Jump to content

Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή, τι; Άπαξ και πέσει κάτω το κινητό, αντίο οθόνη; Γιατί το έχουν αναφέρει αρκετοί εδώ μέσα ότι τους έχει σπάσει η οθόνη στο συγκεκριμένο κινητό...

Είναι τόσο ευάλωτο στο συγκεκριμένο θέμα; Είναι δηλαδή τόσο εύθραυστες οι οθόνες τους;

Αν πεσει οπως δεν πρέπει, λογικο να παθει ζημια

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και ειδικα αυτα που δεν εχουν καν gorilla glass... Σπανε με την 1η...

 

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αυτό. Έχω την εντύπωση πως το Gorilla θα σε σώσει από γρατζουνιές, κλειδιές κλπ. Στη πτώση θα την φας.

 

Δηλαδή, τι; Άπαξ και πέσει κάτω το κινητό, αντίο οθόνη; Γιατί το έχουν αναφέρει αρκετοί εδώ μέσα ότι τους έχει σπάσει η οθόνη στο συγκεκριμένο κινητό...

Είναι τόσο ευάλωτο στο συγκεκριμένο θέμα; Είναι δηλαδή τόσο εύθραυστες οι οθόνες τους;

 

Επειδή βλέπω ότι γίνεται θέμα. Όλα τα κινητά ευάλωτα είναι. Ίσως κάποια να είναι λίγο πιο ανθετκικά αλλά αν σου πέσει με την οθόνη προς στα κάτω ε θα σπάσει. Έχει σημασία πως θα πέσει. Δεν είναι κάθε πτώση ίδια.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αν πέσει άγαρμπα δεν την γλιτώνει οποίο και να 'ναι. Αν και, από την άλλη, το LG G2 που είχα μου είχε πέσει πάνω από 18 φορές (χωρίς προστατευτικό τζαμάκι, μάλιστα, μόνο μεμβράνη) και πότε δεν είχε πάθει τίποτα - ίσως να ήμουν και τυχερός, δεν λέω.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω: "Σπανε με την 1η...", και φοβάμαι πως με το πρώτο τσακ θα την κλαίμε την οθόνη.

Για γρατσουνιές κλπ δεν ανησυχώ τόσο, αφού του φοράω τζαμάκι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αν πέσει άγαρμπα δεν την γλιτώνει οποίο και να 'ναι. Αν και, από την άλλη, το LG G2 που είχα μου είχε πέσει πάνω από 18 φορές (χωρίς προστατευτικό τζαμάκι, μάλιστα, μόνο μεμβράνη) και πότε δεν είχε πάθει τίποτα - ίσως να ήμουν και τυχερός, δεν λέω.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω: "Σπανε με την 1η...", και φοβάμαι πως με το πρώτο τσακ θα την κλαίμε την οθόνη.

Για γρατσουνιές κλπ δεν ανησυχώ τόσο, αφού του φοράω τζαμάκι.

 

Αν σε κάποιον έσπασε με την 1η αυτό θα πει νομίζω. Αλλά δεν είναι κανόνας. Εμένα day one έπεσε, πριν προλάβω να του βάλω θήκη. Δεν έπαθε τπτ. Βέβαι ήταν από μικρό ύψος και δεν έπρεσε με την οθόνη. Αυτά είναι να σου κάτσουν.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως αν πέσει άγαρμπα δεν την γλιτώνει οποίο και να 'ναι. Αν και, από την άλλη, το LG G2 που είχα μου είχε πέσει πάνω από 18 φορές (χωρίς προστατευτικό τζαμάκι, μάλιστα, μόνο μεμβράνη) και πότε δεν είχε πάθει τίποτα - ίσως να ήμουν και τυχερός, δεν λέω.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω: "Σπανε με την 1η...", και φοβάμαι πως με το πρώτο τσακ θα την κλαίμε την οθόνη.

Για γρατσουνιές κλπ δεν ανησυχώ τόσο, αφού του φοράω τζαμάκι.

Εμένα παντος επειδή έχει πέσει η συσκευή μερικές φορές και με αγαρμπο τρόπο όπως γράφεται πιο πάνω,δεν μου έχει σπάσει οθόνη ούτε σημάδια...Φυσικά πάντα το έχω σε θήκη και με tempered glass...

Και αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές που είχα...

Ίσως είμαι τυχερός...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντος επειδή έχει πέσει η συσκευή μερικές φορές και με αγαρμπο τρόπο όπως γράφεται πιο πάνω,δεν μου έχει σπάσει οθόνη ούτε σημάδια...Φυσικά πάντα το έχω σε θήκη και με tempered glass...

Και αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές που είχα...

Ίσως είμαι τυχερός...

 

Θήκη σιλικόνης ή θήκη που προστατεύει την οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνετε την ανθεκτικότητα με μικρότερων συσκευών. Ειναι προφανές οτι οι μεγαλύτερες συσκευές σπάνε ευκολότερα στη πτώση.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντος επειδή έχει πέσει η συσκευή μερικές φορές και με αγαρμπο τρόπο όπως γράφεται πιο πάνω,δεν μου έχει σπάσει οθόνη ούτε σημάδια...Φυσικά πάντα το έχω σε θήκη και με tempered glass...

Και αυτό ισχύει για όλες τις συσκευές που είχα...

Ίσως είμαι τυχερός...

 

Εννοείται πως αν πέσει άγαρμπα δεν την γλιτώνει οποίο και να 'ναι. Αν και, από την άλλη, το LG G2 που είχα μου είχε πέσει πάνω από 18 φορές (χωρίς προστατευτικό τζαμάκι, μάλιστα, μόνο μεμβράνη) και πότε δεν είχε πάθει τίποτα - ίσως να ήμουν και τυχερός, δεν λέω.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτό που είπε ο φίλος πιο πάνω: "Σπανε με την 1η...", και φοβάμαι πως με το πρώτο τσακ θα την κλαίμε την οθόνη.

Για γρατσουνιές κλπ δεν ανησυχώ τόσο, αφού του φοράω τζαμάκι.

 

Ενταξει ρε παιδια μη πιανεστε στην καθε λεξη και φρικαρετε, απλα καλο ειναι να γνωριζουμε και τι ακριβως αγοραζουμε. Το κινητο ειναι πολυ καλο και μπλα μπλα αλλα νταξει με 150 ευρω υπαρχουν αρκετες εκπτωσεις ακομα και στα υλικα, δεν εχει ιδια ποιοτητα κατασκευης η ιδια υλικα το κινητο. Δηλαδη για εμενα (και εχω γκρινιαξει πολυ στο θεμα γιαυτο) η μη υπαρξη gorilla glass και η "αντικατσταση" του με "αχαρακτο κρυσταλλο Χιαομι" (Αχαρακτο MY ***) ειναι dealbreaker. Και γρατζουνιεται λες και ειναι γραβιερα και προφανως σπαει πιο ευκολα. Ειναι και θεμα του πως θα πεσει φυσικα, τιποτα δε θα τη γλυτωσει αν πεσει σε μυτερη πετρα-βραχο με την οθονη προς τα κατω.

Edited by ewssonaht
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια μη πιανεστε στην καθε λεξη και φρικαρετε, απλα καλο ειναι να γνωριζουμε και τι ακριβως αγοραζουμε. Το κινητο ειναι πολυ καλο και μπλα μπλα αλλα νταξει με 150 ευρω υπαρχουν αρκετες εκπτωσεις ακομα και στα υλικα, δεν εχει ιδια ποιοτητα κατασκευης η ιδια υλικα το κινητο. Δηλαδη για εμενα (και εχω γκρινιαξει πολυ στο θεμα γιαυτο) η μη υπαρξη gorilla glass και η "αντικατσταση" του με "αχαρακτο κρυσταλλο Χιαομι" (Αχαρακτο MY ***) ειναι dealbreaker. Και γρατζουνιεται λες και ειναι γραβιερα και προφανως σπαει πιο ευκολα. Ειναι και θεμα του πως θα πεσει φυσικα, τιποτα δε θα τη γλυτωσει αν πεσει σε μυτερη πετρα-βραχο με την οθονη προς τα κατω.

 

Gorilla glass σε φετινό κινητό κάτω των 200 ευρώ δεν βρίσκεις. Αν αποτελέι deal breaker, τότε απλά πας σε πολύ ακριβότερες συσκεύες ή αρκετά παλαιότερες. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για δικαρτο 5,5αρη. ;)

 

Επισης όπως έχει υποθεί, είναι μύθος το ότι το gorilla glass προστατεύει από ράγισμα σε πτώση. Δεν ξέρω κανενα κινητό με μεγάλη οθόνη και μικρά αναλογικά με την οθόνη μπέζελς που να μην σπάει αν πέσει υπό γωνία. Και όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής δεν σε σώζει από ράγισμα οθόνης. Ίσα ίσα που όσο πιο εύκολα σπάνε τα υπόλοιπα μέρη του κινητού τόσο μεγαλύτερη πιθανότητα έχει να την γλυτώσει η οθόνη. Οπότε μύθος για το ράγισμα της οθόνης είναι και η ποιότητα κατασκεύης ;)

 

Προς θεού, δεν λέω ότι δεν σπάει η οθόνη αλλά ότι είναι αναμενόμενο. Άλλωστε 3-4 περιπτώσεις λένε ότι τους έσπασε ενω οι υπόλοιποι όχι. Γιατί λοιπόν να αποτελούν ενδειξη οι 3-4 που τους έσπασε και όχι οι υπόλοιποι; Το κινητό ειναι πολύ δημοφιλές, έχει πουλήσει πάρα πολύ... δεν είναι δυσκολο να βρεθούν και άνθρωποι που τους έσπασε. Άσε που το θεωρώ απολύτως φυσικό να σπάει τέτοιου μεγέθους οθόνη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση και απο εμένα:

Πως γίνετε οταν έρχονται ειδοποιήσεις να μην ανάβει η οθόνη?

 

Το έχει στις ρυθμίσεις της lock screen

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κατοχος τοθ κινιτου εχω να πω οτι ειναι τελειο. μετα το coolpad f1 απο τα καλυτερα κινητα που ειχα
Link to comment
Share on other sites

Θήκη σιλικόνης ή θήκη που προστατεύει την οθόνη;

 

Θήκη σιλικόνης και tempered glass...

Ποτέ δεν έχω βάλει σε καμία συσκευή θήκη που να προστατεύει την οθόνη,σαν βιβλίο...Δεν μου αρέσουν καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Αν rootάρω το κινητό και βάλω την twrp, σταματάει να παίρνει OTA updates;

 

Nαι γινεται να παιρνεις ακομα ota κανονικα απο τα settings,αν εχεις την τροποποιημενη version του twrp απο δω https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/recovery-red-wolf-recovery-project-t3653704

 

Redwolf,βασισμενη στην τελευταια twrp,με πολλα χρησιμα εξτρα features,περναει μονη της αυτοματα superSU/Magisk,διαφορα fixes/mods κλπ χωρις να ψαχνεις να κατεβαζεις zip εσυ.Και φυσικα δεν χαλαει τα ota οπως η twrp.

 

Μ'αυτην μπορεις να παιρνεις ota κανονικα και επιπλεον δεν χρειαζεται να φλασαρεις ξανα lazy-flasher,το εχει και αυτο ενσωματωμενο και μπαινει αυτοματα.

 

Εγω την εχω καμια βδομαδα και ειναι τουμπανο,εχει πολλα εργαλεια μεσα,την προτεινω σε οσους εχουν custom recovery.Μπαινει πολυ ευκολα μεσω της επισημης εφαρμογης twrp --> https://play.google.com/store/apps/details?id=me.twrp.twrpapp&hl=en

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τηλεπάθεια έχουμε;;; Μόλις βρήκα τρόπο να απενεργοποιούνται οι εφαρμογές Google και γενικά να εμφανίζεται το "απενεργοποίηση"... (Αν και νομίζω ότι ο stock φυλλομετρητής γίνεται απεγκατάσταση)

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρακάτω ακολουθούν τα βήματα για απενεργοποίηση των εφαρμογών της Google που δε χρειαζόμαστε, χωρίς Root, σε miui 8!!! (Σε miui 9 ας δοκιμάσει κάποιος να μας πει)

 

1. Κατεβάζετε την εφαρμογή "QuickShortcutMaker" https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sika524.android.quickshortcut

Δεν απαιτεί κανένα δικαίωμα!!! (Καλό!!!)

 

2. Ανοίγετε την εφαρμογή. Πατάτε στο search "εγκατεστημένες" (με τόνο) και επιλέγετε το δεύτερο αποτέλεσμα. (Έχω την εντύπωση ότι όλα το ίδιο μας κάνουν!)

 

3. Πατάτε Create και δημιουργείται συντόμευση στην αρχική οθόνη.

 

4. Πατάτε στη συντόμευση και ανοίγετε τις ρυθμίσεις. (Θα πάρει κάποια sec).

 

5. Πλέον υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης (κάποιων) εφαρμογών που δε χρειαζόμαστε! Ψάχνουμε στη λίστα και βρίσκουμε αυτή που θέλουμε!!!!

 

γινεται και απο το play store χωρις εξτρα εφαρμογη

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Nαι γινεται να παιρνεις ακομα ota κανονικα απο τα settings,αν εχεις την τροποποιημενη version του twrp απο δω https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/xiaomi-redmi-note-4-snapdragon-roms-kernels-recoveries--other-development/recovery-red-wolf-recovery-project-t3653704

 

Redwolf,βασισμενη στην τελευταια twrp,με πολλα χρησιμα εξτρα features,περναει μονη της αυτοματα superSU/Magisk,διαφορα fixes/mods κλπ χωρις να ψαχνεις να κατεβαζεις zip εσυ.Και φυσικα δεν χαλαει τα ota οπως η twrp.

 

Μ'αυτην μπορεις να παιρνεις ota κανονικα και επιπλεον δεν χρειαζεται να φλασαρεις ξανα lazy-flasher,το εχει και αυτο ενσωματωμενο και μπαινει αυτοματα.

 

Εγω την εχω καμια βδομαδα και ειναι τουμπανο,εχει πολλα εργαλεια μεσα,την προτεινω σε οσους εχουν custom recovery.Μπαινει πολυ ευκολα μεσω της επισημης εφαρμογης twrp --> https://play.google.com/store/apps/details?id=me.twrp.twrpapp&hl=en

 

Δηλαδή τη βάζεις και είναι και root;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τη βάζεις και είναι και root;

 

Δεν έχω διαβάσει το θέμα της αλλά η λογική λέει ότι έχει κάποιο built-in πακέτο έτοιμο προς φλασάρισμα. Recovery είναι.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τη βάζεις και είναι και root;

 

Εχει επιλογη μεσα που στο ρουταρει με SuperSu η Magisk,oτι θελεις.Τα εχει και τα 2 οπως και το lazy flasher ενσωματωμενα στο recovery. Εγω απο κει τα κανα ολα.

 

Οποιος εχει η θελει να βαλει twrp ας βαλει το redwolf twrp.Κανει ολες αυτες τις διαδικασιες παιχνιδακι και εχει τρελα features μεσα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ειναι τεράστιο νήμα πλέον και δεν μπορώ να το διαβάσω όλο υπάρχει στην Ελλάδα κάποιο Tempered Glass Screen Protectors; η πάμε για αγορά από ebay;
Link to comment
Share on other sites

επειδή ειναι τεράστιο νήμα πλέον και δεν μπορώ να το διαβάσω όλο υπάρχει στην Ελλάδα κάποιο Tempered Glass Screen Protectors; η πάμε για αγορά από ebay;

 

Full budy τζαμακι αν θες να ταιριάζει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Full budy τζαμακι αν θες να ταιριάζει σωστά

 

Full body του έχω και εγώ,και είναι πολύ καλό...

Κάτι άλλο τώρα...Έδωσα το 3/32 πήρα το 6/64 αλλά και σε αυτό το Asphalt 8 τρώει κολλήματα....Εδώ ζόρια τραβάει το 3Τ,δεν θα τραβάει αυτό;;;Παντος στο Lumia 1520/950 ήταν πιο ομαλη η λειτουργία του παιχνιδιού σε σχέση με τις Android συσκευές που το εχω βάλει....Ελπίζω να μην αρχίσει κάποιο vs απλά έκανα μια επισήμανση....

Παντος στο Note 4, ψιλοαργει λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Το gaming δεν έχει να κάνει με τη ram αλλά με την gpu που προφανώς είναι ίδια.

 

Αυτό που θα κερδίσεις είναι ότι όταν θα βγαίνεις να κάνεις κάτι (πχ να ανοίξεις μια σελίδα) όταν επιστρέφεις στο παιχνίδι δεν θα κάνει reload. Επιπλέον θα είναι γενικά πιο σβέλτο σε καθημερινή χρήση αφού θα φορτώνει περισσότερα στη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Full budy τζαμακι αν θες να ταιριάζει σωστά

 

Full body του έχω και εγώ,και είναι πολύ καλό...

Κάτι άλλο τώρα...Έδωσα το 3/32 πήρα το 6/64 αλλά και σε αυτό το Asphalt 8 τρώει κολλήματα....Εδώ ζόρια τραβάει το 3Τ,δεν θα τραβάει αυτό;;;Παντος στο Lumia 1520/950 ήταν πιο ομαλη η λειτουργία του παιχνιδιού σε σχέση με τις Android συσκευές που το εχω βάλει....Ελπίζω να μην αρχίσει κάποιο vs απλά έκανα μια επισήμανση....

Παντος στο Note 4, ψιλοαργει λίγο....

 

απο που πηρατε το full body γιατι αυτο που πηρα απο σκρουτζομαγαζο στην σωκρατους γεμιζει δαχτυλιες απιστευτα!το αλλο που ειχα που ομως γυρω γυρω ειχε αερα γιατι δεν ακουμπουσε καλα,δεν γεμιζε δαχτυλιες καθολου σχεδον!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως έχει βρεθεί κάποια λύση για τις ειδοποιήσεις σε gmail, viber κτλ? Εννοώ να υπάρχει η δυνατότητα να διαβάζω ή να σβήνω ένα μήνυμα από την ειδοποίηση. Έχω την 8.5.4.0.

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποιο shortcut για να κατεβαίνει η κουρτίνα, παρά να την κατεβάζω με το δάκτυλο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 4 Global Edition (Redmi Note 4X)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...