Jump to content

Κινητό από Ελλάδα με την καλύτερη φωτογραφική στα 300€;


mindtrapper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο θα λέγατε ότι έχει την καλύτερη φωτογραφική (και σε χαμηλό φωτισμό, ας πούμε μέσα σε ένα χαμηλά φωτισμένο μαγαζί, όχι μόνο μέρα) με περίπου 300€;

 

Αρχικά έλεγα να πάρω το Xiaomi RN3 στα 200€ αλλά αποφάσισα να μην περάσω άλλα 2-3 χρόνια με μάπα φωτογραφική. Τώρα κοιτάω το LG G5 SE στα 310€ αλλά με κολλάει το ότι λογικά η LG θα το αφήσει χωρίς Nougat και με κλειδωμένο bootloader. Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχει root (adaway, titanium θα μου λείψουν) και η αυτονομία του είναι προς κακή. Αλλά κάμερα έχει ίδια με το κανονικό G5, οπότε μετράει. Ποιο κινητό στο εύρος τιμής αυτό κοντράρει το G5 SE αλλά με πιο active development; Υπάρχει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το Honor 8 θα πρότεινα σε αυτά τα λεφτά.

Πολύ καλό κινητό με αρκετά καλή κάμερα αλλά δυστυχώς δεν έχει OIS αλλιώς θα το είχα πάρει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Honor 8 θα έλεγα

Αν και εσύ θέλεις Root κάτι το οποίο σημαίνει ότι και να πάρεις πλέον μένεις χωρίς εγγύηση

Γιατί πλέον συσκευή με unlocked bl απλά δεν υπάρχουν (πέρα από one plus και Nexus) και κάποια xiaomi αλλά στα xiaomi ξεχνάς την Camera η οποία ακόμη και στης συσκευές των 800 ευρώ είμαι κάτω από μέτρια

Link to comment
Share on other sites

Για πάντα; Βαράει δηλαδή κάτι σαν το Knox ή μπορώ απλά να βγάλω το root και να κλειδώσω τον bootloader και να είναι πάλι εργοστασιακό; Κυρίως για το Honor ρωτάω, μιας και βλέπω να συμφωνείτε πολλοί.
Link to comment
Share on other sites

Για πάντα; Βαράει δηλαδή κάτι σαν το Knox ή μπορώ απλά να βγάλω το root και να κλειδώσω τον bootloader και να είναι πάλι εργοστασιακό; Κυρίως για το Honor ρωτάω, μιας και βλέπω να συμφωνείτε πολλοί.

Ναι πλέον όλα τα κινητά εκτός από Nexus και one plus έχουν security trigger αν γίνει on ποτέ δεν γίνεται lock έτσι αν κάποιον ενδιαφέρει εγγύηση και ταυτόχρονα θέλει και Root one plus και Nexus (πλέον pixel) μόνο

Και αν κλειδώσεις το bootloader λει re locked Και όχι locked

Link to comment
Share on other sites

galaxy s6 φιλε,ενα χρονο το εχω και με τη μηχανη του εχω μεινει παγωτο!και εχω αλλαξει απειρα κινητα...
Link to comment
Share on other sites

galaxy s6 φιλε,ενα χρονο το εχω και με τη μηχανη του εχω μεινει παγωτο!και εχω αλλαξει απειρα κινητα...

Ναι με μοναδικό μειονέκτημα ότι θέλει ένα power bank μαζί του

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω ακομα ειμαι στο ψαξιμο με τις παραπανω απαιτησεις και αφου απεκλεισα το LG G5 SE κυριως λογω μπαταριας, ψαχτηκα λιγο με το Honor 8 το οποιο πολλα ξενα sites επισης βγαζουν "midrange με πολυ καλη καμερα"

 

παραθετω 2 λινκ για να χαζεψετε δυνατοτητες του H8 στην καμερα και νομιζω οτι τα παει αρκετα καλα στις βραδυνες (για τα λεφτα του παντα)

 

https://jmcomms.com/2016/10/28/pixel-xl-vs-honor-8-mega-camera-test-part-1-grab-a-cup-of-coffee-its-gonna-take-a-while/

 

http://www.anandtech.com/show/10678/the-huawei-honor-8-review/6

 

Επισης βλεπω οτι ασχολουνται και οι xda developers αρκετα, και ηδη υπαρχει unofficial lineage

 

https://forum.xda-developers.com/honor-8

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Lg g4? Από τις καλύτερες κάμερες.

 

εαν λαβεις υποψιν οτι μπορει στα καλα καθουμενα να σου βγαλει bootloop και να θελει service ειναι το κυριο αρνητικο του... και διαβαζω πολλες γκρινιες για το service της lG

οντως εχει κορυφαια καμερα, απλα για να βγαλεις τις δυνατοτητες της πρεπει να δουλευεις manual. Επισης διαβαζω για υπερθερμανσεις μεχρι σβησιματος και οι power users διαμαρτυρονται για την μπαταρια...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 Ευρώ από Ελλάδα, κατά πάσα πιθανότητα το καλύτερο φωτογραφικό κινητό Android είναι το LG 5 SE !
Link to comment
Share on other sites

Στα 300 Ευρώ από Ελλάδα, κατά πάσα πιθανότητα το καλύτερο φωτογραφικό κινητό Android είναι το LG 5 SE !

 

ειναι μεν καθως εχει τις καμερες απ το G5, απλα οπως γραφει στο 1ο ποστ, εχει μικρη αυτονομια. καλη η καμερα, αλλα πρεπει να βλεπεις το τηλεφωνο σε συνολο, οχι απλα ως φωτογραφικη μηχανη, η γνωμη μου.

Πιο καινουριο το H8, πιο "φρεσκο" και πολυ πιο ομορφο.

Επισης διαβασα αρκετους να γκρινιαζουν για το modular μερος του LG οτι το κατω καπακι μετα απο 3-4 βαλε βγαλε δε κουμπωνει 100%

 

Βλεπω σε αγγελιες να δινουν G5 για H8 και μεχρι και S7 ανταλλασει καποιος...

ειμαι κοντα στο να το παρω, τοσο καλο βγηκε πχια?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Στα 300 Ευρώ από Ελλάδα, κατά πάσα πιθανότητα το καλύτερο φωτογραφικό κινητό Android είναι το LG 5 SE !

Συμφωνώ κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εαν λαβεις υποψιν οτι μπορει στα καλα καθουμενα να σου βγαλει bootloop και να θελει service ειναι το κυριο αρνητικο του... και διαβαζω πολλες γκρινιες για το service της lG

οντως εχει κορυφαια καμερα, απλα για να βγαλεις τις δυνατοτητες της πρεπει να δουλευεις manual. Επισης διαβαζω για υπερθερμανσεις μεχρι σβησιματος και οι power users διαμαρτυρονται για την μπαταρια...

Το πρότεινα μιας και το έχει η κοπέλα μου και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι φωτογραφίες στο αυτόματο βγαίνουν εξίσου απίστευτες.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/8490920/Xiaomi-Mi-5-Standard-32GB.html

Αν και από Κίνα παίζει κοντά στα 220Ε (το λευκό).

 

Το ειχα. Τιμια καμερα αλλα μην περιμενεις τρελες διαφορες απο πχ redmi note 4. Εκει που του βγαζω ομως το καπελο ειναι η μπροστινη. Απο τις καλυτερες που χω δει σε χαμηλο φωτισμο. Η πισω ομως, εκει που αλλα κινητα σε χαμηλο φωτισμο καταφερνουν να κανουν σωστη εκθεση του Mi5 βγαινει σκοτεινη.

 

Βεβαια και στα σκοταδια το honor 8 βασανιζεται αφου δεν δουλευει ο δευτερος αισθητηρας και απο εκει που κανονικα τελικιαζει σε iso6400 το ριχνει πισω σε iso3200. Ειχα το p9 και με εκνευρισε που εβγαζε πιο σκοτεινη φωτογραφια ακομα και απο το lg g2 μου (βεβαια με πολυ περισσοτερη λεπτομερια)

 

Εν κατα κλειδι, το mi5 εχει περιπου ιδια φωτεινοτητα στα σκοταδια με Honor 8 αλλα το honor 8 βγαζει ευκολοτερα sharp φωτογραφιες (στο Mi5 ειναι πολυ ευκολοτερο να βγει θολη).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρότεινα μιας και το έχει η κοπέλα μου και δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Οι φωτογραφίες στο αυτόματο βγαίνουν εξίσου απίστευτες.

 

Ρε παιδια τι εννοειτε manual? Να ριχνω το shutter σε 1/2 ή ακομα πιο αργο και να προσπαθω να το παιξω σαολιν για να μην βγει θολη και ταυτοχρονα να λεω σε αυτους που βγαζω "ακινητοι μην κουνησετε ρουπι"; :lol:

 

Το θεμα ειναι σε 1/10 (ή και γρηγοροτερα) τι κανουν. Για ολα τα υπολοιπα με τριποδο ακομα και το παλιο φτηνο p8 lite κανεις μακρυ exposure και βγαζεις τιμια φωτο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας για lg g5 se πολύ καλή κάμερα με λίγο ψάξιμο έχει το xperia x

 

Αυτο το κοιταζω και γω. Εχουμε καθολου αποψη τι λεει σε καμερα (πχ σε σχεση με honor 8) και ως κινητο γενικοτερα;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και σε LG V10 που ειναι απροβληματιστο,η καμερα του φοβερη και τα εχει ολα.Βεβαια δεν ξερω εαν υπαρχει ακομα σε σκρουτζομαγαζα αλλα σε μετχ/νο υπαρχει.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

To xperia x performance εχει βαθμολογια 88 στο dxomark. Νομίζω ακριβώς την ίδια φοράει το xperia x το απλό. Μικρή διαφορά στην ταχύτητα έχουν τα δύο xperia αλλά πάνε μπάλα σαν κλασικά sony έχουν πολύ υποστήριξη. Σίγουρα λοιπόν έχει πολύ καλή κάμερα απλά θέλει περισσότερο ψάξιμο σε σχέση με κάποιο άλλο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...