Jump to content

Κάπνισμα! Η άποψή σας;


DrGus
 Κοινοποίηση

Καπνίζετε?  

393 members have voted

  1. 1. Καπνίζετε?

    • Ναι, καπνίζω
      149
    • Όχι, δεν καπνίζω
      244


Recommended Posts

@Florinaperis Έτσι είναι φίλε, αλλά ποιος σ' ακούει;

Απορώ πως συντηρήται ένα τέτοιο θέμα 2-3 χρόνια τώρα. Τι καινούργιο μπορεί να πει κανείς πάνω στο θέμα αυτό;

Από ένα σημείο και μετά, αυτό το θέμα όπως βλέπεις προσφέρεται μόνο για μπινελίκια.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@Florinaperis Έτσι είναι φίλε, αλλά ποιος σ' ακούει;

Απορώ πως συντηρήται ένα τέτοιο θέμα 2-3 χρόνια τώρα. Τι καινούργιο μπορεί να πει κανείς πάνω στο θέμα αυτό;

Από ένα σημείο και μετά, αυτό το θέμα όπως βλέπεις προσφέρεται μόνο για μπινελίκια.

 

as kleisei tote file mu k na mas meinun ta binelikia..giati mono tetoia dne mas xreiazontai...eidika tetoies xroniares meres!:)

:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να σας πω, δικαίωμά μας είναι να καπνίζουμε, να ρουφάμετο θάνατο μέσα μας:mad: , δεν μπορεί να μας αλλάξει κανείς γνώμη:happy: και ο νόμος δε λέει τίποτα ότι οι καπνιστές έχουν λιγότερα δικαιώματα στη ζωή μηαπ' τους καπνιστές:rolleyes:

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΡΕ!!! αν δεν αρχίσει να χτυπάει το καμπανάκι, ο έλληνας μυαλό δεν βάζει:p

Τα παράπονά σας στους υπουργούς:D

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

πανκαρντ,

 

Εξακολουθω να μην πιστευω οτι καπνισες ΜΕΣΑ σε διεθνη αεροδρομια.Τωρα αν το εκανες στο ειδικο δωματιακι που υπαρχει για τους καπνιστες ή εξω απ'τα κτιρια,αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Μη συνεχιζεις σε παρακαλω να παραπληροφορεις σχετικα με τον καρκινο.Ημουν σαφης νομιζω,ειπε οτι το τσιγαρο ειναι κυρια αιτια προκλησης καρκινου ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ & οχι ολων των αλλων μορφων καρκινου:rolleyes:

 

Οσο για τα γονιδια κλπ,κατσε εσυ να παιζεις κορωνα γραμματα την υγεια σου & περιμενε να κερδισεις το...λοττο(=καταλληλο γονιδιο),ωστε να μην παθεις καρκινο ακομα κι αν καπνιζεις συνεχως.

 

Δε μας λες ομως τιποτα για τις εμφανεις επιπτωσεις του τσιγαρου πχ. στην φυσικη κατασταση...ΟΥΤΕ ΕΚΕΙ ΒΛΑΠΤΕΙ???

 

Οσο γι'αυτο που λεει ο φλοριναπερις,δηλαδη "να προσεχουμε τον εαυτο μας",δηλαδη τι πρεπει να κανουμε εμεις οι μη-καπνιστες?Να μη βγαινουμε ουτε για ενα καφε ή ενα φαι επειδη θα βγαλουμε τον καρκινο?Ωραια λυση!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να σας πω, δικαίωμά μας είναι να καπνίζουμε, να ρουφάμετο θάνατο μέσα μας:mad: , δεν μπορεί να μας αλλάξει κανείς γνώμη:happy: και ο νόμος δε λέει τίποτα ότι οι καπνιστές έχουν λιγότερα δικαιώματα στη ζωή μηαπ' τους καπνιστές:rolleyes:

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΩΡΕ!!! αν δεν αρχίσει να χτυπάει το καμπανάκι, ο έλληνας μυαλό δεν βάζει:p

Τα παράπονά σας στους υπουργούς:D

Μπραβο μπραβο πολυ...ωριμη & πρωτοτυπη αποψη!

Α και που εισαι...οταν πας στο εξωτερικο & κατσεις για καφε ν'αναψεις τσιγαρο μπροστα σε ολους & να τους πεις "I'M GREEK!I'M GREEK!OPAAA!!!":lol: :rolleyes:

 

Κι αν εσυ θελεις να ρουφας θανατο,καντο.Οι υπολοιποι τι σου φταινε?:mad:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ως καπνιστης κι εγω να σας πω την αποψη μου. Καπνιζω απο την ηλικια των 12 ετων!!! Δηλαδη 22 χρονια!!! Σιγουρα αυτο μου εχει κανει απιστευτο κακο στην υγεια μου οσο κι αν καποτε δεν ηθελα να το παραδεχτω...ειναι σιγουρα μια απο τις χειροτερες συνηθειες που καποιος μπορει να αποκτησει και δυσκολα να αποβαλει...Αυτο λοιπον που εχω καταφερει τον τελευταιο καιρο ειναι να γινω απο μονιμος και φανατικος καπνιστης (3 πακετα την ημερα!!!) περιοδικος καπνιστης (10 τσιγαρα την ημερα)...Ανεκαθεν σεβομουν οσους δεν καπνιζαν και πολλες φορες ειχα σχεση με ατομα που ηταν μη καπνιστες χωρις να τους δημιουργω προβλημα...καταλαβαινω το ποσο ασχημο ειναι να αναγκαζεις καποιον να αναπνεει κατι που δεν ειναι επιλογη του...εδω εγω που καμνιζω δεν ανεχομαι την βρωμα του τσιγαρου..ποσο μαλλον καποιος μη καπνιστης...

Για να καταληξω...το ποιο σοφο ολων ειναι καποιος να μην καπνισει ποτε και οσοι απο εμας το εχουμε κανει ας κανουμε μια σοβαρη προσπαθεια να το κοψουμε...οσοι το εκαναν ειδαν απιστευτη διαφορα στη ζωη τους...

Να στε καλα...

:oops: Spiros
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην γράφονται ανακρίβειες. Προσωπικά έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στην Γερμανία και πουθενά δεν συνάντησα τις ακρότητες που περιγράφονται εδώ. Προς πληροφόρησή σου Δημήτρης79, κάπνισα χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και στο γκαράζ του αεροδρομίου του Μονάχου. Στον δε κυρίως χώρο του αεροδρομίου, αφού ρώτησα πρώτα μου υπέδειξαν την καφετέρια και 1-2 ακόμα μεγάλους χώρους που επιτρέπεται το κάπνισμα και οι οποίοι σε καμιά περίπτωση δεν είναι απομονωμένοι.

Μην γράφετε για κάτι για το οποίο δεν έχετε επαρκή πληροφόρηση και κυρίως όταν αυτή η πληροφόρηση στηρίζεται σε θεωρίες και φήμες.

 

Παρεπιπτόντως Δημήτρης79 αν είσαι τόσο πολιτισμένος (που εμείς οι καπνιστές δεν είμαστε), καλό θα είναι να ζητήσεις συγνώμη για τα υποτιμητικά σχόλια(και τα οποία, άγνωστο γιατί, αλλά οι mods τα αφαίρεσαν επιλεκτικά από το "off topic") με τα οποία πρόσβαλλες μέλη αυτού του φόρουμ που τυγχάνει να είναι καπνιστές.

Λέξεις και φράσεις όπως: ζώα, βλάχοι, απολίτιστοι, μ@λακία που σας δέρνει(δηλ. μ@λάκες) κ.α. σίγουρα δεν τιμούν ούτε εσένα ούτε κανέναν.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μπραβο πολυ...ωριμη & πρωτοτυπη αποψη!

Α και που εισαι...οταν πας στο εξωτερικο & κατσεις για καφε ν'αναψεις τσιγαρο μπροστα σε ολους & να τους πεις "I'M GREEK!I'M GREEK!OPAAA!!!":lol: :rolleyes:

 

Κι αν εσυ θελεις να ρουφας θανατο,καντο.Οι υπολοιποι τι σου φταινε?:mad:

 

Φίλε, μπράβο σου που δε καπνίζεις. Επίσεις δεν είπα ποτέ ότι το τσιγάρο είναι 1 υγειινή ασχολεία. Αντίθετα:shifty: . Όσοι δεν καπνίζουν είναι οι μάγκες, το παραδέχομαι εγώ κ οι υπόλοιποι καπνιστές;). Αλλά εσείς οι μή καπνιστές είναι που δεν καταλαβαίνεται την ανάγκη μας για το τσιγάρο επειδή δεν έχετε καπνίσει ποτέ!!! Οι καπνιστές είναι κάτι σαν ασθενείς.

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

eee entaxei dne einia k preza!!!...alla ean k to xanaskefteis tote mporei k na deis oti einia kati san nomimo narkotiko(giait ta alla den tus symferei na ta exun nomima giati sthn zoula k sto kryfo bgazun poly perissotera!!!) to opoio exei monimes epiptoseis ston organismo su!!!!...apla ego pisteuo oti se ola ta pragmata xreiazetai ena metro....kapnize ama gustareis alla panta skeptomenos k tus allous!!!!....ama 8es gia thn ygeia su na thn blapsies dikaioma su/mu!!!!apo kei k pera...
:alien: we r not alone! :secret:.... :yahoo:!!!! :yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλαρωστε...ε οχι και αρρωστοι οσοι καπνιζουμε....ολα στο μυαλο μας ειναι...παρτε την αποφαση να το κοψετε και ολα θα ειναι οκ...
:oops: Spiros
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία παράκληση/παρατήρηση από μέρους μου και προς τους καπνιστές και προς τους μη καπνιστές:

 

Αν υπάρξει μια ακόμα φορά αναφορά στο ζήτημα που δημιουργήθηκε και οδήγησε σε ποινές ή ξεφύγετε στους εκατέρωθεν χαρακτηρισμούς, η επόμενη παρέμβασή μου θα είναι το μόνιμο κλείδωμα του θέματος!

H επιλογή είναι δική σας.... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να μην γράφονται ανακρίβειες. Προσωπικά έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στην Γερμανία και πουθενά δεν συνάντησα τις ακρότητες που περιγράφονται εδώ. Προς πληροφόρησή σου Δημήτρης79, κάπνισα χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και στο γκαράζ του αεροδρομίου του Μονάχου. Στον δε κυρίως χώρο του αεροδρομίου, αφού ρώτησα πρώτα μου υπέδειξαν την καφετέρια και 1-2 ακόμα μεγάλους χώρους που επιτρέπεται το κάπνισμα και οι οποίοι σε καμιά περίπτωση δεν είναι απομονωμένοι.

Μην γράφετε για κάτι για το οποίο δεν έχετε επαρκή πληροφόρηση και κυρίως όταν αυτή η πληροφόρηση στηρίζεται σε θεωρίες και φήμες.

Ειπα εγω κατι το διαφορετικο?:blink: Το οτι υπαρχουν συγκεκριμενοι χωροι ή καφετεριες στα αεροδρομια οπου επιτρεπεται το καπνισμα ειναι γνωστο,οχι ομως παντου & παντα.Αυτο εννουσα.

 

Παρεπιπτόντως Δημήτρης79 αν είσαι τόσο πολιτισμένος (που εμείς οι καπνιστές δεν είμαστε), καλό θα είναι να ζητήσεις συγνώμη για τα υποτιμητικά σχόλια(και τα οποία, άγνωστο γιατί, αλλά οι mods τα αφαίρεσαν επιλεκτικά από το "off topic") με τα οποία πρόσβαλλες μέλη αυτού του φόρουμ που τυγχάνει να είναι καπνιστές.

Λέξεις και φράσεις όπως: ζώα, βλάχοι, απολίτιστοι, μ@λακία που σας δέρνει(δηλ. μ@λάκες) κ.α. σίγουρα δεν τιμούν ούτε εσένα ούτε κανέναν.

Νομιζω οτι το συγκεκριμενο ποστ αφαιρεθηκε:rolleyes: .Περα απ'αυτο,δεν καταλαβαινω γιατι σ'ενοχλουν τοσο αυτα τα...επιθετα & οχι ο τροπος μερικων στυλ "θα καπνιζουμε γιατι ετσι μας αρεσει & δε μας ενδιαφερει για τιποτα" που εξεφρασαν ορισμενοι εδω μεσα.:X

 

Οσο για τα θεματα πολιτισμου,φερομαι πολιτισμενα σε οποιον κανει κι αυτος το ιδιο.Σε ατομα ομως,το λιγοτερο κολλημενα,που δεν ενδιαφερονται για το διπλανο τους μη-καπνιστη,φερομαι απολιτιστα & κατι χειροτερο.Οπως αλλωστε κι αυτοι.:!:

Link to comment
Share on other sites

Ειπα εγω κατι το διαφορετικο?:blink: Το οτι υπαρχουν συγκεκριμενοι χωροι ή καφετεριες στα αεροδρομια οπου επιτρεπεται το καπνισμα ειναι γνωστο,οχι ομως παντου & παντα.Αυτο εννουσα.

 

 

Νομιζω οτι το συγκεκριμενο ποστ αφαιρεθηκε:rolleyes: .Περα απ'αυτο,δεν καταλαβαινω γιατι σ'ενοχλουν τοσο αυτα τα...επιθετα & οχι ο τροπος μερικων στυλ "θα καπνιζουμε γιατι ετσι μας αρεσει & δε μας ενδιαφερει για τιποτα" που εξεφρασαν ορισμενοι εδω μεσα.:X

 

Οσο για τα θεματα πολιτισμου,φερομαι πολιτισμενα σε οποιον κανει κι αυτος το ιδιο.Σε ατομα ομως,το λιγοτερο κολλημενα,που δεν ενδιαφερονται για το διπλανο τους μη-καπνιστη,φερομαι απολιτιστα & κατι χειροτερο.Οπως αλλωστε κι αυτοι.:!:

Τρία πουλάκια κάθονταν... :wacko:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Σε σένα φίλε μου έχω να πώ τούτο: Αν σε ενοχλεί ο καπνός, υπάρχουν και παραδίπλα καθίσματα. Μη με πεις άξεστο, εσείς οι αντικαπνιστές δεν ήταν που θέλατε να βρείτε χώρους για να μη σας ενοχλούμε;:X

Σε όσους χώρους απαγορεύεται το κάπνισμα,δεν πρόκειται να μετακινήθω ώστε να μην ενοχλούμε από τον καπνό κάποιου καπνιστή.

Αντιθέτως εκείνος θα πρέπει να σβήσει το τσιγάρο του.

 

Σε όσους χώρους επιτρέπεται το κάπνισμα,ο οποιοσδήποτε έχει το δικαίωμα να καπνίζει ελεύθερα.Σε έναν τέτοιο χώρο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...Αναγκαστικά θα εισπνέεις τον καπνό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καπνιζω αλλα στο τελος θα καταντισω και εγω να καπνιζω , επειδη οπου πηγαινω ολοι με ενα τσιγαρο στο χερι (δεν τους κατηγορω βεβαια:) ).

Το μονο σπαστικο απο το τσιγαρο και καποιους εξυπνους που καπνιζουν ειναι οτι σε καποιους χωρους οπου απαγορευται το καμπνισμα αυτοι καπνιζουν.Καλα ρε φιλε στραβος εισαι,δεν βλπεις ολοκληρο ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΕΤΕ .Τι αλλο δηλαδη πρεπει να κανουμε για να μην καπνιζεις σε χωρους οπου απαγορευεται?

 

<<Φιλικα Παντα>>

@ Nokia 3230 - Nokia 6131 - Nokia E51 - Nokia 5530XM - HTC Desire - Motorola Defy+ - Nexus 5 - Xiaomi Redmi Note 4X - Xiaomi Mi 9T @

 

Intel i7 4770k/\Gigabyte GA-Z87X-UD4H/\G.SKILL Sniper 2x8GB DDR3/\nVidia GTX 970/\SSD Samsung 850 EVO 250GB/\Enermax Triathlor FC 650W/\DELL U2713HM

Link to comment
Share on other sites

Εγω καπνιζω και ξερω ποσο κακο κανω στον εαυτο μου!Δεν εχει κανενας το δικαιωμα να μου επιβαλλει τη γνωμη του για το που και ποσο θα καπνισω!Στα σημεια που ισχυει ο χωρος των μη καπνιστων εκει το σεβομαι και δεν καπνιζω αλλα οταν ειμαι σε καποιο μαγαζι και επιτρεπεται το καπνισμα δεν θα σβησω το τσιγαρο μου επειδη ενοχλει τον απο πισω!
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Όχι και να μισώ κάποιον-α που καπνίζει! Τουλάχιστον αυτό βλέπω απο τα γραφόμενα εδώ.

 

"Με ενοχλεί ο καπνός σας" μπορείτε να πείτε απλά σε κάποιον και αν δεν σας δώσει σημασία, αυτός είναι λάθος στην τελική. Άντε να πάρουμε τον βούρδουλα τώρα και να βαράμε αυτόν που καπνίζει, αυτόν που τρέχει με την μηχανή στο δρόμο σαν τρελός, αυτόν που με το αμάξι του κάνει του κόσμου την φασαρία για το εφέ του στις 4 το πρωι ξυπνώντας τον κόσμο κ.λ.π.

 

Πολλά κάνουν κακό στην υγεία μας σήμερα. Ας φροντίσουμε να μην γίνουμε χειρότεροι με την συμπεριφορά μας, σε σχέση με αυτούς που τελικά μας ενοχλούν.

Μισσεί κάποιος τον καπνιστή; Για το τσιγάρο και μόνο; Ειναι λογική μίσους αυτό;

Μας ενοχλεί ο καπνός τους απλά τους λέμε. Βλέπεις να μας ακούνε; Οι περισσότεροι οχι. Και το χειρώτερο; Βγαίνουμε και φταίχτες απο πάνω!!!!!!!!!!!

 

@Florinaperis Έτσι είναι φίλε, αλλά ποιος σ' ακούει;

Απορώ πως συντηρήται ένα τέτοιο θέμα 2-3 χρόνια τώρα. Τι καινούργιο μπορεί να πει κανείς πάνω στο θέμα αυτό;

Από ένα σημείο και μετά, αυτό το θέμα όπως βλέπεις προσφέρεται μόνο για μπινελίκια.

Καλά κάνει και υπάρχει απο την στιγμή που δεν λές να το κόψεις. Μας έχεις φλομώσει και εκτός αυτού, εισαι και αχάριστος,διοτι σου λένε κάτι για το καλό σου και τσαντίζεσαι κιολας. Σκέψου να σου λέγαμε να πας να πνιγείς. Θα μας τουφέκιζες στα 3 μέτρα. (υσχίει για όλους τους καπνιστές που σκούζουν και οχι μόνο για σένα.)

 

Οσο για τον lowbap96, απορώ πως ασχολείστε μαζί του και του απαντάτε.:wacko:

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μισσεί κάποιος τον καπνιστή; Για το τσιγάρο και μόνο; Ειναι λογική μίσους αυτό;

Μας ενοχλεί ο καπνός τους απλά τους λέμε. Βλέπεις να μας ακούνε; Οι περισσότεροι οχι. Και το χειρώτερο; Βγαίνουμε και φταίχτες απο πάνω!!!!!!!!!!!

 

Καλά κάνει και υπάρχει απο την στιγμή που δεν λές να το κόψεις. Μας έχεις φλομώσει και εκτός αυτού, εισαι και αχάριστος,διοτι σου λένε κάτι για το καλό σου και τσαντίζεσαι κιολας. Σκέψου να σου λέγαμε να πας να πνιγείς. Θα μας τουφέκιζες στα 3 μέτρα. (υσχίει για όλους τους καπνιστές που σκούζουν και οχι μόνο για σένα.)

 

Οσο για τον lowbap96, απορώ πως ασχολείστε μαζί του και του απαντάτε.:wacko:

 

:blink: :wacko: :confused: :cry: :shock: :what: :yawn: :zzz:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

:blink: :wacko: :confused: :cry: :shock: :what: :yawn: :zzz:

Ανοιξε κανα παράθυρο να καθαρίσει ο καπνός απο μπροστά σου και μετά δες τι έγραψα.:D

 

Ελα και εγώ σαγαπώ. Με αγάπη σας μιλλάμε. Αντε,παρεξηγιάριδες.;)

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε κανα παράθυρο να καθαρίσει ο καπνός απο μπροστά σου και μετά δες τι έγραψα.:D

 

Ελα και εγώ σαγαπώ. Με αγάπη σας μιλλάμε. Αντε,παρεξηγιάριδες.;)

Βρε φίλε με το συμπάθιο κιόλας, αλλά μπορείς να μου υποδείξεις τι ακριβώς σε έχει ενοχλήσει προσωπικά, από όλα αυτά που έχω γράψει για το θέμα αυτό και μου επιτέθηκες σε προσωπικό επίπεδο, έτσι στα καλά καθούμενα;

Πραγματικά απόρησα από το ύφος σου..

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

πολλοί γράφουν ανακρίβειες και παραπληροφορούν.

εγώ θα πώ μερικές αλήθειες παρόλαυτα.

στην επαρχία όντως όλοι καπνίζουν σαν φουγάρα,αφού είμαι απο χωριό και το επισκέπτομαι συχνά.καθώς και πίνουν συνέχεια.ειδικά στα χωριά.

αλλά ταυτόχρονα δουλεύουν σαν σκυλιά σε αγροτικές εργασίες.

δεδομένο και δεν δέχεται αμφισβήτηση.

υπάρχει ρατσιστική αντιμετώπιση των καπνιστών κάτι που είναι ξενόφερτο.

τρανό πραάδειγμα οι Η.Π.Α. όπου οι καπνιστές αντιμετωπίζονται σαν φορείς μολυσματικών ασθενειών και επικρατεί η άποψη,λόγω προπαγάνδας οτι είναι κύριο χαρακτηριστικό υποβαθμισμένων κοινωνικά τάξεων.

οι απόψεις που υποστηρίζονται απο τους μεν και δε.δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση καθώς δεν τεκμηριώνονται κιόλας με κάποιο βάσιμο τρόπο.

τα δικαιώματα σου σταματάνε στην μύτη μου,θα καπνίζω όπου και όποτε γουστάρω είναι τουλάχιστον γελοία.

δεν γίνεται πουθενά διαχωρισμός στο σύνταγμα μεταξύ καπνιστών και μη,οπότε τα δικαιώματα του καθενός αρχίζουν και σταματάνε όπως τα αντιλαμβάνεται ο καθένας προσωπικά.

με το σκεπτικό οτι η νικοτίνη είναι εξαρτησιογόνος ουσία και μάλιστα πολύ ισχυρή,οι καπνιστές θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται διαφορετικά.

αναφέρει κάποιος για το εξωτερικό συνέχεια.κι εγώ καπνίζω σε αεροδρόμια του εξωτερικού,χωρίς κανένα πρόβλημα.κέρβερους δεν βλέπω.οπότε σωστό θα ήταν να μην παραπληροφορούμε.το ξέρω οτι είναι παράνομο ,αλλά το πάθος είναι εξάρτηση και αντίστροφα.

είναι γεγονός επίσης οτι αφού η νικοτίνη δρά κυρίως στο κεντρικό νευρικό σύστημα και στον εγκέφαλο απελευθερώνοντας ουσίες που κάνουν τον καπνιστή να νιώθει ευχάριστα,δεν μπορεί να περιοριστεί κάπου συγκεκριμένα.

δεν είναι θέμα παιδείας,ή μόρφωσης ή οτιδήποτε άλλο.

ο καπνιστής αντιδρά οργανικά ορμώμενος και επιζητά το τσιγάρο.

ένα ακραίο παράδειγμα που ισχύει σε μένα τουλάχιστον.

καλώς ή κακώς εγώ συνδέω την εξάρτηση απο νικοτίνη με την εξάρτηση απο το νερό ή το φαγητό σε μη καπνιστή.

δηλαδή δεν θα με πείραζε να μη φάω ή να μη πιώ,αλλά θα με ενοχλούσε αφάνταστα να μην έχω τσιγάρο.

εκνευρίζομαι αφάνταστα και δεν μπορώ να σκεφτώ σωστά.αντιδρώ με θολωμένο μυαλό χωρίς τσιγάρο.

το μέτρο που ισχύει δε νομίζω να ικανοποιεί κανέναν,αλλά για να εφαρμοστεί κάτι άλλο,θα πρέπει να υπάρχει η απαραίτητη υλικοτεχνική υποδομή,πράγμα που σημαίνει μεγάλα έξοδα ,άρα δεν βλέπω να γίνεται κάτι άλλο.

το τσιγάρο αποδεδειγμένα με ιατρικές μελέτες δεν δημιουεγεί καρκίνο του πνεύμονα,συμβάλλει στον μεγαλύτερο βαθμό,αρκεί να υπάρχουν και οι απαραίτητες προυποθέσεις για την εκδήλωση.

δεν είπα ούτε οτι είναι υγειινό,ούτε να το αρχίσετε.

για την ιστορία οι καπνοβιομηχανίες έχουν καταδικαστεί για το ποσοστό νικοτίνης που χρησιμοποιούσαν για πιο γρήγορο εθισμό.

αναμφιδβήτητα οι καπνοβιομηχανίες πλουτίζουν είς βάρος τωμ καπνιστών καταστρέφοντας την υγεία τους,αλλά το ίδιο ισχύει και για όλες τις άλλες ετιαρείες που προσφέρουν καταναλωτικά προιόντα ανεξαιρέτως.

δεν είναι δικαιολογία αυτό.

κάτι που αναφέρθηκε για καθιστική ζωή και δεν έγινε κατανοητό μάλλον,είναι οτι ο φίλτατος παραπάνω αναφέρεται στην ζωή γραφείου και στην εν γένει ζωή του δυτικού κόσμου,με το άγχος,την πίεση,και το καθεστώς που έχει επικρατήσει.δηλαδή ζωή που σκοτώνει αργά αλλά σταθερά.

άλλοτε παίζει ρόλο και το τσιγάρο,άλλοτε όχι.

 

δεν είναι δυνατό να ζητάτε να περιοριστεί το 50% του πληθυσμού της ελλάδας απο το άλλο μισό.άντικειμενικά δεν γίνεται αυτό.εκτός του ότι είναι ρατσιστικό και φασιστικό βέβαια,έστω και αν πλήτεται το ένα μισό.

είναι θέμα θεσμών,δημιουεγεί αντιπαλότητα εξ αρχής αυτό το φαινόμενο.

και οι μεν και οι δε έχουν δίκιο και κανείς δεν μπορεί να πεί πιο είναι το ορθό στην τελική.

και οι μεν και δε πλήτονται κατά την γνώμη μου.με πάμπολλους τρόπους.

και φυσικά δεν μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς τους καπνιστές ως βλάχους,αμόρφωτους και λοιπούς χαρακτηρισμούς.

αν το πάρουμε κι αλλιώς το θέμα ,εντελώς ψυχρά όλοι θα καταλήξουμε σε τόπους χλωερούς.μπορεί εγώ πιο γρήγορα σαν καπνιστής.

και φυσικά κάτι που δεν αναφέρθηκε το τσιγάρο είναι και φιλοσοφία-τρόπος ζωής.εγώ είμαι της άποψης να ζεί την ζωή του κάποιος στα άκρα.

ότι είναι να γίνει,θα γίνει.δεν θέλω να υπάρχουν δεσμέυσεις του τύπου : υγιεινή ζωή για να ζήσω παραπάνω χρόνια και χωρίς προβλήματα,ή οποιουδήποτε τύπου δεσμεύσεις.

καλώς ή κακώς εγώ αυτή την αντίληψη έχω για τη ζωή.

δεν απαιτώ βάβαια να την ενστερνιστεί και κάποιος που έχει αντίθετη άποψη φυσόντας τον καπνό μπροστά του.

αλλά απαιτώ αυτός που δεν καπνίζει όμως να με σέβεται αν θέλει να τον σεβαστώ κι εγώ.να ζούμε αρμονικά δηλαδή χωρίς κόντρες και προβλήματα.

όλα λύνονται με τον διάλογο και την ευγένεια.με τον τσαμπουκά δε νομίζω να καταφέρει κάποιος τίποτα,ειδικά σε καπνιστή.

μην αρχίσουν οι επικρίσεις σχετικά με τον τρόπο ζωής και την συμβίωση με το τσιγάρο.αυτά είναι προσωπικά πιστεύω και δεν δέχονατι επικρίσεις όπως δεν μου αρέσει και εμένα να κρίνω και να χλευάζω αντίθετες απόψεις.

είπαμε ο καθένας με τα πιστεύω του,που τονίζω δεν είναι σε θέση κανείς να πεί αν είναι σωστά ή λάθος.

όπως είπε και ο φίλος μου ο σίγκμουντ όλα αδέρφια μου είναι μια ιδέα.

όσο πιο γρήγορα συμβιβαστείς με το τέλος τόσο πιο ανεκτικός θα γίνεσαι καθώς οδεύεις προς αυτό,μέρα με τη μέρα,λεπτό προς λεπτό.

γιατί εν τέλει όλα είναι εύθραυστα και κρέμονται απο ένα κομμάτι κλωστή.

δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.μπορεί να μην καπνίζεις,να μη πίνεις και να πεθάνεις 20 χρονών απο ανακοπή απο ανεξήγητα αίτια.

μπορεί να πίνεις,να καπνίζεις,κτλ και να πεθάνεις 100 χρονών χωρίς κανένα πρόβλημα.

φυσικά θα μου πείτε οτι αυτά είναι εξαιρέσεις και δεν γίνονται συνέχεια.

αλλά ποιός είναι τελικά σε θέση να μου πέι πότε και απο τι θα πεθάνω???

μπορεί να τα υποστηρίζω αυτά επειδή 'εχω διαφορετικά πιστεύω απο τους περισσότερους εδώ μέσα,αλλά το θέμα είναι οτι κανείς δε μπορεί να μου αποδείξει ότι κάνω λάθος έστω και σε ένα απο αυτά που ανέφερα.

ούτε οτι είμαι σωστός ταυτόχρονα 'εστω και σε ένα απο αυτά τα οποία ανέφερα.

συμπέρασμα : κάντε οτι γουστάρετε και αφήστε τα πρέπει και μή.

η ζωούλα είναι μικρή και οι δεσμεύσεις βλάπτουν σοβαρά την υγεία.

(χειρότερα απο ότι το τσιγάρο)

Link to comment
Share on other sites

..............................................

γιατί εν τέλει όλα είναι εύθραυστα και κρέμονται απο ένα κομμάτι κλωστή.

δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα.μπορεί να μην καπνίζεις,να μη πίνεις και να πεθάνεις 20 χρονών απο ανακοπή απο ανεξήγητα αίτια.

μπορεί να πίνεις,να καπνίζεις,κτλ και να πεθάνεις 100 χρονών χωρίς κανένα πρόβλημα.

φυσικά θα μου πείτε οτι αυτά είναι εξαιρέσεις και δεν γίνονται συνέχεια.

αλλά ποιός είναι τελικά σε θέση να μου πέι πότε και απο τι θα πεθάνω???

μπορεί να τα υποστηρίζω αυτά επειδή 'εχω διαφορετικά πιστεύω απο τους περισσότερους εδώ μέσα,αλλά το θέμα είναι οτι κανείς δε μπορεί να μου αποδείξει ότι κάνω λάθος έστω και σε ένα απο αυτά που ανέφερα.

ούτε οτι είμαι σωστός ταυτόχρονα 'εστω και σε ένα απο αυτά τα οποία ανέφερα.

συμπέρασμα : κάντε οτι γουστάρετε και αφήστε τα πρέπει και μή.

η ζωούλα είναι μικρή και οι δεσμεύσεις βλάπτουν σοβαρά την υγεία.

(χειρότερα απο ότι το τσιγάρο)

 

Αν και καπνιστης θα διαφωνησω μαζι σου!Δεν ειναι τροπος σκεψης στη ζωη αυτος!!!

Βεβαιως και δεν ξερει κανεις τι του ξημερωνει αυριο,μεθαυριο αλλα με αυτη τη λογικη θα κανε ο καθενας ΟΤΙ γουσταρε και ΟΤΙ τον ευχαριστουσε ακομα και αν δεν ηταν ΗΘΙΚΑ η κοινωνικα σωστο....Θα ζουσαμε σε μια ζουγκλα και τουλαχιστον ακομα,δεν ειναι ετσι τα πραγματα...

Οσον αφορα το τσιγαρο αυτο καθεαυτο δε πιστευω πως υπαρχει λογικος ανθρωπος που να μη βλεπει τα τεραστια προβληματα που βασει πιθανοτητων θα μας δημιουργησει (τελειοφοιτος Ιατρικης παναθεμα με...:( )το τσιγαρο...Δεν σχολιαζω και ουτε αναφερομαι σε αυτους με την αποψη "γουσταρω,μου αρεσει,δε με ενδιαφερει τι μου κανει και δε γουσταρω να το κοψω"....Εγω κοβω τον μπιπ μου,οτι θα ρθει η μερα που αυτες τις αποψεις θα τις αναθεωρησουν!!!Ευχομαι βεβαιως να καταλαβουν το λαθος τους πολυ νωριτερα...

Το χω παρει αποφαση να το κοψω,...μετα το στρατο βεβαια (Φλεβαρη μαινουμε..)...παντα βρισκεται δυστυχως μια δικαιολογια για αναβολη αυτης της αποφασης...Το λεω καιρο βεβαια,ελπιζω του χρονου με το καλο που θα μαι "απολελε και τρελελε" να βαλω τελος και σε αυτο το απολαυστικο αλλα Κ Α Κ Ι Σ Τ Ο συνηθειο...!

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο κατά κάποιον τρόπο με το θέμα, αλλά έχω την εντύπωση ότι στην συγκεκριμένη συζήτηση συμμετέχουν και κάποιοι με διπλό (για να μην πω πολλαπλό) λογαριασμό.

Είναι μόνο δική μου αυτή η αίσθηση;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Οσο για τον lowbap96, απορώ πως ασχολείστε μαζί του και του απαντάτε.:wacko:

 

Τι λε ρε φίλε σοβαρά; Δεν ανέχομαι ξέρεις ΚΑΝΕΝΑΝ να μου μιλάει έτσι επειδή είμαι μικρός και καπνίζω:mad: Εσύ όμως είσαι ο μάγκας που είσαι ο "μεγάλος" και πρέπει να σου δείνουμε όλοι σημασία σωστά; :wacko: Γι' αυτό λοιπόν κύριε μεγάλε κράτα τους χαρακτηρισμούς για τον εαυτό σου.

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...