Jump to content

Samsung Galaxy Book Family 2 in 1 Tablet PC


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ένα θεματάκι με το GB10 είναι το πάχος του και το βαρος (8.9mm 640gr) σε σχέση με το GB12 (7.4 mm 754gr)

 

Αντίστοιχο πάχος βάρος είχε το iPad 2....

 

Αν βάλουμε και την θήκη πληκτρολογιο ...το πακέτο είναι μπόλικο...

 

περνωντας από το tab s2 ( 5.6mm 392 gr) στο GB10 θα είναι είναι ένα ψιλοσοκ...

 

Και για κάτι που είχα ρωτήσει σχετικά με το ανεμιστηρακι...

 

το GB12 έχει σίγουρα ...χωρις όμως ιδιαίτερο θόρυβο ...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 187
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένα χρήσιμο και κατατοπιστικό review για το 12αρι.

 

The Samsung Galaxy Book with S-Pen (Wacom EMR) offers the best portable pen experience in a Windows 10 device.

 

Samsung Galaxy Book is the choice for drawing on the go

 

http://surfaceproartist.com/blog/2017/8/9/samsung-galaxy-book-is-the-choice-for-drawing-on-the-go

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε αναμονή το GB10...μπηκα να δω την πορεία στην ups και είδα ότι ξεκίνησε από Ιταλία και όχι από Γαλλία...μπας και είμαι τυχερός και στείλουν την Ιταλική version άραγε?

 

57808e8f64098b5446d8b88bd65a9b14.jpg

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για όποιον έχει εμπειρία από Amazon...

 

για τα samsung book σε όλα τα Amazon αναφέρει εγγυηση 1 χρόνο....τι ισχύει 1 ή 2.?

 

1a5c5746436882b8b6a96690b2abb676.jpg

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα με Γενική....

απαράδεκτη συσκευασία για Αμαζον..... Κανένα φουσκαλωτο... το κουτι ταξίδευε μέσα στο χάρτινο κουτί και απ έξω ΚΑΜΊΑ ταινία ασφαλείας...σε οποιαδήποτε πλευρα

5a6d3566f0fdd1cefdaae5b9e76f0ff2.jpg3ae5acd081b7c59be1c5f0f15574b52d.jpg

b211ec976908f83662a891a0dec187a0.jpg

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Να στειλεις τις φώτο στο αμαζον θα δειξουν ιδιαιτερο ενδιαφέρον
ευτυχως όλα είναι οκ, επειδή είναι απ το γαλλικό Αμαζον είναι λίγο δύσκολη η επικοινωνία ....

 

εδώ το πληκτρολόγιο μετά την μεταμόρφωση με τα stickers...81eb481b811eeece4245788ee0d5318c.jpg

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ να σε καλα....

 

αντιμετωπίζω ένα θέμα ..οταν πατάω το s pen δεν ανοιγει το air command....

 

έψαξα στις ρυθμίσεις το έχω ενεργό να ανοίγει

 

καμία ιδέα?

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως όλα είναι οκ, επειδή είναι απ το γαλλικό Αμαζον είναι λίγο δύσκολη η επικοινωνία ....

 

εδώ το πληκτρολόγιο μετά την μεταμόρφωση με τα stickers...

 

Καταρχας μεγεια, σε ζηλευουμε πολλοι να ξερεις. Εκανες πολυ καλη τοποθετηση με τα στικερς, αλλα προσωπικα δεν ειναι του γουστου μου, εγω θα το αφηνα ως ειχε.

 

Ευχαριστώ να σε καλα....

 

αντιμετωπίζω ένα θέμα ..οταν πατάω το s pen δεν ανοιγει το air command....

 

έψαξα στις ρυθμίσεις το έχω ενεργό να ανοίγει

 

καμία ιδέα?

 

Στα υπολοιπα λειτουργει το s pen? Δηλαδη οτα πλησιασεις την οθονη φαινεται το ''ιχνος του? Μπορεις να σχεδιασεις/γραψεις στην οθονη?

Aν εχεις εσυ (ή καποιος φιλος/γνωστος σου) tab S3 ή νοτε5/4 θα σου προτεινα να δοκιμασεις εκεινο το s pen, μιας που ειδα οτι υπαρχει προς τα πισω συμβατοτητα.

 

 

Περιμενουμε εντυπωσεις απο οθονη, μπαταρια και multitasking.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από τα σχετικά updates το s pen δούλεψε κανονικά....

 

Για τα stickers να σου πω ότι το πληκτρολόγιο ήταν γαλλικό AZERTY το οποίο και στα γράμματα ακόμα ήταν διαφορετικό.....και προσωπικά δεν δουλεύοταν....f1e16aab56818acf72b1f437508021e3.jpg

 

 

5fbc2bd202103389eca11b4d5a228d20.jpg

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Tελικα, σωστα επραξες. Εκτος τις μικρες διαφορες στη θεση των γραμματων, εχει σε εντελως αλλες θεσεις τα ''δευτερα'' πληκτρα των αριθμων. Πιο αναποδοι κι απο τους Αγγλους αυτοι οι Γαλλοι.

 

Σε κανα διημερο περιμενουμε και τις αναλυτικες εντυπωσεις. Το 12ρι πηρες, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μετα από μερικες ημερες χρησης ηρθε η ωρα να κανω ένα μινι review του GB10 ...

Θα το χωρισω σε 3 μερη...1.Γενικη αποψη (κατασκευή,specs) 2.Desktop χρηση 3.Tablet χρηση

 

1. Κατασκευαστικα ικανοποιητικο ,θα μπορουσε να είναι καλυτερο , το εξωτερικο περίβλημα είναι πλαστικο πολύ καλη εντυπωση και αισθηση μου αφηνει η θηκη-καλλυμα-πληκτρολογιο , με την χρηση των stickers που πηρα από Ελληνα πωλητη κανω εξαιρετικα την δουλεια μου και οπτικα το βλεπω αψογο

 

Η Αποδοση του GB10 μετα τα 4giga ram είναι με την δικη μου χρηση πολύ καλη , ετρεξα Photoshop CS6,Lightroom Portable και δεν ειχα θεμα , στο multitasking τα παει καλα , μονο μια δυο φορες που ειχα 6-7 εφαρμογες ανοικτες ειδα καποια να φριζαρει για λιγο πχ το viber ...oxi όμως το GB10 αλλα η εφρμογη....

την εκλεισα την ανοιξα και δουλεψε ξανα....

 

Το πενακι είναι αψογο και δουλευει υποδειγματικα.

 

Οθονη αρκετα καλη όχι βεβαια amoled...γενικα φωτεινοτητα για να εχεις ανεση δεν μπορεις να την ρυθμισεις από 50% και κατω....δεν είναι τοσο φωτεινη πχ οσο το tab s2...

 

Οι Διαστσασεις του προσωπικα με βολευουν ...αλλα το βαρος και το παχος του απαιτουν συνηθεια ...ειδικα για μενα που η συγκριση γινετε με το λεπτοτατο tab s2...αλλα συνηθίζετε....

 

Είναι γενικα ζεστο...το tab s2 ηταν πολύ πιο κρυο....και γενικα όταν το ζορισεις ζεσταινετε αρκετα...όταν το φορτιζεις δε....τηγανιζεις Αυγο.....

 

Μπαταρια ανάμεικτα συναισθηματα.....με την λογικη ότι δεν βρηκα κατι που να μετραει το SOT όπως το android δεν μπορω να πω ωρες.....

Αυτό που βλεπω γενικα είναι ότι η μπαταρια του δεν βγαζει τις ωρες που μου εβγαζε πχ το tab s2 (6 με 7) ..αυτη την αισθηση μου αφηνει....εννοείται πως το εχω στο battery save και χωρις τρελη φωτεινοτητα...και γενικα ψαχνω να βρω τροπους για εξοικονομηση μπαταριας...γιατι δεν σου αφηνει πολλα περιθωρια για γεναιοδωρια...

Βλεπω ότι πρεπει να φορτιζω ενδιάμεσα μεσα στην ημερα....

 

2.Desktop χρηση

 

Απολαυση , προσωπικα κανω ότι και στον υπολογιστη Παντου , με μια συσκευή που την εχω στο τσαντα μου ...πολύ σημαντικο!!

 

 

3.Tablet χρηση

 

Houston we have a problem....

 

Δυστυχως με ένα παρατημενο store δουλεια σωστη δεν γινεται.....

 

μου λειπουν εφαρμογες από το Android ...πχ το tapatalk ,eurobank

και οσες υπαρχουν viber,f2go κλπ... είναι παρατημένες από τους developers..και δεν εχουν προχωρησει σε τελευταίες αναβαθμίσεις...

 

Επισης πολύ Δυσχρηστο το πληκτρολογιο σε tablet mode και δυστυχως επισης καμια εναλλακτικη.....

 

 

Συνολικα είμαι κατά 70% Ευχαριστημένος....και αυτά που με δυσαρεστουν στην καθημερινοτητα είναι 2...

 

Η Μπαταρια που θα την ηθελα καλυτερη....

και η λειτουργια ως tablet....

 

 

Aυτα τα Ολιγα....:p

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για το χρονο σου ανεργε13.

Μπορεις να τσεκαρεις αν συνδεονται κανονικα οι εξωτερικοι σκληροι δισκοι 2.5"? Τα σπεκς λενε ναι αλλα δεν το εχω δει πουθενα με τα ματια μου.

 

Επειδη η κατασταση στα win phone ειναι περιπου γνωστη, δεν περιμενω να κανω σοβαρη χρηση ταμπλετ με το galaxy book. Αλλα με το στυλο ως ποντικι θα εχω το pc μου στον καναπε/κρεβατι/τουαλετα/παιδοτοπο.

 

Αν μπορεσεις παντως κανε εστω και μπακαλιστικα 2-3 μετρησεις διαρκειας της μπαταριας. Η oled ειναι σημαντικα λιγοτερο ενεργοβορα αλλα ειναι 12" και ο επεξεργαστης του gb 10 καπως πιο οικονομικος ενεργειακα σε σχεση με τον i5. Αρα τα δικα σου συμπερασματα θα ισχυουν περιπου και για το 12ρι μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Θα τσεκάρω τι γίνεται με το δίσκο.....

 

Προσωπικά έσπρωξα το tab s2 και πήγα στο GB10 για να κάνω πράγματα που κανονικά για να τα κάνω (Photoshop ,lightroom) έπρεπε να ειμαι σπίτι μου στο desktop....και ταυτόχρονα να κανω και την χρήση του tablet....

αφού δεν μ αρέσει να έχω 2 μεγάλες

συσκευές ταυτοχρονα...

 

Ευτυχώς το s8+ σε ένα ποσοστό αντικαθιστά το tab s2....

 

Για την μπαταρία από σήμερα έκανα κάποιες τελευταίες ρυθμίσεις (έχουν πολλές τα windows) και περιμένω να δω το αποτέλεσμα της βελτιωσης.....και φυσικά θα επανελθω

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην αρχη σκεφτόμουν να αντικαταστησω το s3 αλλα μου ειπαν οτι αλλη ευκολια εχει τλ android, ετσξ κατεληξα να εχω και τα 3 αλλα ακομα το παλευω αναμεσα στο σαμμυ book Kai surface pro στα χρήματα δεν ειναι μεγάλη διαφορά
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για το χρονο σου ανεργε13.

Μπορεις να τσεκαρεις αν συνδεονται κανονικα οι εξωτερικοι σκληροι δισκοι 2.5"? Τα σπεκς λενε ναι αλλα δεν το εχω δει πουθενα με τα ματια μου.

 

Επειδη η κατασταση στα win phone ειναι περιπου γνωστη, δεν περιμενω να κανω σοβαρη χρηση ταμπλετ με το galaxy book. Αλλα με το στυλο ως ποντικι θα εχω το pc μου στον καναπε/κρεβατι/τουαλετα/παιδοτοπο.

 

Αν μπορεσεις παντως κανε εστω και μπακαλιστικα 2-3 μετρησεις διαρκειας της μπαταριας. Η oled ειναι σημαντικα λιγοτερο ενεργοβορα αλλα ειναι 12" και ο επεξεργαστης του gb 10 καπως πιο οικονομικος ενεργειακα σε σχεση με τον i5. Αρα τα δικα σου συμπερασματα θα ισχυουν περιπου και για το 12ρι μοντελο.

Περι μπαταρίας βρήκα αυτο από την εφαρμογη

περί τις 5:30 ώρες βλέπω...

http://i1382.photobucket.com/albums/ah274/tbairaktaris/public/Sketch6_zpszqunzfvk.png~original

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Περι μπαταρίας βρήκα αυτο από την εφαρμογη

περί τις 5:30 ώρες βλέπω...

Προφανως οι 5:30 ωρες ειναι sot, σωστα? Αν ναι ειναι πολυ καλο νουμερο για τις δικες μου αναγκες.

Μιας που εισαι ο μοναδικος ως τωρα κατοχος στο νημα, αλλες 2 ερωτησεις:

 

1. Κλεινοντας τη συσκευη (διπλώνοντάς την δηλαδη), μπαινει σε hibernation αυτοματα οπως τα λαπτοπ ή συνεχιζει να δουλευει καταναλωνοντας εστω ελαχιστη ενεργεια? Επιπλεον στα Vaio με απλο πατημα του power, το λαπτοπ μπαινει σε ενα ειδος υπνου και ξυπνα οταν ξαναπατησεις στιγμιαια το power, αλλα πολυ πιο αμεσα απο το hibernation. Δοκιμασε το κι αυτο σε παρακαλω.

 

2. Αν τοποθετησεις το ιχνος του s pen πανω πχ απο ενα λινκ στον edge αλλα χωρις να επιλεξεις το ιδιο το λινκ, απλως να φερεις το ιχνος του s pen "πανω" στο λινκ, πατωντας το δεξι κουμπι στο trackpad θα σου βγαλει το τυπικο μενου του δεξιου κλικ των windows για το λινκ αυτο, ή θα πρεπει να "συρεις" το ιχνος του ποντικιου πανω στο λινκ με το δακτυλο σου μεσω του trackpad?

 

Και παλι ευχαριστουμε για το χρονο σου!

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Η battery bar εξαιρετική εφαρμογή.

Τη χρησιμοποιώ εδω και 2-3 ετη και σου δείχνει το ποσοστό χωρητικοτητας μπαταρίας και την φθορά(battery wear) με το πέρασμα του χρόνου της πράγμα που σε android δεν υπάρχει αντίστοιχη μέτρηση.

Οι ώρες που αναγράφει δεν είναι ένδειξη SOT αλλα πολύ απλα το πρόγραμμα με το καιρό και ανάλογα το είδος της χρήσης του εκάστοτε χρήστη "μαθαίνει" χονδρικά την συνολική αυτονομία που θα σου βγάζει συνολικά σε ώρες και όχι SOT οθόνης.

Άλλη χρήσιμη εφαρμογή HW monitor που μετράει θερμοκρασίες CPU,SSD μπαταρίας αλλά και φθορά μπαταρίας.

http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html

 

Tapatalk πάντως υπήρχε σε Windows 8.1 και ήταν αξιοπρεπείς θα έλεγα,αλλά ενα update που έκανε ο developer με την έλευση των 10 το μαμισε στην κυριολεξία και την αχρήστευσε.

http://www.softpedia.com/get/Internet/News-Newsgroups-Blog-Tools/Tapatalk.shtml

Απο τοτε την έβγαλα εντελώς και πλέον τελείως παρατημένη,πρέπει να έχει βγει και απο το store εντελώς.

 

Πάντως δεν πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία πέφτει σε τόσο χαμηλά επίπεδα.

Στο 20-25 να μπαίνει σε φόρτιση.

 

Μια must εφαρμογή η παρακάτω που θα βελτιώσει σε σημαντικό βαθμό την εμπειρία χρήσης σε χρήση με αφή.

https://www.microsoft.com/en-us/store/p/touchme-gesture-studio/9wzdncrdg0l8

 

Με το επόμενο update των Windows θα βελτιωθεί το θέμα με το πληκτρολόγιο.

Θα αποκτήσει ο Edge και full screen mode.

http://www.pcworld.com/article/3200148/windows/windows-10-build-16215-fall-creators-update-features.html

https://www.windowscentral.com/top-5-fall-creators-update

Αν είσαι σε insider build ηδη τα έχεις τα νέα feature εδώ και κάνα μήνα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανως οι 5:30 ωρες ειναι sot, σωστα? Αν ναι ειναι πολυ καλο νουμερο για τις δικες μου αναγκες.

Μιας που εισαι ο μοναδικος ως τωρα κατοχος στο νημα, αλλες 2 ερωτησεις:

 

1. Κλεινοντας τη συσκευη (διπλώνοντάς την δηλαδη), μπαινει σε hibernation αυτοματα οπως τα λαπτοπ ή συνεχιζει να δουλευει καταναλωνοντας εστω ελαχιστη ενεργεια? Επιπλεον στα Vaio με απλο πατημα του power, το λαπτοπ μπαινει σε ενα ειδος υπνου και ξυπνα οταν ξαναπατησεις στιγμιαια το power, αλλα πολυ πιο αμεσα απο το hibernation. Δοκιμασε το κι αυτο σε παρακαλω.

 

2. Αν τοποθετησεις το ιχνος του s pen πανω πχ απο ενα λινκ στον edge αλλα χωρις να επιλεξεις το ιδιο το λινκ, απλως να φερεις το ιχνος του s pen "πανω" στο λινκ, πατωντας το δεξι κουμπι στο trackpad θα σου βγαλει το τυπικο μενου του δεξιου κλικ των windows για το λινκ αυτο, ή θα πρεπει να "συρεις" το ιχνος του ποντικιου πανω στο λινκ με το δακτυλο σου μεσω του trackpad?

 

Και παλι ευχαριστουμε για το χρονο σου!

1.Για τον χρόνο οι Ώρες που αναφέρει η εφαρμογή είναι πολύ κοντά θεωρώ στο SOT...αφου όση ώρα το έχω ανοικτό είναι και η οθονη ανοικτή ...αφου στην διάρκεια της μέρας το είχα κλειστό (hybernate)

 

2.Κλεινοντας το καπάκι της θηκης μπορείς να ρυθμίσεις αν θες να κάνει hybernation ή sleep και μετα απο πόση ώρα...

Το ίδιο ισχύει και για το power button

απλά παρατηρω ότι μετά από λίγο ( οταν το ανοίγω κάνει boot απ την αρχή ....ισως πιο γρηγορα)

 

3.οταν βάζω το ίχνος του s pen και παταωτο δεξί κουμπί του trackpad δεν βλέπω να κάνει κάτι στον edge browser....μονο με οταν πάω τον κερσορα...πανω...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατος. Αλλη μια φορα ευχαριστω. Οταν εχεις ευκαιρια δοκιμασε σε παρακαλω να συνδεσεις εναν εξωτερικο σκληρο, για να πιστοποιησεις οτι μπορει να τους τροφοδοτησει και αρα να τους δει.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Book Family 2 in 1 Tablet PC

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...