει αυτό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το P9 Lite θα σε πάει πιο πολύ καιρό

Το Samsung σε κάποιους μήνες θα αρχίσει τα γνωστά ψιλό lag. Άσε που θα ξεχάσεις τι σημαίνει αναβάθμιση.

Ναι έχουν τα Samsung οθόνες υπερτονισμενες που σε ξεγελάνε.

Φυσικά τα δείχνουν διαφορετικά από την πραγματικότητα. Σε κάποιους αρέσει αυτό

 

Ότι τα huawei παίρνουν αναβαθμίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Ενω το j7 θα σκιστει στις αναβαθμίσεις!

Μια χαρά. Κριτήριο αγοράς, το πόσο συχνά πέρνει αναβαθμίσεις το κινητό!

 

Φίλε αν θέλεις καθαρό vfm κινητό πάρε το Ρ9. Για οτιδήποτε άλλο πάρε οτι άλλο θέλεις.

 

Και ναι, η Huawei δίνει αναβαθμίσεις! Άκρως περίεργο βέβαια αλλά κάνει ΚΑΙ αυτο!

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παρε το samsung φοβερή αυτονομία..Πολύ χαμηλό δείκτη sar,σε αντίθεση με το huawei..+ ότι είναι 5.5 ίντσες,για μένα μετράει πολύ αυτό.Το lag εδώ και μερικά χρόνια,στα samsung δεν ισχύει..Έχουν ελαφρωσει πολυ το λογισμικό..
Link to comment
Share on other sites

Ενω το j7 θα σκιστει στις αναβαθμίσεις!

Μια χαρά. Κριτήριο αγοράς, το πόσο συχνά πέρνει αναβαθμίσεις το κινητό!

 

Φίλε αν θέλεις καθαρό vfm κινητό πάρε το Ρ9. Για οτιδήποτε άλλο πάρε οτι άλλο θέλεις.

 

Και ναι, η Huawei δίνει αναβαθμίσεις! Άκρως περίεργο βέβαια αλλά κάνει ΚΑΙ αυτο!

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

 

Ενώ το huawei θα σκιστεί και εκείνο με την σειρά του στις αναβαθμίσεις. ....Τέλος πάντων εγώ όσο έχω δει πιο τυπική είναι στις ενημερώσεις η samsung παρά η huawei και μιλάω και σαν άτομο που επέλεξα το p9 lite για την γυναίκα έναντι του j7. Όσο για το πόσο σημαντικό κριτήριο είναι η υποστήριξη από τον κατασκευαστή για αυτό το λόγο και πήγα πριν καιρό σε nexus.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα p9 lite

Πολύ πιο δυνατό socket, καλύτερη οθόνη, καλύτερος ήχος

Έχει εξισου πολύ καλή μπαταρία, κοινώς δεν υστερεί πουθενά τουναντίον σε αρκετους τομείς υπερτερει

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το j7 από μπαταρία (2.5 μέρες) με όλα ανοιχτά και αρκετή χρήση, χαμηλό sar,καλή κάμερα (την ημέρα δεν παίζεται, την νύχτα αν παίξεις με ρυθμίσεις βγάζει πολύ καλές),χωρίς λαγκ και πολύ καλή οθόνη.

Το p9 δεν το έχω δοκιμάσει.

Καλό είναι πάντως να σου πουν όσοι έχουν δοκιμάσει όχι όσοι διαβάζουν μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο :lol:

 

Αλλα οχι οτι το P9 εχει καλυτερη οθονη απο το Samsung ρε παιδιά...

Edited by ThanosDurex
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμησεις Huawei για αντισταση-αντιδραση στη samsung!:lol:

Ετσι εκανα και εγω..:p

 

Μια χαρα ειναι και τα δυο...! Το κριτηριο ειναι δικο σου!

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο :lol:

 

Αλλα οχι οτι το P9 εχει καλυτερη οθονη απο το Samsung ρε παιδιά...

 

Ναι, βεβαίως και έχει (1280Χ720 <> 1920Χ1080).

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7983&idPhone2=7185&idPhone3=7870

Ποιο εντυπωσιακή όμως, όχι δεν έχει!

 

Ενώ το huawei θα σκιστεί και εκείνο με την σειρά του στις αναβαθμίσεις. ....Τέλος πάντων εγώ όσο έχω δει πιο τυπική είναι στις ενημερώσεις η samsung παρά η huawei και μιλάω και σαν άτομο που επέλεξα το p9 lite για την γυναίκα έναντι του j7. Όσο για το πόσο σημαντικό κριτήριο είναι η υποστήριξη από τον κατασκευαστή για αυτό το λόγο και πήγα πριν καιρό σε nexus.

 

Χωρίς βέβαια να έχω την δυνατότητα να μαντέψω ποια συσκευή θα πάρει τις περισσότερες αναβαθμίσεις και αμφιβάλοντας πάρα πολύ για το αν το J7 θα πάρει περισσότερες από την Sammy (έχω προσωπική πολύ κακή εμπειρία στο θέμα αναβάθμιση από την κυρία), αλλά τες πα, εφόσον είναι βασικό κριτήριο αυτό (ποιο θα πάρει τις περισσότερες αναβαθμίσεις) και όχι το ποια είναι καλύτερη συσκευή, ας πάρει το J7 ο φίλος μας.

 

No problem, εγώ θα το πάρω? ;)

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βεβαίως και έχει (1280Χ720 <> 1920Χ1080).

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7983&idPhone2=7185&idPhone3=7870

Ποιο εντυπωσιακή όμως, όχι δεν έχει!

 

 

 

Χωρίς βέβαια να έχω την δυνατότητα να μαντέψω ποια συσκευή θα πάρει τις περισσότερες αναβαθμίσεις και αμφιβάλοντας πάρα πολύ για το αν το J7 θα πάρει περισσότερες από την Sammy (έχω προσωπική πολύ κακή εμπειρία στο θέμα αναβάθμιση από την κυρία), αλλά τες πα, εφόσον είναι βασικό κριτήριο αυτό (ποιο θα πάρει τις περισσότερες αναβαθμίσεις) και όχι το ποια είναι καλύτερη συσκευή, ας πάρει το J7 ο φίλος μας.

 

No problem, εγώ θα το πάρω? ;)

 

Μα εγω δεν εθεσα ποτε το θεμα αναβάθμισης.. Και το εντυπωσιακη οθονη γιατι το λες ειρωνικά ? Αν το λες βεβαια..

 

Γιατι ναι το Samsung εχει πολυ ποιο ωραια χρωματα εκτως και αν δεν βλεπω σωστα εγω η κρίνω κατι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν εθεσα ποτε το θεμα αναβάθμισης.. Και το εντυπωσιακη οθονη γιατι το λες ειρωνικά ? Αν το λες βεβαια..

 

Γιατι ναι το Samsung εχει πολυ ποιο ωραια χρωματα εκτως και αν δεν βλεπω σωστα εγω η κρίνω κατι λαθος.

 

Καθόλου ειρωνικά. Εντυπωσιακά χρώματα, είναι ψεύτικα χρώματα. Από εκεί και μετά μπαίνει το προσωπικό γούστο και τι αρέσει στον καθένα.

Οι αριθμοί όμως είναι αριθμοί και μιλάνε μόνοι τους. Δες το συγκριτικό που σου έδωσα και κοίτα όλα τα πεδία.

Παντού είναι κατώτερο το J7.

 

Όμως, όπως είπα "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα". Το Ρ9 είναι σαφέστατα ανώτερο κινητό αλλά αν το J7 σου αρέσει περισσότερο παίρνεις το J7.

That's the story.

 

Μην γράφονται ανακρίβειες όμως που μπορεί να παραπλανήσουν κάποιον άλλον επίδοξο αγοραστή που θα διαβάσει.

Το link του συγκριτικού υπάρχει, όποιος θέλει το ακολουθεί και ενημερώνεται με άμεση σύγκριση.

 

Απλά δεν υπάρχει επαφή ανάμεσα στα κινητά. Πουθενά.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

To 1920x1080 δεν λέει τίποτα. Είναι σαν να λέει κάποιος ότι ο snap 810 είναι καλύτερος του 820 επειδή ο πρώτος είναι οχταπύρηνος. Δεν είναι μόνο η ανάλυση της οθόνης που παίζει ρόλο.

 

Στο notebookcheck είναι πιο αναλυτικό για τις οθόνες galaxy j7 & huawei p9lite

 

Επίσης το θέμα ψεύτικα χρώματα, ok ισχύει σε κάποιο ποσοστό μιας και μπορείς να την φέρεις στα μέτρα σου, αλλά γενικά οι περισσότεροι προτιμούν τα εντυπωσιακά ψεύτικα χρώματα από τα αληθοφανή.

 

Στο θέμα αναβάθμιση και οι δυο τα ίδια θα κάνουν κατά πάσα πιθανότητα και θα μείνουν στην 6άρα.

 

Αν θες μεγάλη συσκευή πας στο j7. Αν θες μια πιο μαζεμένη αλλά ίσως πιο ραφιναρισμένη συσκευή πας στο p9 lite.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο συσκευές είναι πολύ καλές,θα προτιμούσα Huawei γιατί είδα τη συσκευή απο κοντά και εντυπωσιάστηκα.
Link to comment
Share on other sites

To 1920x1080 δεν λέει τίποτα. Είναι σαν να λέει κάποιος ότι ο snap 810 είναι καλύτερος του 820 επειδή ο πρώτος είναι οχταπύρηνος. Δεν είναι μόνο η ανάλυση της οθόνης που παίζει ρόλο.

 

Στο notebookcheck είναι πιο αναλυτικό για τις οθόνες galaxy j7 & huawei p9lite

 

Επίσης το θέμα ψεύτικα χρώματα, ok ισχύει σε κάποιο ποσοστό μιας και μπορείς να την φέρεις στα μέτρα σου, αλλά γενικά οι περισσότεροι προτιμούν τα εντυπωσιακά ψεύτικα χρώματα από τα αληθοφανή.

 

Στο θέμα αναβάθμιση και οι δυο τα ίδια θα κάνουν κατά πάσα πιθανότητα και θα μείνουν στην 6άρα.

 

Αν θες μεγάλη συσκευή πας στο j7. Αν θες μια πιο μαζεμένη αλλά ίσως πιο ραφιναρισμένη συσκευή πας στο p9 lite.

Δεν μιλάς σοβαρά τώρα έτσι? Έχει καμιά σχέση η σύγκριση που παραθέτεις?

 

Τες πα! Το λινκ που έδωσα, όπως και τα δικά σου είναι εκεί.

Οποίος θέλει μπαίνει, βλέπει, συγκρίνει, διαβάζει και αποφασίζει.

Τα νούμερα είναι εκεί! Οτι και να πούμε οι υπόλοιποι δεν μπορούν ν' αλλάξουν το ζουμί!

 

I rest the case.

 

A! Το Ρ9 παίρνει μαντολάτο. Για το j7 δεν γνωρίζω.

 

 

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα μεινουν στο 6 ? Και εγω που εχω Z5 Compact πως γίνετε και εχω 7 ?

 

Δεν μαρεσει αυτο...

Το z5 compact αποτελεί μικρή ναυαρχίδα. Και οι ναυαρχίδες παίρνουν αναβαθμίσεις.

 

Τα μοντέλα που αναφέρονται εδώ δεν είναι ναυαρχίδες, πόσο μάλλον το j.

 

To lg g3 ενώ είχε 2k οθόνη εν τούτοις πολλοί έλεγαν ότι το g2 ήταν καλύτερο αφού ήταν πιο ζωντανή και πιο φωτεινή.

 

Η ανάλυση και το ppi από μόνα τους δεν λένε όλη την αλήθεια.

 

Αυτό σαν γενική παραδοχή και όχι αν το p9 έχει καλύτερη ή χειρότερη οθόνη.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το P9 Lite ειναι καλυτερο απο το Z5 Compact ? Γιατι μπορει να το λενε μικρη ναυαρχιδα αλλα πιστεψτε με επειδη το εχω 1 χρονο και ΔΕΝ ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το P9 Lite ειναι καλυτερο απο το Z5 Compact ? Γιατι μπορει να το λενε μικρη ναυαρχιδα αλλα πιστεψτε με επειδη το εχω 1 χρονο και ΔΕΝ ειναι.

 

Πιστεύω οτι θα πρέπει να επιλέξεις συσκευή ανάλογα με τη χρήση που προορίζεται.Το Ζ5 πχ έχει σαφώς καλύτερη κάμερα,όμως παίζει και σε διαφορετικό price range- αλλά δε νομίζω οτι πρέπει να συγκρίνουμε τα δύο μοντέλα (2015-2016).Είναι και θέμα επεξεργαστή,και διαχείρισης software κι άλλα πολλά που κρίνουν τις επιδόσεις σε μια συσκευή.Ένα XPERIA M5 με ΜΤΚ HELIO Χ10 που δουλεύω συχνά είναι μια χαρά σε όλα του και ρολλάρει άψογα.Ούτε ζεσταίνεται,ούτε κολλάει ούτε τίποτα.

Θα παραμείνω στην άποψη που παρέθεσα νωρίτερα οτι θα προτιμούσα το Huawei.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το huawei όσο καιρό το είχα, ίσως λόγω σαρ, ίσως λόγω κάτι αλλού που δεν γνωρίζω (;) με έπιανε το κεφάλι μου χωρίς λόγο, μιας και το κινητό το έχω δίπλα μου πάντα ενω με κανένα άλλο δεν είχα το θέμα αυτό.
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια ζωντανεύω ξανα το θεμα..

 

Αναμεσα στο A5 2016 και το P9 Lite ποιο λετε? Οπου και αν εχω διαβασει λενε το A5 2016!

 

Με τρωει κατι μεσα μου ομως...Εγω εχω το Z5 Compact..Αξιζει να το δωσω για να παω σε P9 Lite η σε A5 2016?

 

Σιγουρα ενα απο τα 2 θα το παρω για την γυναικα μου...Και σκεφτομαι να επερνα και εγω ενα απο τα 2..Αλλα ας μου δωσει καποιος μια ξεκάθαρη απαντηση αν αξιζει να δωσω το Z5 Compact για να παω ας πουμε σε P9 Lite!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...