Jump to content

Samsung Galaxy Book Family 2 in 1 Tablet PC


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στην φάση αλλαγής του tab s2 και ενω σκεφτομουν το tab s3 εχω αρχίσει να σκεφτομαι Και το Samsung book στην απλη εκδοση

 

https://www.amazon.de/Samsung-SM-W620-Convertible-Tablet-PC-m3-7Y30/dp/B072BPGY4R/ref=sr_1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1501616780&sr=1-2&keywords=samsung+book

 

Έχει κάποιος αυτή την έκδοση για να μοιραστεί τις εμπειρίες του?

 

Απόδοση,επάρκεια αποθηκευτικού χώρου (για τα βασικα) , χρήση s pen ,μπαταρία....:)

 

edit : Μόλις διάβασα ότι το μικρό μοντέλο δεν έχει amoled οθόνη αλλά LCD ...ξενερα!

απ ότι βλέπω το 12αρι αξίζει αλλά κοστίζει πολλά.... το 10αρι το βλέπω ολιγον αναιμικο....

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω και το tab s3, αλλά και το 10αρι Book εδώ και λίγες μέρες.

Τι να πω. Το Book είναι πραγματικό εργαλείο, καμία σχέση με το Android του tab s3.

Η lcd του είναι καταπληκτική, με πολύ σωστή απόδοση χρωμάτων και λευκού.

Αυτονομία πάνω από 8 ώρες, ωραίο πληκτρολόγιο και κορυφαία γραφίδα, που με σοβαρό λειτουργικό (Windows) μπορείς να κάνεις παπάδες (evernote, snote, σχεδιαστικα προγράμματα κλπ).

Του κουμπώσα και μια 128αρα κάρτα κι είμαι κομπλέ.

Δηλώνω πλήρως ευχαριστημένος με αυτό το εργαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το mini review.

Και εγώ όσα έχω διάβασε κυρίως στη άλλη άκρη του ατλαντικου πολύ καλά λόγια και για το 10 και το 12αρι.

 

Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιταζα το 10αρι αλλά θα το προτιμούσα με OLED και όχι LCD-IPS έστω ότι σε πολύ καλή υλοποίηση είναι.

 

Αλλά δεν αποκλείεται το 12αρι να το τιμήσω αργότερα βέβαια αν το βρω σε μια προσφορά που λογικά θα παίξουν το δίμηνο Νοεμβριος-Δεκέμβριος έν όψει εορταστική περίοδο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το tab s3, αλλά και το 10αρι Book εδώ και λίγες μέρες.

Τι να πω. Το Book είναι πραγματικό εργαλείο, καμία σχέση με το Android του tab s3.

Η lcd του είναι καταπληκτική, με πολύ σωστή απόδοση χρωμάτων και λευκού.

Αυτονομία πάνω από 8 ώρες, ωραίο πληκτρολόγιο και κορυφαία γραφίδα, που με σοβαρό λειτουργικό (Windows) μπορείς να κάνεις παπάδες (evernote, snote, σχεδιαστικα προγράμματα κλπ).

Του κουμπώσα και μια 128αρα κάρτα κι είμαι κομπλέ.

Δηλώνω πλήρως ευχαριστημένος με αυτό το εργαλείο...

Ποια έκδοση έχεις ? με τον i3 και τα 64gb ? Αν ναι πόσο ελεύθερο χώρο σου δίνει αρχικά η βασική αποθήκη?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε γμτ ,κάτοχος s3 θελω και ενα windows tablet για χρηση που δεν μπορει να κάνει το android ,μια χαρα το μικρο της Sammy αλλα χωρις oled δεν θελω να ξαναζήσω ( κσι τιβι oled τόσο την γουσταφω ) αλλα ακομα πιο βασικο τα 64 ειναι πολυ λιγα και καθολου future proof καλη υιμη μολις υπαρχει κανονικη διαθεσιμότητα θα ειναι κστο σπο 600 ,οποτε μενω στο δίλημμα sammy 12 αρι πολυ καλο μαλλον σε ολα εκτός τιμης ,surface 4 η surface pro το πρωτο απ οτι λενε με κακη μπατσρια αλλα το βρίσκεις σε καλη τιμη πια αλλα και στα δυο χανω παλι την oled + την usb c που επισης αγαπαω πολυ ,πρωτη φορα δυσκολεύομαι τοσο πολυ στην αποφαση αλλα τα 1400 για το σαμμυ ειναι υπερβολικα πολλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια έκδοση έχεις ? με τον i3 και τα 64gb ? Αν ναι πόσο ελεύθερο χώρο σου δίνει αρχικά η βασική αποθήκη?

Προφανώς m3 64 βαση το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Έχω και το tab s3, αλλά και το 10αρι Book εδώ και λίγες μέρες.

Τι να πω. Το Book είναι πραγματικό εργαλείο, καμία σχέση με το Android του tab s3.

Η lcd του είναι καταπληκτική, με πολύ σωστή απόδοση χρωμάτων και λευκού.

Αυτονομία πάνω από 8 ώρες, ωραίο πληκτρολόγιο και κορυφαία γραφίδα, που με σοβαρό λειτουργικό (Windows) μπορείς να κάνεις παπάδες (evernote, snote, σχεδιαστικα προγράμματα κλπ).

Του κουμπώσα και μια 128αρα κάρτα κι είμαι κομπλέ.

Δηλώνω πλήρως ευχαριστημένος με αυτό το εργαλείο...

Μια που εχεις και τα 2 μπορεις να μου λυσεις μια απορία, συνεργάζεται σωστα το samsung cloud σωστα στις photo,επαφες και στο s note ( εδω καπου διαβασα οτι δεν συγχρονίζει )

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξερω εχω κουρασει αλλα μια ερωτηση ακομα για τους ειδήμονες, εχοντας usb c και συνδεοντας εναν εξωτερικο σκληρο usb 3 ειναι πιο γρηγορος απο μια γρήγορη sd καρτα class 10

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι γρηγορότερο παρά πολύ μικρή διαφορά.

Η top micro sd πιάνουν πιάνουν ανάγνωση/εγγραφή 100/90 mb/s και ένας εξωτερικός σκληρός usb 3.0 παρόμοια ταχύτητα από και προς το tablet σε μεταφορά αρχείων.

 

Μόνο με USB C εξωτερικό σκληρό SSD θα δεις μεγαλύτερες επιδόσεις.

https://www.amazon.de/Samsung-Portable-MU-PT500B-EU-Gen-1-Type/dp/B01AAKZRU2/ref=sr_1_5?s=computers&ie=UTF8&qid=1501767080&sr=1-5&keywords=Samsung%2Bssd&th=1

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/portable/t3.html

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ,δεν το ηξερα ,ωραιος κσι σκριβως αλλα οκ σίγουρα θα πεσουν και συτη ,αχ αυτη η θυρα usb c ειναι τελικα future proof
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια κάποιων αποριών και ο φιλος που το έχει αν μπορεί ας απαντησει:

1.Το cloud της Samsung λειτουργεί εδώ?

2.ποιες εφαρμογές έχει προεγκατεστημένες? (samsung- microsoft) υπάρχει ο Samsung browser? πχ

3.στο μικρό μοντέλο το κέλυφος είναι αλουμίνιο ή πλαστικό?

4.εχει ανεμιστηρακι? και αν ναι ...θορυβο?

5.ποσες ώρες διαρκεί η φόρτιση?

6.τα υβριδικα tablets πόσο καιρο τα υποστηριζει με αναβαθμισεις η Samsung?

 

και κάτι γενικό από Amazon.com υπάρχει Εγγύηση?

Αν γίνει Αγορά από γερμανικό,γαλλικό,ιταλικό Amazon πως είναι το πληκτρολόγιο? Είναι universal?

ρωτάω από αυτά και όχι από το Αγγλικό γιατί είναι ακριβότερο...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το βρίσκω χαμηλότερη τιμή στο Γαλλικό Amazon ,μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι το Γαλλικό πληκτρολόγιο?

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το βρίσκω χαμηλότερη τιμή στο Γαλλικό Amazon ,μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι το Γαλλικό πληκτρολόγιο?

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό έχω. Δύο χαρακτήρες τυπωμένοι διαφορετικοί, κανένα πρόβλημα στην πράξη...

Το αμερικανικό δεν έχει εγγύηση Ελλάδα, για αυτό ήθελα ευρωπαϊκό και μου το έφεραν από τη γαλλική fnac.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω. Δύο χαρακτήρες τυπωμένοι διαφορετικοί, κανένα πρόβλημα στην πράξη...

Το αμερικανικό δεν έχει εγγύηση Ελλάδα, για αυτό ήθελα ευρωπαϊκό και μου το έφεραν από τη γαλλική fnac.

Ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Σου είναι εύκολο μια φωτο του πληκτρολόγιο?

 

Αν έχεις χρόνο μπορείς να μου πεις και 2-3 πληροφορίες για αυτά που 2χω απορία?

 

1.Το cloud της Samsung λειτουργεί εδώ?

2.ποιες εφαρμογές έχει προεγκατεστημένες? (samsung- microsoft) υπάρχει ο Samsung browser? πχ

3.στο μικρό μοντέλο το κέλυφος είναι αλουμίνιο ή πλαστικό?*

4.εχει ανεμιστηρακι? και αν ναι ...θορυβο?

5.ποσες ώρες διαρκεί η φόρτιση?

 

σου στέλνω με pm ένα email αν δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτο εδώ...

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το βρίσκω χαμηλότερη τιμή στο Γαλλικό Amazon ,μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι το Γαλλικό πληκτρολόγιο?

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν μας λες και ποσο και που το βρισκεις φτηνοτερο?

Link to comment
Share on other sites

δεν μας λες και ποσο και που το βρισκεις φτηνοτερο?
Λόγω επαγγελματικού ΑΦΜ μου βγαίνει στα 568€...534ce916a221d5bca16d4e856fb57ae5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς το 12αρι είναι καλή επιλογή αλλά ακριβό ,350€ + και δεν ξέρω πόσο και πότε θα πέσει bfd42bdf6ce8937d103137c34e05672d.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστήρα δεν έχει καν,είναι fanless ο επεξεργαστής άρα εντελώς αθόρυβος.

Samsung browser δεν έχει βέβαια.

Μόνο ότι browsing σου παρέχεται στα Windows τόσα χρόνια συν τον Edge που είναι αποκλειστικά για τα Windows 10 και που είναι ο πιο optimized και φιλικός σε χρήση με αφή με υποστήριξη gesture,full screen mode(από τον επόμενο μήνα το δεύτερο θα μπει με το Creators update του φθινοπώρου- όσοι είναι με insider preview build ήδη το έχουν εδώ και ένα δίμηνο όπως πχ είμαι εγώ)

 

Από άλλες εφαρμογές υπάρχουν κλασικά αυτά που έχεις σε Note κινητό για αξιοποίηση γραφίδα συν 3-4 που συνηθίζουν να βάζουν όλοι οι OEM στις συσκευές τους.

 

Προσωπικά όταν παίρνω Windows συσκευή κάνω μια καθαρή εγκατάσταση τα Windows μιας και δεν θέλω τίποτα bloatware των OEM και αν χρειαστεί κατεβάζω 2-3 αν θεωρήσω ότι θα μου είναι χρήσιμα από το site του κατασκευαστή.

 

 

Υποστήριξη λογισμικού ότι ισχύει για όλα τα Windows θα έχεις άπλετη για πολλά χρόνια μιας και η MS είναι υπεύθυνη για αυτό.

 

Παντως γενικά το Samsung Cloud είναι κυρίως μεταξύ Samsung Android συσκευών και δεν επιτελεί ακόμα την ίδια δουλειά με Windows παρ όλο που ειπώθηκε ότι μελλοντικά θα υποστηρίζεται.

https://www.sammobile.com/2016/12/14/samsung-cloud-will-arrive-on-pc-next-year/

 

Τωρα μια προσωρινή λύση η παρακάτω.

https://www.microsoft.com/en-gb/store/p/pc-gallery/9nblggh4n9r9

 

 

Βέβαια αν έχεις OneDrive η Dropbox μπορείς εξίσου να συγχρονίζεις μεταξύ όλων των λειτουργικών Windows,iOS και Android πιο βέλτιστα και αποδοτικά με πλήρη συμβατότητα μεταξύ τους.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση , μένουν 2-3 πραγματάκια ακόμα αναπάντητα για να έχω συνολική εικόνα....

 

το Creators update Θα το πάρουν και τα Windows Home που έχει το 10αρι?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Να βέβαια θα το πάρουν.

Κανονικά out of the box πρέπει να έρχεται με το πρώτο Creators Update που βγήκε την άνοιξη που μας πέρασε.

 

Εδω θα σου λυθούν πολλές απορίες σχετικα με τη συσκευή.

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201705/20170503002110110/WIF_SM-W620_Galaxy_Book_10_EN_UM_W10_050117_FINAL.pdf

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το εχω κατεβάσει ήδη και το ψάχνω , απλά κάποια πραγματάκια δεν τα καλύπτει...και γι αυτό οι ερωτήσεις...

 

Η gallery της Samsung συγχρονίζει πχ με το s8+ αν καταλαβα ,αρα μπορεις να βρεις τις φωτο στο tablet?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά συγχρονίζει,δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια διότι φρέσκια εφαρμογή είναι φέτος βγήκε από Samsung.

 

Παντως σε γαλλικο Amazon έχουν παίξει 1-2 φορές flash sales και στα 2 μοντέλα για λίγες ώρες

Στα 499 το 10αρι και 950-999 το 12αρι που με ΑΦΜ ενδοκοινοτικών συναλλαγών θα σου έβγαινε ακόμα πιο προσιτά βέβαια.

 

Αν και από φθινόπωρο προβλέπω εξίσου περαιτέρω πτώση όσο πλησιάζουμε προς Χριστούγεννα.

 

Από εδώ κατεβάζουμε τα application της Samsung για τη συσκευή αν κάνουμε καθαρή εγκατάσταση τα Windows

http://www.samsung.com/us/support/owners/product/galaxy-book-10-6-wi-fi

 

Στο πεδίο download

 

JUL 03,2017

Windows Application,Others ver. 1.0, MULTI LANGUAGE

434.55 MB

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στο ιταλικό είναι αρκετά πιο φθηνό.

1266 και με το πλεονέκτημα του QWERTY πληκτρολογίου.

https://www.amazon.it/gp/offer-listing/B071JY8RC9/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν στελνει ελλαδα

 

Πως δεν στέλνει.

Μια χαρά στέλνει ,τώρα το δοκίμασα.

 

Ο δεύτερος πωλητής που είναι το ίδιο το Amazon Italy κοιτάζεις φίλε.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Book Family 2 in 1 Tablet PC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...