Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις, και οποίος ξέρει ας απαντήσει διότι έχω μπερδευτεί πλήρως.

1) Αλλαξα το region σε Γερμανία και πλέον εμφανίζεται η επιλογή volte.

Πάτησα και στον dialer *#*#86583#*#* και μου αναφέρει ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία.

Πως θα καταλάβω ότι δουλεύει ;

 

2) Πήρα την cosmote και μου ενεργοποίησαν το wifi calling.

Πως το κάνω να δουλεύει με την συσκευή ; υπάρχει κάποια ρύθμιση στο μενου;

 

3) Το HD VOICE είναι συμβατό με την συσκευή μας;

 

4) Συνέδεσα ενα Bluetooth ηχείο με το κινητό, αλλά δεν μου βγάζει τις επιλογές να χρησιμοποιείται για ήχο τηλεφώνου και πολυμέσων, η ενα από αυτά.

Σε όλα τα αλλά τηλεφωνά που είχα, υπήρχε τέτοια επιλογή.

Γιατί θέλω όταν ακούω μουσική και χτυπήσει να μιλήσω απευθείας απο το κινητό και όχι απο το Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

τον διαφημιζε κανονικα στα specs στο site της κιολας..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα ακουστικα τα συνδεεις?Αν ναι κανε και wipe τα data και το cache της εφαρμογης απο τις ρυθμισεις των εφαρμογων.

 

Αν το παρουσίαζε (που προσωπικά δε το έχω δεί, αλλά τη καλή πίστη θα βασιστώ σε αυτό που λες), θα έπρεπε να δίνει όλα τα κινητά με τον εν λόγω φακό. Ειδάλλως θα μιλούσαμε για κοροϊδία και μάλιστα δημοσία.

Η σιαόμι όμως με το να δίνει με random φακούς το κινητό, ο μοναδικός τρόπος να καλυφθεί νομικά, ειδάλλως κάλλιστα θα μπορούσαν να σκάνε νομικές καταγγελίες περί εξαπάτησης, το καλύτερο που είχε να κάνει ήταν να μην διαφημίσει τον φακό αυτό (imx).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις, και οποίος ξέρει ας απαντήσει διότι έχω μπερδευτεί πλήρως.

1) Αλλαξα το region σε Γερμανία και πλέον εμφανίζεται η επιλογή volte.

Πάτησα και στον dialer *#*#86583#*#* και μου αναφέρει ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία.

Πως θα καταλάβω ότι δουλεύει ;

 

2) Πήρα την cosmote και μου ενεργοποίησαν το wifi calling.

Πως το κάνω να δουλεύει με την συσκευή ; υπάρχει κάποια ρύθμιση στο μενου;

 

3) Το HD VOICE είναι συμβατό με την συσκευή μας;

 

4) Συνέδεσα ενα Bluetooth ηχείο με το κινητό, αλλά δεν μου βγάζει τις επιλογές να χρησιμοποιείται για ήχο τηλεφώνου και πολυμέσων, η ενα από αυτά.

Σε όλα τα αλλά τηλεφωνά που είχα, υπήρχε τέτοια επιλογή.

Γιατί θέλω όταν ακούω μουσική και χτυπήσει να μιλήσω απευθείας απο το κινητό και όχι απο το Bluetooth.

 

Αν το VoLTE δουλεύει θα εμφανιστεί ένδειξη πανω δεξιά δίπλα απο τις μπάρες σήματος. Αν δε βλέπεις καμία καινούργια ένδειξη εκεί δεν είναι ενεργό. Μιλάω μόνο για το VoLTE μιας και το WI-FI Calling δεν υποστηρίζεται απο τη συσκευή μας (και καμία Xiaomi συσκευή...) .

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Και ο Samsung καλος ειναι ομως,μερα ειναι καλυτερα τα χρωματα απο τον Sony.

 

Για οποιον ενδιαφερεται εδω ειναι ο sony στα 10 δολλαρια.

 

https://www.witrigs.com/oem-rear-camera-for-xiaomi-redmi-note-4x

 

Τον αλλαζεις μονος σου αν θες,το τηλεφωνο ανοιγει ευκολα,δεν εχει κολλες και τετοια κατω απο το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ενεργοποιήσει κάποιος με cosmote και σε ποίο region?

Το hd voice το υποστηρίζει η συσκευη μας;

Και αυτό που ρώτησα ποίο πίσω για το Bluetooth ξέρει κάποιος να με βοηθήσει ;

 

Αν το VoLTE δουλεύει θα εμφανιστεί ένδειξη πανω δεξιά δίπλα απο τις μπάρες σήματος. Αν δε βλέπεις καμία καινούργια ένδειξη εκεί δεν είναι ενεργό. Μιλάω μόνο για το VoLTE μιας και το WI-FI Calling δεν υποστηρίζεται απο τη συσκευή μας (και καμία Xiaomi συσκευή...) .

Εσυ το έχεις ενεργοποιησει;

Link to comment
Share on other sites

Το έχει ενεργοποιήσει κάποιος με cosmote και σε ποίο region?

Το hd voice το υποστηρίζει η συσκευη μας;

Και αυτό που ρώτησα ποίο πίσω για το Bluetooth ξέρει κάποιος να με βοηθήσει ;

 

Εσυ το έχεις ενεργοποιησει;

Έχω ενεργή την επιλογή στο μενού αλλά δεν δουλεύει. Η Cosmote απ' όσο ξέρω υποστηρίζει μόνο κάποια πολύ συγκεκριμένα κινητά που τα ενεργοποιεί σε VoLTE. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω να βάλω την SIM card σε ένα Samsung ενός γνωστού και να ενεργοποιήσω το Wi-Fi calling και μετά πάλι πίσω στο Note 4 να δω αν θα δουλέψει το VoLTE.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα, όχι καλύτερη διαχείριση μπαταρίας...
μάλιστα, ξέρουμε αν θα προστεθεί ποτέ αναγνώριση προσώπου;
Link to comment
Share on other sites

Με το να σου στείλουν με ένα email το screenshot που το πιστοποιεί αυτό. Όμως κρατώ μικρό καλάθι, και το ίδιο σου προτείνω να κάνεις κι εσύ, το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο να συμβαίνει αυτό, για 2 λόγους: Α) Η σιαόμι ουδέποτε παρουσίασε στα επίσημα spec της συσκευής τον imx258. Με απλά λόγια ήταν αποφασισμένη να πουλήσει το κινητό με random φακό (τον οποίο -imx- και λίγο πονηρά έδωσε στους unboxers για να το παρουσιάσουν με αυτό το φακό). Β) Ο εν λόγω φακός έχει να παρουσιαστεί σε χρήστη από τις πρώτες παρτίδες παραλαβής. Έπειτα ουδείς!

 

Δε θέλω να είμαι απόλυτος παρ'όλα τ'αύτα, ζήτα τους email με screenshot.

 

Μάλλον δίκιο έχεις... Προφανώς παίζει διαφορετικά σε παρτίδες, όπως λες.

Δεν ξέρω αν αυτό το μπέρδεμα γίνεται και με άλλες μάρκες.

 

πανε ρυθμισεις σχετικα με το τηλεφωνο 5 φορες ταπ στο εκδοση kernel στο μενου που θα σε βγαλει πατα στο version information και θα δεις αυτο που θες

 

Σωστός! Το είδα. Samsung έχω.

 

Ευχαριστώ, και στους δύο.

Edited by Clochard
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδες, μπορειτε να με διαφωτησετε με την επιλογη ενος απο τα 2;

 

παντα μιλαμε για xiaomi....

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-redmi-note-44gb-64gb-global,xiaomi-redmi-note-4x-snapdragon-4gb-64gb

 

ευχαριστω.....

Nokia 3410(το αδιαλακτο)-->Nokia 3210 classic RIP(νερο) -->Nokia 5800 RIP(φορτηγο)-->Jiayu G4s-->Xiaomi Redmi Note 4X 3/32 lost-stolen?-->Back to Jiayu G4s-->NEXT PLZ...
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ όταν έψαχνα είχα μπερδευτεί με αυτό

το 1ο βγαίνει και καλύτερο και φθηνότερο

 

μετά από ότι κατάλαβα (αν κατάλαβα καλά γιατί η Xiaomi τα έχει πολύ μπερδεμένα όλα αυτά με τις εκδόσεις), το 1ο δεν κυκλοφορεί ή δεν κάνει για Ελλάδα

 

είχα ρωτήσει κι εδώ μέσα αλλά δεν είχα πάρει σαφή απάντηση από ότι θυμάμαι

ίσως κάποιος να ξέρει καλύτερα και να σου πει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν σ ένα αντίγραφο ασφαλείας στο mi cloud μπορώ να βάλω και τις εφαρμογές μου έτσι ώστε αν κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών να είναι και αυτές στο mi cloud και όχι μόνο οι επαφές τα μηνύματα οι ρυθμίσεις και οι λειτουργίες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδες, μπορειτε να με διαφωτησετε με την επιλογη ενος απο τα 2;

 

παντα μιλαμε για xiaomi....

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-redmi-note-44gb-64gb-global,xiaomi-redmi-note-4x-snapdragon-4gb-64gb

 

ευχαριστω.....

 

Εαν δε κανω λαθος κ εγω απλα ειναι διαφορετικες εκδοσεις με διαφορετικο απλα επεξεργαστη.

Βεβαια η Xiaomi τα εχει κανει λιγο σαλατα γιατι κυκλοφορησε μετα και το Redmi note 4 Global Version οπου ειναι ουσιαστικα το Χ απλα με ολες τις μπαντες σχεδον. Αυτο ειναι που παιζει και 4g εκτος αθηνας σωστα. Δηλαδη η 800αρα μπαντα η αλλιως Β20

 

Εαν σε ενδιαφερει να το παρεις προτεινω απο τα σκρουτζομαγαζα να παρεις αυτο που λεει Global Version

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν σ ένα αντίγραφο ασφαλείας στο mi cloud μπορώ να βάλω και τις εφαρμογές μου έτσι ώστε αν κάνω μια επαναφορά εργοστασιακών να είναι και αυτές στο mi cloud και όχι μόνο οι επαφές τα μηνύματα οι ρυθμίσεις και οι λειτουργίες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ναι αλλα δεν θα σωσει τις ρυθμισεις των μη miui εφαρμογων
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν θα σωσει τις ρυθμισεις των μη miui εφαρμογων
Και πως γίνεται να σωθούν οι μη miui εφαρμογές έστω και χωρίς τις ρυθμίσεις τους; ρωτάω γιατί όταν μπαίνω στην miui από τον υπολογιστή μου δεν βλέπω καμία εφαρμογη μέσα πάρα μόνο ρυθμίσεις φώτο επαφές μνμ ηχογραφήσεις και εύρεση τηλ.

Επίσης όταν πατάω επαναφορά αντίγραφου μου λέει πως δεν υπάρχει αντίγραφο. Τι συμβαίνει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται να σωθούν οι μη miui εφαρμογές έστω και χωρίς τις ρυθμίσεις τους; ρωτάω γιατί όταν μπαίνω στην miui από τον υπολογιστή μου δεν βλέπω καμία εφαρμογη μέσα πάρα μόνο ρυθμίσεις φώτο επαφές μνμ ηχογραφήσεις και εύρεση τηλ.

Επίσης όταν πατάω επαναφορά αντίγραφου μου λέει πως δεν υπάρχει αντίγραφο. Τι συμβαίνει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τις επιλεγεις απο τις ρυθμισεις μπακαπ του τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδες, μπορειτε να με διαφωτησετε με την επιλογη ενος απο τα 2;

 

παντα μιλαμε για xiaomi....

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-redmi-note-44gb-64gb-global,xiaomi-redmi-note-4x-snapdragon-4gb-64gb

 

ευχαριστω.....

 

Οι διαφορά είναι στις μπάντες. Το 1 (το 4 σκέτο αριστερά στο λινκ) πουλιέται κανονικά στην Ελλάδα. Το έχω πάρει και είναι ΟΚ. Με δύο χρόνια εγγύηση καταστήματος (έχει δικό του σέρβις) και όχι της Quest. Oi πιο πολλοί στον Σκρουτζ έχουν 1 χρόνο εγγύηση, αλλά θα βρεις και με 2. To global είναι το κατάλληλο. Έχει σωστά ελληνικά, αυτόματες ενημερώσεις και δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι με τις ρομ και να χάνεις την εγγύση.

 

Η Info Quest πουλάει το 4Χ. Λογικά, θα έχει την 800άρα μπάντα, παρά τις πληροφορίες του kinovil, αλλά με άλλη τιμή. Δεν έχω δει το κουτί του. Sτις πληροφορίες τηλεφώνου που κοίταξα, στο μοντέλο redmi note 4.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

συμβαίνει και σε άλλον το να φτάνει η φόρτιση ως το 98% και όχι στο 100% ?

Εμένα πάει στο 99% και μόλις το αποσυνδέσω εμφανίζει για λίγο το 100%. Δεν έχει πρόβλημα.

Καλύτερα να το φορτίζεις πιο κάτω. Είναι πιο υγιεινό για την μπαταρία.

Edited by Clochard
Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορά είναι στις μπάντες. Το 1 (το 4 σκέτο αριστερά στο λινκ) πουλιέται κανονικά στην Ελλάδα. Το έχω πάρει και είναι ΟΚ. Με δύο χρόνια εγγύηση καταστήματος (έχει δικό του σέρβις) και όχι της Quest. Oi πιο πολλοί στον Σκρουτζ έχουν 1 χρόνο εγγύηση, αλλά θα βρεις και με 2. To global είναι το κατάλληλο. Έχει σωστά ελληνικά, αυτόματες ενημερώσεις και δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι με τις ρομ και να χάνεις την εγγύση.

 

Η Info Quest πουλάει το 4Χ. Λογικά, θα έχει την 800άρα μπάντα, παρά τις πληροφορίες του kinovil, αλλά με άλλη τιμή. Δεν έχω δει το κουτί του. Sτις πληροφορίες τηλεφώνου που κοίταξα, στο μοντέλο redmi note 4.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα πάει στο 99% και μόλις το αποσυνδέσω εμφανίζει για λίγο το 100%. Δεν έχει πρόβλημα.

Καλύτερα να το φορτίζεις πιο κάτω. Είναι πιο υγιεινό για την μπαταρία.

 

Προσωπικά φίλε μου για να ζητήσω εγγύηση θα πρέπει το τηλέφωνο να κάψει πλακέτσ, οπότε δεν φαίνονται τα πειράγματα που κάνω.

Και πειραγμένες rom να ξέρεις ότι είναι καλύτερες από τις official.

Για οτιδήποτε άλλο το φτιάχνω μόνος μου.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

τις επιλεγεις απο τις ρυθμισεις μπακαπ του τηλεφωνου
Ναι αλλά αυτές τις αποθηκεύει στον φάκελο miui του τηλεφώνου και όχι στο mi cloud

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά φίλε μου για να ζητήσω εγγύηση θα πρέπει το τηλέφωνο να κάψει πλακέτσ, οπότε δεν φαίνονται τα πειράγματα που κάνω.

Και πειραγμένες rom να ξέρεις ότι είναι καλύτερες από τις official.

Για οτιδήποτε άλλο το φτιάχνω μόνος μου.

Και πολύ καλά κάνεις!

Αλλά δεν θέλουν όλοι να μπουν σε αυτές τις διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...