Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η miui τα χει σκατωσει εδω,το gmail εχει κανονικα τα κουμπια σε aosp

 

Σε αλλα νεα,εχω βαλει την miuipro εδω και μια βδομαδα (miui 9,nougat) https://miuipro.by/roms/

Πολυ καλη με παρα πολλες χρησιμες εξτρα ρυθμισεις και παραμετροποιησεις.

Πληρως καθαρισμενη απο κινεζικα πραγματα,pre-rooted,SuperSU,4k στην default camera και ο ηχος στο video recording αψογος.

 

Πολυ καλο πακετο,οποιος ειναι ξεκλειδωτος και ειναι για αλλη rom ας την δοκιμασει

 

Ότι η Xiaomi φταίει το ξέρω! Γιατί νεξουσ είχα πριν οπότε ξέρω πως είναι οι aosp. Και για αυτό και ψαχνομαι να φύγω από miui rom. Αλλά δεν με έχουν πείσει ακόμα όσα διαβάζω στο XDA.

 

Για την ρομ που λες τώρα. Έρχεται μόνο prerooted? Τι φαγομαρα και αυτό με το pre rooted. Ένα αρχείο παραπάνω είναι.

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πως γίνεται;

 

Άνοιξε την εφαρμογή, πατα το κουμπί του multisking και...

Αν είσαι miui 8: σύρε προς τα κάτω το browser και πάτα το γραναζι

Αν είσαι miui9: πάτα παρατεταμενα στην εφαρμογή του browser

 

Μια από τις επιλογές είναι οι άδειες. Εκεί θα βρεις και για τον αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Για την ρομ που λες τώρα. Έρχεται μόνο prerooted? Τι φαγομαρα και αυτό με το pre rooted. Ένα αρχείο παραπάνω είναι.

 

 

ναι ειναι ηδη με superSU ρουταρισμενη αλλα αμα θες την κανεις unroot απο την εφαρμογη του superSU.

 

Οσο για τα notifications,αυτη τη στιγμη ειναι η μεγαλυτερη αδυναμια της miui κατα τη γνωμη μου,απορω πως καταφεραν να εχουν τοσο κουτσουρεμενα notifications ενω η υπολοιπη rom ειναι ακριβως το αντιθετο.Θα επρεπε να ηταν το πρωτο πραγμα που θα εστιαζαν στην miui 9,στο android 6 και πιο πολυ στο 7 τα notifications ειναι super στις aosp based roms.

 

Kαι ο μονος λογος που θα με εκανε να παω σε aosp αυτη τη στιγμη,κρατιεμαι μονο επειδη βρισκω το ολο material design κλινικα αποστειρωμενο/βαρετο.Και γιατι θα πρεπει να βαλω 20 εξτρα εφαρμογες για να το κανω οπως ερχεται η miui out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε την εφαρμογή, πατα το κουμπί του multisking και...

Αν είσαι miui 8: σύρε προς τα κάτω το browser και πάτα το γραναζι

Αν είσαι miui9: πάτα παρατεταμενα στην εφαρμογή του browser

 

Μια από τις επιλογές είναι οι άδειες. Εκεί θα βρεις και για τον αποθηκευτικό χώρο.

 

Ενεργοποιημενο το εχω και αυτο...

Next?

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο browser μπαίνεις; Με chrome δεν είχα τέτοια θέματα πάντως.

Με chrome μπαινω, αλλα το προβλημα υπαρχει στο messenger εκει δεν κατεβαζει το συνημμενο pdf συγεκριμενα οταν το επιλεγω να κατεβει λεει:

Το PDF δεν εμφανιζεται (ακυρη μορφη l.php)

Τι συμβαινει ρε παιδια.? Θα μας τρελανει...

Link to comment
Share on other sites

Με chrome μπαινω, αλλα το προβλημα υπαρχει στο messenger εκει δεν κατεβαζει το συνημμενο pdf συγεκριμενα οταν το επιλεγω να κατεβει λεει:

Το PDF δεν εμφανιζεται (ακυρη μορφη l.php)

Τι συμβαινει ρε παιδια.? Θα μας τρελανει...

 

τα permissions του messenger τσεκαρε και επισης στο autostarts ασε να ξεκιναει οποια εφαρμογη εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

τα permissions του messenger τσεκαρε και επισης στο autostarts ασε να ξεκιναει οποια εφαρμογη εχει προβλημα.

 

Σωστά. Για κάποιο λόγο νόμιζα ότι έλεγε για browser. Τώρα που το πες συνειδητοποίησα ότι έλεγε messenger.

Link to comment
Share on other sites

τα permissions του messenger τσεκαρε και επισης στο autostarts ασε να ξεκιναει οποια εφαρμογη εχει προβλημα.

Τα έκανα ολα αυτά και δεν άλλαξε κάτι το προβλημα παραμένει... Το κινητο μας σπάει α....α.

Link to comment
Share on other sites

Στην miui 8 camera στις ρυθμισεις της το "εμφανιση γραμμων πλεγματος" προσφερει κατι στην φωτο;ή ειναι καθαρα οπτικο;Να το χουμε ενεργοποιημενο;

"Ρυθμισεις αυτοματης εκθεσης" πια απο τις τρεις επιλογες ειναι η βελτιστη για καλυτερο αποτελεσμα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα ολα αυτά και δεν άλλαξε κάτι το προβλημα παραμένει... Το κινητο μας σπάει α....α.

Βρηκα την εξης λυση για να ανοιξω το pdf.:

Το άνοιξα μέσα απο το Facebook app, ενω απο το ξεχωριστό app του messenger δεν κατεβαινε σπο το app του Facebook κατεβηκε μια χαρά κάνοντας τσ ιδια βήματα, η επιστήμη σηκώνει ψηλά τσ χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα ολα αυτά και δεν άλλαξε κάτι το προβλημα παραμένει... Το κινητο μας σπάει α....α.

 

Ποια έκδοση rom φοράς;

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα που λες είναι πρώτη φορά που το ακούω. Αν έχεις ορίσει σωστά τα permissions δεν θα πρεπε να χεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με την τελευταία stable με 7 παρατηρώ μεγάλο battery drain που δε μπορώ να βρω που οφείλεται. Επίσης μια υπερθέρμανση του κινητού άνευ λόγου. Υπάρχει τρόπος είτε να γυρίσω στη 8.10 είτε να βάλω miui 9 απλά πχ μέσω sd zip και recovery η θέλει ξεκλειδώματα bootloader κλπ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είτε μέσω twrp να βάλεις πχ την ελληνική ή eu είτε μεσω του miflash μπορείς να αλλάξεις rom.

 

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και developers μέσω του updater αλλά μετά για να επιστρέψεις σε stable μόνο με φλασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Είτε μέσω twrp να βάλεις πχ την ελληνική ή eu είτε μεσω του miflash μπορείς να αλλάξεις rom.

 

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και developers μέσω του updater αλλά μετά για να επιστρέψεις σε stable μόνο με φλασάρισμα.

Σε ποια από αυτές τις περιπτώσεις χάνω την εγγύηση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, αν έχεις ξεκλειδώσει μπορείς να ξανακλειδωσεις κατά το φλασαρισμα. Τώρα το αν έχουν τρόπο να δουν ότι είχες ξεκλειδώσει δεν το γνωρίζω.

 

Hard reset δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα παραλληλη συγκριση του κινητου με το huawei honor 3c και το google maps για το θεμα που ελεγα οτι καπιες στιγμες στριβει ο χαρτης και προχωραει μονοπαντα για λιγο μετα ισιωνει.στον κηφισο με μποτιλιαρισμα το huawei βραχος το σημα ακινητο,σταθερο το xiaomi 2-3 φορες το εκανε παλι!

λεω απλα να περιμενω να γινει επιτελους η stable αναβαθμιση σε miui 9 να κανω ενα hard reset και να το δω.

δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι hardware προβλημα γιατι εχει ακουστει οτι οι google maps δεν ειναι τοσο σταθεροι με android 6-7(το huaei φοραει kitkat). επισης ΔΕΝ το κανει σε κανεna αλλο gps προγραμμα απο τα 5 που εχω αγορασμεαν/δωρεαν!αυτο κατι λεει.

 

δεν υπαρχει καποιος που χρησιμοποιει καθημερινα το gmaps να το παρατηρησει?γιατι εαν παρω αλλο ενα και το ξανακανει σημαινει οτι ειναι byg των gmaps ,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει καλιμπράρισμα της πυξίδας; Στο gmpas συνηθως σε προτρέπει να το κάνεις τη πρώτη φορά που μπαίνεις.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, αν έχεις ξεκλειδώσει μπορείς να ξανακλειδωσεις κατά το φλασαρισμα. Τώρα το αν έχουν τρόπο να δουν ότι είχες ξεκλειδώσει δεν το γνωρίζω.

 

Hard reset δοκίμασες;

Hard reset δεν το έκανα γιατί έχω ένα πρόγραμμα της εταιρίας μου που αν το σβήσω και πάω πάλι μέσα στους τεχνικούς να το περάσουν δε φαντάζεσαι τι θα ακούσω... Υπάρχει τρόπος να πάρω backup αυτό το πρόγραμμα με το στήσιμο του και τις επαφές μόνο ; Πήγα να κάνω αίτηση για ξεκλείδωμα στη σελίδα που δώσατε εδώ και είναι όλα στα κινέζικα και δεν το συνέχισα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα και rom να άλλαζες πάλι θα τα έχανες τα δεδομένα σου δεδομένου ότι δεν μιλάμε για update. ;)

 

Αν όντως θες να ξεκλειδώσεις, απλά πάτα translate τη σελίδα στα αγγλικά (αν και νομίζω ότι πλέον έχει και επιλογή και η ίδια η σελίδα για άλλες γλώσσες). Με το ξεκλείδωμα πάντας και πέρασμα άλλης rom, επαναλαμβάνω ότι δεν γλυτώνεις τα δεδομένα σου. Το μόνο που ίσως μπορούσες να κάνεις είναι αν είχες ρουτάρει να τραβήξεις την εφαρμοργή μαζί με το σετάρισμα της με titanium χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι θα στα κράταγε.

 

Δοκίμασε βέβαια και το back up που παρέχει και το ίδιο το miui. Ορισμένες φορές σου κρατάει και το σετάρισμα. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα μπορεις να μου διευκρινησεις στο post #6811 τις ρυθμισεις;Απευθυνομαι σ εσενα επειδη εχω παρατηρησει οτι εισαι γνωστης της φωτογραφιας.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πλέγμα είναι περισσότερο για να σε βοηθήσει για τον κανόνα των τριών. Δεν αλλάζει τίποτα στη ποιότητα της εικόνας. Είναι απλά μια ένδειξη

 

Όταν λες αυτόματη έκθεση εννοείς τις επιλογές "σημείο", "κέντρο" και "μέσο όρο κάδρου" (κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι απ'εξω); Αν ναι, έχει να κάνει με το τρόπο που αποφασίζει να φωτίσει την φωτογραφία. Όσο πιο σημειακή τόσο πιο σωστά θα φωτίζεται αυτό που κάνεις focus αλλά τόσο μεγαλύτερο το ρίσκο να βγεί πχ καμμένος ο ουρανός ή τυχόν φώτα τριγύρω. Όπως φυσικά και το ανάποδο... αν πχ είναι νύχτα (σκοτεινός ουρανός) και έχεις το πιο ευρύ, τότε ίσως βγαίνει περισσότερο φωτισμένη από όσο θα ήθελες.

 

Γνώμη μου, δεν υπάρχει άριστο παρά μόνο προτιμότερο. Αν για παράδειγμα στο βίντεο δεν θες να ανεβάζει κατεβάζει με το παραμικρό την φωτεινότητα είναι προτιμότερο το πιο ευρύ. Αν πάλι σου φαίνονται όι φωτογραφίες κάπως σκοτεινές οι φωτογραφίες επιλέγεις το πιο σημειακό. Τέλος αν δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς, βάλε απλά τη μεσαία επιλογή και θα είσαι οκ ;)

 

Πάντως ο καλύτερος σύμβολος στις ρυθμίσεις είναι ο εαυτός σας. Μέσω πειραματισμού βλέπετε τι προτιμάτε. Δεν υπάρχουν άριστες ρυθμίσεις παρά μόνο προτιμότερες από τον φωτογράφο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πλέγμα είναι περισσότερο για να σε βοηθήσει για τον κανόνα των τριών. Δεν αλλάζει τίποτα στη ποιότητα της εικόνας. Είναι απλά μια ένδειξη

 

Όταν λες αυτόματη έκθεση εννοείς τις επιλογές "σημείο", "κέντρο" και "μέσο όρο κάδρου" (κάπως έτσι, δεν τα θυμάμαι απ'εξω); Αν ναι, έχει να κάνει με το τρόπο που αποφασίζει να φωτίσει την φωτογραφία. Όσο πιο σημειακή τόσο πιο σωστά θα φωτίζεται αυτό που κάνεις focus αλλά τόσο μεγαλύτερο το ρίσκο να βγεί πχ καμμένος ο ουρανός ή τυχόν φώτα τριγύρω. Όπως φυσικά και το ανάποδο... αν πχ είναι νύχτα (σκοτεινός ουρανός) και έχεις το πιο ευρύ, τότε ίσως βγαίνει περισσότερο φωτισμένη από όσο θα ήθελες.

 

Γνώμη μου, δεν υπάρχει άριστο παρά μόνο προτιμότερο. Αν για παράδειγμα στο βίντεο δεν θες να ανεβάζει κατεβάζει με το παραμικρό την φωτεινότητα είναι προτιμότερο το πιο ευρύ. Αν πάλι σου φαίνονται όι φωτογραφίες κάπως σκοτεινές οι φωτογραφίες επιλέγεις το πιο σημειακό. Τέλος αν δεν έχεις διάθεση να ασχοληθείς, βάλε απλά τη μεσαία επιλογή και θα είσαι οκ ;)

 

Πάντως ο καλύτερος σύμβολος στις ρυθμίσεις είναι ο εαυτός σας. Μέσω πειραματισμού βλέπετε τι προτιμάτε. Δεν υπάρχουν άριστες ρυθμίσεις παρά μόνο προτιμότερες από τον φωτογράφο. ;)

Τα πες πολυ σωστα κι ωραια Αντρεα!Ειδικα το τελευταιο ;) Και ξανα σ ευχαριστω! :D

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...