Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ότι πληρώνεις παίρνεις, αυτός είναι ο κανόνας της αγοράς και οι εξαιρέσεις είναι απλά για να τον επιβεβαιώνουν!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εδώ και λίγες μέρες και η Acer αποσύρει μπαταρίες :whistle:

 

δε θα πω ότι δεν έχεις δίκαιο. απλά εγώ και άλλα τόσοι εδώ μέσα (δες τα ποστ) έχουν τη χειρότερη άποψη για το σέρβις της εταιρίες και όχι και την καλύτερη για τα μοντέλα της (ποιότητα κλπ). είναι τυχαίο?

 

Υ.Γ. μη μου μιλάς για νόκια... εδώ μιλάμε για επαγγελματικά μηχανίματα που αν κάποιος μείνει χωρίς laptop χάνει χρόνο και πολύ περισσότερο... χρήμα ;)

to na xalasei ena laptop einai polu shmantiko !! eidika gia epixeirisseis kai etairies pou exoun shmantika arxeia mesa kai pou xreiazontai ta laptop kathimerina !!

pou to emathes gia tis mpataries?

Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγες μέρες και η Acer αποσύρει μπαταρίες :whistle:

 

δε θα πω ότι δεν έχεις δίκαιο. απλά εγώ και άλλα τόσοι εδώ μέσα (δες τα ποστ) έχουν τη χειρότερη άποψη για το σέρβις της εταιρίες και όχι και την καλύτερη για τα μοντέλα της (ποιότητα κλπ). είναι τυχαίο?

 

Υ.Γ. μη μου μιλάς για νόκια... εδώ μιλάμε για επαγγελματικά μηχανίματα που αν κάποιος μείνει χωρίς laptop χάνει χρόνο και πολύ περισσότερο... χρήμα ;)

 

 

1) Αν θελεις να πουμε τα των σερβις μπορουμε να το κανουμε... αλλα δεν νομιζω να αξιζει.

2) το οτι στην Αθηνα εχετε χαλια σερβις δεν παει να πει οτι κατηγορουμε ολα τα προιοντα που πουλαει μια εταιρεια.

3) Σημερα και το τηλεφωνο ειναι εργαλειο και μαλιστα για μεγαλυτερο ποσοστο κοσμου- επαγγελματιων, αρα αν χαλασει θα υπαρχει προβλημα. ( χαμενα τηλ. νουμερα, κωδικοι, σμς κ.α)

αλλα τα νοκια χαιρουν μιας περιεργα μεγαλης φημης - παρολο που χαλανε σε μεγαλυτερο ποσοστο - και στα φορουμ γινετε χαμος!!! απο παραπονα ασε που κανεις λογικος επαγγελματιας δεν βασιζετε στον φορητο του αφου τον εχει για εργαλειο (οπως το κινητο του) και ολα τα ευαισθητα δεδομενα βρισκοντε σε σκληρο σε καποιο γραφειο...

 

μηπως τελικα μιλαμε για μια μορφη ρατσισμου γιατι τα ταπεινα Acer ερχονται απο την μακρυνη ανατολη ενω τα νοκια ειναι πλεον MUST για καθε εναν που θελει να ειναι ΙΝ? και ειναι προιον "ευρωπαικο" και πανακριβο για αυτα που προσφερει?

μηπως ειναι ελληνικο φαινομενο το να αγοραζουμε κατι ακριβο για να δειχνουμε προς τα εξω το τι ειμαστε?

για δειτε στον υπολοιπο κοσμο τις πωλησεις απο διαφορες εταιρειες, και που βρισκονται η Acer και αλλες εταιρειες, που εχουν ενα αποδεκτο value for money?

 

Η συγκρηση με τα ΝΟΚΙΑ γινετε για να δειτε οτι με ιδια προβληματα σε προιοντα που οπως λεμε ειναι τοσο καλα οσο το σερβις υπαρχει α) διαφορετικη αντιμετωπιση β) τα μεν εχουν εμπορικη επιτυχια ενω τα δε θεωρουντε απαραδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

den nomizo oti einai anagkh na tsakothoume gia ta laptop !! kai episis to vrisko psiloaskopo na anaferomaste se kinita kai an ta sugkrinoume me ta laptop kathos kai se autokinita !!:) nomizo oti einai kalutera na sugkrinoume laptop me laptop kai kinita me kinita !!:) episis den nomizo oti an exeis nokia eisai in !!:) mporeis na exeis opoiadhpote etairia kai an eisia in arkei na axizei to montelo kai na exei kapoia kala xarakthristika !!ego den uposthrizo oute ta sony vaio oute kamia allh etairia !! alla epeidh exo doulepsei se magazi me service se laptop kai eixa kai sthn katoxh mou polla laptop pisteuo oti mporo na po thn gnomh mou !!
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην νομιζετε οτι δημιουργω εντυπωσεις,...

 

Acer has long let it be known that it is gunning for Lenovo's third place in the global PC market. In Q4 last year, it picked off an easier target, overtaking Toshiba to become the world's third best selling notebook PC maker.

Toshiba's sales fell slightly in the quarter, which would have been nice for Acer, but the rise in the ranks did not depend on the missteps of others, according to iSuppli. The market watcher attributes Acer's Q4 sales success, particularly in Europe, to aggressive pricing.

"Acer came, Acer saw and Acer conquered in the fourth quarter," said Matthew Wilkins, principal analyst, compute platforms for iSuppli. "...The fourth quarter ranking shows the company is putting its money where its mouth is."

"The company has been very public about its intention to capture the No. 3 spot in the mobile-PC market—and Wilkins said Acer’s success was due to aggressive pricing strategies, which resulted in very impressive sales gains, particularly in Europe.

HP and Dell continue to dominate notebook sales, but Dell had a crap Q4, according to iSuppli's latest numbers, with shipments falling 1.5 per cent from Q3 to 3.52 million units. iSuppli's Wilkins attributes the fall to the 'increasingly competitive situation with Hewlett-Packard, and a generally tougher battle with other OEMs".

But of course, Dell was the earliest and most prominent casualty of last year's Sony notebook battery fiasco, which saw the company recall more than four million units for non-flammable battery retro-fits. This cannot have helped.

Lenovo held steady at fifth place in Q4, shipping 1.9 million units, up 9.1 per cent on Q3.

The fourth quarter saw 23.6 million mobile PC shipments, up from 20.4 million in Q3. For the full year, shipments were 79.6 million, advancing 28.4 per cent on 2005's 61.96 million shipments.

iSuppli forecasts mobile-PC shipments of 98.3 million units this year, up 23.5 per cent from 2006.

 

και...

 

March 20, 2007 (Computerworld) -- Although Apple Inc.'s climb in computer market share has been largely fueled by its laptop lineup, other PC makers have done even better at boosting laptop sales, a research firm said today.

Based on total units sold, Hewlett-Packard Co. led all laptop vendors, with a 20% market share in the fourth quarter of 2006, said John Jacobs, the director of notebook market research at DisplaySearch. Dell Inc. took second with 15% and Acer Inc. held down third, at 13.3%.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω... εχω εδω και 3 μηνες τον 5610 που αντικατεστησε τον 1600 (AMD 64bit) τον οποιο ειχα για σχεδον 2 χρονια, ειμαι πολυ ικανοποιημενος αν και στον πρωτο χρειαστικα το σερβις 2 φορες (την πρωτη απο βλακει δικια μου) και απλα ολα οσα ειχα ακουσει για καθυστερησεις και αλλα δεν ειχαν εφαρμογη στην περιπτωση μου, ολα ηταν ΟΚ και σε χρονους ανεκτους.

Αυτο που θελω να πω ειναι πως πολυ κανουν το λαθος να κατηγορουν κατι χωρις να ξερουν η επειδη ετσι ακουσαν απο καποιους,αλλα χωρις να μαθουν τι πραγματικα φταιει, για παραδειγμα στην περιπτωση μου θα μπορουσα να κατηγορησω το μηχανημα γιατι ειχε απαραδεκτη καρτα γραφικων (64ΜΒ) και καηκε -ναι καλα διαβασατε το γιατι ομως το ξερετε, απλα επεμεινα να παιξω το NFSU σε φουλ αναλυση και οταν αρχιζε να υπερθεμαινετε εγω επεμεινα - ποιος φταιει?

γιαυτο καλο ειναι να μιλαμε μονο οταν ξερουμε 100% τι συνεβει και φυσικα να περνουμε υπ'οψιν οτι πρεπει να συγκρινομε ισα και ομοια - οχι εναν Acer με Χ χαρακτηριστικα στα 1000€ με ενα ΗΡ με τα ιδια χαρακτηριστικα στα 1300-1500€,μονο ετσι θα δουμε τι θελουμε - τι μπορουμε να παρουμε και αν η διαφορα αξιζει τα ... λεφτα της.

na se rothso kati !! les oti phges enan acer pou eixes duo xronia 2 fores gia service !! thn mia apo karta grafikon !! thn allh?

Link to comment
Share on other sites

na se rothso kati !! les oti phges enan acer pou eixes duo xronia 2 fores gia service !! thn mia apo karta grafikon !! thn allh?

1) αν διαβασες καλα ειπα οτι πηγα στο σερβις 2 φορες, την πρωτη αλλαγη καρτας γραφικων ( 12 μερες μαζι με σαβ/ριακα) και την δευτερη αλλαγη μητρικης ( 15 μερες)

 

ξαναλεω οτι μιλαω για το σερβις στην θεσσαλονικη.

εδω μπορειτε να δειτε αυτο που ειπα σε αλλο ποστ... μιλαμε για τα μηχανηματα η για το σερβις?

 

στηυν περιπτωση μας τα μηχανηματα ειναι ιδια αυτο που αλλαζει ειναι το σερβις.

Link to comment
Share on other sites

1. για τις μπαταρίες το διάβασα στο notebookreview αλλά νομίζω το ανέβασαν και στο engadget.

 

2. δε θα μαλώσουμε εδώ για τα σέρβις και τα πισί :) συζήτηση κάμουμε.

σε κάποιους αρέσουν τα acer σε κάποιους όχι. κάποιους έχουν βγάλει ασπροπρόσωπους και κάποιους όχι. αλλά πρέπει να ακόυγονται όλες οι απόψεις και εμπειρίες (ειδικά οι κακές).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγες μέρες και η Acer αποσύρει μπαταρίες :whistle:

 

δε θα πω ότι δεν έχεις δίκαιο. απλά εγώ και άλλα τόσοι εδώ μέσα (δες τα ποστ) έχουν τη χειρότερη άποψη για το σέρβις της εταιρίες και όχι και την καλύτερη για τα μοντέλα της (ποιότητα κλπ). είναι τυχαίο?

 

Υ.Γ. μη μου μιλάς για νόκια... εδώ μιλάμε για επαγγελματικά μηχανίματα που αν κάποιος μείνει χωρίς laptop χάνει χρόνο και πολύ περισσότερο... χρήμα ;)

 

 

 

Οι μπαταρίες Acer που αποσύρονται είναι προέλευσης SONY...

 

Mark my space.....;)

 

Άρα δεν πάσχει από ποιότητα η εταιρία, από ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΑΣΧΕΙ... :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

1. για τις μπαταρίες το διάβασα στο notebookreview αλλά νομίζω το ανέβασαν και στο engadget.

 

2. δε θα μαλώσουμε εδώ για τα σέρβις και τα πισί :) συζήτηση κάμουμε.

σε κάποιους αρέσουν τα acer σε κάποιους όχι. κάποιους έχουν βγάλει ασπροπρόσωπους και κάποιους όχι. αλλά πρέπει να ακόυγονται όλες οι απόψεις και εμπειρίες (ειδικά οι κακές).

Συμφωνω, απλα το θεμα ειναι οτι οσοι εχουν προβλημα γραφουν και καλα κανουν αυτοι που δεν εχουν συνηθως δεν συμμετεχουν, οποτε δεν μπορω να πω οτι καποιος βγαζει συμπερασματα ασφαλη και αυτος απλα ειναι ο κυριος λογος που γραφω, α, και πραγματι θεωρω απαραδεκτα τα ποστ τυπου " αφου σου ειπα να μην παρεις το ταδε" δηλ. ποιος το λεει αυτο γιατι και με τι κριτιρια μπορει να επιβαλει την " απαιτηση του".

και εγω οταν εψαχνα για φορητο και αφου ειχα την προηγουμενη εμπειρια απο τον πρωτο ACER κοιτουσα και σε αλλες μαρκες γιατι απλα δεν εχω κανενα προβλημα με καμια, απλα ετυχε να ξαναπαρω ACER αλλα δεν επιβαλλω την γνωμη μου σε κανεναν, απλα καταθετω την αποψη μου και την οποια εμπειρια εχω.

 

topman

οσο για τις συνεργασιες συμβαινει και στις καλυτερες ... εταιρειες, βλεπε DELL

Link to comment
Share on other sites

polla laptop pantos nomizo forane sony !!:) kai h dika mou sony prepei na einai an thimamai kala !!

 

kati allo pantos pou prepei na prosexoume otan agorazoume laptop einai an h mpataria exei egguhsh kai an exei posh einia auth !!

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι (που όοοολοι οι άλλοι κατασκευαστές αποσύρανε τις Sony μπαταρίες τους), η Acer ήταν η καλή εταιρεία που κάνει τους σωστούς ελέχγους. Κάτι άλλαξε από τότε μάλλον, ε;
Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι (που όοοολοι οι άλλοι κατασκευαστές αποσύρανε τις Sony μπαταρίες τους), η Acer ήταν η καλή εταιρεία που κάνει τους σωστούς ελέχγους. Κάτι άλλαξε από τότε μάλλον, ε;

 

Το εντυπωσιακό με την Acer είναι ότι ανακαλεί και υπολογιστές που πουλήθηκαν μετά την αποκάλυψη του προβλήματος! Σαν στρουθοκάμηλος που μόλις έβγαλε το κεφάλι από την άμμο...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να επεκτεινω την εγγυηση του λαπτοπ μου (ΗΡ) ..που θα απευθυνθώ και ποσο κοστιζει ~?

 

Για τιμές δες εδώ.

Ρώτησε όμως αν πρέπει να το πάρεις από το ίδιο κατάστημα με αυτό που αγόρασες το φορητό, ή δεν παίζει ρόλο (αυτό καλύτερα να το ρωτήσεις με τηλεφώνημα στην ΗP).

Link to comment
Share on other sites

Για τιμές δες εδώ.

Ρώτησε όμως αν πρέπει να το πάρεις από το ίδιο κατάστημα με αυτό που αγόρασες το φορητό, ή δεν παίζει ρόλο (αυτό καλύτερα να το ρωτήσεις με τηλεφώνημα στην ΗP).

 

λεει

Προσοχή!

Η εγγύηση αυτή παρέχεται από την επίσημη αντιπροσωπεία της εταιρείας στην Ελλάδα.

και επισης λεει οτι ειναι για εντος 90 ημερων απο αγορα..εγω νομιζα 3 μηνες!:(

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελαθουμε τι πτωση τιμων web τιμων ειναι αυτη??ο 6356 που σας ειχα ρωτησει κοστιζει τωρα 776 Ε!!! και vaio 41F απο 1400 1100Ε? τι λετε νομιζω οτι ειναι πραγματικη ευκαιρια τωρα ο 6356 η να παω σε κατι καλυτερο Pavilion dv6388ea με 1000Ε??τα χω παιξει απο τις ξαφνικες νεες επιλογες

:D :D ι!!βοηθεια αυριο κανω παραγγελια

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως τον χτύπησα τον 6356!! Μόλις χθές είχα πάει στο Πλαίσιο για να τον δω και σήμερα μου ήρθε κουτί η προσφορά!!! Κ*λοφαρδία!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θα τρελαθουμε τι πτωση τιμων web τιμων ειναι αυτη??ο 6356 που σας ειχα ρωτησει κοστιζει τωρα 776 Ε!!! και vaio 41F απο 1400 1100Ε? τι λετε νομιζω οτι ειναι πραγματικη ευκαιρια τωρα ο 6356 η να παω σε κατι καλυτερο Pavilion dv6388ea με 1000Ε??τα χω παιξει απο τις ξαφνικες νεες επιλογες

:D :D ι!!βοηθεια αυριο κανω παραγγελια

 

Στον HP Pavilion dv6356ea δεν αναφερεσαι; Αν ναι, τοτε που τον βρηκες 776€; Στο πλαισιο τον εχει 1004 και στο e-shop 962€! (για φοιτητικες προσφορες μιλαω, που εχουν και 2 χρονια εγγυηση)

 

Αν οχι, τοτε λαθος καταλαβα, σορρυ! :O

 

EDIT: Sorry, τωρα ειδα οτι αναφερεσαι στην τιμη του κανονικου υπολογιστη, εκτος της φοιτητικης προσφορας...και εκνευριστηκα, για να ειμαι ειλικρινης! Προς τι η διαφορα των 228€; Στα office και τον +1 χρονο εγγυησης;! Στο δε e-shop, οπου κοστιζει +186€, ειναι και χωρις office! (βεβαια τουλαχιστον εκει, η τιμη του κανονικου laptop ειναι σχεδον ιδια με την τιμη του φοιτητικου, στα 924 €, οποτε λογικοτατη η τιμη των 962 :) )

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το πλαισιο μας δουλευει σημερα η τιμη του ειναι παλι 924!!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το πλαισιο μας δουλευει σημερα η τιμη του ειναι παλι 924!!!

Και εγώ που το παράγγειλα με 776€ μέσω internet χθές, τι θα πληρώσω τελικά?!

Απο τη στιγμή που το έχω παραγγείλει με αυτή την τιμή, είμαι καλυμμένος? Μας δουλέυουν????

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...