Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να φλασαρω άλλες roms πχ aosp,lineage πρέπει να αλλάξω την έκδοση του twrp ,ή μπορώ και μ αυτό που φλασαρα την Ελληνική xtrv?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο σπαστικό όντως...

Νομίζω σε slim παίζει. Δεν έχω ακουστικά να το δοκιμάσω άλλα υπάρχει εφαρμογή radio μέσα οπότε ποιος ο λόγος να την βάλουν αν δεν παίζει.

Τώρα για άλλες εφαρμογές της MIUI. Γιατί να τις θες, εδώ να τις βγάλουμε ψάχνουμε :D :D

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Η αλήθεια είναι ότι τόσα χρόνια με nexus συσκευές με χάλασε το miui.

Και όμως, μερικές εφαρμογές ή καλύτερα λειτουργίες θα τις ήθελα.

 

Ο pixel launcher βρίσκεται μέσα στα gapps;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω εκνευριστεί με αυτήν την πολιτική των 72 ωρών!

Ενώ έχω ρεπό και μπορώ να ασχοληθώ λίγη ώρα με το στήσιμο κλπ, πρέπει να περιμένω 3 μέρες!

 

Έλεος

 

Να ρωτήσω, σε custom rom τι γίνεται με το ραδιόφωνο αλλά και άλλες εφαρμογές της miui που μπορεί να θέλουμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

μια απο τα ιδια και εγω 72 ολοκληρες ωρεςςςςςςςςςςςςς..............:mad::mad::mad::mad::mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάλι θα το πω

 

Α ρε 6p (και γενικότερα stock Android)

 

Αυτή η μπαταρία όμως δεν παίζεται :)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μπουτάρεις σε twrp και όχι να τον φλασάρεις, να φλασάρεις το supersu(νομίζω με root, δεν θες lazyflasher) για να ρουτάρεις και να μπείς στο σύστημα μετά. Σε κάθε περίπτωση, πάντα κάνεις backup πριν από τέτοιες αλλαγές για να είσαι σίγουρος.

 

Πως γίνεται χωρίς να φλασαρω το twrp; υπάρχει κανένας οδηγός; σε άλλα κινητά που είχα φλασαρα άλλη recovery και άλλαζα ρομ, οκ αλλά εδώ; μπορώ να τρέξω το twrp και που; στο κινητό ή σε pc;

Σόρυ για τις απορίες αλλά δεν το έχω ξανακάνει έτσι.

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μια εβδομάδα συμβίωσης με το κινητό μπορώ να πω ότι όντως είναι πολύ γρήγορο (καθόλου/σχεδόν καθόλου lag) και η μπαταρία έχει μεγάλη διάρκεια (χωρίς να την έχω καν σε εξοικονόμηση ενέργειας!).

Το μόνο μελανό σημείο είναι ότι με άφησε ξεκρεμαστό 2 φορές που χρειάστηκα το hotspot.Υπάρχει καμιά λύση για αυτό το πρόβλημα (συνδέονται οι συσκευές κανονικά αλλά δεν έχουν πρόσβαση στο ιντερνέτ) που να μην περιλαμβάνει χάσιμο της εγγύησης;

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από μια εβδομάδα συμβίωσης με το κινητό μπορώ να πω ότι όντως είναι πολύ γρήγορο (καθόλου/σχεδόν καθόλου lag) και η μπαταρία έχει μεγάλη διάρκεια (χωρίς να την έχω καν σε εξοικονόμηση ενέργειας!).

Το μόνο μελανό σημείο είναι ότι με άφησε ξεκρεμαστό 2 φορές που χρειάστηκα το hotspot.Υπάρχει καμιά λύση για αυτό το πρόβλημα (συνδέονται οι συσκευές κανονικά αλλά δεν έχουν πρόσβαση στο ιντερνέτ) που να μην περιλαμβάνει χάσιμο της εγγύησης;

 

Γειά σου φίλε, και εγω το ίδιο έχω θέμα, και το ξεπερνώ ως εξής.

Συνδέω τη συσκευή που θέλω να δώσω ίντερνετ, και καπάκι κλεινω/ανοίγω τα δεδομένα του κινητού.

Έτσι με το που παίρνει ξανά δεδομένα το κινητό, δίνει Internet access και στη συσκευή του hot-spot.

Το βρήκα τυχαία, αλλά κάθε φορά που το κάνω δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ξεκλείδωσα..

Και να ρωτήσω.. γίνεται να το ρουταρω χωρίς να αλλάξω recovery; απλώς χρειάζομαι το ρουτ για κάποιες εφαρμογές.. Θα ήθελα να παραμείνω στην 8.5.8.0 stable προς το παρόν.

 

γινεται με εντολες απο adb,απλα χρησιμοποιεις το image του twrp απο το pc χωρις ομως να εχει περαστει στο τηλεφωνο.Googlaρε το η τσεκαρε στο xiaomi-miui.gr

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, και εγω το ίδιο έχω θέμα, και το ξεπερνώ ως εξής.

Συνδέω τη συσκευή που θέλω να δώσω ίντερνετ, και καπάκι κλεινω/ανοίγω τα δεδομένα του κινητού.

Έτσι με το που παίρνει ξανά δεδομένα το κινητό, δίνει Internet access και στη συσκευή του hot-spot.

Το βρήκα τυχαία, αλλά κάθε φορά που το κάνω δουλεύει...

Παιδιά μηπως θελει και αυτό τιποτα αδειες; και δεν τις βάλατε; γιατι εγω στο δικο μου δουλεύει απο την αρχη και με τις τελευταίες αναβαθμίσεις υποδειγματικα.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, σε custom rom τι γίνεται με το ραδιόφωνο αλλά και άλλες εφαρμογές της miui που μπορεί να θέλουμε;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Tο ραδιοφωνο υπαρχει νομιζω σε ολες τις custom.Εφαρμογες της miui αν φυγεις απο miui μονο οτι υπαρχει στο playstore η αν βρεις κανα unofficial port τους στο xda.

 

Εγω παντως θα δοκιμαζα και το αλλο,να τις παρω οσες θελω απο το zip της rom της miui (η αν εισαι rooted απο τον φακελο /system/app η /system/priv-app) πριν φλασαρω τη νεα rom και να δοκιμασω μετα στη νεα rom να τις κανω κανονικα install σαν apk.Τις περισσοτερες φορες αυτο δεν θα δουλεψει αλλα μερικες φορες γινεται το install κανονικα και δουλευει το app.

Link to comment
Share on other sites

γινεται με εντολες απο adb,απλα χρησιμοποιεις το image του twrp απο το pc χωρις ομως να εχει περαστει στο τηλεφωνο.Googlaρε το η τσεκαρε στο xiaomi-miui.gr

 

Ευχαριστώ..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρω άλλες roms πχ aosp,lineage πρέπει να αλλάξω την έκδοση του twrp ,ή μπορώ και μ αυτό που φλασαρα την Ελληνική xtrv?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με το ιδιο.Αν θες ακομα καλυτερο recovery βαλε το redwolf recovery απο xda (την εκδοση για το κινητο μας βεβαια!)

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ σημερα εκανε το πρωτο κραςτεςτ. Το ειχα ακουμπησει πανω στο ψυγειο γυρω στο 1.90 υψος και δεν ξερω πως πηγα κατι αλλο να πιασω και του χώνω μία επεσε στο πλακακι με ολη την πλατη ο δε θορυβος που εκανε; σαν πιστολιά τωωρα λεω παει η καμερα στην χειρότερη ομως εκ του θαυματος δεν επαθε το παραμικρο ουτε κουδουναει κατι μεσα, φοραγε μια πλατοθηκη σιλικονης απο τις λεπτες και δεν περιμενα να βγει αλωβητο, μονο το μπαμ να ακουγατε, ευτυχως δουλευουν ολα μεχρι στιγμης. :)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μελανό σημείο είναι ότι με άφησε ξεκρεμαστό 2 φορές που χρειάστηκα το hotspot.Υπάρχει καμιά λύση για αυτό το πρόβλημα (συνδέονται οι συσκευές κανονικά αλλά δεν έχουν πρόσβαση στο ιντερνέτ) που να μην περιλαμβάνει χάσιμο της εγγύησης;

 

Για να συνδεθει και να δωσει internet πρεπει να ορισεις password και την σωστη μπαντα (2.4 η 5)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθει και να δωσει internet πρεπει να ορισεις password και την σωστη μπαντα (2.4 η 5)

 

Συγγνωμη εγω δινω ιντερνετ σε οτιδηποτε χωρις να ορισω μπάντα κωδικο εβαλα να μην κλεβουν τριτοι βεβαια. Οποτε θεωρω οτι ολα γινονται αυτοματα.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη εγω δινω ιντερνετ σε οτιδηποτε χωρις να ορισω μπάντα κωδικο εβαλα να μην κλεβουν τριτοι βεβαια. Οποτε θεωρω οτι ολα γινονται αυτοματα.

 

Αν το βαλεις σε 5 ενω η συσκευη διαθετει μονο 2.4 τοτε δεν θα δουλεψει.Επισης οταν πηγα να το χρησιμοποιησω χωρις password (οπως δηλαδη ειναι αν απλα το ανοιξεις απο τα settings) τοτε παλι δεν εδινε ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Με το ιδιο.Αν θες ακομα καλυτερο recovery βαλε το redwolf recovery απο xda (την εκδοση για το κινητο μας βεβαια!)
Ευχαριστώ αζουλι.εχω δει και το redwolf στο xda κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.απο custom roms ποια προτείνεις για δοκιμή αρχικά, γιατί θέλω να φύγω από miui σιγά σιγά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν υπολογιστή στη δουλειά πήγα να δώσω ιντερνέτ και σε ένα λάπτοπ. Συνδέθηκαν κανονικά μέσω wifi στο κινητό αλλά εμφάνιζαν ότι δεν έχει πρόσβαση στο νετ ενώ το κινητό έμπαινε κανονικά. Δοκίμασα με password και χωρίς. Έκανα ακόμη και επανεκκίνηση το κινητό. Υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζουν ούτε 2.4 ούτε 5; Αλλά και πάλι, άμα δεν υποστηρίζουν την συχνότητα, πως συνδέονται στο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση δεν εχει ουτε η μπαντα (αν ηταν λαθος,δεν θα "εβλεπε" η συσκευη που θελω να συνδεθει καθολου το δικτυο Hotspot),ουτε ο κωδικος (εδω το βαζουμε χωρις κωδικο,ελευθερο,συνδεεται και δεν παιρνει Internet Access...)

 

Εαν ομως ενω ειναι συνδεδεμενη η συσκευη στο hotspot δικτυο και κλεισω\ανοιξω τα data,καπακι παιρνει IP και η συσκευη που ειναι συνδεδεμενη...και ολα πανε ρολοι μετα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αζουλι.εχω δει και το redwolf στο xda κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.απο custom roms ποια προτείνεις για δοκιμή αρχικά, γιατί θέλω να φύγω από miui σιγά σιγά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η πρώτη που θα δοκιμασω είναι η extended ;)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση δεν εχει ουτε η μπαντα (αν ηταν λαθος,δεν θα "εβλεπε" η συσκευη που θελω να συνδεθει καθολου το δικτυο Hotspot),ουτε ο κωδικος (εδω το βαζουμε χωρις κωδικο,ελευθερο,συνδεεται και δεν παιρνει Internet Access...)

 

Εαν ομως ενω ειναι συνδεδεμενη η συσκευη στο hotspot δικτυο και κλεισω\ανοιξω τα data,καπακι παιρνει IP και η συσκευη που ειναι συνδεδεμενη...και ολα πανε ρολοι μετα

Το δοκίμασα κι αυτό φίλε, όπως μου είχες προτείνει σε παλιότερο post, αλλά δεν δούλεψε. Αντίθετα δούλεψε όταν του είχα μια κάρτα sim μέσα. Κάποια στιγμή εκεί που δούλευε σταμάτησε (χωρίς να το πειράξω) και αργότερα ξαναδούλεψε!

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δυστυχώς δουλεύει όποτε του καπνίσει:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra+s21plus+s22 plus+s23plus

τώρα: s23 ultra 8/256 & s9 plus 6/64

Link to comment
Share on other sites

@komias ποια εφαρμογή έχεις για email?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι εννοεις εφαρμογη; αυτη της μαμας που λεει email ανοιγω και εχω περασει τον hotmail μου για μειλ. Συγγνωμη αν δε καταλαβα κατι; :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ξαναλεω το κινητο γινεται χοτ σποτ και μοιραζει ιντερνετ και σε λαπ τοπ και σε κινητα απο τα δεδομενα του κατευθειαν χωρις να αλλαξω μπαντες πουθενα εχω δοκιμασει 7 λαπ τοπ και 4 κινητα ολα συνδεθηκαν και ειχαν ιντερνετ μεσω του κινητου μου.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις εφαρμογη; αυτη της μαμας που λεει email ανοιγω και εχω περασει τον hotmail μου για μειλ. Συγγνωμη αν δε καταλαβα κατι; :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ξαναλεω το κινητο γινεται χοτ σποτ και μοιραζει ιντερνετ και σε λαπ τοπ και σε κινητα απο τα δεδομενα του κατευθειαν χωρις να αλλαξω μπαντες πουθενα εχω δοκιμασει 7 λαπ τοπ και 4 κινητα ολα συνδεθηκαν και ειχαν ιντερνετ μεσω του κινητου μου.

ok ναι αυτό εννοούσα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται χωρίς να φλασαρω το twrp; υπάρχει κανένας οδηγός; σε άλλα κινητά που είχα φλασαρα άλλη recovery και άλλαζα ρομ, οκ αλλά εδώ; μπορώ να τρέξω το twrp και που; στο κινητό ή σε pc;

Σόρυ για τις απορίες αλλά δεν το έχω ξανακάνει έτσι.

Αντί να κάνεις flash recovery twrp.img θα κάνεις boot. Δεν θυμάμαι ακριβώς το συντακτικό. Κάνε ένα Google και θα το βρεις. Το boot λοιπόν δεν θα σου περάσει μόνιμα το twrp απλώς θα σε βάλει για αυτή τη φορά.

Πάντα μέσω adb/fastboot

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...