Jump to content

Κάπνισμα! Η άποψή σας;


DrGus
 Κοινοποίηση

Καπνίζετε?  

393 members have voted

  1. 1. Καπνίζετε?

    • Ναι, καπνίζω
      149
    • Όχι, δεν καπνίζω
      244


Recommended Posts

αν πας σε μια καφετερια που ηδη ειναι εκει καποιος και καπνιζει τοτε αν σε ενοχλει πας και καθεσαι παραπερα η πας αλλου... η πας στους μη καπνιζοντες στην τελικη...Δε θα διωξεις αυτον που ηδη εχει καθησει εκει επειδη εσυ δεν ανεχεσαι τον καπνο... Καπως σα να κλεινεις το παραθυρο επειδη σε ενοχλει το καυσαεριο ενα πραγμα. Εκαναν χωρους για μη καπνιζοντες στις καφετεριες (δεν ξερω ποσο εξυπηρετει, αλλα δεν ειναι δικο μου προβλημα). Ας πηγαινουν λοιπον οι μη καπνιζοντες εκει. Εγω ως καπνιστρια δε θα καπνισω ποτε στο χωρο των μη καπνιζοντων, και σε μια καφετερια που απαγορευται το καπνισμα απλα δεν θα πατησω ποτε. Δε σκοπευω να κανω κακο σε κανενα γυρω μου... αν καποιος φοβαται οτι ο καπνος μου θα τον βλαψει μπορει να κανει οτι κανει σε οποιαδηποτε περιπτωση που εκτιθεται σε κατι βλαβερο -να απομακρυνθει. Δε μπορει κανεις να με αναγκασει να φυγω απο καπου επειδη ειμαι καπνιστης, εβραιος, μαυρος η οτιδηποτε αλλο θεωρει μιασμα. Και το τι ακριβως σημαινει η λεξη ρατσισμος νομιζω οτι το ξερω αρκετα καλα...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (12 Σεπ. 2004 , 03:38)

 

αν πας σε μια καφετερια... οτι το ξερω αρκετα καλα...

 

 

 

Ο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!! WELL DONE !!

 

 

 

Γιατι ρε γμτ να μη τυχενει διπλα μου κανενα αγενεστατο βοδι που φυσαει ολο το καπνο πανω μου?Γιατι?Να τον στολισω λιγακι οπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

εκεί βρε princess που τα αρχίζεις καλά,μετά μου τα χαλάς :)

έχει πλακα πάντως το πως αλλάζουν τα πράγματα σε λιγάκι θα μας διώχνουν γιατί δεν καπνίζουμε,τα λογικά γίναν παράλογα και αντιστρόφως σε όλα τα επίπεδα από ότι βλέπω.αντί να υπάρχει ξεχωριστό μέρος για(παράδειγμα λέω μια και είναι το θέμα μας)καπνιστές τώρα υπάρχει για μην καπνιστές?πάντως βρε συ princess εγώ ξέρω ότι ο κόσμος γενικά κάνει προσπάθειες να απομακρύνει οτιδήποτε βλαβερό,πχ εργοστάσια,νέφος,ηχορύπανση ktlp,αυτήν την λογική να φύγει ο κόσμος για να μην τα ακούει η να μην τα αναπνέει κάπως ανορθόδοξη δεν είναι?αντί να διώξουμε το (κακό) δηλαδή πρέπει να φύγουμε εμείς? αυτό που κάνει την ζημια πρέπει να φεύγει έτσι είναι το λογικό,και δεν εννοώ να σε διώχνουν φυσικά ούτε αυτό είναι σωστό,αλλα να έχουν μέρος για καπνιστές και όχι το αντίστροφο.δηλαδή πως θα γίνει θα δίωξη το αφύσικο το φυσικό και θα το βάλει στο περιθώριο?γιατί δεν νομίζω να γεννηθήκαμε καπνίζοντας e?Τα δικαιώματα πρέπει να είναι ίσια αλλα η πλάστιγγα γέρνει λιγάκι προς αυτόν που κάνει την ζημια. :) στην τελική ας χωρίσουν τα καφέ και τα club σε 2 χώρους.στον 1 να είναι όσοι θέλουν να τελειώνουν με τον μάταιο ετούτο κόσμο :p και στον άλλο όσοι αγαπάνε την ζωή :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδη καποιος ειπε πως οι καπνιστες εχουν το δικαιωμα να καπνιζουν σε κλειστους χωρους,μιας & εχουν δημιουργηθει θεσεις μη καπνιστων...καλα ρε παιδια,που ζουμε?Δεν εχετε δει τι συμβαινει στις καφετεριες,εστιατορια κλπ?Η αναλογια θεσεων καπνιστων/μη καπνιστων ειναι (το λιγοτερο) 8/2!Και οχι μονο αυτο,αλλα ειναι τοποθετημενες με τετοιο τροπο που δεν χρησιμευουν σε τιποτα!Πχ τι νοημα εχει αν υπαρχουν 2 τραπεζια μη καπνιστων ακριβως διπλα σε 20 τραπεζια καπνιστων?Μαλλον τις θεσεις μη καπνιστων τις κανανε για τα ματια του κοσμου...αλλα σ'αυτο φταιει και το κρατος,που δεν παιρνει αυστηροτερα μετρα,επιτρεπει τις συνεχεις διαφημισεις των τσιγαρων(πειτε μου ΜΙΑ χωρα της ΕΕ που να συμβαινει κατι τετοιο) & επιτρεπει το καπνισμα ακομα & σε νοσοκομεια,δημοσιες υπηρεσιες κλπ... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (12 Σεπ. 2004 , 03:38)

 

αν πας σε μια καφετερια που ηδη ειναι εκει καποιος και καπνιζει τοτε αν σε ενοχλει πας και καθεσαι παραπερα η πας αλλου... η πας στους μη καπνιζοντες στην τελικη...Δε θα διωξεις αυτον που ηδη εχει καθησει εκει επειδη εσυ δεν ανεχεσαι τον καπνο... Καπως σα να κλεινεις το παραθυρο επειδη σε ενοχλει το καυσαεριο ενα πραγμα. Εκαναν χωρους για μη καπνιζοντες στις καφετεριες (δεν ξερω ποσο εξυπηρετει, αλλα δεν ειναι δικο μου προβλημα). Ας πηγαινουν λοιπον οι μη καπνιζοντες εκει. Εγω ως καπνιστρια δε θα καπνισω ποτε στο χωρο των μη καπνιζοντων, και σε μια καφετερια που απαγορευται το καπνισμα απλα δεν θα πατησω ποτε. Δε σκοπευω να κανω κακο σε κανενα γυρω μου... αν καποιος φοβαται οτι ο καπνος μου θα τον βλαψει μπορει να κανει οτι κανει σε οποιαδηποτε περιπτωση που εκτιθεται σε κατι βλαβερο -να απομακρυνθει. Δε μπορει κανεις να με αναγκασει να φυγω απο καπου επειδη ειμαι καπνιστης, εβραιος, μαυρος η οτιδηποτε αλλο θεωρει μιασμα. Και το τι ακριβως σημαινει η λεξη ρατσισμος νομιζω οτι το ξερω αρκετα καλα...

 

ma den einai thema an kapoios fovatai oti o kapnos sou tha ton vlapsei..Einai epistimonika apodedigmeno oti tha ton vlapsei!Den milame gia to ti einai nomimo kai ti den einai.Milame gia to ti einai ithiko!

Egw pisteuw to eksis:O kapnistis/kapnistria , den exei dikaioma, Na kanei oute kako ston eauto tou ,oute stous allous gia kanenan logo.

H adynamia xaraktiros einai to xeirotero pragma kai ektos apo pseudaisthisi tis pragmatikotitas sou dinei kai enan anoito egwismo autoaminas...Kai kalo einai gia opoion thelei na arxisei mia diadikasia diakophs tou tsigarou na arxisei paradexomenos auta ta pragmata..kai meta ola ta alla.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εμενα δεν με ενοχλει το καπνισμα (των αλλων, εγω δεν καπνιζω) επειδη ειναι ειναι επιβλαβες για την υγεια... Απλως ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ τον καπνο. Σε σημειο να μην μπορω να αναπνευσω. Και επειδη ως καλος gkantemis που ειμαι εχουμε και εναν καπνιστη στην παρεα, εχω παρατηρησει το εξης (μετα απο πειραματα 3,5 ετων): Ο καπνος ΠΑΝΤΑ παει στον μη καπνιστη - δηλαδη σε εμενα :p (εκτος και αν υπαρχει κανενας ανεμιστηρας απο διπλα). Ε ΓΑΜΩΤΟ!!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΣΤΗ ΜΟΥΡΗ ΡΕ!!! Εχω το δικαιωμα και την απαιτηση να ΑΝΑΠΝΕΥΣΩ ελευθερα. ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ, κοψτο η φυγε... (δυστυχως ακομα το ανεχομαι και με εχει πει και κομπλεξικο επειδη του λεεω να μην αναψει τσιγαρο διπλα μου)

 

Επαναλαμβανω οτι εδω και 3,5 χρονια καθε φορα που βγαινουμε, ο καπνος ερχεται επανω μου. Πιστευω οτι η αγανακτηση μου ειναι δικαιολογημενη...

 

Η καλυτερη κοροϊδια βεβαια ειναι ο χωρισμος καπνιζοντων - μη καπνιζοντων στα διαφορα μαγαζια... Συνηθως οι μη καπνιζοντες τοποθετουνται ειτε διπλα στην τουαλετα (σε πολυ στενο κυκλο ενω το μαγαζι ειναι τεραστιο), ειτε σε πανω οροφο - πιο ψηλο υψομετρικο σημειο (οπου ανεβαινει ο καπνος απο μονος του).

 

Οποτε συνοψιζοντας, ρε φιλε, αν θελεις να καπνισεις καπνισε, μονο ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο ρε παιδια... Αν πας και αγορασεις σπιτι εκει που ηδη υπαρχει ενα εργοστασιο που μολυνει και το ξερεις, ειναι λογικο να φωναζεις μετα να φυγει το εργοστασιο; Συμφωνω και γω οτι οι χωροι για καπνιστες και μη καπνιστες ειναι κοροιδια... αλλα δε μπορω να κανω κατι γιαυτο. Ας φτιαξουν χωριστες καφετεριες για καπνιστες και μη καπνιστες στο κατω κατω. Το αν εχουμε το δικαιωμα να κανουμε κακο στον εαυτο μας παλι... τοτε δεν εχω και το δικαιωμα να φαω κατι πολυ λιπαρο γιατι θα γεμισω χοληστερινη και θα κανω κακο στον εαυτο μου... Αν αποφασισω οτι θελω να βγαλω το ματι μου νομιζω οτι εχω καθε δικαιωμα να το κανω στα πλαισια του οτι οριζω τον εαυτο μου και το σωμα μου. Δε θα διαφωνησω για την αδυναμια χαρακτηρα (αν και προσωπικα μαρεσει που καπνιζω και γιαυτο δεν επιχειρω να το κοψω -μαρεσει και δε βρισκω κανενα λογο να το κοψω κι αν ειναι να με στειλει μια ωρα πιο γρηγορα τι να κανουμε, ενδεχομενως και τα χαμπουργκερ να με στειλουν, αλλα θα παω ευχαριστημενη) αλλα παρακαλω εσεις οι δυνατοι μην προσπαθειτε να περιθωροποιησετε εμας τους αδυνατους.... Ας απαγορεψουν το καπνισμα στις καφετεριες -ειμαι σιγουρη οτι θα ανοιξουν καφετεριες για καπνιστες την αλλη μερα- και σας υποσχομαι να μην ξαναπατησω ποτε μου (οπως και ολοι οι υπολοιποι καπνιστες).

 

Οσο για τον καπνο που παει πανω σας... ρε παιδια τις περισσοτερες φορες δεν παει πανω σας... ειναι που δεν καπνιζετε και σας ενοχλει... κανεις δε φυσαει τον καπνο του πανω σας επιτηδες ναστε σιγουροι...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνήσω με την τοποθέτηση σου για το εργοστάσιο,το εργοστάσιο δεν θα έπρεπε να είναι σε κατοικημένη περιοχή,αν τώρα πας και χτίσεις σπίτι διπλα στην ερημιά τότε ναι,είσαι βλάκας και καλά να πάθεις,όμως αν για κάποιους λόγους που δεν έχουν σημασία θες να πάρεις σπίτι σε αυτήν την περιοχή,όταν είναι κατοικημένη το έχεις το δικαίωμα.δεν θέλω να σε αδικήσω ούτε και κανέναν απλά είναι κάτι που κάνει πολύ κακό ειδικά όταν γίνετε από πόλους μέσα στο club ας πούμε,μακάρι να κάνουν κάτι τέτοιο για να μπορούμε να βγούμε και εμείς έξω γιατί εδώ και πολύ καιρό το έχω κόψει,έχουμε τόσα πια να επιβαρύνουν την υγεία μας δεν θέλω να τα κάνω χειρότερα,εχτές έκανα το λάθος να βγω και πραγματικά φλόμωσα στον καπνό
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (12 Σεπ. 2004 , 17:04)

 

Οσο για τον καπνο που παει πανω σας... ρε παιδια τις περισσοτερες φορες δεν παει πανω σας... ειναι που δεν καπνιζετε και σας ενοχλει... κανεις δε φυσαει τον καπνο του πανω σας επιτηδες ναστε σιγουροι...

 

 

Κι ομως, ο καπνος παει παντα στους μη καπνιστες (δεν λεω οτι τον φυσανε οι καπνιστες, απο μονος του παει). Μελετες 3,5 ετων συντελουν στο να εχω βγαλει αυτην την εντυπωση.... Μεχρι και πειραμα καναμε. Ειμαστε σε ενα παγκακι εγω και ο φιλος μου ο καπνιστης. Αναβει τσιγαρο και ο καπνος ερχεται επανω μου. Αλλαζουμε θεσεις (εντελως αντιδιαμετρικη κατανομη στο παγκακι δηλαδη απο πριν) και ο καπνος μεσα σε 1 λεπτο παλι ερχεται επανω μου!!!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο και σε μένα το ίδιο γίνεται είναι πραγματικά τρελό. :confused:

(off topic) τελικά εγώ ακροβατώ ανάμεσα στις 2 μπιλιτσες :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest andreadakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (11 Σεπ. 2004 , 23:22)

 

Για όσους καπνίζουν.

 

Μπορείτε να μου πείτε τι είναι αυτό που σας προσφέρει το τσιγάρο και τι σας αφαιρεί? Θετικά και αρνητικά μόνο. Και μετά τι θεωρείται ποιο σημαντικό.

 

Προσωπικά κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην καπνίζουν δίπλα μου.

 

 

emena prosopika me xalaroni, ine parea merikes fores...kai alla pola gia mena!

tora gia ta arnitika tou tsigaru me korifeo tin igia ilikrina den mou kegete karfaki...opote ine na psofiso tha psofiso.alla prin gini afto thelo na exo sizi mia zoi gemati apo stigmes xoris mi kai den prepi.afti ine i filosofia mou.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, αλλά το ξαναπαρατήρησα αυτό το καλοκαίρι.

Γυρνώντας από νησί με το Αίολος 2 (πλοίο): Το πλοίο έχει τους καπνίζοντες και μη καπνίζοντες σε τελείως χωριστούς χώρους που ενώνονται με πόρτες που την δειάρκεια του ταξιδιού κλείνουν καλά. Φυσικά στους μη καπνίζοντες επικρατεί μια πεντακάθαρη ατμόσφαιρα. Αντιθέτως στους μη, επικρατεί μια ομίχλη. Και το αστείο είναι ότι ενοχλεί και τους καπνιστές σε τέτοιο βαθμό που πλέον κλείνουν θέση στους μη και απλά πάνε κα κάνουν το τσιγάρο τους στους καπνίζοντες :p. Εσείς πώς αντέχετε μέσα σε αυτή την ομίχλη;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (12 Σεπ. 2004 , 18:22)

 

Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει, αλλά το ξαναπαρατήρησα αυτό το καλοκαίρι.

Γυρνώντας από νησί με το Αίολος 2 (πλοίο): Το πλοίο έχει τους καπνίζοντες και μη καπνίζοντες σε τελείως χωριστούς χώρους που ενώνονται με πόρτες που την δειάρκεια του ταξιδιού κλείνουν καλά. Φυσικά στους μη καπνίζοντες επικρατεί μια πεντακάθαρη ατμόσφαιρα. Αντιθέτως στους μη, επικρατεί μια ομίχλη. Και το αστείο είναι ότι ενοχλεί και τους καπνιστές σε τέτοιο βαθμό που πλέον κλείνουν θέση στους μη και απλά πάνε κα κάνουν το τσιγάρο τους στους καπνίζοντες :p. Εσείς πώς αντέχετε μέσα σε αυτή την ομίχλη;

 

Δηλαδη (ασχετο) δεν εχει καθολου εξαερισμο;
Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν οι μη καπνιζοντες δεν ενοχλουνται απο την παρουσια καποιων που μυριζουν καπνο απο πανω μεχρι κατω διπλα τους....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic (12 Σεπ. 2004 , 18:22)

 

Φυσικά στους μη καπνίζοντες επικρατεί μια πεντακάθαρη ατμόσφαιρα. Αντιθέτως στους μη, επικρατεί μια ομίχλη. Και το αστείο είναι ότι ενοχλεί και τους καπνιστές σε τέτοιο βαθμό που πλέον κλείνουν θέση στους μη και απλά πάνε κα κάνουν το τσιγάρο τους στους καπνίζοντες :p.

 

Όντως! Κι εγώ το καλοκαίρι που ταξίδευα αυτό ακριβώς έκανα. Και μάλιστα όταν ήρθε μια στους μη καπνίζοντες και άναψε τσιγάρο της είπα ευγενικά ότι αυτός είναι χώρος μη καπνιζόντων και αν θέλει μπορεί να πάει στους καπνίζοντες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (12 Σεπ. 2004 , 18:32)

 

αναρωτιεμαι αν οι μη καπνιζοντες δεν ενοχλουνται απο την παρουσια καποιων που μυριζουν καπνο απο πανω μεχρι κατω διπλα τους....

 

 

Σε όποιο μαγαζί νυχτερινό και να πας γυρνάς σπίτι σου και τα ρούχα βρωμάνε καπνίλα.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (12 Σεπ. 2004 , 19:18)

 

Σε όποιο μαγαζί νυχτερινό και να πας γυρνάς σπίτι σου και τα ρούχα βρωμάνε καπνίλα.. :mad:

 

 

:mad: πες τα τι κακό και αυτό :o

Link to comment
Share on other sites

Epistimonikes ereunes exoun apodiksei epanilimenos oti to tsigaro einai thanatiforo gia ton anthropo.Oi perissoteres politismenes xores exoun lavei austira metra ta opoia kai tiroun(unlike Greece)gia na prostateusoun tous mi kapnizontes kai na perithoriopoiisoun oso ginetai tous kapnizontes.Kai emeis akoma kathomaste kai sizitame an prepei na figei o enas kai na katsei o allos kai kourafeksala :p ?

Ta pragmata einai apla nomizw.Enas kapnistis kanei kati kako otan kapnizei.Den mporei na paei na to kanei dipla se allon.Kai otan o allos erxetai dipla tou,den einai vlakas o allos Alla o kapnistis prepei pali na figei giati AUTOS kanei kati kako!Prepei diladi na poinikopoiithei to tsigaro gia na apodixtoun ta osa lew ?Den sas ftanoune oi agrafoi nomoi ithikhs?o kapnos akoma kai ston dromo kanei zimia ston diplano.O dromos anoikei se olous kai kanenas nomos den apagoreuei ston kapnisti na katsei opoudipote dipla se opoion dipote..Yparxoun omws nomoi ithikhs oi opoioi lene oti kalo einai na prospatheis na kaneis ligotero kako kai afou den mporeis na to stamatiseis gia ton eauto sou,apomakrinsou apo tous allous oste na min kaneis megaluterh zimia.

Edw den tithetai to dikaioma tou kapnisti os politi.tithontai ta dikaiomata kai oi kanones ithikhs twn anthropwn..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

ARL κοίτα καλά τα λες σχετικά αλλα αν είναι 30 και καπνίζουν ε δεν μπορείς να πας κοντά τους και να σηκωθούν να φύγουν όλοι έτσι δεν είναι?.σημασία έχει να κάνει κάτι η πολιτεία για αυτό,και να τελειώσει το θέμα να γίνει όπως στο εξωτερικό.ίσως χρειάζεται κινητοποίηση αλλιώς δεν το βλέπω.αλλα και από καπνιστές όχι μονο όσους δεν καπνίζουν
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ως καπνιστρια φροντιζω να το γνωστοποιησω σε οσους δεν το ξερουν, κι απο κει και περα οποιος θελει με πλησιαζει κι οποιος δε θελει αλαργα. Δε δεχομαι να αυτοπεριθωριοποιηθω απο τη στιγμη που δεν κανω κατι απαγορευμενο και δεν βλαπτω κανενα εκτος απο τον εαυτο μου. Θεωρω οτι ο καπνος του τσιγαρου μου μολυνει ελαχιστα την ατμοσφαιρα συγκριτικα (αν καποιος εχει στοιχεια οτι συντελω στη μολυνση του περιβαλλοντος περισσοτερο η ισαξια με αλλους παραγοντες δεκτο) και δε σκοπευω να παραιτηθω απο στοιχειωδη ανθρωπινα δικαιωματα επειδη καπνιζω. Α, και δεν ειμαι η μονη!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (12 Σεπ. 2004 , 22:00)

 

εγω παντως ως καπνιστρια φροντιζω να το γνωστοποιησω σε οσους δεν το ξερουν, κι απο κει και περα οποιος θελει με πλησιαζει κι οποιος δε θελει αλαργα. Δε δεχομαι να αυτοπεριθωριοποιηθω απο τη στιγμη που δεν κανω κατι απαγορευμενο και δεν βλαπτω κανενα εκτος απο τον εαυτο μου. Θεωρω οτι ο καπνος του τσιγαρου μου μολυνει ελαχιστα την ατμοσφαιρα συγκριτικα (αν καποιος εχει στοιχεια οτι συντελω στη μολυνση του περιβαλλοντος περισσοτερο η ισαξια με αλλους παραγοντες δεκτο) και δε σκοπευω να παραιτηθω απο στοιχειωδη ανθρωπινα δικαιωματα επειδη καπνιζω. Α, και δεν ειμαι η μονη!

 

ma giati to theteis sigritika?sigritika me ta kausaeria sigritika me ta pirinika ergostasia sigritika me ta autokinita..e oxi,desto sigritika me ton eauto sou.Molineis i oxi to perivalon esto kai me to ena tsigaro pou anaveis?i apantisi einai to molineis kai exeis automata kai su to analogo meridio euthinhs.

 

@arfi-gorgona : katarxin einai ALR kai oxi ARL.kata deuteron , eipa kai prin oti den einai thema nomimotitas,alla thema ithikis.Egw den anaferomai stin politia kai sto ti tha eprepe na kanei,anaferomai stous anthropous kapnistes kai to pws prepei na niothoun,pws prepei na antimetopisoun ta pragmata kai an theleis ti gnwmh mou , an einai 30 kapnistes sto dromo kai erthei 1 mi kapnistis na katsei (px se mia platia) nai,oi kapnistes tha prepe na figoune sevomenoi to oti se enan koino xoro pou einai gia olous tous anthropous,autoi kanoun kako se opoion erthei giro tous.An o xoros einai eidika gia autous tote den exei dikaioma o mi kapnistis na paei ekei.

Oso gia tin auto perithoriopoihsh...apo ti stigmi pou vazeis to tsigaro sto stoma sou,einai polu arga gia na tin apotrepseis.Se politismenes xores tou eksoterikou idi o kapnistis niothei perithoriako stoixio tis kinonias tou apo tin idia tin politia me ta metra pou lamvanei enantion tou.

Kai to kako poio einai?Oti oute i politia oute meis pou grafoume oute kanenas allos den mporei na to TONISEI auto ston idio ton kapnisti...enas mono mporei.

H ygeia,ma otan to kanei tha einai arga..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

τελικα ενα πραγμα ειναι φανερο. Εχοντας υπαρξει μη καπνιστρια, θα σεβαστω το μη καπνιστη και δε θα αναψω τσιγαρο μεσα στη μουρη του. Μη εχοντας υπαρξει καπνιστες, δε σεβεστε τον καπνιστη διοτι δεν τον καταλαβαινετε, και θα απαιτησετε να φυγει για να μεινετε εσεις, ακομη κι αν ηταν στο χωρο πριν απο σας. Ευχομαι να αγωνιζεστε με το ιδιο παθος και για ολους τους αλλους παραγοντες που βλαπτουν την υγεια σας!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...