Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζοντας και βλέποντας την κατάσταση που επικρατεί τελευταία με το "άνοιγμα" της αγοράς σε χώρες με φθηνά εργατικά χέρια και της παγκοσμιοπίησης της αγοράς τα τελευταία χρόνια (και)κυρίως

στα ηλεκτρονικά είδη έχω την εξής απορία:Αν κυκλοφορεί στην αγορά κάποιο μοντέλο laptop κάποιας μάρκας που να είναι Made in Japan και όχι μαλέζια ή ινδονήζια.Έχει κανείς υπόψην του και αν ναι ποιο(-α);:)

αυτό δεν έχει καμία σχέση :)

 

το θέμα είναι οι προδιαγραφές. δλδ μια benz που φτιάχνεται στην Κίνα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια με αυτή που φτιάχνεται Πολωνία.

 

το ίδιο και με όλα τα πράγματα. (υπήρχαν & υπάρχουν εξαιρέσεις τον πρώτο καιρό ίσως)

 

δεν είναι "κινέζικα ρούχα" τα laptops. εκεί απλά χρησιμοποιούν φτηνά υλικά + φτηνά χέρια.

 

στα laptops έχεις τα ίδια υλικά και τις ίδιες μηχανές συναρμογής και τα ίδια manuals-εργοδηγούς για το προσωπικό :!:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νέα MacBook Pros

 

Προδιαγραφές (αναλόγως μοντέλου):

2.2 GHz/2.4 GHz Core 2 Duo (Santa Rosa)

LED οθόνες

NVIDIA GeForce 8600M GT (128 MB/256 MB GDDR3 SDRAM/dual-link DVI)

120/160 Gb σκληρό

2 Gb RAM

Ανάλυση 1440x900 μέχρι 1920x1200

wifi-n

κλπ

Από 1999$

 

http://www.apple.com/macbookpro/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως περιμένουμε και άλλη αλλαγή το καλοκαίρι στα MacBook...(LED...)

μόνο στα 15άρια. όχι στα 17άρια.

 

+ santa rosa.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τώρα με την έλευση των νέων Macbook Pro γεννάται το εξής δίλλημα:

 

Dell Precision Μ90 ή Macbook Pro 17inch;

 

Precision M90

Core2Duo 2.0GHz (εξτρά)

2GB RAM (εξτρά)

80GB HDD 7200rpm

NVIDIA Quadro FX2500M 512MB

17" WUXGA anti-glare (εξτρά)

 

Macbook Pro 17inch

Core2Duo 2.4GHz

2GB RAM

160GB HDD 7200rpm (εξτρά)

NVIDIA GeForce 8600M GT 256MB

17" WUXGA anti-glare (εξτρά)

 

Η τιμή υπολογίζω ότι είναι γύρω στα τρία χιλιάρικα για το καθένα, αν συμπεριλάβουμε τσάντα μεταφοράς και λοιπά ψιλολόγια. Τα πλεονεκτήματα του Dell για μένα είναι η εξαιρετική κάρτα γραφικών, προσανατολισμένη ακριβώς σε επαγγελματικές απαιτήσεις όπως οι δικές μου, και το τρομερό after sales support της εταιρείας. Το Macbook, αν αγοραστεί, θα τρέχει ως επί το πλείστον XP λόγω ασυμβατότητας των σχεδιαστικών προγραμμάτων που χρησιμοποιώ με το MacOS. H παραπάνω χωρητικότητα του σκληρού στην περίπτωση του Macbook με αφήνει αδιάφορο, απλά στο configurator προσφέρεται μόνο 160άρης με 7200rpm.

 

Τι θα διαλέγατε στη θέση μου;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατόν να τα συγκρίνεις? η ποιότητα του dell είναι πολύ κατώτερη του macbook.

 

δες καλύτερα για τα νέα hp σειρά dv9500 με santa rosa.

 

Υ.Γ. 3000 για 80άρη σκληρό... έλεος

 

Υ.Γ.2) αν κάποιος έχει ibm ή lenovo λαπτοπ ας μου στείλε ένα πμ γιατί θέλω μια χάρη. ευχαριστώ πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατόν να τα συγκρίνεις? η ποιότητα του dell είναι πολύ κατώτερη του macbook.

 

δες καλύτερα για τα νέα hp σειρά dv9500 με santa rosa.

 

Υ.Γ. 3000 για 80άρη σκληρό... έλεος

 

Εχμ... προφανώς δεν κατάλαβες ότι μιλάω για φορητό επαγγελματικό για χρήση αποκλειστικά με σχεδιαστικά προγράμματα (και πριν απαντήσει κανείς άλλος... ΟΧΙ, ΔΕΝ εννοώ AutoCAD και Photoshop, το οποίο δεν είναι καν σχεδιαστικό btw). Η χωρητικότητα του σκληρού (το ανέφερα και προηγουμένως) ποσώς με ενδιαφέρει - αυτό που θέλω είναι να τρέχει στις 7200rpm.

 

Όσον αφορά την ποιότητα, πώς ακριβώς το αιτιολογείς; Η εμπειρία μου τόσο με Macbook (αμέσως προηγούμενης γενιάς) όσο και με Dell (Inspiron) είναι ελάχιστη και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για την ποιότητα κατασκευής τους.

 

Τέλος, ΔΕΝ κοιτάω HP (ούτε Toshiba, ούτε Acer, ούτε ξέρω-γω-τι). Τονίζω ότι ψάχνω φορητό για να διευκολυνθώ ακόμη πιο πολύ στη δουλειά μου. Σε διαφορετική περίπτωση έμενα με τον M3438G που έχω τώρα.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Side note: αν και οι τιμές στο αμερικάνικο applestore έμειναν οι ίδιες με πριν, στα ευρωπαϊκά μειώθηκαν κατά 100 Ε σε κάθε μοντέλο.
Link to comment
Share on other sites

μα είναι δυνατόν να τα συγκρίνεις? η ποιότητα του dell είναι πολύ κατώτερη του macbook.
Είσαι τόσο σίγουρος ότι υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά; Πάντως η 3ετής on-site εγγύηση που έχει το Dell, είναι ένα σοβαρό κίνητρο.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τόσο σίγουρος ότι υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά; Πάντως η 3ετής on-site εγγύηση που έχει το Dell, είναι ένα σοβαρό κίνητρο.

3 χρόνια δίνει και η compaq και η ibm.

 

όσο για τα dell. μάλλον δεν ξέρετε τπτ από τις σειρές τους :)

 

οι άκρως επαγγλεματικές σειρές είναι οι Latitude. όλα τα άλλα είναι παιχνίδια. (δε νοείται 17άρι χωρίς num-pad... που είναι ίσως μονόδρομος!)

 

Υ.Γ. αν κάποιος έχει ibm ή lenovo λαπτοπ ας μου στείλε ένα πμ γιατί θέλω μια χάρη. ευχαριστώ πολύ.

edit: @ dell.com:

Latitude:

Advanced mobility, security, and wireless options

Ideal for running demanding business applications

 

Precision:

Leading edge advanced graphics

ISV Application Certification

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητά workstations Precision με τις πανάκριβες Quadro είναι παιχνίδια;

Πρωτότυπη άποψη, αν μη τι άλλο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορητά workstations Precision με τις πανάκριβες Quadro είναι παιχνίδια;

Πρωτότυπη άποψη, αν μη τι άλλο.

το συγκεκριμένο που έδωσε είναι. και ΔΕΝ αξίζει τα 3000 ευρώ.

 

δούλεψε SAP χωρίς num-pad να σε δω. :lol:

 

Υ.Γ. είπε ότι το θέλει για cadding... κάτι που κάνει καλά και ένα Clevo...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι:

 

α. Το προφίλ μου: 25 χρονών, Industrial Designer, τρέχω Rhinoceros, 3dmax, Pro/ENGINEER κλπ συναφή σχεδιαστικά - παραμετρικά (πχ I-DEAS, Unigraphics, CATIA), ενίοτε και προγράμματα της Adobe, όπου πηγαίνω το laptop με ακολουθεί, τώρα έχω το M3438G. Με άλλα λόγια: ΔΕΝ είμαι αρχιτέκτονας (θα μου έφτανε και το παρόν laptop), ΔΕΝ είμαι γραφίστας (θα είχα ήδη Macbook), ΔΕΝ είμαι web designer (θα μου έφτανε και το παρόν laptop), ΔΕΝ είμαι μπακάλης (θέλω να κάνω τη δουλειά μου τάχιστα οπουδήποτε κι αν βρίσκομαι).

 

β. Ζήτησα απόψεις σχετικά με τους δύο φορητούς Η/Υ που παρέθεσα. Οι υπόλοιπες προτάσεις δε με αφορούν.

 

γ. Καλέ μου άνθρωπε Alexkass, οι επαγγελματικές σειρές notebook, όπως πχ τα Tecra και τα Latitude, ΔΕΝ είναι για εμένα, καθώς δεν μπορούν να μου προσφέρουν αυτά που ζητάω (advanced graphics). Επιπροσθέτως, ουδέποτε έγραψα ότι η σειρά Precision της Dell είναι επαγγελματική (αν και κατά τη γνώμη μου είναι προσανατολισμένη σε επαγγελματίες - designers, engineers κλπ), έγραψα ότι η κάρτα γραφικών που ενσωματώνουν τα μοντέλα της είναι προσανατολισμένη στις επαγγελματικές απαιτήσεις μου (σχεδιαστής γαρ).

 

δ. Το NumPad μου είναι άχρηστο. Δεν τρέχω SAP (δεν ξέρω καν τι είναι, εκτός αν μου διαφεύγει τώρα - συντομογραφία;). Για τα προγράμματα που τρέχω χρησιμοποιώ επιπρόσθετα hardware της 3DConnexion και μόνο.

 

Μετά από όλα αυτά, θα μπορούσατε να μου πείτε τεκμηριωμένα ποιο από τα δύο προαναφερθέντα laptop θα αγοράζατε, αν ήσαστε στη θέση μου, και γιατί;

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ότι τα προγράμμα που θες να τρέχεις πρέπει να είναι σε περιβάλλον windows XP?

 

αν ναι η dell είναι από τις λίγες εταιρίες που σου δίνει τη δυνατότητα να έχει το λαπτοπ xp pro.

 

βέβαια μπορείς να τρέξεις windows xp και με το bootcamp @ macbook αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σε απόδοση (οδηγοί, shortcuts etc).

 

αν το OS δεν είναι πρόβλημα θα σου πρότεινα το dell μόνο αν η τιμή του ήταν αρκετά κάτω από 3000 ευρω. όταν το βασικό μοντέλο της σειράς κάμει $1700 δεν γίνεται αυτό το μοντέλο με κάποια παραπάνω να κάνει πάνω από τα διπλάσια.

 

αν πάλι μιλάμε για 3000 ευρώ τότε σου προτείνω το macbook. βέβαια μπορείς να κοιτάξεις και τη εγγύηση δίνει η aapl και να τονίσω ότι το service @ rainbow δεν είναι και ό,τι καλύτερο (σύμφωνα με λεγόμενα αρκετών μηλάδων).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάζομαι XP διότι τα Vista δεν είναι ακόμη συμβατά με όλα τα σχεδιαστικά. Γνωρίζω για το bootcamp, δεν έχω σχηματίσει ίδια γνώμη βέβαια αλλά οι εντυπώσεις όσων χρησιμοποιούν αυτόν το συνδυασμό είναι θετικές, γι' αυτό άλλωστε το σκέφτομαι για Macbook.

 

Το θέμα με τις εγγυήσεις είναι μεγάλο, ειδικά όταν συζητάμε για τέτοια ποσά και για σκληρή χρήση (το laptop θα μετακινείται συχνά και θα χρησιμοποιείται καθημερινά για περισσότερο από 12 ώρες). Τα Macbook έχουν παγκόσμια εγγύηση (ή έστω πανευρωπαϊκή); Δε θα ήθελα να βρεθώ προ εκπλήξεων αν -ω μη γένοιτο- γίνει κάτι στην Ελλάδα κι έχω αγοράσει το notebook από το εξωτερικό (πράγμα αρκετά πιθανό).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Η rainbow δε δέχεται να σου επισκευάσει Mac μηχάνημα που έχεις πάρει από το εξωτερικό. Το αντίστροφο, φυσικά γίνεται.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Το ελληνικό όμως Macbook έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνικό περιβάλλον MacOS; Είναι κάτι που θέλω να αποφύγω (ένας από τους λόγους που θέλω να αγοράσω laptop από το εξωτερικό). Αν ναι, υπάρχει η δυνατότητα να αλλαχθεί με αγγλικό (η απορία αφορά και το Dell, αν κάποιος γνωρίζει);

 

Έλεος με το μπανανιστάν.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα με το Bootcamp, αντιθέτως. Έχεις και ένα CD όλο κι όλο με τους drivers που είναι ακριβώς για το μηχάνημά σου. Από την άλλη, μια που απ'ότι φαίνεται θα το χρησιμοποιείς αποκλειστικά σε Windows και όχι Χ, ίσως να σε ενοχλεί το διαφορετικό layout στο πληκτρολόγιο και άλλα τέτοια nuances.

 

Τα μηχανήματα έρχονται στην Ελλάδα σε δύο εκδόσεις, Αγγλική και Ελληνική, στην ίδια -πλέον- τιμή. Και οι δύο εκδόσεις τρέχουν αγγλικό X το οποίο υποστηρίζει άψογα τα Ελληνικά. Η ελληνική έκδοση έχει επιπλέον ελληνολατινικά πλήκτρα και ένα έξτρα CD το οποίο αν θες βάζεις και το οποίο εξελληνίζει ένα μεγάλο κομμάτι του λειτουργικού και παρέχει υποστήριξη ελληνικών σε μη unicode εφαρμογές (και το οποίο κανείς δεν βάζει για να έχει το κεφάλι του ήσυχο).

Όλα αυτά για το Χ, για Windows ισχύουν τα γνωστά.

 

Περισσότερο να προσέξεις το θέμα Rainbow διότι παρ'ότι επισκευάζει μηχανήματα που έχεις πάρει απο το εξωτερικό, σου σπάει τα νεύρα μέχρι να το κάνει και δεν δίνει επεκτάσεις εγγύησης. Ναι μεν είναι καλά μηχανήματα αλλά δεν παύουν να είναι μηχανήματα. Και για αυτούς τους λόγους και μόνο πιστεύω ότι ίσως να μην είναι η καλύτερη λύση το MBP αν είναι να τρέχεις μόνο Windows.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Το ελληνικό όμως Macbook έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνικό περιβάλλον MacOS; Είναι κάτι που θέλω να αποφύγω (ένας από τους λόγους που θέλω να αγοράσω laptop από το εξωτερικό).

 

Ελληνκό πληκτρολόγιο (δηλ. τους ελληνικούς χαρακτήρες Δ, Φ, Ξ κλπ τυπωμένους δίπλα στους λατινικούς) ίσως και να έχει η "ελληνική έκδοση" της Rainbow.

Το Mac OS X είναι αγγλικό και προαιρετικά στην ελληνική έκδοση εγκαθιστάς το CD εξελληνισμού (μόνο μπελάς είναι αν το βάλεις).

 

(η απορία αφορά και το Dell, αν κάποιος γνωρίζει);

 

Το Dell καθότι BTO επιλέγεις να έχει Αγγλικά Windows. Ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο υποθέτω θα έχει αν το πάρεις από Dell Ελλάς.

Εαν δεν έχεις πάρει τιμή τηλεφωνικά από τη Dell, πάρε. ;)

 

Εαν πρόκειται να πάρεις το Macbook για να το δουλεύεις μόνο με XP, πάρε το Dell με τα 3 χρόνια on-site service, έναντι 1 χρόνο της Rainbow χωρίς δυνατότητα επέκτασης. Αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις το MacOS X, τότε το Mac είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη, τωρα εγω που πηρα το πριν 1 μηνα (και αν) το

HEWLETT PACKARD PAVILION DV6356EA GF682EA

 

Core 2 Duo T5300 (2 MB L2 Cache, 1.73 GHz), Οθόνη 15.4'' WXGA BrightView, ( 1,280 x 800), Μνήμη 2x 512MB DDR2 , Σκληρός Δίσκος: 120GB (sata 5.400 rpm, , Lightscribe Super Multi DVD Writer, NVIDIA GeForce Go 7400 με μνήμη βίντεο TurboCache 256 MB (Αποκλειστική μνήμη βίντεο 128 MB) και Vista Home Premium

 

να στενοχωριεμαι που η Apple εριξε το

 

MacBook 1.83GHz Core 2 Duo, οθόνη 13.3",Mνήμη 512MB (2x256) DDR2 RAM PC2-5300 στα 667MHz

Σκληρός δίσκος 60GB Serial ATA (5400rpm) , ComboDrive DVD-ROM/CD-RW , Intel GMA 950 graphics processor με 64MB DDR2 SDRAM μοιραζόμενα με κυρίως μνήμη & Mac OSX v10.4

 

στα 996€ ;:O :(

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πήρες διπλάσιο σκληρό δίσκο, ΣΑΦΩΣ καλύτερη κάρτα γραφικών, 15,4 οθόνη. διπλάσια μνήμη RAM και DVD-RW που δεν έχει το Macbook το λευκό...

 

Όχι, ανάμεσα στα δύο δε νομίζω πως συμφέρει το macbook... Εκτός και αν το δούμε από άποψη λειτουργικού... Εκεί, ναι, σίγουρα έχασες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω να βαλω κι'αλλο δισκο στο λαπτοπ αλλα εχει εναν ειδικο ανταπτορα στον δισκο!επισης ηθελα ν βαλω windows essential αλλα δεν μπορει να βρει τον δισκο!τι θελει δισκετα?τα εβαλα σε ενος φιλου και δουλευει κανονικα το μηχανημα!
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο που έδωσε είναι. και ΔΕΝ αξίζει τα 3000 ευρώ.

 

δούλεψε SAP χωρίς num-pad να σε δω. :lol:

 

Υ.Γ. είπε ότι το θέλει για cadding... κάτι που κάνει καλά και ένα Clevo...

Ώρες ώρες πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω πως γράφεις ορισμένα πράγματα. Το Precision είναι το καλύτερο μηχάνημα της Dell. Για τη δουλειά που το θέλει, είναι από τις καλύτερες λύσεις γιατί απλούστατα είναι από τα λίγα που έχουν nVidia Quadro που μπορεί να επιταχύνει προγράμματα 3D/CAD. Δεν πρέπει όλοι να τρέχουν SAP ξέρεις που το φέρνεις σαν το απόλυτο παράδειγμα συνέχεια.

 

Επίσης όταν λέμε on-site εγγύηση Dell, εννοούμε ότι έρχεται τεχνικός σπίτι σου και το φτιάχνει. Το μηχάνημα δεν φεύγει από εκεί. Επίσης έχει και next business day αν όλα πάνε στραβά. Τώρα αν θεωρείς ότι όλα αυτά δεν αξίζουν για έναν επαγγελματία τότε μάλλον έχεις μπερδευτεί πολύ.

 

Δεν είναι ανάγκη να απαντάς όταν αυτό που λες δεν βοηθάει, αλλά αντίθετα μπερδεύει τη συζήτηση.

 

Στο θέμα, εννοείται ότι προτείνω το Precision γιατί είναι πολύ καλύτερο σε αυτά που θέλει να κάνει ο kotetsi.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, πήρες διπλάσιο σκληρό δίσκο, ΣΑΦΩΣ καλύτερη κάρτα γραφικών, 15,4 οθόνη. διπλάσια μνήμη RAM και DVD-RW που δεν έχει το Macbook το λευκό...

 

Όχι, ανάμεσα στα δύο δε νομίζω πως συμφέρει το macbook... Εκτός και αν το δούμε από άποψη λειτουργικού... Εκεί, ναι, σίγουρα έχασες.

 

Αυτα τα ξερω, οτι σε θεμα Hardware ειναι σαφως ανωτερο το Hp.

 

Το θεμα ειναι (εκτος φυσικα απο τελειως ακαδημαϊκο :p ) κατα ποσο η τοσο χαμηλη τιμη (για apple μιλαμε παντα) και το λειτουργικο - συν ισως την ποιοτητα κατασκευης, αν και εκει δεν ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει διαφορα - θα αξιζε να το προτιμουσα αν ειχα τη δυνατοτητα.

 

Και φυσικα το τι hardware βαζεις δεν εχει σημασια ανεξαρτητα απο το λειτουργικο, αλλα και κυριως σε σχεση με τις απαιτησεις του λειτουργικου. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Το ελληνικό όμως Macbook έχει ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνικό περιβάλλον MacOS; Είναι κάτι που θέλω να αποφύγω (ένας από τους λόγους που θέλω να αγοράσω laptop από το εξωτερικό). Αν ναι, υπάρχει η δυνατότητα να αλλαχθεί με αγγλικό (η απορία αφορά και το Dell, αν κάποιος γνωρίζει);

 

Έλεος με το μπανανιστάν.

θα μπορούσες να αφήσεις το macbook (μιας και θέλεις xp και το macbook ούτε recovery cds for xp έχει ούτε τπτ) και να δεις και την σειρά w (workstation) @ compaq και τα t60w (widescreen) της ibm. τα πρώτα υπάρχουν και σε 17άρια. τα δεύτερα όχι.

 

 

Υ.Γ. πάντα για 3 χρόνια εγγύηση επίσημα από την hp.gr & lenovo.gr αντίστοιχα.

 

Υ.Γ.2) αν κάποιος έχει ibm ή lenovo λαπτοπ ας μου στείλε ένα πμ γιατί θέλω μια χάρη. ευχαριστώ πολύ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...