Jump to content

Vodafone Platinum 7 vs. Xiaomi Note 4


nikosdet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, Είμαι σε μεγάλο δίλημμα μεταξύ του Vodafone Smart Platinum 7 και του Xiaomi Redmi Note 4 (3/32), με το τελευταίο να μου κοστίζει περίπου -50ε.

Έχετε κάποια άποψη για το τι να προτιμούσα και γιατί; Έχουν περίπου ισοδύναμους επεξεργαστές (SD 652 και MTK X20 αντίστοιχα), 3gb ram και 32gb rom, 5,5" και τα δύο, το πρώτο αλουμίνιο-γυαλί, το δεύτερο αλουμίνιο.

Το Platinum7, πέρα του ότι είναι branded τηλέφωνο που δε με πειράζει (δεν το κλειδώνουν άλλωστε), έχει κάποια καλά όπως η 1)καλύτερη οθόνη (Amoled + καλύτερη ανάλυση), 2)εξαιρετικά ηχεία, 3)εγγύηση από Vdf αντί σκρουτζομάγαζου +Vdf replace (κάλυψη με αντικατάσταση με ανακατασκευασμένο σε περίπτωση κλοπής ή σπασίματος), και 5)το περιττό και απλό VR headset (που δε με νοιάζει), καθώς κ 5)σχεδόν Pure Android (που όμως δεν ξέρω αν αναβαθμιστεί γτ η Vdf δεν έχει καλή παράδοση - είναι βέβαια το πρώτο της υποτίθεται flagship κι αν θέλει να είναι σοβαρή δεν πρέπει να το αφήσει έτσι.

Από την άλλη για το Note4, το βασικό του συν όπως το βλέπω είναι 1)ότι είναι φθηνότερο, κ 2)κάπως καλύτερη μπαταρία (αν κ στα χαρτιά έχουν τεράστια διαφορα (4100-3000) στην πράξη έχουν μεν αλλά μικρή από ό,τι καταλαβαίνω κι άρα το λαμβάνω μεν υπόψιν μου αλλά όχι τόσο όσο αν ήταν ονομαστικά που θα μου καθόριζε ίσως την επιλογή (επίσης το Platinum7 έχει quick charge 3)). Συνοδεύεται από καλά σχόλια ως Xiaomi κ το MiUi με τα συν κ τα πλην του.

Τέλος, επειδή έχω πιστωτικό από Vdf (από το παλιό μου κντ που χάλασε εντός εγγύησης) κ για να πάρω το Xiaomi είναι λίγη μανούρα καθώς πρέπει να βρω να δώσω το πιστωτικό, οπότε και το "δε βαριέσαι κ μείνε με το Platinum7" μπαίνει στη συζήτηση, αλλά προσπαθώ να καταλήξω αρχικά σε ποιο πέραν αυτού του στοιχείου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα!! Απο οτι βλεπω ξερεις τι προσφερει το ενα και τι το αλλο.Επισης να προσθεσω οτι αν το platinum εχει τα ιδια ακουστικα με το idol 4s τοτε μιλαμε για αλλο ενα θετικο του (το λεω γτ απο οσο ξερω ειναι τι ιδιο κινητο πανω κατω).Οσον αφορα το οτι θα ειναι branded vodafone δεν ξερω τι προβμηματα θα σου παρουσιασει.Εγω παντως που εχω branded cosmote δεν εχω καποιο προβλημα.Τρεχω ανδροιδ 7 απο 27 Δεκεμβρη (σχεδον αμεσως) και οσον αφορα το bloatware,ειχα μονο μια εφαρμογη την οποια μπορουσα να διαγραψω τελειως.Αν θες ριξε και μια ματια,εχει και αναλυτικο βιντεακι https://techmaniacs.gr/vodafone-smart-platinum-7-review/ Εγω παντως στην θεση σου για το platinum θα πηγαινα Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Εσείς έχεις το 4s; Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει αρκετά κ για τα 2, ή μάλλον κ για τα 3 μιας κ διάβασα κ για το 4s που είπες. Δεν ξέρω αν έχει τα ίδια ακουστικά, δυστυχώς σε κανένα από τα reviews δε σχολίαζαν αν είναι τα ίδια ή όχι, γτ όντως στο 4s έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια για αυτόν τον τομέα. Επειδή όμως πχ το VR η VDF δεν το δίνει de facto μαζί (μόνο ως "προσφορά" στην προπώληση κ τώρα που έριξε στην τιμή), δεν ξέρω πέρα από το εσωτερικό τι έχουν κάνει στα παρελκόμενα. Πάντως δεν τα διαφημίζει τόσο όσο η Alcatel που λέει ότι είναι JBL κτλ.

 

Ότι είναι branded δε με απασχολεί καθόλου, πιο πολύ το έγραψα γιατί κάποιος πιθανώς να ξυνίσει αν δει ένα κινητό με όνομα παρόχου αντί κατασκευαστή. Δεν είναι κλειδωμένο μόνο στη VF από ό,τι ξέρω εδώ, φοράει σχεδόν pure Android κ κάποιες δικές τους εφαρμογές που έχουν μέσα φεύγουν απροβλημάτιστα!

 

Αρχικά ήθελα φουλ Xiaomi, μετά την πρώτη ξενέρα ότι "εγκλωβίστηκα" στα καταστήματα Vodafone που είχα λιγότερες επιλογές κ περισσότερα χρήματα για χαμηλότερα χαρακτηριστικά, ευτυχώς προέκυψε το Platinum7, κ πάλι προτιμούσα το Νοτε4 αλλά με τον καιρό με έψησε κι αυτό αρκετά.. Κ αναγνωρίζω ότι στα χαρτιά τελικά μάλλον έχει κ κάποια καλύτερα να προσφέρει, από την άλλη είναι 50ε διαφορά κ λες αν αξίζει -που βεβαίως είναι υποκειμενικό. Πάντως αν έχεις το 4s χαίρομαι που σε βλέπω θετικό γτ ενώ reviews από σελίδες/φόρα βρίσκω αρκετά, από χρήστες δε συγκρίνεται τι κίνηση υπάρχει (δεν υπάρχει :p), τελείως αντίθετα με τα Μι δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν εχω το idol 4s,το xperia x compact εχω .Απο οτι ειδα και εγω απο unboxing, το platinum δεν εχει τα καλα ακουστικα της jbl που εχει το idol 4s,αλλα δεν πειραζει :). Τωρα ειδα οτι το platinum εχει πεσει στα 250ευρω,eγω το θυμομουν στα 400,θεωρω οτι ειναι καλη τιμη.Μονο αν θα ηθελα καλυτερη αυτονομια θα πηγαινα στο note.Πιστευω οτι στο θεμα οθονη,ηχος,καμερα το platinum θα ειναι λιγο πιο μπροστα,απο επιδοσεις πανω κατω τα ιδια λογικα,αν και εγω θα προτιμουσα τον snapdragon απο τον helio Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κ εγω στο ιδιο διλημμα ειμαι. Το vodafone εχει πιο δυνατο επεξεργαστη, αλλα μεγαλυτερη αναλυση οθονης. Μηπως εξαιτιας της επιβαρυνσης του cpu θα εχουν την ιδια εμπειρια χρησης τελικα; Επισης κ στην μπαταρια υπαρχει μεγαλη διαφορα, αλλα ο φιλος παραπανω εγραψε οτι μαλλον δεν θα υπαρξει διαφορα στην πραξη. Απο που προκυπτει αυτο; Τελος, μαλλον η μεταπωλητικη αξια του vodafone θα ειναι στα ταρταρα εν αντιθεση με του Xiami. Τι λετε;
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

βγαζει μια μερα ανετα η μπαταρια του κινητου(vodafone) σε αυτη την τιμη ειναι σουπερ,το πηρα δωρο στον αδερφο μου και ειναι πολυ εντυπωσιασμενος,ο ηχος του κινητου τα σπαει,ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει,πολυ καλη συσκευη ποιοτικα γιατα λεφτα της,το εψαξα αρκετα,πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο μεχρι τωρα σε αγορα 250 αν δεν σε πειραζει το ονομα της vodafone σαν μαρκα κινητου
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ήξερα καν την ύπαρξη του Vodafone Platinum... Το έμαθα από το ποστ σου και έψαξα λίγο... Για τα λεφτά του και με δεδομένο ότι μιλάμε για αγορά από Ελλάδα, σίγουρα είναι πάρα πολύ καλή περίπτωση... Προσωπικά μου αρέσει πολύ και εμφανισιακά, πέραν των δυνατών χαρακτηριστικών... Όπως είπε και ο φίλος τα ξέρεις πάνω κάτω τα 2 κινητά και τα έχεις σταθμίσει καλά στο μυαλό σου τα θετικά και τα αρνητικά, οπότε μάλλον δεν έχουμε να σου πούμε και πολλά, με εξαίρεση ίσως αν βρεθεί κάποιος που τα είχε και τα 2, για να σου πει στην πράξη θετικά και αρνητικά... Με όλα αυτά που αναφέρεις και με σημαντικό πλεονέκτημα το πιστωτικό που έχεις, εγώ θα πήγαινα στο Vodafone και θα ξεμπέρδευα μιας και είναι καλή συσκευή, χωρίς να σημαίνει ότι το Note δεν είναι... Για τη μπαταρία συμφωνώ επίσης ότι δεν είναι παράγοντας που θα κρίνει την αγορά, έχω ένα Redmi 4 (oχι Note) και βγάζει άνετα 2μίση μέρες, αλλά και 1 να έβγαζε σιγά το θέμα... Βέβαια το Vodafone με την 2K ανάλυση δεν ξέρω τι αυτονομία θα έχει, αλλά πιστεύω θα υποστηρίζει καλά στο θέμα και ο Snapdragon... Όσον αφορά το Xiaomi, μεταξύ των 2, για μένα το βασικό του πλεονέκτημα είναι η δεδομένη υποστήριξη που έχει και θα έχει σε αναβαθμίσεις, με ότι αυτό συνεπάγεται... Διαλέγεις και παίρνεις, πάντως αλήθεια το Vodafone, φαίνεται όντως καλή περίπτωση... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το Platinum 7 είναι με μια sim !!! :!: μπορεί τεχνολογικά να είναι ελαφρώς καλύτερο αλλά δεν μπορεί να συγκρίνει με το xiami με 2 sim. …:X

Θεωρώ αδιανόητο κινητό να μην έχει 2 sim την σημερινή εποχή!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το Platinum 7 είναι με μια sim !!! :!: μπορεί τεχνολογικά να είναι ελαφρώς καλύτερο αλλά δεν μπορεί να συγκρίνει με το xiami με 2 sim. …:X

Θεωρώ αδιανόητο κινητό να μην έχει 2 sim την σημερινή εποχή!!!!!!

 

Εντάξει ανάλογα με τις ανάγκες του καθένα. Αμφιβάλω αν η πλειοψηφία των κατόχων xiaomi χρησιμοποιούν 2 sim

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πάντως βρέθηκα με ένα μτχ Vodafone platinum, εντυπωσιακή η οθόνη, φοβερά τα ηχεία, καλή κατασκευή.

Δεν έχει την ίδια απόδοση σε σήμα με το iPhone 6s Plus που έχει σήμα 4G παντού και εύκολα, και η κάμερα είναι λίγο σκοτεινή,

Κατά τα άλλα, με έχει εντυπωσιάσει, ιδιαίτερα η οθόνη.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Είμαι σε μεγάλο δίλημμα μεταξύ του Vodafone Smart Platinum 7 και του Xiaomi Redmi Note 4 (3/32), με το τελευταίο να μου κοστίζει περίπου -50ε.

Έχετε κάποια άποψη για το τι να προτιμούσα και γιατί; Έχουν περίπου ισοδύναμους επεξεργαστές (SD 652 και MTK X20 αντίστοιχα), 3gb ram και 32gb rom, 5,5" και τα δύο, το πρώτο αλουμίνιο-γυαλί, το δεύτερο αλουμίνιο.

Το Platinum7, πέρα του ότι είναι branded τηλέφωνο που δε με πειράζει (δεν το κλειδώνουν άλλωστε), έχει κάποια καλά όπως η 1)καλύτερη οθόνη (Amoled + καλύτερη ανάλυση), 2)εξαιρετικά ηχεία, 3)εγγύηση από Vdf αντί σκρουτζομάγαζου +Vdf replace (κάλυψη με αντικατάσταση με ανακατασκευασμένο σε περίπτωση κλοπής ή σπασίματος), και 5)το περιττό και απλό VR headset (που δε με νοιάζει), καθώς κ 5)σχεδόν Pure Android (που όμως δεν ξέρω αν αναβαθμιστεί γτ η Vdf δεν έχει καλή παράδοση - είναι βέβαια το πρώτο της υποτίθεται flagship κι αν θέλει να είναι σοβαρή δεν πρέπει να το αφήσει έτσι.

Από την άλλη για το Note4, το βασικό του συν όπως το βλέπω είναι 1)ότι είναι φθηνότερο, κ 2)κάπως καλύτερη μπαταρία (αν κ στα χαρτιά έχουν τεράστια διαφορα (4100-3000) στην πράξη έχουν μεν αλλά μικρή από ό,τι καταλαβαίνω κι άρα το λαμβάνω μεν υπόψιν μου αλλά όχι τόσο όσο αν ήταν ονομαστικά που θα μου καθόριζε ίσως την επιλογή (επίσης το Platinum7 έχει quick charge 3)). Συνοδεύεται από καλά σχόλια ως Xiaomi κ το MiUi με τα συν κ τα πλην του.

Τέλος, επειδή έχω πιστωτικό από Vdf (από το παλιό μου κντ που χάλασε εντός εγγύησης) κ για να πάρω το Xiaomi είναι λίγη μανούρα καθώς πρέπει να βρω να δώσω το πιστωτικό, οπότε και το "δε βαριέσαι κ μείνε με το Platinum7" μπαίνει στη συζήτηση, αλλά προσπαθώ να καταλήξω αρχικά σε ποιο πέραν αυτού του στοιχείου. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

αμα θες βλεπεις εδω το site Που σου στελνω http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=7896&idPhone2=8154&idPhone3=8531 ειναι με το αδελφακι του

το Alcatel Idol 4s το original http://www.digitaltrends.com/cell-phone-reviews/alcatel-idol-4s-review/#/5

παραλαγη για την vodafone Vodafone Smart Platinum 7 http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-Smart-Platinum-7

για 250 ευρω καλα ειναι τυχη και αγορα

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, ισως πήγαινα στο νοτε 4, καθως είναι φθηνοτερο και με καλυτερη μπαταρια(έστω στα χαρτια)

Εφοσον ομως έχεις πιστωτικό, βουρ για το βοντα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, ισως πήγαινα στο νοτε 4, καθως είναι φθηνοτερο και με καλυτερη μπαταρια(έστω στα χαρτια)

Εφοσον ομως έχεις πιστωτικό, βουρ για το βοντα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

να εγω θελω ενα φθηνο κινητο για δευτερο αλα εχω συνιθησει το μενου της sony οποτε περνω μονο sony

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...