Jump to content

Τα όμορφα Ελληνικά νησιά


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;  

261 members have voted

  1. 1. Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;

    • Δωδεκάνησα
      29
    • Κρήτη
      35
    • Κυκλάδες
      79
    • Επτάνησα
      63
    • Εύβοια
      8
    • Νησιά Σαρωνικού
      2
    • Νησιά Βορείου Αιγαίου
      24
    • Βόρειες Σποράδες
      11
    • Αλλα,ποια;
      10


Recommended Posts

exei kaneis ipsilis analisis ( panw apo 1280x1024) fotografies apo omorfes topo8esies , twn nisiwn mas!?

 

psaxnw ipsilis analisis teties fotografies , gia na tis balo , gia screensaver, na allazoun ka8e 10sec gia screensaver.

 

Έχω εγώ :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ante k go me ti seira mou na kano mia erotisi :

 

thelo ena nisi ton kikladon , protimo mikro , k na min xreiazetai autokinito(den mporo na noikiaso - neos odigos) oute mixani (fobamai tis mixanes:lol: ) opote na xei leoforeia ktlp.

na sas po tin alitheia k epeidi tha pao me to etero imisi thelo isixia k kali thalassa (i santorini akousa exei xalia thalasses).

i folegandros einai ok?mporeis na pas stis paralies me ta podia i leoforeio apo px to kentro tou nisiou?

kamia alli protasi?

:D
Link to comment
Share on other sites

ante k go me ti seira mou na kano mia erotisi :

 

thelo ena nisi ton kikladon , protimo mikro , k na min xreiazetai autokinito(den mporo na noikiaso - neos odigos) oute mixani (fobamai tis mixanes:lol: ) opote na xei leoforeia ktlp.

na sas po tin alitheia k epeidi tha pao me to etero imisi thelo isixia k kali thalassa (i santorini akousa exei xalia thalasses).

i folegandros einai ok?mporeis na pas stis paralies me ta podia i leoforeio apo px to kentro tou nisiou?

kamia alli protasi?

Κλασικά... Σύρος! :p Επειδή και τα ΚΤΕΛ της έχει να κάνουν τον γύρο του νησιού συχνότατα και πρός τις δυο κατευθύνσεις. Και την ησυχία της έχει, αν μείνεις και αν πηγαίνεις εκτός Ερμούπολης. και καλές θάλασσες έχει (όχι π.χ. σαν των επτανήσων, αλλά καλες).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

den 8a to elega oti einai sto top 10 twn omorfwn nision , kai idika gia zwi kai kaloperasi newn

Στη πολη την μυτιληνη δεν ειναι τοσο καλα τα πραματα,

αλλα στο μολυβο και στην καλονη ειναι πολυ ωραια κατα την γνωμη μου!

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε διακοπες καπου πιο ησυχα μακρια απο το κοσμοπολιτικο τουρισμο τοτε επιλεξτε τα Δωδεκανησα! Οχι ολα βεβαια αλλα για παραδειγμα η ΚΑΛΥΜΝΟΣ προσφερεται για διακοπες τετοιου ειδους πιο ανθρωπινες..
Link to comment
Share on other sites

manos74 said:
Αν θελετε διακοπες καπου πιο ησυχα μακρια απο το κοσμοπολιτικο τουρισμο τοτε επιλεξτε τα Δωδεκανησα! Οχι ολα βεβαια αλλα για παραδειγμα η ΚΑΛΥΜΝΟΣ προσφερεται για διακοπες τετοιου ειδους πιο ανθρωπινες..

Και στις Κυκλάδες υπάρχουν ήσυχα νησιά.

 

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί καρδιά και μυαλό να είναι πάντα στο νησί που περνώ τα καλοκαίρια μου απο μωρό (Μύκονος) αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω μέσα απο τις μετρημένες εξορμήσεις που έχω καταφέρει:

 

- την παραδοσιακή ατμόσφαιρα στην Κρήτη

- τις αμμουδιές των Ιονίων

- την απλότητα της ομορφιάς της Αλλονήσου

- την Χρυσή Αμμουδιά και το πράσινο στη Θάσο

- την εξόρμηση με ενοικίαση σκάφους προς τα Γράμματα στην Σύρο

- το καλο φαγητό που μου έτυχε στην Μήλο

- την ηρεμία των ανθρώπων στην Ικαρία

- τα ψηφιδωτά απο βότσαλα στο στενό της Σαντορίνης

 

Δεν μπορώ να βάλω προτεραιότητα στα παραπάνω και αν με ρωτήσεις πού πέρασα ομορφότερα θα σου πω εκεί που είχα την καλύτερη παρέα.

Τα νησιά μας είναι όλα τέλεια - ας βάλω τώρα την άδειά μου! :rolleyes:

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μην ξεχναμε οτι και η Μεσσηνια εχει τα δικα της νησια, προκειται για την Πρωτη απεναντι στο Μαραθο, την Σχιζα, την Σφακτηρια και αλλα..
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχναμε οτι και η Μεσσηνια εχει τα δικα της νησια, προκειται για την Πρωτη απεναντι στο Μαραθο, την Σχιζα, την Σφακτηρια και αλλα..

Κατοικούνται τα συγκεκριμένα νησιά ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει παει κανεις σκιαθο?πως ειναι?

Εχω πάει πρίν 5-6 χρόνια.Απο νυχτερινή ζωη οχι και πολλά πράγματα αλλά απο όμορφες παραλίες σκίζει.:happy:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε ενα θεμα για διακοπες, αλλα δε το βρισκω οποτε θα ρωτησω εδω. Ποιο νησι θα προτεινατε ετσι ωστε να μην ειμαι στο πλοιο πανω απο 3 ωρες? (βαριεμαι πολυυυυυυ στα πλοια). Γλυκοκοιταω τη Συρο και τη Κερκυρα!

λιγο καθυστερημενα αλλα γιατι δεν κοιτας και τη Λευκαδα; δεν μπαινεις καθολου σε πλοιο.:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εχετε παει? πως σας φανηκε? που μεινατε? οι αποστασεις ειναι μεγαλες? χρειαζεται αυτοκινητο η εχει συγκοινωνια? τι υπαρχει στο νησι? (π.χ. κανενα ησυχο μπαρακι?) καραβι καθε ποτε εχει?

 

θελω εδω και χρονια να παω, ποτε δεν εβρισκα παρεα, αλλα φετος ηρθε η στιγμη. θελω λοιπον να ξερω τι με περιμενει ;-)

Link to comment
Share on other sites

εχετε παει? πως σας φανηκε? που μεινατε? οι αποστασεις ειναι μεγαλες? χρειαζεται αυτοκινητο η εχει συγκοινωνια? τι υπαρχει στο νησι? (π.χ. κανενα ησυχο μπαρακι?) καραβι καθε ποτε εχει?

 

θελω εδω και χρονια να παω, ποτε δεν εβρισκα παρεα, αλλα φετος ηρθε η στιγμη. θελω λοιπον να ξερω τι με περιμενει ;-)

 

Καλησπερα!!Απο εκει ειναι η μητερα μου.Εγω κατεβαινω μολις κλεισει η σχολη καθε καλοκαιρι.Εχω σπιτι εκει.Μενουν πολλοι συγγενεις μου.Ειναι 7 ωρες με το καραβι BLUE STAR 2.Αυτο κατεβαινει καθε Σαββατο μεσανυχτα και φτανει 7 το πρωι.Ειναι το πιο βολικο.Ως αξιοθεατο ειναι το μοναστηρι μας Η παναγια η Χοζωβιοτισσα.Για να προσσεγγισει κανεις στο μοναστηρι πρεπει να ανεβει 350 σκαλια.Ολα τα χωρια του νησιου συνδεονται με αυτοκινητοδρομο και η συγκοινωνια οπως καταλαβαινεις ειναι εφικτη βεβαια το αντιτιμο ειναι λιγο τσουχτερο.Εγω μενω στη πρωτευουσα τη Χωρα.Το πρωτο λιμανι του νησιου ονομαζεται Καταπολα ενω το δευτερο Αιγιαλη.Και τα 2 λιμανια ειναι ευκολα προσβασιμα με παραλιες καθαρες για κολυμπι.Επισης αν συνεχισεις το δρομο μετα το μοναστηρι θα συναντησεις την Αγια Αννα,μια απο τις πιο φημισμενες παραλιες του νησιου.Εχει βοτσαλο και συστηνεται κυριως για αυτους που ξερουν κολυμπι.Στα αλλα λιμανια του νησιου κυριαρχει η ψιλλη αμμος,ενω σου δινεται η δυνατοτητα να παρει το καικι της γραμμης και να πας στις απεναντι παραλιες.Αν θες περισσοτερες πληροφοριες ρωτα.Οσον αφορα τη νυχτερινη διασκεδαση Σε ολα σχεδον τα χωρια εχει εστιατορια,στη Χωρα εχει 2 σουβλατζιδικα,και στα λιμανια εχει αρκετα,πολλες ψαροταψερνες,πιτσαριες.Ενα μπαρακι στη πλατεια των λεοφωρειων της Χωρας μια κρεπερι,ενω πιο κατω συμαντας ενα ακομη μπαρ το λεγομενο ΝΟΣΤΡΟΥΜ,το οποιο απο οτι μου ειπαν το καλοκαιρι θα λειτουργησει ως ιντερνετ καφε.Για κλαμπ και λοιπα εχει αρκετα στην Αιγιαλη και στα Καταπολα,οπου εκει γινονται ξενυχτια ως το πρωι.Την παραμονη της Α.Παρασκευης στη αλλη ακρη του νησιου υπαρχει παραδοσικη εκκλησια οπυ σερβιρεται δωρεαν το βραδυ το παραδοσιακο πατατατο.Κρεας με πατατες,και λοιπα.Ακολουθει το πανηγυρι και πολυ χωρος μεχρι το πρωι,ενω το κρασι ρεει αφθονο.Επισης την ημερα της Μεταμορφωσης του Σωτηρος 6 Αυγουστου ακολουθει και αλλο πανηγυρι με ζωντανη μουσικη στη κεντρικη πλατεια της Χωρας,και σερβιρονται κρασια τοπικα και διαφορα εδεσματα ΟΠΩΣ ΤΗΓΑΝΗΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ Κ.Λ.Π.)Επισης λιγο πριν φυγω απο το νησι,δεν θυμαμαι ημερομηνια εχει ειδικη εκδηλωση για το πως παρασκευαζεται το παστελι,με ζωντανη μουσικη παραδοσιακα νησιωτικα ενω οπως καταλαβαινεις επακολουθει μοιρασμα παστελιου και αμοργιανου ρακομελου.Εσυ ποτε σκοπευεις να κατεβεις??

Για οποιαδηποτε αλλη πληροφορια απλως στειλε μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

εισαι πολυ τυχερος που καταγεσαι απο εναν τοσο ομορφο τοπο!

λεω να κατεβω κατακαλοκαιρο,εκτος και αν ο συνοδος μου αλλαξει γνωμη (ελπιζω οχι :cry: ). δε μπορεις να φανταστεις ποσα χρονια ψαχνω παρεα αλλα οι υπολοιποι προτιμουν νησια τυπου Μυκονος, Παρος κλπ. μεχρι και να παω μονη μου σκεφτηκα!

 

δρομολογια εχει 1 τη βδομαδα? η 1 ανα 2 βδομαδες? γιατι μου ειπαν οτι ειναι στην αγονη γραμμη και εχει 2 δρομολογια το μηνα-δεν ξερω βεβαια κατα ποσο αυτο ισχυει.

επισης για ενοικιαση αυτοκινητου, μπορουμε να βρουμε εκει? η πρεπει να το παρουμε μαζι? (μενω Θεσσαλονικη οποτε υπολογιζω 500 χλμ μεχρι Αθηνα+τα ναυλα του πλοιου)

και κατι τελευταιο. ποσο καιρο πιο πριν πρεπει να κανω κρατηση για να ειμαι σιγουρη οτι θα βρω δωματιο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

εισαι πολυ τυχερος που καταγεσαι απο εναν τοσο ομορφο τοπο!

λεω να κατεβω κατακαλοκαιρο,εκτος και αν ο συνοδος μου αλλαξει γνωμη (ελπιζω οχι :cry: ). δε μπορεις να φανταστεις ποσα χρονια ψαχνω παρεα αλλα οι υπολοιποι προτιμουν νησια τυπου Μυκονος, Παρος κλπ. μεχρι και να παω μονη μου σκεφτηκα!

 

δρομολογια εχει 1 τη βδομαδα? η 1 ανα 2 βδομαδες? γιατι μου ειπαν οτι ειναι στην αγονη γραμμη και εχει 2 δρομολογια το μηνα-δεν ξερω βεβαια κατα ποσο αυτο ισχυει.

επισης για ενοικιαση αυτοκινητου, μπορουμε να βρουμε εκει? η πρεπει να το παρουμε μαζι? (μενω Θεσσαλονικη οποτε υπολογιζω 500 χλμ μεχρι Αθηνα+τα ναυλα του πλοιου)

και κατι τελευταιο. ποσο καιρο πιο πριν πρεπει να κανω κρατηση για να ειμαι σιγουρη οτι θα βρω δωματιο?

 

 

Κοιτα,εχει καραβι το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΠΑΡΟΣ ή Ναξος αναλογα με το ποτε η εταιρεια βαζει το ενα ή το αλλο.Το καλοκαιρι εχει καθε μερα καραβι απλα τωρα εχουν αλλαξει τα δρομολογια ριζικα και δεν ισχυουν τα περυσινα.Το μονο σταντα οπως σου ειπα ειναι του Σαββατου.Το παρος ή ναξος φευγει απο το πειραια καθε τεταρτη και παρασκευη.Επισης παλαιοτερα εμπαινε και ενα ταχυπλοο.Μαλλον θα μπει και φετος,αλλα ειναι λιγο νωρις για να ξερω.Αρχες Ιουνη οριστικοποιουνται.Το παρος ή το Ναξος,αυτα τα 2 καραβια φευγουν 5 και 30 το απογευμα και φτανουν γυρω στις 2 με 2 και 30 τα πρωι.Τα αλλα Δημητρουλα και λοιπα θα σου συνιστουσα να μην τα προτιμησεις.Καταλαβαινεις.Οσον αφορα την ενοικιαση αυτοκιμητων και μηχανακιων αυτη ,ναι,ειναι εφικτη.Μπορεις να επισκεφτεις ιστσελιδες ναυτιλιακων εταιρειων για τα δρομολογια.Δεν γνωριζω τιμες ενοικιασης των αυτοκινητων.

Τελος καλο θα ηταν να κανεις κρατησει αρκετο καιρο πριν, ιδιως αν κατεβεις τον Αυγουστο και μετα τα μεσα Ιουλιου,γιατι τοτε ισως δεν βρεις λογω πληροτητας.Οποιαδεποτε αλλη πληροφορια θελεις,στειλε μηνυμα ή pm!!

Ελπιζω να σε καλυψα,ε??:p :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα περισυ Αμοργο κ πραγματικα την ερωτευτηκα!!!!!!!!!!!!Θα μπορουσα να πηγαινω καθε χρονο χωρις υπερβολη,εγινε το αγαπημενο μου νησι!!!!!!

 

Η Χωρα ειναι η πιο γραφικη που θα συναντησεις σε οποιοδηποτε νησικ εχει πανεμορφα μαγαζακια με στυλ κ αποψη.Συνιστω ανεπιφυλακτα το "Τσαγκαραδικο" για φαγητο, το "γιασεμι" για καφε κ προς Θεου:μη φυγεις απο το νησι χωρις να δοκιμασεις σουφλε σοκολατας με παγωτο απο την "Καλυψω" κ πορτοκαλοπιτα απο τα μαγαζακι που ειναι στην πλατεια(δε θυμαμαι πως λεγεται).

Στην Αιγιαλη εχει μερικες μικρες ταβερνουλες για φαγητο κ ωραια μαγαζακια για καφε κ ποτο το βραδυ,must ομως ειναι η Que κ η Αμμος.Ειναι στη παραλια κ μενουν ανοιχτα μεχρι το πρωι.Πρεπει να πας!!!!!!!

Επισης η Λαγκαδα κ τα Θολαρια ειναι πολυ γραφικα χωριουδακια(τα Θολαρια περισσοτερο).Κ τα 2 εχουν απο μια ταβερνα που λεγεται Νικος(ή τουλαχιστον ετσι ειναι γνωστες) με καταπληκτικο φαγητο.

Το νησι γενικα εχει μια αγρια ομορφια που σημαινει στριοφες κ γκρεμους αρα το αμαξι ειναι λιγο δυσκολο.Υπαρχει συγκοινωνια Καταπολα-Χωρα-Αγ.Παυλος-Αιγιαλη,Χωρα-Χοζοβιωτισσα-Αγ.Αννα κ Αιγιαλη-Θολαρια-Λαγκαδα αρκετα συχνα σε ανταποκριση με τα πλοια κ μεταξυ τους οι γραμμες.

Παραλιες δε γυρισαμε πολλες για να σου πω,μεναμε κυριως στην Αιγιαλη η οποια εχει πολυ καλη θαλασσα κ αραζαμε ολη μερα στη Que(λειτουργει κ σαν beach bar,all day long).Παντως της Αιγιαλης ειναι πολυ καλη,καθως κ της Λεβρωσσου κ της Ψιλης Αμμου(με τα ποδια ή με βαρκουλα απο Αιγιαλη) κ του Αγ.Παυλου ειναι πανεμορφη!!!!Επισης το νησακι η Νικουρια απεναντι απο τον Αγ.Παυλο θεωρειται ωραια παραλια αλλα προσωπικα δεν πηγα.

Φυσικα δε θα σου αναλυσω τηνΑγ.Αννα που ειναι οτι πιο μαγευτικο υπαρχει.Το τοπιο αλλα κ το χρωμα της θαλασσα ειναι ονειρικο.Δεν ειναι τυχαιο που εδω γυριστηκε το Απεραντο Γαλαζιο...................

Μια καλη βολτα ειναι κ η επισκεψη στο μοναστηρι της Χοζοβιωτισσας.Το κτηριο κ μονο ειναι εντυπωσιακο.Οι μοναχοι πολυ φιλικοι θα σας κερασουν λουκουμι κ το καλυτερο ρακομελο που εχω πιει στη ζωη μου(....κ εχω πιει πολυ...).Μονο ρωτηστε πριν γιατι στο θεμα της ενδυμασιας ειναι αρκετα αυστηροι(μην ανεβειτε τζαμπα ολα τα σκαλια κ δε σας αφησουν να μπειτε...δε λεει)

Για Καταπολα δεν εχω να σου πω κατι γιατι τα ειδα μονο οταν κατεβηκα απο το καραβι κ ξανα πριν φυγω......Απλα δε μπορουσα να ξεκολλησω απο το camping της Αιγιαλης..........

Αχ Αμοργος!!!!!!!!!!!!!!

Να μου τη φιλησεις αν πας,κ πες της οτι του χρονου θα ξαναειμαι εκει σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με τη σειρα μου θα ηθελα κ εγω να ρωτησω κατι.

Κανονιζουμε να παμε με την παρεα μου camping παντα(οχι ελευθερο ομως για να μην κουβαλαμε απειρα πραγματα).Περισυ ημασταν Αμοργο, φετος θελουμε κατι σε παρομοιο στυλακι.Σκεφτομαστε Φολεγανδρο ως 1η επιλογη ή Ικαρια.

Ξερει κανεις κατι για αυτα τα 2 νησια?Παραλιες,χωρια,τιμες...οτιδηποτε.Επισης αν εχουν καλη συγκοινωνια πανω στο νησι για τις μετακινησεις καθως δε σκοπευουμε να παρουμε αμαξια..Δυνατοτητα ενοικιασης εχουμε αλλα εχω ακουσει οτι κ στα 2 νησια παιζει πολυ γκρεμιλα κ η οδηγηση δεν ειναι οτι καλυτερο.

Α!Κ αν καποιος ξερει για τα camping των νησιων(μεγεθος,σκια,ειδος κοσμου,θεση σε σχεση με τη θαλασσα κ την πολη) pleaseeeeeeeeee ας με ενημερωσει...

thanx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...