Jump to content

[Επίσημο] Motorola V1050


jonakic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι με ποιο κινητο το εκανες αυτο πριν??? η με κανενα symbian αν κρινω απο το avatar???? :confused:

 

Το έκανα με τα εξής κινητά και δεν έκλεινε η σύνδεση GPRS: Ericsson T39m, SonyEricsson T68i και (όπως βλέπεις από το avatar) με το Nokia 6600. Δεν το διατύπωσα σωστά πριν: δεν εννοώ να κάνω ελαχιστοποίηση το μενού, εννοώ να μην κλείνει η σύνδεση gprs ή 3G (ανάλογα σε το δίκτυο είμαι συνδεδεμένος εκείνη την ώρα) ώστε να μην πληρώνω ξανά κερατιάτικα τα 0,35 ευρώ.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 676
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Vodafone μου προσφέρει το 1050 με 85€ μόνο λόγω επιδότησης. Αυτό μου συστήνει βασικά. Τι λέτε, αξίζει; :confused:

 

Αν είχε bluetooth ή έστω υπέρυθρες θα ήταν μια χαρά για τα λεφτά του (αν και πάλι όχι τόσο λόγω του Vodafone Live) . Αν και τώρα που το έχω ενώ δεν μου γέμιζε τόσο πολύ το μάτι αρχικά, μου αρέσει. Τρομερή οθόνη [είπε σήμερα ο πατέρας μου όταν του έδειξα μια φωτογραφία την οποία έχω βγάλει με την ψηφιακή μου μηχανή και την έχω περάσει στην κάρτα μνήμης του V1050: "Τόσο καθαρή είναι η οθόνη του;" του λέω "Ναι, έχω βγάλει την φωτογραφία με την ψηφιακή και την έχω περάσει στο κινητό". Μου λέει (εδώ με ενδιαφέρει πολύ) "Φαίνεται σαν ψεύτικη, σαν να είναι κολλημένη πάνω στην οθόνη η φωτογραφία" ] , πάρα πολύ καλό ηχείο, υποστήριξη mp3 ΚΑΙ wma , κάρτες μνήμης κ.λ.π. Αν μπορέσεις να βρεις κάποιο καλύτερο πάρε άλλο. Αλλιώς, και ειδικά αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά, πάρε αυτό. Εγώ αν πήγαινα να αγοράσω κινητό δεν πρόκειται να το έπαιρνα λόγω του ότι δεν έχει ούτε bluetooth, ούτε υπέρυθρες. Θα έπαιρνα ή το Sony-Ericsson K750i (και σε vodafone live να το έπαιρνα δεν με νοιάζει, ξηλώνουν το vodafone live άμεσα στο 9volto) ή το Sony-Ericsson W800i. Βέβαια κανένα από αυτά τα δύο που αναφέρω δεν έχει 3G. Προσωπικά το 3G δεν με νοιάζει. Το V1050 το πήρα (όπως λέω και σε προηγούμενο μήνυμα) επειδή το έβλεπα να κάθεται και να μην το χρησιμοποιεί κανένας. Αν βρεθεί καθαρό firmware (εννοώ να μην είναι με μενού vodafone και γενικά να μην έχει οποιαδήποτε τροποποίηση από την vodafone) θα είναι σούπερ. Ειδικά αν υπάρχει στο κινητό chip για bluetooth και δουλέψει με άλλο firmware θα είναι τρέλα το κινητάκι. Όποιος έχει περάσει άλλο firmware στο κινητό μπορεί να μας γράψει τι νέες λειτουργίες έχουν προστεθεί (αν φυσικά έχουν προστεθεί) ; Επίσης έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του topic αλλά για firmware έχω δει μόνο μια σελίδα. Το τελευταίο του E1000 (που κάποιοι έχουν περάσει και λένε ότι λειτουργεί σωστά) που μπορούμε να το βρούμε; Επίσης για όσους θέλουν το στερεοφωνικό hands free να κάνω μια ενημέρωση για την μικρή έρευνα που έκανα σήμερα (μαγαζιά και τηλεφωνήματα σε άλλα μαγαζιά):

στο κατάστημα Vodafone στην Στουρνάρη δεν υπάρχει. Έχουν μόνο το hands-free με το ραδιόφωνο αλλά όταν το δοκίμασα σε άλλο μαγαζί (δεν θυμάμαι ποιο, πάντως δεν ήταν vodafone) και έβαλα ένα τραγούδι mp3 (το τραγούδι ήταν 100% στερεοφωνικό) έπαιζε μόνο το ένα ακουστικό. Επίσης το στερεοφωνικό hands-free δεν υπάρχει στα παρακάτω καταστήματα ΠΛΑΙΣΙΟ που ρώτησα: Στουρνάρη (το επισκέφθηκα) , Γλυφάδας (τηλεφώνησα), λεωφόρου Βουλιαγμένης (τηλεφώνησα 2-3 φορές), Μεταμόρφωσης (τηλεφώνησα) . Θα κάνω και αύριο μια έρευνα αν τα καταφέρω και άμα έχουμε κάτι καινούργιο θα σας ενημερώσω. Από αυτά που είδα και άκουσα σήμερα, λέω ότι έχει γίνει άφαντο το στερεοφωνικό hands-free.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αν είχε bluetooth ή έστω υπέρυθρες θα ήταν μια χαρά για τα λεφτά του (αν και πάλι όχι τόσο λόγω του Vodafone Live) . Αν και τώρα που το έχω ενώ δεν μου γέμιζε τόσο πολύ το μάτι αρχικά, μου αρέσει. Τρομερή οθόνη [είπε σήμερα ο πατέρας μου όταν του έδειξα μια φωτογραφία την οποία έχω βγάλει με την ψηφιακή μου μηχανή και την έχω περάσει στην κάρτα μνήμης του V1050: "Τόσο καθαρή είναι η οθόνη του;" του λέω "Ναι, έχω βγάλει την φωτογραφία με την ψηφιακή και την έχω περάσει στο κινητό". Μου λέει (εδώ με ενδιαφέρει πολύ) "Φαίνεται σαν ψεύτικη, σαν να είναι κολλημένη πάνω στην οθόνη η φωτογραφία" ] , πάρα πολύ καλό ηχείο, υποστήριξη mp3 ΚΑΙ wma , κάρτες μνήμης κ.λ.π. Αν μπορέσεις να βρεις κάποιο καλύτερο πάρε άλλο. Αλλιώς, και ειδικά αν δεν θες να δώσεις πολλά λεφτά, πάρε αυτό. Εγώ αν πήγαινα να αγοράσω κινητό δεν πρόκειται να το έπαιρνα λόγω του ότι δεν έχει ούτε bluetooth, ούτε υπέρυθρες. Θα έπαιρνα ή το Sony-Ericsson K750i (και σε vodafone live να το έπαιρνα δεν με νοιάζει, ξηλώνουν το vodafone live άμεσα στο 9volto) ή το Sony-Ericsson W800i. Βέβαια κανένα από αυτά τα δύο που αναφέρω δεν έχει 3G. Προσωπικά το 3G δεν με νοιάζει. Το V1050 το πήρα (όπως λέω και σε προηγούμενο μήνυμα) επειδή το έβλεπα να κάθεται και να μην το χρησιμοποιεί κανένας. Αν βρεθεί καθαρό firmware (εννοώ να μην είναι με μενού vodafone και γενικά να μην έχει οποιαδήποτε τροποποίηση από την vodafone) θα είναι σούπερ. Ειδικά αν υπάρχει στο κινητό chip για bluetooth και δουλέψει με άλλο firmware θα είναι τρέλα το κινητάκι. Όποιος έχει περάσει άλλο firmware στο κινητό μπορεί να μας γράψει τι νέες λειτουργίες έχουν προστεθεί (αν φυσικά έχουν προστεθεί) ; Επίσης έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του topic αλλά για firmware έχω δει μόνο μια σελίδα. Το τελευταίο του E1000 (που κάποιοι έχουν περάσει και λένε ότι λειτουργεί σωστά) που μπορούμε να το βρούμε; Επίσης για όσους θέλουν το στερεοφωνικό hands free να κάνω μια ενημέρωση για την μικρή έρευνα που έκανα σήμερα (μαγαζιά και τηλεφωνήματα σε άλλα μαγαζιά):

στο κατάστημα Vodafone στην Στουρνάρη δεν υπάρχει. Έχουν μόνο το hands-free με το ραδιόφωνο αλλά όταν το δοκίμασα σε άλλο μαγαζί (δεν θυμάμαι ποιο, πάντως δεν ήταν vodafone) και έβαλα ένα τραγούδι mp3 (το τραγούδι ήταν 100% στερεοφωνικό) έπαιζε μόνο το ένα ακουστικό. Επίσης το στερεοφωνικό hands-free δεν υπάρχει στα παρακάτω καταστήματα ΠΛΑΙΣΙΟ που ρώτησα: Στουρνάρη (το επισκέφθηκα) , Γλυφάδας (τηλεφώνησα), λεωφόρου Βουλιαγμένης (τηλεφώνησα 2-3 φορές), Μεταμόρφωσης (τηλεφώνησα) . Θα κάνω και αύριο μια έρευνα αν τα καταφέρω και άμα έχουμε κάτι καινούργιο θα σας ενημερώσω. Από αυτά που είδα και άκουσα σήμερα, λέω ότι έχει γίνει άφαντο το στερεοφωνικό hands-free.

Α δεν έχει υπέρυθρες ούτε Bluetooth? :blink: :wacko: Γεια σας!!! Καλά είναι δυνατόν να είναι 3G και να μην βάλαν συνδεσιμότητα; :w00t: Δυστυχώς απορρίπτεται...

Link to comment
Share on other sites

Α δεν έχει υπέρυθρες ούτε Bluetooth? :blink: :wacko: Γεια σας!!! Καλά είναι δυνατόν να είναι 3G και να μην βάλαν συνδεσιμότητα; :w00t: Δυστυχώς απορρίπτεται...

 

Δυστυχώς δεν έχει και εκνευρίζομαι. Αλλά το καλό είναι η κάρτα μνήμης και το ότι τα mp3 που περνάω εγώ στο κινητό μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κανονικά για ήχους κλήσης, όχι όπως στα SonyEricsson K700i και K750i που έχουν ξεκλείδωτο και το bluetooth και τις υπέρυθρες αλλά τα mp3 που περνάει ο χρήστης δεν μπορεί να τα έχει για ήχους κλήσης. Μόνο αν πάρει καθαρό το κινητό εξαρχής ή αν το ξεκλειδώσει σε κατάστημα όπως το 9volto. Αλλά και να είχε bluetooth και υπέρυθρες ή μόνο κάποιο από τα δύο δύσκολα θα το αγόραζα από μόνος μου λόγω της αισχρής πολιτικής της vodafone σχετικά με τις τροποποιήσεις των συσκευών. Σαν κινητό με τον τρόπο που το πήρα τώρα δεν με χαλάει καθόλου και ας είναι Vodafone :D Αν καταφέρουμε όμως μελλοντικά να απαλαγούμε από το μενού της Vodafone χωρίς να έχει το κινητό το παραμικρό πρόβλημα θα είναι πραγματικά σούπερ και ας μην έχει bluetooth ή υπέρυθρες. Μόνο που θα φύγει η αηδία της Vodafone θα είναι τέλειο.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν διαβάσει τα προηγούμενα topics θα θυμούντε ότι το κινητό μου παρέδωσε πνεύμα στο μήνα...

Τέλικά επειδή έχω γνωστό σε κατάστημα Vodafone μου το άλλαξε με καινούργιο.

 

Πριν λίγες μέρες όμως και εντελώς ξαφνικά δεν μου δουλεύει το ξυπνητήρι όταν είναι κλειστό.

 

Καμιά ιδέα;;;; :p

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα ξανά σήμερα για το στερεοφωνικό hands free του V1050. Ξανακοίταξα στο Πλαίσιο, τίποτα. Σε κατάστημα Vodafone στην λεωφόρο Αλεξάνδρας (κοντά στο ΥΠΕΧΩΔΕ) δεν το είχαν, είπαν επίσης ότι δεν υπάρχει ούτε στα κεντρικά και δεν τους το έχουν φέρει ποτέ. Κάνανε την μ.....α και το βγάλανε από το κουτί του κινητού, δεν μπορούσαν να το έχουν στα καταστήματά τους;;;;;;; :mad: :mad: :mad:
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας σε δύο πραγματα.1ον τι είδους εφαρμογές παίρνει το V1050 εκτός από παιχνίδια και απο πού μπορώ να τις βρω τσάμπα? και 2ον ξέρετε τι είναι το Infrared port που αναφέρει το 9volto στο site του οτι έχει το κινητό?Επίσης μια μνήμη 512mb για το κινητο ποσο έχει?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνει λάθος το 9V, επίσης έχω την εντύπωση ότι το κινητό παίρνει μέχρι 256MB μνήμη..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! :)

 

Στο πίσω μέρος του V1050, δίπλα απο την κεραία, έχει ένα λαστιχάκι.

Όταν το άνοιξα είδα ότι υπάρχει μία υποδοχή.

 

Είναι οι υπέρυθρες? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει ή δεν έχει υπέρυθρες ρε παιδιά; :confused: Με μπερδέψατε. Είναι δυνατόν να μην γνωρίζουμε; :worry:

 

Το εγχειρίδιο τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Τότε αυτό το λαστιχάκι που υπάρχει δίπλα από την κεραία τί είναι; :confused:

 

Δεν το έχει ανοίξει κανείς; :(

Link to comment
Share on other sites

Χώρις να το έχω δει φαντάζομαι οτι είναι το κονεκτορακι για να συνδεεται εξωτερική κεραία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

ειμαι κα εγω ενας απο ολους αυτους που εχουν στην κατοχη τους το v1050.

πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες εως τελειες.ειναι η πρωτη φορα που παιρνω motorola και ομολογω οτι εχω εντυπωσιαστει.

Αμεσως αγορασα το αυθεντικο καλωδιο για συνδεση με τον υπολογιστη καθως και το προγραμμα phone tools. εκανα αναβαθμιση του προγραμματος μεσω live update και αναγνωρισε το τηλεφωνο μου.

Ο λογος που γραφω εδω ειναι να ρωτησω αν και καποιος αλλος εχει αντιμετωπισει αυτο που αντιμετωπισα εγω κατα την χρηση του προγραμματος.Εχει να κανει με τον τηλεφωνικο καταλογο. Οταν προσθετω στο τηλεφωνο μια επαφη απο το outlook μεσω του phone tools το ονομα εμφανιζεται στο τηλεφωνο μονο με τους 12 πρωτους χαρακτηρες και οχι ολοκληρο οπως ειναι. στην συνεχεια μεσα απο το μενου του τηλεφωνου γραφω εγω τους υπολοιπους χαρακτηρες και αποθηκευεται.Επισης το ιδιο συμβαινει και οταν κανω backup τον τηλεφωνικο καταλογο σε αρχειο μεσα απο το προγραμμα.Ενω μεσα στο αρχειο .csv τα ονοματα φαινονται κανονικα , οταν δοκιμασω να κανω restore μεσα απο την επιλογη του phone tools εμφανιζει μονο τα 12 πρωτα γραμματα ολων των ονοματων. Το ιδιο γινεται και οταν προσπαθησω να διορθωσω ενα ονομα στον τηλεφωνικο καταλογο μεσω του phone tools.

Υπαρχει καποιος που ξερει γιατι γινεται αυτο? Υπαρχει λυση? Υπαρχει καποιο αλλο καλυτερο προγραμμα γιαυτη την δουλεια. Ειναι σημαντκο αυτο για μενα να διορθωθει.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Το πηρε και ενας φιλος μου και του ειπαν σε vodafone shop οτι υπαρχει εξωτερικη συσκευη που συνδεεται στο κινητο και ετσι θα εχει λεει ir !!!

Υπαρχει οντως τετοιο πραγμα ή χαζεψαν οι vodafonες!!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

ειμαι κα εγω ενας απο ολους αυτους που εχουν στην κατοχη τους το v1050.

πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες εως τελειες.ειναι η πρωτη φορα που παιρνω motorola και ομολογω οτι εχω εντυπωσιαστει.

Αμεσως αγορασα το αυθεντικο καλωδιο για συνδεση με τον υπολογιστη καθως και το προγραμμα phone tools. εκανα αναβαθμιση του προγραμματος μεσω live update και αναγνωρισε το τηλεφωνο μου.

Ο λογος που γραφω εδω ειναι να ρωτησω αν και καποιος αλλος εχει αντιμετωπισει αυτο που αντιμετωπισα εγω κατα την χρηση του προγραμματος.Εχει να κανει με τον τηλεφωνικο καταλογο. Οταν προσθετω στο τηλεφωνο μια επαφη απο το outlook μεσω του phone tools το ονομα εμφανιζεται στο τηλεφωνο μονο με τους 12 πρωτους χαρακτηρες και οχι ολοκληρο οπως ειναι. στην συνεχεια μεσα απο το μενου του τηλεφωνου γραφω εγω τους υπολοιπους χαρακτηρες και αποθηκευεται.Επισης το ιδιο συμβαινει και οταν κανω backup τον τηλεφωνικο καταλογο σε αρχειο μεσα απο το προγραμμα.Ενω μεσα στο αρχειο .csv τα ονοματα φαινονται κανονικα , οταν δοκιμασω να κανω restore μεσα απο την επιλογη του phone tools εμφανιζει μονο τα 12 πρωτα γραμματα ολων των ονοματων. Το ιδιο γινεται και οταν προσπαθησω να διορθωσω ενα ονομα στον τηλεφωνικο καταλογο μεσω του phone tools.

Υπαρχει καποιος που ξερει γιατι γινεται αυτο? Υπαρχει λυση? Υπαρχει καποιο αλλο καλυτερο προγραμμα γιαυτη την δουλεια. Ειναι σημαντκο αυτο για μενα να διορθωθει.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση.

Η λύση βρίσκεται εδώ. Κατέβασε το αρχείο και ακολούθησε τις οδηγίες. Μετά ξαναπέρνα τα contacts από το Outlook και θα είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Από που αγόρασες το αυθεντικό καλώδιο και ποια έκδοση mobile tools κατέβασες;

Εγώ με καλώδιο από τον ΓΕΡΜΑΝΟ και από Αγγλία, δεν κατάφερα τίποτα.

Το καλώδιο USB που έχεις φορτίζει ταυτόχρονα;

Link to comment
Share on other sites

Η λύση βρίσκεται εδώ. Κατέβασε το αρχείο και ακολούθησε τις οδηγίες. Μετά ξαναπέρνα τα contacts από το Outlook και θα είσαι ok.

Από που αγόρασες το αυθεντικό καλώδιο και ποια έκδοση mobile tools κατέβασες;

Εγώ με καλώδιο από τον ΓΕΡΜΑΝΟ και από Αγγλία, δεν κατάφερα τίποτα.

Το καλώδιο USB που έχεις φορτίζει ταυτόχρονα;

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο το αγορασα απο vodafone shop.

Ειχε την εκδοση 3.0 και εγω μεσω του live update της εφαρμογης εχω τωρα την 3.25β.

Στο καλωδιο αυτο υπαρχει υποδοχη για να βαλεις και τον φορτιστη και ναι το εκανα και φορτιζει παραλληλα.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Από Θεσ/νικη - Τούμπα.

Και εγω εψαξα σε πολλα εδω αλλα μονο σε αυτο και σε ενα στο κεντρο το βρηκα.

Υπάρχει επισης και σε Γερμανο, νομιζω!

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο forum.. ειμαι νεος στην παρεουλα σας.. θα ηθελα απο καποιον απο εσας μια πληροφορια για το V1050 που θελω να αγορασω. εχει προσοσβαση στο internet? σε οσα καταστηματα βονταφον εχω παει δεν περνανε της ρυθμισεις ωστε να το δω εν δραση!
Link to comment
Share on other sites

gia na allaksete tin eikona tis eksoterikis othonis gia otan einai anoixto to portaki (kanonika deixnei ena simataki tis vodafone) mporeite na kanete ligo seem editing (me p2man kai kapoio seem editor)

sigkekrimena:

1)evala to gif arxeio diastasewn 96X80 (ama valete animation gif apla tha deixnei to proto frame) pou ithela ston katalogo a/ (xrisimopoiontas p2kcommander version3 http://www.geocities.com/s5vi )

2)allaksa to 004a_0001 kai sto offset 27 EGRAPSA 00 (an grapseis 01, sou deixnei to antistoixo keimeno -to path- anti gia tin eikona pou antistoixei sto path)

3)grafeis to filepath (gia mena itan a / a . g i f) sta seems 0061_0001 kai 0062_0001 [apla sigoureftite pos oles oi values anamesa sta gramata tou filepath einai "00" (einai dld gramma-keno-gramma), opos kai kenes prepei nanai kai oi ipoloipes values tou filepath, EKTOS apo tis dio teleftaies pou prepei nanai "FF"]

 

mi ksexasete na kanete backup prin kanete genikotera otidipote... pote den ksereis...

 

kapoies apories gia oti eipa isos linontai edo--> http://www.motomodders.net/LinkClick.aspx?link=41&mid=368

an thelei kapoios mporo na tou steilo ta tropopoiimena seems

 

episis na kano mia protasi, na uparxei ena meros me simpiknomenes oles tis plirofories, enas guide gia to v1050, anti gia na psaxneis sto axanes thread

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...