Jump to content

MMS και προσωπικό απόρρητο


SNikolaidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Φίλιππος

 

Έλα όμως ρε brutus που υπάρχει η νομοθεσία! Για την ακρίβεια, από τη στιγμή που είσαι αναγνωρίσιμος πρέπει να πάρει την άδεια σου.

 

 

κ που υπάρχει νομοθεσία; δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει γίνει φασαρία για τέτοιο θέμα... (με παραλίες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από τον Kwsths

 

Pantws den prokeitai na ypar3ei kapoia nomo8esia (kai na ypar3ei den 8a mporei na efarmos8ei ), opote h kalliterh lysh einai otan deite kapoion na fwtografizei thn gynaika sas spaste toy to kinhto (kai th moyrh)

 

Σιγά μην του σπάσω το κινητό.. θα πάω ψύχραιμα ψύχραιμα, θα του πάρω το κινητό από τα χέρια, θα του δώσω την SIM κάρτα του και θα βάλω το κινητό στην τσέπη μου. Και θα τον απειλήσω μάλιστα με μήνυση, αν τολμήσει να κάνει την παραμικρή κίνηση!!! :lol:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον jasonpap

 

Εδώ που τα λέμε,εαν πετύχεις την madonna ή την cameron diaz ή κάποια γενικά απο αυτές θα το σκεφτείς εαν θα φωτογραφίσεις??

 

Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ απλών ανθρώπων και celebrities.. :confused:

 

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ναι πιθανοτατα δεν θα ηταν απολυτα νομιμο αν το εκανα, αλλα θα ηταν μικροτερο αδικημα απο τα παρανομα Windows, Office, Photoshop, που ισως καποιοι να χρησιμοποιουν.

 

Όου, προσοχή! Μην προσπαθούμε να συγκρίνουμε πορτοκάλια με μήλα! Οκ, και τα δύο είναι παράνομα.. στο ένα παρανομείς ενάντια στο κεφάλαιο, στο άλλο παρανομείς ενάντια στην προσωπικότητα ενός ανθρώπου!

 

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

..όπου εμφανίζονται -τυχαία πάντα- όλες οι γυμνόστηθες της πλαζ όπου βρίσκεται το τηλεοπτικό συνεργείο, και βέβαια ένα σωρό οπίσθια και καλλίγραμμα κορμιά; Ζητούν έγκριση από κάθε έναν από όλους τους (θηλυκούς) λουόμενους, όχι απλά για να τραβήξουν μια φωτογραφία..

 

Δυό τρελοί σε μια παραλία, ο ένας με κάμερα και ο άλλος με μικρόφωνο, κάνουν μπαμ, ξεχωρίζουν σαν την μύγα μέσ'το γάλα. Όλοι γνωρίζουν πότε μια κάμερα τραβάει κάτι. Δεν έχω δει ποτέ καμιά topless να διαμαρτύρεται που την τραβάνε με την κάμερα. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, που αφού τις τραβήξει ο φακός καλά καλά από την μία μεριά, γυρνάνε και από την άλλη, για να δουν ότι είναι 100% εγγύηση το κορμί τους!!! :cool:

 

Σε αντίθεση φυσικά με τα κινητά, όπου δεν μπορείς να καταλάβεις πότε κάποιος τραβάει με την κάμερα: θα σου πει "διαβάζω ένα μήνυμα", "παίζω ένα παιχνίδι" ή ό,τι άλλη δικαιολογία φανταστεί. Μπορεί να σου κρυφτεί πολύ άνετα, γιατί πατάει το κόκκινο κουμπί (πως λέμε κόκκινο χάπι; ) και αυτό ήταν! Τσουπ στο κεντρικό μενού! Ενώ με την κάμερα, όλοι γνωρίζουν ότι είναι κάμερα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Δυό τρελοί σε μια παραλία, ο ένας με κάμερα και ο άλλος με μικρόφωνο, κάνουν μπαμ, ξεχωρίζουν σαν την μύγα μέσ'το γάλα. Όλοι γνωρίζουν πότε μια κάμερα τραβάει κάτι. Δεν έχω δει ποτέ καμιά topless να διαμαρτύρεται που την τραβάνε με την κάμερα. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, που αφού τις τραβήξει ο φακός καλά καλά από την μία μεριά, γυρνάνε και από την άλλη, για να δουν ότι είναι 100% εγγύηση το κορμί τους!!! :cool:

 

Σε αντίθεση φυσικά με τα κινητά, όπου δεν μπορείς να καταλάβεις πότε κάποιος τραβάει με την κάμερα: θα σου πει "διαβάζω ένα μήνυμα", "παίζω ένα παιχνίδι" ή ό,τι άλλη δικαιολογία φανταστεί. Μπορεί να σου κρυφτεί πολύ άνετα, γιατί πατάει το κόκκινο κουμπί (πως λέμε κόκκινο χάπι; ) και αυτό ήταν! Τσουπ στο κεντρικό μενού! Ενώ με την κάμερα, όλοι γνωρίζουν ότι είναι κάμερα..

Η "εμβέλεια" της κάμερας είναι αρκετές δεκάδες μέτρα, σε αντίθεση βέβαια με το κινητό, κάτι που πιθανώς δε γνωρίζουν ανυποψίαστες λουόμενες. Έπειτα πολλές κάνουν ηλιοθεραπεία με σκεπασμένο πρόσωπο πιθανώς μη έχοντας αντιληφθεί την κάμερα (πάντα αναρωτιόμουν αν καταφέρνουν να κοιμηθούν μες το λιοπύρι!). Εσύ θεωρείς αναμενόμενο να βλέπεις ένα συνεργείο εξωτερικών λήψεων μεγάλου καναλιού και να συμπεραίνεις ότι κάνουν από μακριά ζουμ σε στήθη, οπίσθια κλπ; Σίγουρα κάποιες το αντιλαμβάνονται και το απολαμβάνουν ίσως, δεν πείθομαι ότι ισχύει το ίδιο για όλες όμως.

Έπειτα, σου διαφεύγει το κυριότερο: Τα δελτία ειδήσεων, με όλη τη σοβαρότητα και αξιοπρέπεια που τα διακρίνει, εμμένουν στην προβολή αυτών των εικόνων! Εάν κάποιος από εμάς έκανε το ίδιο στην παραλία, το πιθανότερο θα ήταν να χαρακτηρισθεί "ματάκιας" και να υποστεί την κατακραυγή μεγάλου μέρους της κοινωνίας, μάλιστα μέσα από τα ίδια τα δελτία ειδήσεων! Ενώ όταν τα δελτία ειδήσεων κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, θεωρείται απλά "ρεπορτάζ" κι όλοι είναι ευχαριστημένοι! Πες μου όμως, όταν ό,τι πιο σοβαρό έχουμε στην ενημέρωση (θεωρητικά πάντα), μαζί με τα κρίσιμα προβλήματα της χώρας σου παρουσιάζει και τα εστιασμένα οπίσθια και γυμνά στήθη γυναικών στις παραλίες, εσένα τι μήνυμα σου περνάει;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή μάλλον παρεξηγήθηκα από κάποιους (ονόματα δε λέμε), να διευκρινήσω ότι με τα λεγόμενά μου δεν βάλλω εναντίων όσων χρησιμοποιούν το κινητό τους για να φωτογραφήσουν τις "φυσικές ομορφιές" του ωραίου φύλου! Κάθε άλλο μάλιστα, τονίζοντας την απόλυτη ανοχή όλων μας σε αντίστοιχες ενέργειες των καναλιών πιστεύω ότι γίνεται φανερή η αντίφαση της άνισης αντιμετώπισης των δύο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Εσύ θεωρείς αναμενόμενο να βλέπεις ένα συνεργείο εξωτερικών λήψεων μεγάλου καναλιού και να συμπεραίνεις ότι κάνουν από μακριά ζουμ σε στήθη, οπίσθια κλπ; Σίγουρα κάποιες το αντιλαμβάνονται και το απολαμβάνουν ίσως, δεν πείθομαι ότι ισχύει το ίδιο για όλες όμως.

 

Αν και ξεφεύγουμε, θα πω κάτι άλλο: Οι γυναίκες που τα "πετάνε" όλα στις παραλίες, με αυτόν τον φονικό ήλιο, ή πολύ ηλίθιες είναι (call me καρκίνος του μαστού) ή θέλουν να τις παίρνει ο κόσμος μάτι. It's so simple.. :cool:

 

Έπειτα, σου διαφεύγει το κυριότερο: Τα δελτία ειδήσεων, με όλη τη σοβαρότητα και αξιοπρέπεια που τα διακρίνει, εμμένουν στην προβολή αυτών ... μαζί με τα κρίσιμα προβλήματα της χώρας σου παρουσιάζει και τα εστιασμένα οπίσθια και γυμνά στήθη γυναικών στις παραλίες, εσένα τι μήνυμα σου περνάει;

 

Κάτσε γιατί φεύγουμε εντελώς από το θέμα. Κανείς δεν λέει (έτσι πιστεύω τουλάχιστον) πως το να δείχνουν αυτά που δείχνουν στην τουβού, δεν θεωρούνται ποιοτική τηλεόραση, αλλά δεν συζητάμε επ'αυτού (ανοίγουμε ένα άλλο θέμα και το κάνουμε κουβέντα, no prob)..

 

Ας πούμε ότι τα τηλεοπτικά συνεργεία, έχουν την νομιμότητα από τον μεσιέ Δαφέρμο (αυτός φταίει για όλα τελικά) να παρανομούν ενάντια στο προσωπικό απόρρητο :wacko: (και προσωπικό οπίσθιο θα έλεγα :p )..

 

Αυτό όμως, δεν δικαιολογεί τις φωτό από τα κινητά, έτσι δεν είναι;

 

Την γυναίκα που είναι ξαπλωμένη στην παραλία και θέλει να την παίρνουν όλοι... ... ...μάτι -φυσικά, τι άλλο; ;) - αν θες, μπορείς να πας με το κινητό και ζήτας της να πάρει κάποια άλλη στάση, δεν θα σου το αρνηθεί. Όχι όμως στις γυναίκες που είναι περαστικές στον δρόμο.. :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

Ας πούμε ότι τα τηλεοπτικά συνεργεία, έχουν την νομιμότητα από τον μεσιέ Δαφέρμο (αυτός φταίει για όλα τελικά) να παρανομούν ενάντια στο προσωπικό απόρρητο :wacko: (και προσωπικό οπίσθιο θα έλεγα :p )..

 

Αυτό όμως, δεν δικαιολογεί τις φωτό από τα κινητά, έτσι δεν είναι;

 

Την γυναίκα που είναι ξαπλωμένη στην παραλία και θέλει να την παίρνουν όλοι... ... ...μάτι -φυσικά, τι άλλο; ;) - αν θες, μπορείς να πας με το κινητό και ζήτας της να πάρει κάποια άλλη στάση, δεν θα σου το αρνηθεί. Όχι όμως στις γυναίκες που είναι περαστικές στον δρόμο.. :confused:

Κατ' αρχήν, το "παρανομούν" δε στέκει αφού δεν υπάρχει σχετικός νόμος, όπως είπε ο φίλτατος brutus που ξέρει από νόμους! ;) Και δεν βλέπω προσωπικό απόρρητο όταν περπατάς στο δρόμο! Στο σπίτι σου βέβαια θα υπάρχει...

 

Αν τα τηλεοπτικά συνεργεία έχουν το ελεύθερο να βιντεοσκοπούν τόσο στις παραλίες όσο και στους δρόμους - μην ξεχνάς ότι δεν βλέπουμε μόνο λουόμενες, αλλά και περιπατούσες, πλατσουρίζουσες στα σιντριβάνια κλπ! - και έπειτα να το παρουσιάζουν στις ειδήσεις, γιατί είναι αδικαιολόγητο όταν φωτογραφίζει κάποιος με το κινητό του; Και γιατί μας ενοχλεί το κινητό του όταν κάλλιστα οποιοσδήποτε κάνει το ίδιο με φωτογραφική μηχανή από πολύ μεγαλύτερη απόσταση;

Μην το κάνουμε σαν τη Σαουδική Αραβία, όπου απαγόρεψαν τα κινητά με κάμερα ενώ μπορείς κάλλιστα να φωτογραφίσεις με μινι φωτογραφική μηχανή! :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Και γιατί μας ενοχλεί το κινητό του όταν κάλλιστα οποιοσδήποτε κάνει το ίδιο με φωτογραφική μηχανή από πολύ μεγαλύτερη απόσταση;

 

Γιατί είναι πολύ απλό: Η φωτογραφική, είναι πάντα φωτογραφική μηχανή, ό,τι και να την κάνεις, όπως και να την κρατάς. Το ίδιο και η κάμερα. Μια κάμερα είναι πάντα μια κάμερα. Ενώ το κινητό, δεν ξέρεις πότε είναι κινητό, πότε παιχνιδομηχανή ή πότε φωτό ή κάμερα. :confused:

 

Απλά, με τις κάμερες και τις φωτογραφικές μηχανές, μπορείς με τον έναν ή άλλον τρόπο να προστατευθείς. Με το κινητό, όχι. :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SNikolaidis

 

Απλά, με τις κάμερες και τις φωτογραφικές μηχανές, μπορείς με τον έναν ή άλλον τρόπο να προστατευθείς. Με το κινητό, όχι. :worry:

 

Αν ήταν ακριβώς έτσι, οι paparazzi θα προτιμούσαν τα κινητά από τις πανάκριβες μηχανές με τα τηλεσκόπια μπροστά! :D Αλήθεια, αυτοί δεν παραβιάζουν απόρρητα; :p Ποτέ δεν είδα να διωχθούν νομικά όσοι φωτογραφίζουν τους VIPs που έρχονται κατά δω...

 

Νομίζω ότι είναι φανερό πως νομικά δεν υπάρχει αδίκημα, οπότε μάλλον παραμένουμε στο "ηθικό" του θέματος.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Αν ήταν ακριβώς έτσι, οι paparazzi θα προτιμούσαν τα κινητά από τις πανάκριβες μηχανές με τα τηλεσκόπια μπορστά!

 

Το φαντάζεστε; Ένα Panasonic GD87 με τηλεφακό μπροστά; :wacko: :lol:

 

Αλήθεια, αυτοί δεν παραβιάζουν απόρρητα; Ποτέ δεν είδα να διωχθούν νομικά όσοι φωτογραφίζουν τους VIPs που έρχονται κατά δω...

 

Για μια ακόμη φορά επαναλαμβάνω, ας μην μπλέκουμε τα πράγματα: τα άτομα της δημοσιότητας τα οποία αποδέχονται και αποζητούν* την ύπαρξη των φωτογράφων/paparazzi, ώστε να παραμένουν στην επιφάνεια, δεν έχουν καμία σχέση με τους απλούς, καθημερινούς ανθρώπους.. μην κάνουμε ανόμοιες συσχετίσεις και συγκρίσεις! :blink:

*Ας μην ξεχνάμε το ρητό: "Πες ό,τι θέλεις για μένα, αρκεί να πεις το όνομά μου σωστά"..

 

Νομίζω ότι είναι φανερό πως νομικά δεν υπάρχει αδίκημα, οπότε μάλλον παραμένουμε στο "ηθικό" του θέματος.

 

Αυτό ακριβώς είναι εν τέλει το πρόβλημα.. ότι δεν τίθεται νομικού αδικήματος.. :(

(Γιατί αν περιμέναμε από την ηθική.. κούνια που μας κούναγε!!)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΚΩΝΕΙ ..πολυ συζητηση το θεμα σε δημοσιο χωρο εισαι ελευθερος να φωτογραφισεις οτι θελεις ...αρκει να μηνυπαρχουν σχετικες πινακιδες που να το απαγορευουν...αλλα συνηθως αυτες δεν υπαρχουν στους προαναφερομενους χωρους...το ζητημα τωρα ειναι τι κανεις τις φωτο μετα ...σιγουρα απαγορευεται η εμπορικη εκμεταλευση χωρις την αδεια του φωτογραφιζομενου...για τα αλλα πρεπει να αποδειχτουν πολλα...τωρα γιατι ακουσα κατι να παρεις μηχανη να δειρεις κλπ..το πιο πιθανο ειναι να την πατησει αυτος που θα κανει μια τετοια ενεργεια.....
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Η εικόνα μας είναι μέρος της προσωπικότητάς μας...Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος τρίτος μας πάρει φωτογραφία χωρίς την άδειά μας (εάν η φωτογραφία έχει ως κεντρικό θέμα εμάς, όχι αν απλά κατά τύχη βρεθήκαμε στο πλάνο) μπορούμε να του ζητήσουμε αποζημίωση. Ειδικά αν μετά την δημοσιεύσει...(οπότε είναι 100% προσβολή της προσωπικότητάς μας)...

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Νταξει ρε παιδιά. Κώλους και ζυζιά τραβάει ο άνθρωπος. Έχει βίτσιο, ικανοποιεί την αρρώστια του. Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλα δεν νομίζω να θίγεται κανείς.

 

Λέει ο πρώτος φίλος μας ότι άμα έβλεπε την γυναίκα του θα θιγόταν. Θα πρεπε να παρατηρήσει πολυ καλά τις φώτος για να καταλάβει ότι είναι η γυναίκα του. Και εξξάλου, μόνο αυτός ξέρει τόσο καλά τον κώλο της γυναίκας του έτσι ώστε να τον αναγνωρίσει. Κανείς άλλος δεν θα καταλάβαινε ποιος είναι. Οπότε τι μας νοιάζει? Εγώ αν έμπαινα σε ένα τέτοιο site, θα απολάμβανα το θέαμα,και εννοείται δεν θα καθόμουν να σκεφτώ αν μου θυμίζει κάτι ο κάθε κώλος εκει μέσα. Αλοίμονο!

 

Στο voyeurweb βάζουν και πρόσωπα κανονικά. Εκεί αλλάζει το πράγμα.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον α^2

 

Η εικόνα μας είναι μέρος της προσωπικότητάς μας...Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος τρίτος μας πάρει φωτογραφία χωρίς την άδειά μας (εάν η φωτογραφία έχει ως κεντρικό θέμα εμάς, όχι αν απλά κατά τύχη βρεθήκαμε στο πλάνο) μπορούμε να του ζητήσουμε αποζημίωση. Ειδικά αν μετά την δημοσιεύσει...(οπότε είναι 100% προσβολή της προσωπικότητάς μας)...

 

 

Καλωσηρθες στο myphone! :)

 

Λεγοντας αποζημιωση τι εννουμε?

Επισης θα ηταν σωστο αν υποθεσω οτι ο φωτογραφιζομενος δεν εχει το δικαιωμα να "επιτεθει" στη φωτογραφικη μηχανη? In our case το τηλεφωνο...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ποινική αξιολόγηση:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως έργω εξύβριση(361§§1,2 ΠΚ) οπότε δικαιολογείται η νόμιμη άμυνα (22ΠΚ) οπότε και μπορείς νόμιμα να πάρεις το κινητό του άλλου και να σβήσεις τη φωτογραφία σου (παραπάνω πράξεις όπως π.χ. καταστροφή του κινητού, παρακράτησή του θα ξεπερνούσαν το αναγκαίο μέτρο και θα αποτελούσαν αυτοτελή αδικήματα - φθορά ξένης περιουσίας, ληστεία -22§3 & 24 ΠΚ). Η έργω εξύβριση τιμωρείται με κράτηση ή πρόστιμο μέχρι και με φυλάκιση (μέχρι ένα χρόνο) ή χρηματική ποινή.

 

Από την πλευρά του αστικού δικαίου μπορεί ο φωτογραφιζόμενος να διεκδικήσει δικαστικά αποζημίωση (δηλαδή χρήματα) καθώς και να πάρει νόμιμα το κινητό του άλλου και να σβήσει την φωτογραφία του (283 ΑΚ). Αν κάνει κάτι παραπάνω θα οφείλει αποζημίωση (αν π.χ. καταστρέψει το κινητό θα οφείλει να δώσει την αξία του).

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τόσα νομικά... :o

 

Υποσημείωση:

ΑΚ = Αστικός Κώδικας

ΠΚ = Ποινικός Κώδικας

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Καθε αλλο! Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου...

 

Βεβαια δε κουραες, αλλα σιγουρα πρεπει να ανυσιχισες αυτους που τραβανε φωτοραφιες.

 

Υποθετω οτι η φωτογραφιση καποιον ιδιαιτερων σημειων της γυναικιας ανατομιασ πχ θα μπορουσαν να τεκμιριωσουν ακομα περισσοτερο το "έργω εξύβριση" ( πως κλινετε αυτο???)

 

Υποθετω βεβαια οτι το εν λογω αδικημα δεν ειναι τοσο βαρυ ωστε να φτανει ως τη φυλάκιση ε? :worry:

 

Τελικο συμπερασμα το εν λογω σπορ, περα απο τις ηθικες του προεκτασεις ειναι και νομικα παρανομο δηλαδη.... :(

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομο...

(Τονίζω αν κατά τύχη βρεθούμε στο πλάνο...την ώρα που ο διπλανός παίρνει το ηλιοβασίλεμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα)

 

Το αν θα επιβληθεί χρηματική ποινή ή φυλάκιση το κρίνει το δικαστήριο. Οπότε (λόγω και που είμαι ακόμα φοιτητής) κάθε πρόβλεψή μου για το τι ποινή θα μπορούσε να επιβληθεί θα είναι απλά πρόβλεψη...αλλά πάντοτε αυτά τα πράγματα κρίνονται με βάση τις περιστάσεις (αλλιώς θα τιμωρηθεί αυτός που έβγαλε μια κοπέλα στη παραλία -αν ποτέ φτάσει στα δικαστήρια- και αλλιώς αυτός που έβγαλε μια κοπέλα γυμνή στα αποδυτήρια π.χ.)

 

Το εξύβριση κλίνεται κανονικά ενώ το έργω (δοτική) παραμένει ως έχει...

η έργω εξύβριση - της έργω εξύβρισης κλπ

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι εργω εξυβριση ???χωρις νουμερα ....και αλλο το θα μπορουσε να χαρακτηριστει και αλλο ειναι ...δεν μπορουμε να αναπτυξουμε τα υπολοιπα ....αφου ειναι εργω .... γιατι ολη η θεωρια σου βασιζεται σε ενα ΘΑ... και οταν πας να σβησεισ την φωτο με την βια γλυστρισει ο φωτογραφος και εχει προβληματα κανενα χρονο μετα .... αντε εξηγησε εσυ ...... ταπεινη μου γνωμη
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον α^2

 

Είναι παράνομο...

(Τονίζω αν κατά τύχη βρεθούμε στο πλάνο...την ώρα που ο διπλανός παίρνει το ηλιοβασίλεμα, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα)

 

Το αν θα επιβληθεί χρηματική ποινή ή φυλάκιση το κρίνει το δικαστήριο. Οπότε (λόγω και που είμαι ακόμα φοιτητής) κάθε πρόβλεψή μου για το τι ποινή θα μπορούσε να επιβληθεί θα είναι απλά πρόβλεψη...αλλά πάντοτε αυτά τα πράγματα κρίνονται με βάση τις περιστάσεις (αλλιώς θα τιμωρηθεί αυτός που έβγαλε μια κοπέλα στη παραλία -αν ποτέ φτάσει στα δικαστήρια- και αλλιώς αυτός που έβγαλε μια κοπέλα γυμνή στα αποδυτήρια π.χ.)

 

Το εξύβριση κλίνεται κανονικά ενώ το έργω (δοτική) παραμένει ως έχει...

η έργω εξύβριση - της έργω εξύβρισης κλπ

 

ΑΛΛΟ τα αποδυτηρια και γενικα καθε προσωπικος η ιδιωτικος χωρος αν μια θελει να περπαταει στο δρομο με ενα καυτο σορτς παραδειγμα και καποιος βγαλει μια φωτο που να περιεχει και αυτην και δρομο αντε μετα βρες τι φωτογραφισε
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΟΣ το σωμα απο μονο του δεν ειναι ανηθικο ,,,,,οπως και να ειναι ......για το μυαλο και τις σκεψεις ας σκεφτουμε ...
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Dear xagios

ειλκρινά δεν καταλαβαίνω το ύφος σου...

Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι στα νομικά τα πάντα σχεδόν είναι υποθέσεις. Τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο (με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια) πόσο μάλλον το τι εμπίπτει στην έννοια της έργω εξύβρισης, τι εμπίπτει στην έννοια της απρόκλητης έργω εξύβρισης, τι εμπίπτει στην λόγω εξύβριση κλπ

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΜΟΥ α^2 συμφωνω μαζι σου απλα λεω αλλο να βγαλω μια φωτο στον δρομο η σε μια παραλια και αλλο σε ενα αλλο μερος αποδυτηρια ,,κλπ
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Φίλε xagios

Εννοείται ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα!

Το ότι εμπίπτουν στην ίδια διάταξη δεν σημαίνει ότι θα τιμωρηθούν ομοιοτρόπως...Υπάρχει ελαστικότητα στο ποια ποινή ακριβώς θα επιβληθεί...

Αν ποτέ βέβαια μια τέτοια περίπτωση φτάσει στα δικαστήρια (απίθανο κατά τη γνώμη μου - μιλώ τώρα για το δρόμο)

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...