Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ta powerbooks me cpu intel ti diafora tha exoun me ta g4? tha pairnun kapoies parapanw efrmoges or what?

 

Κάτσε να βγούν πρώτα!

 

Υποτίθεται ότι natively θα τρέχουν όσες εφαρμογές (ξανά)γραφτούν για το νέο λειτουργικό. Επιπλέον θα τρέχουν όλες τις ήδη υπάρχουσες εφαρμογές για mac αυτόματα, μέσω ενός κομματιού του λειτουργικού που ονομάζεται Rosetta και που θα επιτρέπει κάτι τέτοιο. Για εφαρμογές για windows δεν έχει ακουστεί τίποτα (ευτυχώς).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μην συνεχίσετε την συζήτηση για τα powerbooks εδώ. Υπάρχει topic: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79009
Link to comment
Share on other sites

Paidia sta sony vaio yparxei kapoio pou na exei dedicated memory stin karta grafikwn? to site den to ksekatharizei legontas oti px sto fs exei tin NVIDIA® GeForce™ Go 6400 με TurboCache™ pou υποστηρίζει 128 MB (*)

Sigekrimena leei:

Τεχνολογία GeForce™ Go 6400 με TurboCache™

(*) Η τεχνολογία NVIDIA® TurboCache™ συνδυάζει το μέγεθος και το εύρος της μνήμης βίντεο και της μνήμης του συστήματος που διατίθεται δυναμικά και επιτυγχάνει την καλύτερη απόδοση του συστήματος.

Ennoei dld oti den einai dedicated... kai ypostirizei oti afto epitigxanei kali apodosi tou sistimatos?

Link to comment
Share on other sites

Ennoei dld oti den einai dedicated... kai ypostirizei oti afto epitigxanei kali apodosi tou sistimatos?

 

ΔΕΝ είναι dedicated. Τι ήθελες να λέει; Οτι είναι από τις χειρότερες; Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα «πρόβλημα» με το notebook μου και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Όπως έχω ξαναπεί, το συγκεκριμένο notebook το αγόρασα για να μπορώ να σχεδιάζω και να παίρνω τη δουλειά μου όπου κι αν πάω. Στον τομέα αυτό λοιπόν δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο μιας και τα προγράμματα που χρησιμοποιώ τρέχουν πιο γρήγορα εδώ απ' ότι στο desktop και η δουλειά μου βγαίνει χωρίς πρόβλημα.

 

Εκτός όμως των σχεδιαστικών -και μεταξύ άλλων- χρησιμοποιώ κι ένα πρόγραμμα για μιξάρισμα τραγουδιών. Πρόκειται για το PCDJ FX 7.0, με το οποίο δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα καθυστέρησης ή «κολλήματος» στο desktop. Περιέργως όμως στο notebook αντιμετωπίζω φαινόμενα καθυστέρησης φορτώματος τραγουδιού, απότομου «κοψίματος» και επαναφοράς και γενικότερων «κολλημάτων». Επειδή ομολογώ ότι δεν το περίμενα έμεινα έκπληκτος από τη συμπεριφορά του notebook με το εν λόγω πρόγραμμα δεδομένου του ότι τα υπόλοιπα τρέχουν ταχύτερα από το desktop.

 

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω antivirus, συνδέσεις δικτύου κλπ αλλά χωρίς βελτίωση στην απόδοση. Να πω επίσης ότι το PCDJ όταν βρίσκεται σε λειτουργία αναπαραγωγής αποσπά κατά μέσο όρο το 35% της CPU, όταν γίνεται μία μίξη ή φορτώνεται ένα κομμάτι στο άλλο player ή τροποποιούνται οι παράμετροι ενός τραγουδιού (BPM, μπάσα, πρίμα κλπ) το ποσοστό ανεβαίνει γύρω στο 65% peak. Το ίδιο συνέβαινε και στο desktop αλλά χωρίς πρόβλημα και με το antivirus κλπ ενεργό.

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να δώσει μια εξήγηση γιατί παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο? Μήπως απλά ο επεξεργαστής δεν είναι ικανός να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του προγράμματος*, οι οποίες είναι μεν κατά κάποιον τρόπο υψηλές αλλά υπερκαλύπτονται από τo notebook?

 

Για διευκόλυνση αναφέρω εν συντομία τα κυριότερα χαρακτηριστικά desktop και notebook:

 

desktop: P4 2.8 Northwood S478 H/T, 2x512MB RAM, 80GB HDD, VGA GeForce FX5200 (K/H on board)

notebook: PM 2.13 Alviso, 2x1024MB RAM, 2x80GB HDD, VGA GeForce Go6800 (Κ/Η on board)

 

Επίσης σημειώνω ότι τα εγκατεστημένα προγράμματα είναι τα ίδια και στους δύο Η/Υ.

 

*Recommended Specifications

1 Gighrtz Machine (Pentium or AMD)

512 DDR RAM

60 gig or bigger hard drive

WDM compatible soundcard with dual output (δε χρειάζεται γιατί δε χρησιμοποιώ το εξωτερικό κουτί για το πρόγραμμα)

Win 2000 Pro or XP pro

Direct X 9

Windows media player 9

64bit Video card (dual head - Karaoke/video)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Hi! Nα ρωτήσω κάτι? Τα windows xp για laptop είναι ίδια με αυτά για τους σταθερούς υπολογιστές? Γιατί το laptop έχει αυθεντικά τα ελληνικά windows και μου τη σπάνε. Θέλω να εγκαταστήσω τα αγγλικά xp pro που έχω στο σταθερό pc.

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι εξυπακούεται :)

ευχαριστώ

 

Αν και τους βρίσκεις σε χρόνο ρεκόρ από το ιντερνετ... π.χ. στο Compaq Armada αλλά και στο Amilo 1667 που έχω τώρα, μόλις το πήρα έκανα format για να βάλω κι εγώ τα English Pro στη θέση των Ελληνικών και κατέβασα τους καινούργιους από το site τους... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aλλο ένα προβλημα και για μένα...

με το 3438 δεν μπορώ να συνδεθώ (με PSTN) με το εσωτερικό του Modem καθόλου, ή συνδέομαι στα... 31.2 ... Σε γραμμή που με ένα μοντεμ της πλάκας από το desktop επιανα πάντα από 48Κ και πάνω...

Εχω δοκιμάσει ότι ρύθμιση βρήκα, από control panel, V92 options, modem properties, network properties, κλπ... Κατέβασα και νεους driver (4.20 ενώ πριν είχε 4.00, και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, σαν να μην μπορούσαν να ελένξουν σωστά το modem).

Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα «πρόβλημα» με το notebook μου και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Σκόρπιες σκέψεις:

 

Μήπως (για κάποιο άγνωστο λόγο) , η cpu σου "πέφτει" στην χαμηλή συχνότητα λειτουργίας της ενώ δεν θα έπρεπε? Π.χ. έχεις πατημένη την σίγαση του ανεμηστήρα (που by default τον ρίχνει στα 800MHz αν θυμάμαι καλά?)

 

Μήπως κάτι στο mirroring δεν πάει καλά?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είδα και αυτόν τον Laptop από το e-shop.

 

# P M 735 1,7

# Οθόνη: 15,4 ιντσών TFT WXGA display με ανάλυση 1280x800.

# Μνήμη: 2 ελεύθερα slots για SO-DIMM DDRII 400/533 έως 1GB.

# Toshiba HDD 80GB

# DVD±RW DL

# Nvidia GeForce Go 6600 με 128MB dedicated VRAM.

# Connectivity Modem: 56k, Ethernet 10/100, Wifi INTEL PRO/WIRELESS 2200,

# Θύρες επικοινωνίας: USB(2.0) x 4, 3 in 1 card reader (MMC/SD/MS), 1 x Cardbus type-II slot, Mic-in x 1(Mono), SPDIF x 1 (Azalia), S-Video (PAL/NTSC) x 1 (7 Pins), RJ-11 jack για το modem, RJ-45 jack για 10/100 Ethernet, IEEE 1394 x 1, DVI-I port x 1, Kensington Lock.

# Διαστάσεις: W354 x D260 x H35.5

# Βάρος: 2.9kg (βασικό σύστημα χωρίς δίσκο, επεξεργαστή κλπ.).

# Μπαταρία: 6 Cells 2200mAh Li-Ion battery, διάρκεια μπαταρίας 2.5 - 3 ώρες ανάλογα με τη χρήση, 90W(P) Universal AC Adapter.

# Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Πληκτρολόγιο European keyboard layout, Touch pad. Πλήκτρα ρύθμισης έντασης ήχου και σίγασης. Κάρτα ήχου: Azalia 2 Channel με AC3 support μέσω SPDIF.

# Εγγύηση: 1 χρόνος.

 

Kόστος 1162 ευρώ

 

Τί γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Mην αγοράσεις μηχάνημα που βασίζεται στην παλιότερη πλατφόρμα Centrino, όπώς το συγκεκριμένο. Είναι κρίμα, τι στιγμή που με τα ίδια χρήματα και λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις κάποιο που να βασίζεται στην δεύτερη γενιάς πλατφόρμα Centrino (Sonoma). Κύριο χαρακτηριστικό της, για να τα ξεχωρίζεις, είναι ότι το FSB λειτουργεί στα 533MHz (έναντι 400MHz της πρώτης γενιάς) και ότι οι επεξεργαστές είναι της σειράς 7x0 (έναντι 7x5 της πρώτης γενιάς).
Link to comment
Share on other sites

Mην αγοράσεις μηχάνημα που βασίζεται στην παλιότερη πλατφόρμα Centrino, όπώς το συγκεκριμένο. Είναι κρίμα, τι στιγμή που με τα ίδια χρήματα και λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις κάποιο που να βασίζεται στην δεύτερη γενιάς πλατφόρμα Centrino (Sonoma). Κύριο χαρακτηριστικό της, για να τα ξεχωρίζεις, είναι ότι το FSB λειτουργεί στα 533MHz (έναντι 400MHz της πρώτης γενιάς) και ότι οι επεξεργαστές είναι της σειράς 7x0 (έναντι 7x5 της πρώτης γενιάς).

 

σ'ευχαριστώ πολύ!

Να πάρω δηλαδή τον P M 740 1,7Ghz? Σαν λαπτοπ σε γινικές γραμμές αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ πολύ!

Να πάρω δηλαδή τον P M 740 1,7Ghz? Σαν λαπτοπ σε γινικές γραμμές αξίζει?

 

Γράψε αν θέλεις το link που τον έχεις δει να διαβάσεις περισσότερες γνώμες... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εγκαταστήσει τα 64bitα για να τα δοκιμάσει;;; το ζήτησα στον Bill και μου είπε θα μου στείλει email με κωδικούς download αλλά ακόμα τίποτα... λέτε να τσεκάρει αν έστειλα πραγματική διεύθυνση;;;

 

ΥΓ Βιαστικούλης ως Ελληνάρας όπως πάντα... ήταν θέμα ολίγων λεπτών... :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γράψε αν θέλεις το link που τον έχεις δει να διαβάσεις περισσότερες γνώμες... :)

 

 

Τον γράφω λίγο πιο πάνω, είναι custome made από e-shop.

Τώρα όμως μπήκα σε προβληματισμούς καθώς ένας φίλος από άλλο φορουμ μου πρότεινε Amilo A1667G με Turion, 1gb RAM, 100 GB HDD κτλ κτλ ( http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1647 )

 

Τί λέτε? Να χτυπήσω τον Turion?

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση : αγόρασα ένα καλώδιο svideo σε σκαρτ και θέλω να συνδέσω το λάπτοπ με την tv ώστε να βλέπω dvd στην τηλεοραση μέσω του drive του laptop.τι πρέπει να κάνω??? το συνέδεσα έτσι απλά αλλά δεν κατάφερα σύνδεση. :cry:
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου alfa 156 ασυζητητί ΝΑΙ...!!!

Αν έχεις ήδη διαβάσει σε άλλα post μου, έχω πάρει τον ίδιο σε AMD 64 4000+ που λογικά η διαφορά του με αυτόν που σκέφτεσαι εσύ, είναι ότι θα έχεις περισσότερη αυτονομία και χαμηλότερες θερμοκρασίες αλλά χαμηλότερη απόδοση... πιστεύω λοιπόν ότι ο Turion είναι η καλύτερη λύση αν δεν δουλεύεις πιο βαριά προγράμματα, όπως επεξεργασία βίντεο και εικόνας που κάνω εγώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πολλά από φορητούς υπολογιστές και θέλω να αγοράσω θα ήθελα την βοήθειά σας. Σκέφτομαι για τον Acer Aspire 5514 WLMi με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

 

Επεξεργαστής: Intel Pentium M760 2GHz

Μνήμη: 1024MB (2 x 512MB) DDR II επεκτάσιμη έως 2048 MB

Οθόνη TFT: 15,4’’ WXGA CrystalBrite TFT έγχρωμη με ανάλυση 1280x800

Βάρος: 3,08 Kg

Διαστάσεις ΠxYxB (mm): 364 x 33.9/38.9 x 279 mm

Τύπος Μπαταρίας: Li-lon με αυτονομία 3,5 ωρών και χρόνος επαναφόρτισης 3,5 ωρών κατά τη χρήση ή 2,5 ώρες σε γρήγορη φόρτιση. (Οι χρόνοι δίνονται από τον κατασκευαστή).

Σκληρός Δίσκος: 100GB ATA-100

Ενσωματωμένο Card Reader:4-in-1 card reader.

Υποστηρίζει τους παρακάτω τύπους καρτών:

MultiMediaCard (MMC)

Secure Digital (SD)

Memory Stick

Memory Stick Pro

Οδηγός DVD: DVD Recorder - Dual Double Layer

Κάρτα γραφικών: ATI MOBILITY RADEON 700 με 256MB DDR VRAM

Μόντεμ: V.92 data/fax modem,56K MDC (with international PTT approval); Wake-on-Ring ready

Κάρτα Δικτύου: 10/100/1000 Mbps Fast Ethernet; Wake-on-LAN ready

Ασύρματη Δικτύωση: Integrated Intel PRO/Wireless 2200BG network connection 802.11b/g

Bluetooth: Υποστήριξη Bluetooth

Σύστημα ήχου:Ενσωματωμένο σύστημα 2 ηχείων με στερεοφωνικό σύστημα ήχου

Θύρες επικοινωνίας: 3 x USB 2.0, 1x IEEE 1394, 1x S-video out (NTSC/PAL), 1x θύρα για ψηφιακή & αναλογική TV , 1x Infrared (FIR), 1 x VGA για σύνδεση εξωτερικής οθόνης, 1x PC Card, 1x speaker/ headphone/ line-out jack (με υποστήριξη S/PDIF), 1x microphone/ line-in jack, 1x DC-in jack για AC adapter, 1 x RJ-11 jack για σύνδεση modem, 1 x RJ-45 jack για σύνδεση δικτύου,

Πληκτρολόγιο: 88/89 πλήκτρων

Λογισμικό:Microsoft Windows XP Home Edition - Ελληνική έκδοση (Προεγκατεστημένο)

Άλλα: Τηλεκοντρόλ για τον χειρισμό του φορητού σαν τηλεόραση

Εγγύηση:1 έτους από τον κατασκευαστή.

 

Τιμή από 1.500 € μέχρι 1.600 € το έχω βρεί. Τί λέτε? Αξίζει τα λεφτά του?

 

 

Επίσης σε κάποιο forum είδα κι αυτό:

Fujitsu-Siemens Amilo M 3438 G 17 PM-760 2 GHz 1GB 160GB

Pentium-M 760 2.00GHz • 1024MB (2x 512MB) • 160GB (2x 80GB) • DVD+/-RW DL • NVidia GeForce 6800 Go 256MB • USB 2.0/FireWire/Modem/LAN/WLAN 802.11bg • 4in1 Card Reader (SD/MMC/MS/MS Pro) • 17" WXGA TFT (1440x900) • Windows XP Home • Li-Ionen-Akku • 4.10kg • 24 Monate HerstellergarantieAuto exw kai egw to pio grigoro kai eidika gia thn timh tou 1699€

 

Αυτήν την τιμή που μπορώ να την βρώ? Αν κοστίζει τόσο, αν και ξέρω λίγα, πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από τον Acer!

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση : αγόρασα ένα καλώδιο svideo σε σκαρτ και θέλω να συνδέσω το λάπτοπ με την tv ώστε να βλέπω dvd στην τηλεοραση μέσω του drive του laptop.τι πρέπει να κάνω??? το συνέδεσα έτσι απλά αλλά δεν κατάφερα σύνδεση. :cry:

 

 

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καθαρισω την οθονη του laptop μου που ειναι glare τεχνολογιας??

Υπαρχουν καποια ειδικα υγρα ή πανακια??Φοβαμαι μην γρατζουνιστει!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καθαρισω την οθονη του laptop μου που ειναι glare τεχνολογιας??

Υπαρχουν καποια ειδικα υγρα ή πανακια??Φοβαμαι μην γρατζουνιστει!!

Το καλύτερο όλων με διαφορά: http://www.radtech.us/Products/OmniCleanz.aspx

Link to comment
Share on other sites

Aλλο ένα προβλημα και για μένα...

με το 3438 δεν μπορώ να συνδεθώ (με PSTN) με το εσωτερικό του Modem καθόλου, ή συνδέομαι στα... 31.2 ... Σε γραμμή που με ένα μοντεμ της πλάκας από το desktop επιανα πάντα από 48Κ και πάνω...

Εχω δοκιμάσει ότι ρύθμιση βρήκα, από control panel, V92 options, modem properties, network properties, κλπ... Κατέβασα και νεους driver (4.20 ενώ πριν είχε 4.00, και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα, σαν να μην μπορούσαν να ελένξουν σωστά το modem).

Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα? :worry:

 

 

δεν είναι θέμα λάπτοπ αλλά του "τσιπακίου" του μόντεμ

απλά γύρνα τη χώρα σε ΗΠΑ τόσο στις επιμέρους ρυθμίσεις του ν92 όσο και στις κύριες του μόντεμ

 

και τότε θα δουλέψει κανονικά - και σε εμένα πριν στην απλή σύνδεση συνδεόταν με 9.2Κ/δευτερόλεπτο και δεν κατέβαζε τίποτε, αλλά τις περισσότερες φορές δεν συνδεόταν καν

 

με το που μου'ρθε η έμπνευση διορθώθηκε -

αντίστοιχες ρυθμίσεις απαιτούν όλα τα zoom μόντεμς - από 'κει μου'ρθε και η έμπνευση, έχω στο desktop zoom - τώρα είμαι σε pstn με 48Κ/δευτ. και αρκετά σταθερά από άποψη hang ups

 

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...