Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα Nougat stable μέσα στις διακοπές. (3GB μοντέλο)

Είναι αισθητή η μείωση στη διαθέσιμη ram (1.3G --> 900Μ), μετά το καθάρισμα των ανοικτών εφαρμογών ή αντίστοιχα πολλά τα reload στις ανοικτές εφαρμογές. Το έχετε διαπιστώσει κανείς άλλος;

 

edit: Έχω κάνει όλες τις σχετικές power mgmt ρυθμισεις

Edited by nstasino
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας παιδιά. Χρησιμοποιώ τον εγκατεστημένο browser του κινητου και όταν θέλω να αποθηκεύσω μια φωτογραφία από το Google μου λέει ότι "Οι λήψεις απαιτούν πρόσβαση στο χώρο αποθήκευσης του κινητού". Έχω κάνει τη ρύθμιση να αποθηκευονται στην κάρτα μνήμης αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει. Καμία ιδέα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρυθμίσεις-εγκατεστημένες εφαρμογές-έγγραφα (πατάς πάνω στο "έγραφα" και κάτω δεξιά πατάς την ενεργοποίηση)

Κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση του τηλεφώνου θα απενεργοποιείται και θα πρέπει πάλι να το ενεργοποιείς (είναι κάποιο Bug)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτός ο οδηγός είχε προστεθεί και στον αρχικό οδηγό για hdr+ που έχει link στο πρωτο μήνυμα. ;)

Ως... τι να πω, δεν σκέφτηκα να κάνω το εξ αρχής αυτονόητο!!

 

Για το θέμα της αναζήτησης, δες το με τα άλλα παιδιά του φόρουμ.

Παράδειγμα για αυτό που έψαχνα για την Camera, χρησιμοποιώντας κινητό και web browser.

Βάζω λέξη camera, επιλέγω forum xiaomi και βάζω εμφάνιση είτε κατά μήνυμα είτε κατά θέματα.

Όταν βάζω κατά μήνυμα μου εμφανίζει όλα τα μηνύματα των θεμάτων του xiaomi, όταν βάζω κατά θέμα μου βγάζει όλα τα θέματα και ένα μήνυμα από κάθε θέμα, αλλά δε μπορώ να δω όλα τα μηνύματα που περιέχουν τη λέξη camera από το θέμα που με ενδιαφέρει.

Κάτι ξεχνάω να επιλέξω ή υπάρχει πρόβλημα στην αναζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου δουλεύει και μάλιστα από την mobile version. Πάτησες αναζήτηση κάτω από το τελευταίο μήνυμα του thread? Είναι ακριβώς από πάνω από το πλήκτρο της απάντησης. Μιλάω πάντα για την mobile έκδοση. Αν το έχεις σε desktop version, γύρνα το σε mobile και δοκίμασε.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου δουλεύει και μάλιστα από την mobile version. Πάτησες αναζήτηση κάτω από το τελευταίο μήνυμα του thread? Είναι ακριβώς από πάνω από το πλήκτρο της απάντησης. Μιλάω πάντα για την mobile έκδοση. Αν το έχεις σε desktop version, γύρνα το σε mobile και δοκίμασε.

 

... Εντάξει...

... Έχω 2 στα 2 αποτυχημένα σήμερα!!!

Πατούσα το αναζήτηση που βρίσκεται στις επιλογές, απάνω δεξιά στη mobile σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη θήκη έχει χωριστές εγκοπές για κάμερα/fingerprint/flash ή ενιαία? Και αν είναι χωριστές, είναι οκ με το φλας? Γιατί δεν έχω καταφέρει να βρω με χωριστές εγκοπές, άσχετα με το τι δείχνει στο ebay...

Ναι, έχει χωριστές εγκοπές. Την έχω πάρει και μπορώ να πω ότι είναι πάρα πολύ καλή! Την προτιμώ πιο πολύ και από τη nillkin nature. Δεν παχαίνει καθόλου το κινητό και έχει πολύ καλό πιάσιμο. Και το κυριότερο: δεν κόβει καθόλου το φλάς όταν βγάζεις φωτογραφίες (αν και να βγάλεις βραδυνές με το κινητό μας είναι κομματάκι δύσκολο...:p)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους κατόχους του REDMI NOTE 4X (Γιατί με αυτό το όνομα ψωνίζουμε απο EBAY)

Έχω ψωνίσει και δοκιμάσει τις παρακάτω θήκες και τζαμάκια:

 

http://www.ebay.com/itm/Full-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Xiaomi-Redmi-Note-4-4X-Global-Version/292208614723?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=591134336957&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Redmi-Note-4X-Soft-Silicone-TPU-Matte-Shockproof-Slim-Case-Cover/222590009865?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=521430629006&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

http://www.ebay.com/itm/Luxury-Shockproof-Hard-PC-Matte-Slim-Back-Case-Cover-For-Xiaomi-Redmi-Phones/122676073216?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=423086251758&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

Στα τζάμια προστασίας η διαφορά με το 4 (ΜΤΚ) είναι στην θέση της τρύπας για το LED ειδοποιήσεων (στο 4Χ είναι αριστερά, στο 4 είναι δεξια)

Επίσης τα τζάμια FULL COVER καλύπτουν όλη την επιφάνεια της οθόνης χωρίς κενά και χωρίς αέρα.

όποιος ενδιαφέρεται για άμεση αγορά (δέν κάνω διαφήμιση, απλά όταν πήρα το τηλέφωνο έπρεπε να αγοράσω άμεσα τζάμι) θα βρεί στο MEGASTORE (Σωκράτους 22) στήν τιμή των 5€ (επιδέχεται παζάρια)

 

Αν κατάλαβα καλά, η πρώτη είναι "λαστιχένια" (σιλικονάτη) και η δεύτερη πλαστικό;

Στην πρώτη, οι τρύπες είναι επίσης ok, σαν τη δεύτερη που λες;

 

Επίσης, σε περίπτωση πτώσης, η σιλικόνη θεωρείται πιο ασφαλής λογικά, έτσι;

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθώ να κάνω το αίτημα για ξεκλείδωμα, στο http://www.miui.com/unlock/apply.php, μου βγάζει το μήνυμα λάθους "Please input correct name".

Έχω βάλει το ίδιο nickname και όνομα στο mi account, στο mi forum και στην επαφή με το κινητό μου.

Τι ξεχνάω;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, η πρώτη είναι "λαστιχένια" (σιλικονάτη) και η δεύτερη πλαστικό;

Στην πρώτη, οι τρύπες είναι επίσης ok, σαν τη δεύτερη που λες;

 

Επίσης, σε περίπτωση πτώσης, η σιλικόνη θεωρείται πιο ασφαλής λογικά, έτσι;

 

Ναι και στις δύο οι τρύπες είναι ξεχωριστές.

Και οι δυο ανθεκτικές είναι.

Αγόρασε της άφοβα.

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθώ να κάνω το αίτημα για ξεκλείδωμα, στο http://www.miui.com/unlock/apply.php, μου βγάζει το μήνυμα λάθους "Please input correct name".

Έχω βάλει το ίδιο nickname και όνομα στο mi account, στο mi forum και στην επαφή με το κινητό μου.

Τι ξεχνάω;

 

Aν ενοεις στο πρώτο πεδίο τότε πρέπει να βάλεις είτε το email είτε το τηλεφωνο σου, οχι nickname

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδα συμβίωσης με τη συσκευή είμαι πολύ ευχαριστημένος μπορώ να πω με το πακέτο που μας παρουσίασε η xiaomi. Επεξεργαστής, ram, οθόνη, τεράστια αυτονομία κτλ κτλ. Θα αναφερθώ κι εγώ όμως στο κομμάτι της κάμερας. Είναι πραγματικά πολύ μέτρια για τα σημερινά δεδομένα. Και οκ μπορεί να δικαιολογηθεί λόγω της τιμής, αλλά είναι κρίμα όταν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι τόσο καλά. Νομίζω ότι πρέπει να βελτιωθεί η xiaomi στο κομμάτι αυτό γιατί για πολλούς το θέμα της κάμερας είναι dealbreaker. Σκεφτείτε μόνο πόσο χάνει η xiaomi στο γυναικείο πληθυσμό που κοιτά την ποιότητα της κάμερας πάνω από επεξεργαστές, ραμ κτλ

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Μα σε ακριβότερες συσκευές έχει καλύτερες κάμερες. Πχ στο mi5s είχα καλύτερη κάμερα από ότι στο honor 8.

 

Αν λοιπόν είχε καλύτερη κάμερα τότε θα είχε και άλλη τιμή. Πάντως δοκιμάστε και το port με hdr+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα σε ακριβότερες συσκευές έχει καλύτερες κάμερες. Πχ στο mi5s είχα καλύτερη κάμερα από ότι στο honor 8.

 

Αν λοιπόν είχε καλύτερη κάμερα τότε θα είχε και άλλη τιμή. Πάντως δοκιμάστε και το port με hdr+ ;)

 

προσωπικά δε θα με πείραζε πάντως να το έπαιρνα στα 200 αν ήταν καλύτερη η κάμερα. Δεν το συσχετίζω τόσο με την τιμή, όσο το ότι είναι το μόνο τρανταχτό πλην της συσκευής, αναλογικά πάντα με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Τα 200 πάλι λίγα είναι για τέτοια specs. ;)

 

Άμα πέσεις σε ιντσες μπορείς να πάρεις 250 το mi5 και στα 290 το mi5s που σκίζει η κάμερα του.

 

Γενικά πάντως αν θες κάμερα πας προς άλλη εταιρεία (πχ lg )

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Όταν προσπαθώ να κάνω το αίτημα για ξεκλείδωμα, στο http://www.miui.com/unlock/apply.php, μου βγάζει το μήνυμα λάθους "Please input correct name".

Έχω βάλει το ίδιο nickname και όνομα στο mi account, στο mi forum και στην επαφή με το κινητό μου.

Τι ξεχνάω;

 

βαλε διαφορετικο name απο το nickname

Link to comment
Share on other sites

Μα σε ακριβότερες συσκευές έχει καλύτερες κάμερες. Πχ στο mi5s είχα καλύτερη κάμερα από ότι στο honor 8.

 

Αν λοιπόν είχε καλύτερη κάμερα τότε θα είχε και άλλη τιμή. Πάντως δοκιμάστε και το port με hdr+ ;)

 

Το port με hdr+ που λες, τι είναι και πώς ενεργοποιείται, αφού, απ' ό,τι καταλαβαίνω, λογικά θα βελτιώνει έστω και λίγο την κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το port με hdr+ που λες, τι είναι και πώς ενεργοποιείται, αφού, απ' ό,τι καταλαβαίνω, λογικά θα βελτιώνει έστω και λίγο την κάμερα.

 

Δες το πρώτο ποστ. Έχει λινκ

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δες το πρώτο ποστ. Έχει λινκ

 

Σ' ευχαριστώ. Πρέπει να τοποθετήσω google camera, ε; Και δεν έχει σημασία να είναι root η συσκευή μου, έτσι δεν είναι; Γιατί εγώ το έχω όπως το αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Πρέπει να τοποθετήσω google camera, ε; Και δεν έχει σημασία να είναι root η συσκευή μου, έτσι δεν είναι; Γιατί εγώ το έχω όπως το αγόρασα.

 

Για να κάνεις τις μόντες θα χρειαστεί να μπουτάρεις έστω μία φορά σε twrp. Άρα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader.

Μετά να τραβήξεις το build.prop, να του προσθέσεις τη γραμμή και να το ξαναβάλεις μέσα και να του δώσεις πάλι τα σωστά δικαιώματα. Αυτό γίνεται μέσω adb.

Επίσης πρέπει να φλασαριστεί και ένα Patch για την στοκ κάμερα. Και τέλος να φλασάρεις και το lazyflasher για να μπουτάρει η συσκευή. Αλλιώς ίσως δεν μπορέσει να μπουτάει. Αλλιώς η αλλαγή μπορεί αν γίνει και μέσα από το κινητό αν είσαι root με έναν file explorer που μπορεί να ζητήσει και να πάρει τέτοια δικαιώματα.

Άποψη μου, αν δεν έχεις χρόνο/διάθεση/ενδιαφέρον να διαβάσεις λίγο τι θα κάνεις τότε μην μπεις καν στην διαδικασία. Αν πας τυφλοσούρτη τελείως και ξεχάσεις έστω κάτι ίσως δεν μπουτάρει. Και μετά συνήθως ξεκινάνε ερωτήσεις πανικού. Γενικότερα η μόντα θέλει να ασχοληθείς και λίγο. Εκτός και έχεις κάποιον κοντά σου ή έστω δεύτερο τηλέφωνο μέχρι να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε εμείς μέσα από εδώ.

 

π.χ. εμένα επειδή ξέχασα να φλασάρω lazyflasher δεν μπούταρε. Το έβαλα μετά και πάλι δεν έμπαινε. Οπότε πήγα σε ελληνική dev για να περάσω πάλι μία ρομ πάνω, και έκανα εκεί τις μόντες ξανά.

 

Χωρίς την μόντα στο build.prop η google camera θα κρασάρει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

επειδή στο σκρουτζ έχει 2 ίδια κινητά 3/32 snapdragon το ένα 175 το άλλο 155-165 πήρα να ρωτήσω τι διαφορές έχουν εσωτερικά (εξωτερικά λίγο διαφέρουν) αλλά μου είπαν μόνο ότι το ακριβότερο είναι "καινούργιο". αν ερώτηση μου τι το καινούργιο έχει σαν λογισμικό δεν είχαν ιδέα βέβαια. μιλάω πχ για το citismarket από όπου είχα πάρει το πρώτο μου. αλλά τώρα θέλω να πάρω άλλο ένα και δεν ξέρω ποιο από τα δύο;.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή στο σκρουτζ έχει 2 ίδια κινητά 3/32 snapdragon το ένα 175 το άλλο 155-165 πήρα να ρωτήσω τι διαφορές έχουν εσωτερικά (εξωτερικά λίγο διαφέρουν) αλλά μου είπαν μόνο ότι το ακριβότερο είναι "καινούργιο". αν ερώτηση μου τι το καινούργιο έχει σαν λογισμικό δεν είχαν ιδέα βέβαια. μιλάω πχ για το citismarket από όπου είχα πάρει το πρώτο μου. αλλά τώρα θέλω να πάρω άλλο ένα και δεν ξέρω ποιο από τα δύο;.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Νομίζω ότι απλά πρέπει να ρωτήσεις model number. Μόνο αυτό μπορεί να σου πει 100% ποιο θες

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις τις μόντες θα χρειαστεί να μπουτάρεις έστω μία φορά σε twrp. Άρα πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader.

Μετά να τραβήξεις το build.prop, να του προσθέσεις τη γραμμή και να το ξαναβάλεις μέσα και να του δώσεις πάλι τα σωστά δικαιώματα. Αυτό γίνεται μέσω adb.

Επίσης πρέπει να φλασαριστεί και ένα Patch για την στοκ κάμερα. Και τέλος να φλασάρεις και το lazyflasher για να μπουτάρει η συσκευή. Αλλιώς ίσως δεν μπορέσει να μπουτάει. Αλλιώς η αλλαγή μπορεί αν γίνει και μέσα από το κινητό αν είσαι root με έναν file explorer που μπορεί να ζητήσει και να πάρει τέτοια δικαιώματα.

Άποψη μου, αν δεν έχεις χρόνο/διάθεση/ενδιαφέρον να διαβάσεις λίγο τι θα κάνεις τότε μην μπεις καν στην διαδικασία. Αν πας τυφλοσούρτη τελείως και ξεχάσεις έστω κάτι ίσως δεν μπουτάρει. Και μετά συνήθως ξεκινάνε ερωτήσεις πανικού. Γενικότερα η μόντα θέλει να ασχοληθείς και λίγο. Εκτός και έχεις κάποιον κοντά σου ή έστω δεύτερο τηλέφωνο μέχρι να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε εμείς μέσα από εδώ.

 

π.χ. εμένα επειδή ξέχασα να φλασάρω lazyflasher δεν μπούταρε. Το έβαλα μετά και πάλι δεν έμπαινε. Οπότε πήγα σε ελληνική dev για να περάσω πάλι μία ρομ πάνω, και έκανα εκεί τις μόντες ξανά.

 

Χωρίς την μόντα στο build.prop η google camera θα κρασάρει.

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και το χρόνο που αφιέρωσες.

Μάλλον δεν θα ασχοληθώ γιατί όντως μου φαίνονται βουνό όλα αυτά και φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος ή ξεχάσω κάτι και μετά τρέχω και δεν φτάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και το χρόνο που αφιέρωσες.

Μάλλον δεν θα ασχοληθώ γιατί όντως μου φαίνονται βουνό όλα αυτά και φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος ή ξεχάσω κάτι και μετά τρέχω και δεν φτάνω.

 

Άμα θες βοήθεια εμείς εδώ είμαστε! Αλλά καταλαβαίνεις ότι το είπα επειδή αν κάποιος δεν γνωρίζει τι κάνει καθόλου και γίνει ένα θέμα και επειδή εμείς μπορεί να μην μπορούμε άμεσα να απαντήσουμε και να βοηθήσουμε θα πάρει κάποια ώρα να το λύσουμε.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

αυτό που με ενοχλεί και δεν έχω βγάλει άκρη είναι γιατί ΜΌΝΟ στο google maps πολλές φορές σε ΕΥΘΕΊΑ δρόμο μπροστά ενώ ο κερσορας δείχνει όπως πάντα ευθεια ο ΧΆΡΤΗΣ στρίβει είτε δεξιά είτε αριστερά για αρκετά μέτρα μετά ισιώνει μόνος του. δοκίμασα και την beta αλλά το ίδιο. τους έστειλα φωτο στο feedback αλλά καμία απάντηση φυσικά. [

έχω καλιμπραρει την πυξιδα....

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Νομίζω ότι το κάνει όταν είσαι σταματημένος. Θεωρεί ότι ψάχνεις και σου δείχνει τι υπάρχει δεξιά - αριστερά

Γιώργος

Keep on riding...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...