Jump to content

Λίγα λόγια,σκευών που είχα έχω s7e, op3T,op3,6p,v10,p9,htc10


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τους τελευταίους μήνες πέρασαν τα κινητά του τίτλου από τα χέρια μου.

Γενικά είμαι άνθρωπος που μ αρέσουν οι μεγάλες οθόνες, ειδικά η φλατ.

Μ αρέσει επίσης η μεταλλική κατασκευή, η μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, η κάμερα, η sd card.

Γι το λόγο μέγεθος οθόνης κυρίως και δεύτε μπαταρίας, htc 10 και huawei p9 τα κράτησα 3 ημέρες μόνο.

 

Nexus 6p.

Θετικά :μεγάλη φλατ οθόνη, όμορφη οθόνη, μεταλλική κατασκευή, καλή κάμερα, και.... Nexus!

Αρνητικά :διάρκεια μπαταρίας, έλλειψη sd.

*Η ποιο όμορφη συσκευή για μένα.

 

LG v10.

Θετικά :μεγάλη φλατ οθόνη, ωραία κατασκευή, αποσπομενη μπαταρία.

Αρνητικά :παρόλο που είναι αποσπομενη, δεν αντέχει καθόλου. Ίσως η χειρότερη μπαταρία από τα παραπάνω μαζί με το htc 10.

 

Oneplus3.

Θετικά:μεγάλη φλατ οθόνη, μεταλλική κατασκευή, 6gb ram, μπαταρία που από ότι έχω δει δεν πίστευα τα αποτελέσματα που έβλεπα από μια μπαταρία φορτίου 3000.

Αρνητικά:κάμερα κύρια κυρίως. Έλλειψη sd κάρτας.

 

Oneplus3T.

Θετικά :μεγάλη οθόνη φλατ. Μεταλλικη κατασκευή. 6gb ram, μπαταρία απίστευτη.

Αρνητικά :κάμερα κύρια. Έλλειψη sd κάρτας.

 

S7 edge.

Θετικά:τα πάντα.

Αρνητικά :φλατ οθόνη, και μεταλλική κατασκευή.

 

Να επισημάνω ότι βγάζω φωτογραφίες όπως ο περισσότερος κόσμος σε αυτόματο πάντα.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με χειροκίνητες ρυθμίσεις.

 

Το s7 edge το είχα πάντα με τις παραπάνω συσκευές ενναλαξ κατά καιρούς.

Είναι η τρίτη φορά που παραγγέλνω oneplus 3t, σε 128gb αυτή τη φορά.

Χωρίς να σημαίνει ότι αυτό διορθώνει την έλλειψη sd.

Μαθαίνω ότι έχουν διορθώσει λίγο την κάμερα στο τελευταίο Update, το focus που πονούσε.

S7e δεν περιμένω να γίνει αλλά μια βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη.

 

Έχω καταλήξει στις δύο αυτές συσκευές.

Νομίζω είναι από τις καλύτερες.

Γι αυτό και τις επέλεξα.

Ποιο πλήρες φυσικά το s7 edge όπως έχω αναφέρει πολλές φορές.

Αν δεν ήταν τόσο πλήρες, τόσο καλό, τόσο τέλειο, με αυτή την στραβή οθόνη δεν θα το έπαιρνα.

Την μεταλλική κατασκευή που δεν έχει την παραβλέπω ποιο εύκολα από την edge οθόνη.

 

Από την άλλη βρίσκω τα δύο κυρίως πράγματα που μου αρέσουν και λείπουν από το s7 edge στο oneplus 3T.

 

Για τα δύο "παιδικά:)" των 5.2' δεν θα γράψω τίποτα γιατί τα είχα μόνο από 3 ημέρες το καθένα.

 

Τα παραπάνω τα έγραψα με βάση το τι θέλω και τι μ αρέσει εμένα.

Φιλικά..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Νικόλα σε όλα όσα γράφεις, είναι ακριβώς έτσι η πραγματική ανάλυση των συσκευών,overall η καλύτερη συσκευή s7 edge και μετά ο πύραυλος που λέγεται op3t, απλά πλέον αρχίζει να μου αρέσει εμένα το stock Android ή άρχισα λίγο να βαριέμαι το Samsung ui λόγο της χρόνιας ενασχόλησης μου,θα έλεγα ότι άρχισα να ερωτεύομαι τα προϊόντα της oneplus από το op3 και τώρα με το op3t έχει μπει γαι τα καλά μες στη καρδιά μου Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία τα λες ρε φιλαράκι,συμφωνώ με τα παραπάνω γιατί έχουν περάσει κ μένα από τα χέρια μου εκτός v10,κ έχω να πω ότι το s7 edge είναι κορυφή σε όλα,κ τα λίγα αρνητικά που έχει για άλλους είναι θετικά.Εγω προσωπικά το έχω αγοράσει τρεις φορές,σ χρυσό σε silver k τέλος σε blue Coral, κ το πουλάω σε διπλανό φόρουμ με μισή καρδιά όπως ξέρεις.

Εγώ έχω να πω κ τα καλύτερα για το mate 8 k το LG g5,που είναι πολύ παρεξηγημένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φιλε, χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άτομα τοσο αντικειμενικα σαν εσένα.

Νομίζω οτι τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες.

Μακαρι να έχουμε ξανα τοσο ολοκληρωμενες συσκευές σαν το 7 edge και το OP3T

Θα ειχε μεγάλο ενδιαφέρον αν δοκιμαζες εστω και λίγες μέρες το Pixel XL.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φιλε, χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άτομα τοσο αντικειμενικα σαν εσένα.

Νομίζω οτι τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες.

Μακαρι να έχουμε ξανα τοσο ολοκληρωμενες συσκευές σαν το 7 edge και το OP3T

Θα ειχε μεγάλο ενδιαφέρον αν δοκιμαζες εστω και λίγες μέρες το Pixel XL.

Το edge παίζει μόνο του.

Φέτος πέρασα σχεδόν από ολα.

Κατέληξα να επιστρέφω πάντα στο edge και φυσικά να τα συγκρίνω κι ολα με το edge.

Οσο δε για το περιβόητο op3t,sorry.....

Κάμερα μέτρια.

Μπροστινή επίσης μέτρια.

Οθόνη,μέτρια στην αφή.

Στην απεικόνισή,σαν μία φθηνή amoled,καμία σχέση με του edge.

Ηχείο καλό.

Ποιότητα κατασκευής....ένα κομμάτι αλουμίνιο,καλή λοιπόν.

Δίνει βέβαια την ψευδαίσθηση οτι είναι ταχύτατο....στην πράξη όμως...δε θα το ελεγα και τόσο πύραυλο.

Γούστα όμως αυτά παιδιά....

Υπάρχουν άνθρωποι πού δεν είναι τόσο ψείρες όπως εγώ,η αλλιώς παρατηρητικοί.

εγώ λοιπόν προτιμώ το κορυφαίο σύνολό,κατασκευής,οθόνης <<κι οχι μόνο στο θέμα χρωμάτων,αλλά και ταχύτητας πληκτρολόγησης>>,κάμερας,μπαταρίας και φυσικά εμφάνισης πού μου προσφέρει το edge.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το edge παίζει μόνο του.

Φέτος πέρασα σχεδόν από ολα.

Κατέληξα να επιστρέφω πάντα στο edge και φυσικά να τα συγκρίνω κι ολα με το edge.

Οσο δε για το περιβόητο op3t,sorry.....

Κάμερα μέτρια.

Μπροστινή επίσης μέτρια.

Οθόνη,μέτρια στην αφή.

Στην απεικόνισή,σαν μία φθηνή amoled,καμία σχέση με του edge.

Ηχείο καλό.

Ποιότητα κατασκευής....ένα κομμάτι αλουμίνιο,καλή λοιπόν.

Δίνει βέβαια την ψευδαίσθηση οτι είναι ταχύτατο....στην πράξη όμως...δε θα το ελεγα και τόσο πύραυλο.

Γούστα όμως αυτά παιδιά....

Υπάρχουν άνθρωποι πού δεν είναι τόσο ψείρες όπως εγώ,η αλλιώς παρατηρητικοί.

εγώ λοιπόν προτιμώ το κορυφαίο σύνολό,κατασκευής,οθόνης <<κι οχι μόνο στο θέμα χρωμάτων,αλλά και ταχύτητας πληκτρολόγησης>>,κάμερας,μπαταρίας και φυσικά εμφάνισης πού μου προσφέρει το edge.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λοιπόν φίλε επειδή ξέρω τον Νίκο προσωπικά,θα πω ότι είναι ένα από τα πιο αντικειμενικά άτομα που γνώρισα, νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να σχολιάσεις σε αυτό το νήμα,Τον Μάιο του 2016 σε απάντηση ερώτησης μου σε π.μ αν αξίζει να αγοράσω το s7 edge με παραπάνω χρήματα αντί του απλού s7 κυρίως λόγο της μπαταρίας η απάντηση σου ήταν ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες και μάλιστα το απλό είναι και πιο smooth και το edge έχει lag, φυσικά μετά από σχεδόν ένα χρόνο και 2 s7 edge,2 s7 flat που πέρασαν από τα χέρια μου δεν είδα πουθενά διαφορά στην απόκριση των 2 συσκευών εν αντίθεση με την διάρκεια της μπαταρίας που πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση,το σχόλιο μου αυτό γίνεται γιατί μέχρι στιγμής στο νήμα έχουν γράψει άτομα που παρακολουθώ και είναι αντικειμενικοί.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύο συσκευές που θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω θα ήταν το Mate 9, και το Pixel xl.

Έχουν απαγορευτικες τιμές όμως ακόμα και σε μεταχειρισμενα.

Οταν τα έψαχνα, το Mate 9 που κυκλοφορεί περισσότερο είχε 600€ σε μεταχειρισμένο.

Ναι Μιχάλη για κάποιους η edge οθόνη κυρίως κατατάσσεται στα θετικά.

Για μένα πάει στα αρνητικά.

Ήμουν ένα βήμα πριν παραγγείλω για 3η φορά το 3Τ να δοκιμάσω το G5.

Λόγο της τιμής του που είναι λογική πλέον.

Μετά φοβήθηκα το μέγεθος οθόνης και μπαταρίας και είπα να πάω στα σίγουρα, εκεί που ξέρω ότι θα είμαι ευχαριστημένος.

 

Συμπληρώνω λίγο για τον φίλο ταξιδιώτη, χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης, ενημερωτικά προς τον κόσμο που μας διαβάζει περισσότερο.

Ναι η οθόνη 3Τ δεν είναι ουαου όπως του edge.

Είναι μια καλή fhd amoled όμως.

Η κάμερες ναι δεν είναι επίσης ουαου σαν του edge.

Είναι όμως αξιοπρεπές.

Την έχω βάλει στα αρνητικά γιατί είναι αξιοπρεπές και όχι ουαου όπως στο edge πχ.

Όσο για την ταχύτητα του είναι Πύραυλος και για μένα.

Στην απόκριση οθόνης επίσης πύραυλο θα το έλεγα.

Διάβαζα στο αντίστοιχο θέμα ότι είχες πρόβλημα με την πληκτρολογηση.

Ίσως γράφεις τόσο αστραπιαία που να σου δημιουργούσε πρόβλημα δεν αντιλέγω.

Αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό από εμάς που γράφουμε απλά γρήγορα δεν θα μας δημιουργήσει πρόβλημα ποτέ.

Για το ένα κομμάτι αλουμίνιο, ναι γούστα είναι αυτά, το προτιμώ από το γυαλί του edge.

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση : Στο s7 edge, που βρίσκετε οτι υπολείπεται σημαντικα στην απόκριση σε σχεση με το one, έχετε ενεργοποίησει developer options και απο εκει να θεσετε τα animation scales από 1 σε 0.5?

Δε θέλει ουτε ροοτ αυτο, 20 δευτερόλεπτα ρυθμίση. Δεν εχω δει το one απο κοντα, αλλά καντε αυτο και ξανα συγκρίνετε και πειτε εσεις που εχετε και τα 2.

Επίσης παλι χωρις ροοτ υπάρχουν εφαρμογές για να κλεισεις τι τρέχει απο κατω και δε χρησιμοποιείς. Ανεβαινει πολυ ετσι το smoothness με αυτα τα 2 στο s7edge.

Αναγνωριζω ποσο σημαντική είναι η σύγκριση απειραχτα, απλα λεω οτι με λιγο πειραγμα η διαφορα που βλεπετε θα μειωθει σημαντικά αν δεν εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός έγραψε φίλε ότι είχε πρόβλημα με την απόκριση του s7 edge; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά;Την ρυθμιση που γράφεις την κάνω πάντα και στο κομμάτι της ταχύτητας και multitasking, smooth το op3t δεν έχει αντίπαλο,το s7 edge ειναι overall η πιο καλή συσκευή γιατί σε όλα της παίρνει βαθμό πολύ πάνω από τον μέσο όρο, απλά κάποια πράγματα που γράφονται δεν ισχύουν και πρέπει να τα βάζουμε στην θέση τους για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις κυρίως προς νέους χρήστες

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε επειδή ξέρω τον Νίκο προσωπικά,θα πω ότι είναι ένα από τα πιο αντικειμενικά άτομα που γνώρισα, νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να σχολιάσεις σε αυτό το νήμα,Τον Μάιο του 2016 σε απάντηση ερώτησης μου σε π.μ αν αξίζει να αγοράσω το s7 edge με παραπάνω χρήματα αντί του απλού s7 κυρίως λόγο της μπαταρίας η απάντηση σου ήταν ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες και μάλιστα το απλό είναι και πιο smooth και το edge έχει lag, φυσικά μετά από σχεδόν ένα χρόνο και 2 s7 edge,2 s7 flat που πέρασαν από τα χέρια μου δεν είδα πουθενά διαφορά στην απόκριση των 2 συσκευών εν αντίθεση με την διάρκεια της μπαταρίας που πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση,το σχόλιο μου αυτό γίνεται γιατί μέχρι στιγμής στο νήμα έχουν γράψει άτομα που παρακολουθώ και είναι αντικειμενικοί.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν το έχω πει μόνο εγώ φίλε μου ότι το edge έχει πιο βαρύ δούλεμα.

Το μικρό όντως πήγαινέ πιο αερατα,δε θα σχολιάσω τα περί αντικειμενικότητας,ούτε επίσης για το αν θα έπρεπε να γράψω σε αυτό το νήμα η οχι.

Δεν ξέρω εσύ πόσες εφαρμογές φορτώνεις στο τηλέφωνο σού και ποιες,όμως εμένα το μικρό δούλευε λίγο καλύτερα από το μεγάλο,γι αυτό και το πρότεινα.

Και μιλάω για φόρτωμα 117 εφαρμογών.το edge επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι και λίγο πιο φορτωμένο.

Με την 7άρα τώρα,το edge δουλεύει με άλλο αέρα,πολύ καλά δηλαδή,έστω κι αν έχει παρουσιάσει κάποια θέματα με battery και χαμένες κλήσεις,το μικρό δεν το έχω δουλέψει με την 7άρα.

Ο καθένας κρίνει σύμφωνα με τα μάτια του και σίγουρα με ότι του αρέσει και τον καλύπτει καλύτερα.

Δεν είπα σε κανένα να συμφωνήσει μαζί μου.

Forum ήμαστε και σχολιάζουμε,δεν έβγαλα άκυρο το review του φίλου πού ξεκίνησε το θέμα,απλά έγραψα την δική μου γνώμη.

Αν ενοχλεί,υπάρχει και το hide member τάδε posts.

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσής.

 

Το θέμα τώρα με την οθόνη του op3t,σχετικα με την απόκριση,όντως γράφω πολύ γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να αναφέρεις για την ελάχιστη διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας, άλλαξε και αυτό; Γιατί να σε κάνω hide member πως μετά θα μπορούσα να αντικρούσω τα υπερβολικά σου review, επειδή είναι φόρουμ όπου μπαίνουν χρήστες ίσως και καινούριοι θα πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί, εσύ έχεις την εμπειρία των πολλών συσκευών που περνάν από τα χέρια σου αλλά δυστυχώς στα περισσότερα reviews σου η πραγματικότητα απέχει έτη φωτός.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να αναφέρεις για την ελάχιστη διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας, άλλαξε και αυτό; Γιατί να σε κάνω hide member πως μετά θα μπορούσα να αντικρούσω τα υπερβολικά σου review, επειδή είναι φόρουμ όπου μπαίνουν χρήστες ίσως και καινούριοι θα πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί, εσύ έχεις την εμπειρία των πολλών συσκευών που περνάν από τα χέρια σου αλλά δυστυχώς στα περισσότερα reviews σου η πραγματικότητα απέχει έτη φωτός.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γνώμη σού φίλε μου και γνωρίζω γιατί γίνεται όλο αυτό κι από πιο σημείο και μετά έγιναν υπερβολικά και αντικρουόμενα τα reviews μου. ;)

Ψάξε λοιπόν στα posts μου και δες ότι παρόλο πού και τότε είχα edge,πρότεινα περισσότερο το μικρό s7,τουλάχιστον αν δεν είχε κάποιος θέμα με την μικρότερη οθόνη και την εμφάνιση.

Ο μόνος λόγος πού είχα πάει στο edge τότε,αφού πρώτα πέρασα από το μικρό,ήταν η εμφάνιση ξεκάθαρα.

Επίσης,δεν είναι και λίγες οι φορές,πού παίρνω μία συσκευή πού εγώ τουλάχιστον βλέπω ότι δε με καλύπτει,κι εξηγώ τι δεν μου αρέσει και γιατί,ενώ ταυτόχρονα το έχω προς πώλησή,πού τι σημαίνει;ότι κραζω σε εισαγωγικά και για κάποιους λόγους μία συσκευή ενώ την πουλάω κι ενώ θέλω να φύγει,κάτι πού κανονικά δε με βολεύει,η συμφέρει.πόσο πιο αντικειμενικός δηλαδή.

Φυσικά όμως,υπάρχουν κι άνθρωποι πού όπως ανέφερα,μπορεί να δίνουν έμφαση σε αλλά θέματα του κινητού,πού εγώ ας πούμε,να μην δίνω.

Εγώ λοιπόν ζητάω ένα οσο γίνεται πιο ολοκληρωμένο πακέτο στην συσκευή πού έχω.απλά και κατανοητά...

Παρόλα αυτά και παρά την επίθεση σού προς εμένα,σού εύχομαι καλή Κυριακή φίλε μου και τέλος αυτή η αντιπαράθεσή πού δεν αφορά καν το θέμα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ samsung s7 edge και oneplus 3t ποιο θεωρειται καλυτερο σε καμερες και διαρκεια μπαταριας;
Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ samsung s7 edge και oneplus 3t ποιο θεωρειται καλυτερο σε καμερες και διαρκεια μπαταριας;

Σε κάμερα το Samsung είναι ξεκάθαρα μπροστά,ειδικά στις συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Και στην μπαταρία μπροστά το edge,χωρίς όμως να πω ότι με δυσαρέστησε και το op3t στον τομέα της μπαταρίας.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου που ρώτησες για καλύτερη κάμερα και μπαταρία θα σου πω το εξής.

Στις κάμερες υπερέχει ξεκάθαρα το s7 edge.

Προσοχή δεν έχω δουλέψει το 3Τ με το νέο Update που λέγεται ότι έχει βελτιωθεί η κάμερα.

Φαντάζομαι όμως πως όσο και αν βελτιωθεί το s7 edge σ αυτό το κομμάτι δεν θα το πιάσει.

Από μπαταρία και τα δύο είναι εξίσου πολύ πολύ καλά. Λίγο πάνω λίγο κάτω είναι το ίδιο απίστευτα στην απόδοση μπαταρίας.

Η ρύθμιση animation από 1 σε 0.5 είναι το από τις πρώτες κινήσεις που κάνω σε κάθε μου συσκευή.

Και στα δύο όλα κυλούν πολύ ομαλά, θα έλεγα όμως και δεν νομίζω να είναι η ιδέα μου τελικα ότι το 3Τ έχει καλύτερη 'σπιρτάδα".

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου που ρώτησες για καλύτερη κάμερα και μπαταρία θα σου πω το εξής.

Στις κάμερες υπερέχει ξεκάθαρα το s7 edge.

Προσοχή δεν έχω δουλέψει το 3Τ με το νέο Update που λέγεται ότι έχει βελτιωθεί η κάμερα.

Φαντάζομαι όμως πως όσο και αν βελτιωθεί το s7 edge σ αυτό το κομμάτι δεν θα το πιάσει.

Από μπαταρία και τα δύο είναι εξίσου πολύ πολύ καλά. Λίγο πάνω λίγο κάτω είναι το ίδιο απίστευτα στην απόδοση μπαταρίας.

Η ρύθμιση animation από 1 σε 0.5 είναι το από τις πρώτες κινήσεις που κάνω σε κάθε μου συσκευή.

Και στα δύο όλα κυλούν πολύ ομαλά, θα έλεγα όμως και δεν νομίζω να είναι η ιδέα μου τελικα ότι το 3Τ έχει καλύτερη 'σπιρτάδα".

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 

Φιλε Νικο πολυ ωραιο το θεμα που ανοιξες, περιεκτικο και αντικειμενικο πιστευω, χωρις να εχω δοκιμασει ολες τις συσκευες.

ΠΡοσωπικα θα εβαζα και το G5 στη συλλογη μου για την καμερα. Αν και συνολικα συμφωνουμε οτι το s7 edge ειναι οτι πιο πληρες, αν καποιος ενδιαφερεται για καμερα κυριως, το G5 κανει πολυ καλη δουλεια, και εχει και την wide που σου δινει μια πολυ καλη πανοραμα χωρις να παιδευεσαι..Κατα τα αλλα, απο μπαταρια και οθονη ειναι για κλαματα. Αλλα θεματα εγω δεν ειχα.

Το αναφερω για να συμπληρωσω στο αρκετα πληρες τοπικ που ανοιξες ωστε να υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια αποψεων.

 

Τωρα για το ΟΡ3Τ, ειδα μια φωτογραφια πριν λιγες μερες, συγκριση με το s7e & G4 και οντως του s7 με ξενισε λιγο. Αν και δεν εκατσα να τις μελετησω, του ΟΡ μαρεσε πιο πολυ νομιζω.

Αυτο που θελω να ρωτησω λοιπον, ηταν οντως κατωτερη η καμερα ή οι διαφορες ηταν μικρες, με βαση τη δικη σου εμπειρια?

 

Τελος, να πω κατι για τη λεπτομερεια. Εδω ειμαστε φορουμ και ασχολουμαστε πολυ ή λιγο ή υπερβολικα με καποια πραγματα. Στην πραξη ομως, εγω πχ που εκτυπωσα φωτογραφιες του παιδιου μου απο s7 edge, και απο G5, δεν ειδα καμια διαφορα, μιας και οι εκτυπωσεις δεν ειναι σε σεντονι, ουτε τις κοιταζω με μικροσκοπιο. Απο την αλλη, η πραγματικη χρηση ειναι σε ηλεκτρονικες κορνιζες, στα social media, και στο χαρτι. Σε ολα αυτα, πουθενα δε μου χρειαστηκε η παραπανω λεπτομερεια που ειχε το G5. ΙΣως αν ηθελα να ζουμαρω, αλλα εχοντας κινητο δεν καθομαι να ασχοληθω τοσο με κροπ κτλ, αλλα κραταω ο,τι μπορει να βγαλει ενα κινητο. Ειχα ψηφιακη με 20Χ οπτικο και την πουλησα γιατι δεν την χρησιμοποιησα ποτε απο οταν τα κινητα βελτιωθηκαν.

Ετσι λοιπον, ασχετως του ποσο τεχνικα και με το ποσο αυστηρα κρινουμε μια συσκευη, πρεπει να κοιταει ο υποψηφιος αγοραστης αν εχουν νοημα ολα αυτα. Για μενα δεν ειχε νοημα να ζουμαρω 100% μια φωτο κινητου για να δω οτι εχει χειροτερη λεπτομερεια απο ενα αλλο, καθως δε θα μου χρησιμευε πουθενα μια τετοια φωτο. Αντιθετα η ευκολια στο αυτοματο, η ευκολια σε δυσκολες συνθηκες χαμηλου φωτισμου κτλ ειναι πιο σημαντικη και κατι που το διαπιστωνεις αμεσα.

Αν σε αυτα προσθεσεις και παραγοντες οπως τη μπαταρια που χρειαζονται γιατι με κλειστο κινητο δεν βγαζεις τιποτα, τοτε τα συμπερασματα για καθε συσκευη διαφερουν πολυ. Εξαλλου αν κραταμε ενα κινητο μονο για καμερα, με το κοστος των ναυαρχιδων, παρτε μια dslr και ενα απλο smartphone των 150 ευρω..να εχει νοημα..

 

Α! και μια αναφορα στα σονυ. Θεωρω οτι ειναι αξιολογες οι καμερες τους αλλα τα εχει παρατησει στο ελεος του θεου. Δυστυχως για μενα η ελλειψη manual (θελω ευκολο και ευχρηστο μενου για ολες τις ρυθμισεις και πληρη ελεγχο με μεγαλους χρονους κλειστρου) σε συνδυασμο με την κακη τιμολογηση πλεον, μας κανει να μην ασχολουμαστε. Ελπιζω μελλοντικα να δουμε κατι καλυτερο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ξεκινήσω λέγοντας, και σε σένα Νίκο και σε όσους διαβάζουν αυτό το θέμα, ότι οι φωτογραφίες που βγάζω είναι πάντα στο αυτόματο.

Δεν γνωρίζω τίποτα από χειροκίνητες ρυθμίσεις και ο χρόνος κλείστρου που διαβάζω μου φαίνονται κινέζικα.

Με λίγα λόγια δεν έχω γνώσεις φωτογραφιών.

Ο μόνος κριτής είναι τα μάτια μου και η ευκολία να φωτογραφίσω ένα κοριτσάκι περίπου 2,5 ετών κυρίως.

Το αποτέλεσμα που έπαιρνα με το 3Τ λοιπόν ήταν λίγο χειρότερο από αυτό που έπαιρνα με το s7 edge.

Το συμαντηκοτερο πρόβλημα μου όμως δεν ήταν αυτό.

Ήταν στην λήψη.

Στο s7 edge η εστίαση, το κλείδωμα του θέματος, δεν ξέρω πως αλλιώς να το αναφέρω, στο s7 edge είναι ότι ποιο ακαριαίο έχω δει σε Smartphone.

Ανοίγεις κάμερα, βλέπεις το θέμα που θες να φωτογραφήσεις, κλικ και τέλος.

Το 3Τ Δεν έχει αυτό το χάρισμα.

 

Στο θέμα φωτογραφίες και πάλι, δεν εκτυπώνω ποτέ.

Το πολύ καμία φορά να καθησω να τις δω στο pc μου σε μια οθόνη 22 ιντσών.

Στην ψηφιακή κορνίζα μου τις βλέπω ποιο συχνά.

Σε μια οθόνη 10 ιντσών.

Και στους 3 τρόπους προβολής (κορνίζα, pc, smartphone) το αποτέλεσμα που βλέπω μου αρέσει.

Το θέμα είναι στην λήψη λοιπόν περισσότερο για μένα.

 

Εννοείται πως ο παράγοντας κάμερα δεν είναι ο μόνος για να διαλέξω μια συσκευή.

Είναι η εμφάνιση, η μπαταρία, η οθόνη(ποιότητα και μέγεθος) , η sd card, η ταχύτητα(επεξεργαστής ram), η πιστοποίηση ip68 κτλ.

 

Περιμένω το τρίτο μου 3Τ σε 128gb αυτή την φορά με μεγάλη ανυπομονησία.

Μετανιώνω που μπήκα στην ταλαιπωρία να δώσω το πρώτο για να δοκιμάσω το htc 10.

Στην συνέχεια να πάρω για λίγα ευρώ παρακάτω ένα μεταχειρισμένο που μου έτυχε με σημαδακι σε μια γωνία κάτι που δεν υπήρχε περίπτωση να το κρατήσω και το ξανά έδωσα σε 24 ώρες, και ξανά παράγγειλα καινούργιο 3Τ.

 

Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έμενα με το 3Τ + s7 edge μέχρι την έλευση του s8 η κάποιας άλλης ολοκληρωμένης συσκευής χωρίς την ενδιάμεση ταλαιπωρία.

Κάτι το οποίο θα κάνω (μάλλον γιατί τρέλα κουβαλάμε).

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Συννονοματε και εγω περιπου την ιδια χρηση κανω, μιας και η 3 μηνων μπεμπα μου ειναι το βασικο θεμα φωτογραφισης. ΠΑρολα αυτα, χρησιμοποιω και χειροκινητες ρυθμισεις, οχι κατι τρομερο, μονο τον χρονο κλειστρου και το iso, οταν εχω ορεξη να ασχοληθω με αλλο θεμα. Οντως στο αυτοματο και στην ακαριαια φωτογραφιση το s7 σκιζει.

Απο εκει και περα, ειδα πολυ ωραιες φωτογραφιες απο το 3Τ αυτες τις ημερες, γιαυτο και το συμπαθω.

ΠΡοσωπικα δεν επιλεγω με βαση την καμερα μονο, γιαυτο αλλωστε θεωρω ο,τι πιο ολοκληρωμενο το s7 edge, μπαταρια, sd (εκτος οτι εχεις επεκταση, εχεις την ευκολια να σωσεις δεδομενα σε ενα σπασιμο οθονης ή ενα ατυχημα, εκτος κλοπης, χωρις να σπαταλας μπαταρια σε συγχρονισμους..ειδικα εγω που τραβαω 4Κ, θα δουλευε ολη μερα το cloud και θα γεμιζε για πλακα), οθονη, μεγεθος, ομορφια, κτλ. Γενικα τα εχει ολα πιστευω ή αν του λειπει κατι, ειναι πταισμα.

Απο την αλλη, παντα κοιταμε και αλλες συσκευες λογω ακριβως του μικροβιου, αλλα τελικα γυρναμε εκει. Το 3Τ αν ειχε καρτα μνημης θα το δοκιμαζα, αλλα τωρα λυπαμαι να βαλω στο ντουλαπι την 128αρα pro plus...

Εξαλλου απο τις δοκιμες με G5, Z5c, καταλαβα οτι θελω ολο το πακετο, και οτι απλα μια καλη καμερα μονο ή λιγο καλυτερη ταχυτητα αποκρισης (αν εχει το 3Τ) δεν ειναι λογος να αφησεις το s7 edge.

Οπως και να εχει, εγγραψα το προηγουμενο μηνυμα για να εχουμε ακομα περισσοτερη ποικιλια συγκρισεων συσκευων και εμπειριων.

Η καμερα για μενα ειναι το πρωτο κριτηριο, με δευτερο την αυτονομια. Για φετος η αυτονομια θα παει περιπατο, οποτε αν δεν δωσουν κατι τρομερο σε καμερα δεν βρισκω το λογο να παω σε κανενα καινουριο, περαν κανα G6 Που μαρεσει πολυ, εαν πεσει η τιμη του αρκετα ομως και εφοσον καταφερει να βγαζει τη μερα. Το ιδιο θα ισχυσει για s8 αν και αμφιβαλω αν θα αξιζει η αγορα του.

Τα Ρ10 Plus και XZP παλι, εχουν καποια καλα στοιχεια αλλα και καποια μεγαλα μειονεκτηματα.. που αν τα παρει καποιος θα καταλαβει οτι δεν αξιζουν συνολικα σα συσκευες, αλλα μονο αν τον ενδιαφερει μονο καποιο χαρακτηριστικο που υπερεχουν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η κάμερα και η μπαταρία είναι από τα πρώτα κριτήρια και για μένα και το oneplus 3t έχει πολύ καλή κάμερα και τρομερή μπαταρία, σίγουρα το s7 είναι ανώτερο σε κάμερα αλλά το g5 το βάζω στο ίδιο επίπεδο και ίσως λίγο πιο κάτω λόγο του τρομερού iq mode που έχει το op3t

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο review του Νίκου

Κάπως έτσι πιστεύω ότι είναι τα πράγματα και εγώ

Δυστυχώς είναι μεγάλος anti apple user και θα ήθελα να είχε πχ ένα iPhone 6s plus ή κάποιο από τα τελευταία για να έχουμε μία μεγαλύτερη γκάμα συσκευών στο review.

Δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να έχουν αυτήν την τρέλα και να έχουν αλλάξει όλες αυτές τις συσκευές.

Γνώρισα από κοντά τον Νίκο και το τελευταίο 3t που είχε το πήρα εγώ γιατί είναι εντελώς ψείρας και είχε ένα μικρό σημάδι μόνο και τον χαλαγε.

Δεν λέει ψέμματα στο ότι είχε αυτές τις συσκευές γιατί πολλοί λένε είχα αυτό είχα το άλλο αλλά τα έχουν πιάσει μόνο στο public με τα καλώδια από πίσω του συναγερμού να κρέμονται

 

Θα ήθελα να πω για το s7 edge ότι είναι όντως η πιο ολοκληρωμένη συσκευή για φέτος όμως έχω έναν ενδιασμο

Είχα ταυτόχρονα για κάποιες μέρες το iPhone 7 και το s6 edge. Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες στο βουνό όταν είχα πάει για σκι.

Σύγκρινοντας τις φωτογραφίες στις οθόνες των δύο συσκευών έλεγα "ώπα πως τα δείχνει έτσι το Samsung; τι φωτογραφίες βγάζει;"

Δυστυχώς πάω σπίτι τα περνάω στον υπολογιστή και από τα δύο τηλέφωνα και εκεί το iPhone 7 είχε ξεκάθαρο προβάδισμα στο αποτέλεσμα. Και από τις πίσω και από τις μπροστά κάμερες.

 

Είναι λοιπόν αυτό που όλοι ξέρουμε. Η Samsung έχει οθόνες που υπερτονιζουν τα χρώματα και σε κάνουν να λες wow όμως νομίζω ότι αλλοιώνουν την φυσική ομορφιά κάποιου 'θεματος' και το κάνουν πιο φαντασμαγορικό

 

Βλέπω ότι εδώ μέσα μιλάτε αντικειμενικά και ήθελα να αναφέρω αυτή μου την εμπειρία στον τομέα της φωτογραφίας.

 

Φυσικά στα υπόλοιπα όλα τα άλλα το s6 edge δεν μπορεί να φτασει το iPhone 7 για κανέναν λόγο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει σχετικό θέμα αλλά παρά τα views δεν υπάρχει απάντηση.

Στο θέμα μπαταρία πως συγκρίνονται το Iphone 7 ή 7 plus με τα καλά Android όπως το S7 edge?

Αναφέρομαι σε χρήση με όλα ανοικτά συνέχεια, χωρίς να βάζεις περιορισμούς για να σου αντέξει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στο review του Νίκου

Κάπως έτσι πιστεύω ότι είναι τα πράγματα και εγώ

Δυστυχώς είναι μεγάλος anti apple user και θα ήθελα να είχε πχ ένα iPhone 6s plus ή κάποιο από τα τελευταία για να έχουμε μία μεγαλύτερη γκάμα συσκευών στο review.

Δυστυχώς δεν μπορούν όλοι να έχουν αυτήν την τρέλα και να έχουν αλλάξει όλες αυτές τις συσκευές.

Γνώρισα από κοντά τον Νίκο και το τελευταίο 3t που είχε το πήρα εγώ γιατί είναι εντελώς ψείρας και είχε ένα μικρό σημάδι μόνο και τον χαλαγε.

Δεν λέει ψέμματα στο ότι είχε αυτές τις συσκευές γιατί πολλοί λένε είχα αυτό είχα το άλλο αλλά τα έχουν πιάσει μόνο στο public με τα καλώδια από πίσω του συναγερμού να κρέμονται

 

Θα ήθελα να πω για το s7 edge ότι είναι όντως η πιο ολοκληρωμένη συσκευή για φέτος όμως έχω έναν ενδιασμο

Είχα ταυτόχρονα για κάποιες μέρες το iPhone 7 και το s6 edge. Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες στο βουνό όταν είχα πάει για σκι.

Σύγκρινοντας τις φωτογραφίες στις οθόνες των δύο συσκευών έλεγα "ώπα πως τα δείχνει έτσι το Samsung; τι φωτογραφίες βγάζει;"

Δυστυχώς πάω σπίτι τα περνάω στον υπολογιστή και από τα δύο τηλέφωνα και εκεί το iPhone 7 είχε ξεκάθαρο προβάδισμα στο αποτέλεσμα. Και από τις πίσω και από τις μπροστά κάμερες.

 

Είναι λοιπόν αυτό που όλοι ξέρουμε. Η Samsung έχει οθόνες που υπερτονιζουν τα χρώματα και σε κάνουν να λες wow όμως νομίζω ότι αλλοιώνουν την φυσική ομορφιά κάποιου 'θεματος' και το κάνουν πιο φαντασμαγορικό

 

Βλέπω ότι εδώ μέσα μιλάτε αντικειμενικά και ήθελα να αναφέρω αυτή μου την εμπειρία στον τομέα της φωτογραφίας.

 

Φυσικά στα υπόλοιπα όλα τα άλλα το s6 edge δεν μπορεί να φτασει το iPhone 7 για κανέναν λόγο

 

Μόνο που εδώ μιλάμε για το s7 edge και που με αυτό γίνεται σύγκριση . Που κολλάει το S6 edge το οποίο είναι κατώτερο σε όλα και πιο παλιό ??

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που εδώ μιλάμε για το s7 edge και που με αυτό γίνεται σύγκριση . Που κολλάει το S6 edge το οποίο είναι κατώτερο σε όλα και πιο παλιό ??

 

Το s7 ακολουθεί την φιλοσοφία των συσκευών της Samsung.

Δεν κατάλαβες καν τι εννοώ φίλε μου οπότε δεν θα καθίσω άλλη μία φορά να χαλάσω το νήμα και την ημέρα μου

Εχουμε ξανά 'τσακωθει' αν θυμάμαι καλά χωρίς αποτέλεσμα και κυρίως σοβαρό λόγο

 

Όποιος κατάλαβε τι ακριβώς εννοώ μπορεί να έχει μία εικόνα για την εμπειρία μου με τις φωτογραφίες των δύο παραπάνω συσκευών που ανέφερα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το s7 ακολουθεί την φιλοσοφία των συσκευών της Samsung.

Δεν κατάλαβες καν τι εννοώ φίλε μου οπότε δεν θα καθίσω άλλη μία φορά να χαλάσω το νήμα και την ημέρα μου

Εχουμε ξανά 'τσακωθει' αν θυμάμαι καλά χωρίς αποτέλεσμα και κυρίως σοβαρό λόγο

 

Όποιος κατάλαβε τι ακριβώς εννοώ μπορεί να έχει μία εικόνα για την εμπειρία μου με τις φωτογραφίες των δύο παραπάνω συσκευών που ανέφερα

 

Πες μου και μένα που είμαι χαζός και δεν κατάλαβα, τι εννοείς με τη σύγκριση ? Να μιλήσω και εγώ για το iPhone 4 τότε που είναι apple και αυτό. Και επειδή ακριβώς είχαμε τσακωθει για ψέματα που έλεγες και τα έχω κρατήσει, ας μιλάμε ευθεως και άσε τα υπονοούμενα.. Πες λοιπόν τι σχέση έχει το s6 με τη μισή σχεδόν αυτονομία από s7 edge, την έλλειψη SD την έλλειψη στεγανοποιησης, την κατώτερη κάμερα κτλ.. Πες μας τι σχέση έχει αυτή η σύγκριση με το iPhone 7 που είναι και πιο νέο..και που δε θα ήταν σωστή σύγκριση ακόμα και αν μιλούσαμε για s6..

 

Τέλος δε μιλάμε μόνο για κάμερες

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Επειδη και εγω εδω και καιρο μαζευω λεφτα για κινητο, εχω καταληξει σε ενα απο τα s7 edge και 3T. Ειχα το s6 edge και μετα απο 1 1/2 χρονο το δωσα. Με ειχε κουρασει να το φορτιζω δυο φορες την ημερα. Επισης το μεταλο στην ακρη ηταν πολυ ενοχλητικο στο κρατημα. Νομιζω οτι και τα δυο αυτα θεματα δεν υπαρχουν με το s7. Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον αναγνωστη δακτυλικων αποτυπωματων. Ποιος ειναι πιο ακριβης και γρηγορος; Επισης αν καποιος εχει το 3Τ αρκετο διαστημα, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το ποσο καλα κραταει στον χρονο. Δηλαδη αν ειχε καποιο προβλημα με το μεταλο, ή αν αποκτα ευκολα γρατζουνιες η οθονη.
Samsung Galaxy S6 edge, iPad mini 2, iPad air.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...