Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 ( 3 Αύγ. 2004 , 11:50)

 

- Αν είναι δυνατόν σε αυτά τα λεφτά να έβρισκα κάτι με Centrino πάνω, θα ταν super.

 

Ψάχνω για φορητό και εγώ και έχω απογοητευτεί. Τα ίδια μηχανάκια που στην αμερική έχουν 800 δολάρια (ούτε 650 ευρώ δηλαδή), εδώ κάνουν πάνω από 1100.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 ( 3 Αύγ. 2004 , 11:50)

 

Από μια πρώτη μικρή έρευνα βρήκα να ταιριάζει κάπως στις απαιτήσεις τον ACER TravelMate 291LCi, Centrino 1.4 GHz, αλλά κολλάω στη μάρκα. Δε μου γεμίζει και πολύ το μάτι η Acer και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για το service kai to after sales support.

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Μέσω Ιταλίας γίνονται τάπάντα, κάτι που σημαίνει ότι έτσι και πάθει κάτι ο φορητός και τον χρειάζεσαι είναι άντε γεια η υπόθεση. όχι βέβαια ότι και με τις ελληνικές αντιπροσωπείες θα εξυπηρετηθείς, αλλά τουλάχιστον μπορείς να τους παίρνεις αστικό και να τους βρίζεις.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 ( 3 Αύγ. 2004 , 11:50)

 

- Ο Centrino M 1,4GHz σε τί ταχύτητας desktop cpu περίπου αντιστοιχεί?

[/Quote]

Κάτι παραπάνω από 2GHz (από 600-1000MHz περισσότερα να υπολογίζεις), ανάλογα με τις εργασίες που επιτελεί.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πράγματι τα Acer υποστηρίζονται μέσω Ιταλίας. Το service τους όμως είναι πολύ καλό. Το δοκίμασα πριν λίγο καιρό όταν ο 291LMi που έχω θέλησε ο άτιμος να πιει καφέ. Του άλλαξαν πληκτρολόγιο χωρίς χρέωση παρακαλώ. Πήρε βέβαια γύρω στις 15 μέρες η όλη ιστορία.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Το service για τα Acer στην Alman είναι δυστυχώς πάρα πολύ αργό. Εκεί το πήγες;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το ανέλαβαν από το μαγαζί που είχα αγοράσει το φορητό. Πρέπει να έφυγε Ιταλία μέσω oktabit.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Α, μάλιστα... Συγνώμη, η Oktabit έχει αναλάβει το service της Acer;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios ( 6 Αύγ. 2004 , 14:17)

 

Α, μάλιστα... Συγνώμη, η Oktabit έχει αναλάβει το service της Acer;

 

Service δεν έχει αναλάβει κανένας. Σε περίπτωση βλάβης είτε θα παίρνεις μόνος σου τηλέφωνο στην Ιταλία (νομίζω όμως ότι υπάρχει Έλληνας στην άλλη γραμμή - δεν είμαι βέβαιος), είτε μέσω της εταιρείας που στον πούλησε (σπανιότερα, άσε που θα πάρει και πιο πολύ χρόνο).

 

Στην προκειμένη περίπτωση ο φίλος μας το έδωσε στο μαγαζί από όπου τον αγόρασε και το μαγαζί στην Oktabit για να τον στείλει Ιταλία (δεν το γνωρίζω αλλά φαντάζομαι η Oktabit θα κάνει τις εισαγωγές Acer;)

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yandr ( 6 Αύγ. 2004 , 14:27)

 

Service δεν έχει αναλάβει κανένας. Σε περίπτωση βλάβης είτε θα παίρνεις μόνος σου τηλέφωνο στην Ιταλία (νομίζω όμως ότι υπάρχει Έλληνας στην άλλη γραμμή - δεν είμαι βέβαιος), είτε μέσω της εταιρείας που στον πούλησε (σπανιότερα, άσε που θα πάρει και πιο πολύ χρόνο).

 

Στην προκειμένη περίπτωση ο φίλος μας το έδωσε στο μαγαζί από όπου τον αγόρασε και το μαγαζί στην Oktabit για να τον στείλει Ιταλία (δεν το γνωρίζω αλλά φαντάζομαι η Oktabit θα κάνει τις εισαγωγές Acer;)

 

 

Κάνει και η oktabit εισαγωγή. Είναι 2-3 εταιρείες νομίζω που φέρνουν τα acer.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

paidia phra ena toshiba p10 s892 kai de douleve katholou meta apo dio meres.ton phga antiproswpeia kai oi typoi xwris ma kai mou antikatastash.

den kserw ti legetai gia th toshiba alla kalh ekshghsh,e?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(επείγον)

 

Έχει κανείς εμπειρία από τον IBM Thinkpad R51?

(Centrino 1.5GHz, 256 RAM, 40Gb σκληρό, 15'' XGA TFT, Ati radeon 7500 32Mb, DVD/CDRW Combo Drive, Modem, irda, usb, LAN, WIFI, FIREWIRE, Bluetooth, WIN XP PRO, ~2.5κιλά) Τον έχω βρει σε τελική τιμή λίγο κάτω από 1400Ε. Είναι πολλά τα λεφτά για αυτά που προσφέρει ή να ξανακοιτάξω προς Acer μεριά?

http://www.pc.ibm.com/europe/imgs/tp_rseries.gif

 

Ξέρω ότι το αδύνατο σημείο είναι η κάρτα γραφικών (είναι όντως τόσο low? θα μπορεί να παίζει αξιοπρεπώς καμιά ταινία dvd? όχι παιχνίδια), αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό, αρκεί να κάνει καλά τη δουλειά του σε Office, net, matlab. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο, εργονομικό στη διάταξη των πλήκτρων, των μερών του, φορητό, με καλή οθόνη.

Κάπου διάβασα ότι τα laptops, επειδή έρχονται με εγκατεστημένα τα win, δε γίνεται να χωριστεί ο δίσκος σε 2 partitions. Αληθεύει, κι αν ναι, γίνεται αυτό να παρακαμφθεί χωρίς να χει επιπτώσεις στην εγγύηση?

 

Και κάτι άλλο. Γίνεται σε laptop να δεις TV μέσω καμιάς εξωτερικής/add-on κάρτας TV Tuner... ή λέω βλακείες? :)

 

Thnx

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα είναι IBM και αυτό είναι πάντα ένα πλεονέκτημα. Τα φορητά αυτά έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (για μένα την καλύτερη) και επειδή η ΙΒΜ βρίσκεται πολλά χρόνια στην αγορά αυτή, έχει προσέξει λεπτομέρειες που οι υπόλοιποι κατασκευαστές απλά αγνοούν. Αφού δεν θέλεις να παίζεις παιχνίδια, είναι μια καλή περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 (19 Αύγ. 2004 , 17:28)

 

(επείγον)

 

Έχει κανείς εμπειρία από τον IBM Thinkpad R51?

(Centrino 1.5GHz, 256 RAM, 40Gb σκληρό, 15'' XGA TFT, Ati radeon 7500 32Mb, DVD/CDRW Combo Drive, Modem, irda, usb, LAN, WIFI, FIREWIRE, Bluetooth, WIN XP PRO, ~2.5κιλά) Τον έχω βρει σε τελική τιμή λίγο κάτω από 1400Ε. Είναι πολλά τα λεφτά για αυτά που προσφέρει ή να ξανακοιτάξω προς Acer μεριά?

http://www.pc.ibm.com/europe/imgs/tp_rseries.gif

 

Ξέρω ότι το αδύνατο σημείο είναι η κάρτα γραφικών (είναι όντως τόσο low? θα μπορεί να παίζει αξιοπρεπώς καμιά ταινία dvd? όχι παιχνίδια), αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό, αρκεί να κάνει καλά τη δουλειά του σε Office, net, matlab. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο, εργονομικό στη διάταξη των πλήκτρων, των μερών του, φορητό, με καλή οθόνη.

Κάπου διάβασα ότι τα laptops, επειδή έρχονται με εγκατεστημένα τα win, δε γίνεται να χωριστεί ο δίσκος σε 2 partitions. Αληθεύει, κι αν ναι, γίνεται αυτό να παρακαμφθεί χωρίς να χει επιπτώσεις στην εγγύηση?

 

Και κάτι άλλο. Γίνεται σε laptop να δεις TV μέσω καμιάς εξωτερικής/add-on κάρτας TV Tuner... ή λέω βλακείες? :)

 

Thnx

 

αυτη την καρτα γραφικων εχει και το δικο μου (HP).παιζω NFS UNDERGROUND κανονικα(στα 800χ600).στις ταινιες ουδεν προβλημα.οσο για το parition 2Gb δεν ειναι το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Εγω αν διέθετα αυτά τα χρήματα δε θα τον έπαιρνα, και εξηγούμαι:

 

Μειονεκτήματα:

 

256 ram

1024x768 ανάλυση οθόνης

32mb και παλιάς τεχνολογίας κάρτα γραφικών

 

Πλεονεκτήματα:

 

ΙΒΜ

Centrino 1.5

 

Αντίθετα, με 1360 ευρώ θα έπαιρνα τον Acer Aspire 2001WLCi:

 

Centrino 1.4

RAM 512

HDD 40 GB

DVD-CDR

15.4" 1280X800 widescreen

ATI 9200 64MB

3xUSB 2.0, FIREWIRE, IRDA, TVOUT, 3kg

 

Μόνο για την οθόνη, που είναι υψηλότερης ανάλυσης, αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr (19 Αύγ. 2004 , 19:46)

 

Εγω αν διέθετα αυτά τα χρήματα δε θα τον έπαιρνα, και εξηγούμαι:

 

Μειονεκτήματα:

 

256 ram

1024x768 ανάλυση οθόνης

32mb και παλιάς τεχνολογίας κάρτα γραφικών

 

Πλεονεκτήματα:

 

ΙΒΜ

Centrino 1.5

 

Αντίθετα, με 1360 ευρώ θα έπαιρνα τον Acer Aspire 2001WLCi:

 

Centrino 1.4

RAM 512

HDD 40 GB

DVD-CDR

15.4" 1280X800 widescreen

ATI 9200 64MB

3xUSB 2.0, FIREWIRE, IRDA, TVOUT, 3kg

 

Μόνο για την οθόνη, που είναι υψηλότερης ανάλυσης, αξίζει!

 

 

Nαι αλλά άλλο ΑCER άλλο IBM...το όνομα παίζει ρόλο στα laptop... :whistle:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια χαρακτηριστικά, όντως ο Acer είναι καλύτερος αν και θα το σκεφτόμουν πολύ πριν αγοράσω οτιδήποτε είναι κάτω από Pentium M στα 1.5GHz. Από εκεί και πέρα όμως έχουν τεράστια διαφορά στην ποιότητα και στην εμπειρία που διαθέτει ο κατασκευαστής κάτι πολύ σημαντικό όταν μιλάμε για φορητούς υπολογιστές. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν θα έπαιρνα τον Acer, επειδή έχει καλύτερη κάρτα γραφικών και μεγαλύτερη ανάλυση της οθόνης. Άλλωστε 1024x768 είναι καλή ρύθμιση για μια οθόνη 15 ιντσών.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfisti147 (19 Αύγ. 2004 , 17:28)

 

(επείγον)

 

Έχει κανείς εμπειρία από τον IBM Thinkpad R51?

(Centrino 1.5GHz, 256 RAM, 40Gb σκληρό, 15'' XGA TFT, Ati radeon 7500 32Mb, DVD/CDRW Combo Drive, Modem, irda, usb, LAN, WIFI, FIREWIRE, Bluetooth, WIN XP PRO, ~2.5κιλά) Τον έχω βρει σε τελική τιμή λίγο κάτω από 1400Ε. Είναι πολλά τα λεφτά για αυτά που προσφέρει ή να ξανακοιτάξω προς Acer μεριά?

 

Ξέρω ότι το αδύνατο σημείο είναι η κάρτα γραφικών (είναι όντως τόσο low? θα μπορεί να παίζει αξιοπρεπώς καμιά ταινία dvd? όχι παιχνίδια), αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό, αρκεί να κάνει καλά τη δουλειά του σε Office, net, matlab. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο, εργονομικό στη διάταξη των πλήκτρων, των μερών του, φορητό, με καλή οθόνη.

Κάπου διάβασα ότι τα laptops, επειδή έρχονται με εγκατεστημένα τα win, δε γίνεται να χωριστεί ο δίσκος σε 2 partitions. Αληθεύει, κι αν ναι, γίνεται αυτό να παρακαμφθεί χωρίς να χει επιπτώσεις στην εγγύηση?

 

Και κάτι άλλο. Γίνεται σε laptop να δεις TV μέσω καμιάς εξωτερικής/add-on κάρτας TV Tuner... ή λέω βλακείες? :)

 

Thnx

 

 

Φίλος μου πήρε πρόσφατα τον R40 (μικρότερες δυνατότητες σε σχέση με αυτόν που βλέπεις). Συμπεράσματα από την επαφή μου μαζί του: δεν είναι τυχαίο που η ΙΒΜ είναι (σχετικά) ακριβή!

Πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής! Έχει και θετικά χαρακτηριστικά που δεν φαίνονται π.χ. πλήκτρο access IBM (που σε πάει σε κρυφό partition με προεγκατεστημένα διαγνωστικά εργαλεία, ρυθμίσεις και άλλα καλούδια), φωτισμό για το πληκτρολόγιο (πολύ μου αρέσει αυτό!) κλπ.

Η κάρτα γραφικών, αφού δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, θα σε καλύψει πλήρως (εξηγούμαι: τα περισσότερα σημερινά παιχνίδια τα παίζει με μικρούς συμβιβασμούς στην ποιότητα, αύριο - μεθαύριο θα έχει πρόβλημα...)

Αξιοπιστία: προσωπικά θεωρώ μονόδρομο τρεις εταιρείες για καλή αξιοπιστία: ΙΒΜ, Dell & Toshiba.

Οθόνη: είναι πολύ καλή (υποκειμενική κρίση, καλύτερα να τη δεις αν μπορείς)

Εργονομία πληκτρολογίου: Άστα να πάνε!... Η ΙΒΜ βάζει τα πλήκτρα όπου πιστεύει καλύτερα! Θα τα συνηθίσεις αλλά καμία σχέση με ότι ξέρεις!...

Partitions μπορείς να κάνεις με αντίστοιχα προγράμματα (π.χ. partition magic), αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με την εγγύηση (δε νομίζω όμως να έχεις πρόβλημα).

Εξωτερικό TV Tuner: μπαίνει σε usb και παίζει μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Thnx για το ενδιαφέρον. Περιμένω και άλλες γνώμες πριν δω από βδομάδα τί θα κάνω, όταν ανέβω Αθήνα.

 

Και ο R40 (Centrino 1.4, 256 RAM, 40GB, RADEON 32MB, 15'TFT, DVD/CD-RW, Modem, irda, lan, wifi, firewire, win xp pro, 3kg) παίζει στα πλάνα μου πάντως ως μια πιο φτηνή λύση. Στο mgmanager.gr που κοίταξα (+τηλεφώνησα) , είδα 2 εκδόσεις: ΤR4BDGG και TR4BDGF με τελικές τιμές 1247Ε και 1415Ε και στα μόνο παραπάνω που έχει η ακριβή έκδοση είναι το Ultranav (trackpoint+touchpad) kai το Εthernet. Επίσης έμαθα από κάποια τηλέφωνα ότι η σειρά R40 σιγά σιγά παραμερίζεται, γιατί προωθούν την R50/51 από την γραμμή παραγωγής.

Για την διάταξη πληκτρολογίου της IBM, δεν ξέρω αν μοιάζει με αυτήν που είχε στα προ 5ετίας της laptops, γιατί έτυχε να συμβιώσω με ένα τέτοιο Thinkpad (380z, το πρώτο μου) πέρσυ και το συνήθισα.

 

Από Acer παίζουν τα 2001, 291 και 292. Ίδωμεν..

 

Από Toshiba σε αυτές τις τιμές και με Centrino δεν έχω βρει τίποτα.

ΗΡ έχει αποκλειστεί. Από Dell έπαιζε ένας μεταχειρισμένος PIII 700, 3 ετίας από συγγενή εξωτερικού, αλλά είναι δύσκολη η συνάντηση λόγω ημερομηνιών που πιέζουν αλλά και γιατί πρέπει να πάρω new battery+σκληρό για να χω το κεφάλι μου ήσυχο ότι θα με βγάλει για ένα χρόνο.

 

Βασικά θέλω πρώτα κάτι αξιόπιστο για τον επόμενο χρόνο, γιατί δε θέλω να μαι uk, να χω πράγματα να κάνω στη σχολή και να με αφήσει ξεκρέμαστο το laptop. Για αυτό περισσότερο με καλύπτει ως όνομα το ibm, χωρίς να μη σκέφτομαι ότι 1400 για τα parts του είναι λίγο πολλά. Από την άλλη σκέφτομαι ότι με ίδια λεφτά παίρνω acer με καλύτερα parts, αλλά δεν ξέρω τί reliability+support θα έχω εκεί πάνω. Αν ήταν όλη η ιστορία για desktop, χαλαρά θα προτιμούσα το πιο value for money αντίστοιχο acer, αλλά τώρα που πρέπει να ναι φορητός, σφίγγουν λίγο τα λουριά. Θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια για πειτε μια γνωμη γιατι εμπλεξα... ειμαι μεταξυ acer 1513 και 1711 (πολυ γαιδουρι μου κανει ο 1711 να πω την αληθεια). Απο πλευρας επιδοσεων και συνδεσιμοτητας ποιον λετε?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μιλαμε για ενα προυπολογισμο κατω των 2000 ευρω.... στο κατω κατω δευτερο pc και Pc εκμαθησης θα ειναι... με παιρνει να το κοιταξω?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

alfisti147:

 

Με τον acer δε νομίζω να έχεις πρόβλημα στην Αγγλία. Εκεί το service σίγουρα θα είναι καλύτερο από το ελληνικό. Επειδή έχω δουλέψει το Aspire 200x WLMi, το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...