Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,

εχω ενα hp pavilion αλλα αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τη φορτιση..Συγκεκριμενα οποτε βαζω το φορτιστη στιγμιαια δειχνει οτι φορτιζει αλλα μετα απο δευτερολεπτα σταματαει..Σα να εχει φορτισει δηλαδη (πραγμα που δεν ισχυει :p )Λες και δεν κανει καλη επαφη ο φορτιστης στην εισοδο του φορητου..Δοκιμασα και εναν αλλο φορτιστη αλλα τιποτα...Επεισης πριν λιγα λεπτα ενω η μπαταρια ηταν στο 84% εκανε αδρανοποιηση ο υπολογιστης επειδη λεει δεν ειχε μπαταρια :S Μολις το ξανανοιξα η μπαταρια ηταν στο 84% :wacko: Τι γινεται?Εχει κανεις καμια ιδεα? :blink:

 

Προσπαθησε να πατωσεις τελειως την μπαταρια...Π.χ βαλε ενα ανεμηστηρακι στην μπαταρια και αστην να ξεφορτησει μεχρι τελους..Υστερα αστην καμια μερα αδεια.. και επιτα βαλτην στον φορυτο για φορτισμα..

 

(P.s Νομιζω πως ξερεις οτι ο φορυτος δουλευει και μονο με τον φορτιστη..Δλδ μπορεις να βγαλεις την μπαταρια):)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το ξέρω αυτό αλλα το θέμα είναι οτι σβήνει αμέσως χωρίς μπαταρία :( Μάλλον δεν κάνει καλή επαφή το βύσμα..(και μάλλον το πρόβλημα είναι στα "ενδότερα" του φορητού) :( Το θέμα είναι οτι είναι εκτός εγγύησης για να το στείλω για επισκευή και προφανώς θα ζητήσουν τη μάνα τους και τον πατέρα τους (απο € :p )
Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια γρήγορη ματιά και νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αν υπάρχει, καλοδεχούμενη η υπόδειξη και το κλειδωμα του παρόντος. :)

 

Είχα για χρόνια υπολογιστή γραφείου και πλέον απόκτησα και φορητό υπολογιστή. Έχω καποιες απορίες:

 

1) Μου έχουν πει στο κατάστημα αγοράς, πως αν συνηθίζω να έχω το λάπτοπ στην μπρίζα, τότε να αφαιρώ την μπαταρία. Όλα καλα. Όταν όμως αφαιρώ την μπαταρία, το εσωτερικό μέρος του λάπτοπ στο οποίο μπαίνει η μπαταρία, είναι ανοιχτό! Και θα μπουν σκόνες :( Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό, χωρίς να χαλάσω και την μπαταρία απο συνεχή φόρτιση;

2) Μου είπαν ότι έχω κάρτα δικτύου και ασύρματου δικτύου. Είναι το ίδιο hardware η άλλο;

3) Πως μπορώ να συνδεθώ σε ενσύρματο δίκτυο, όταν πχ πάω στο σπίτι ενός φίλου μου που έχει adsl; Και να είμαστε και οι δυο online;

4) Μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ μέσω χρήση 3G συσκευής, έχοντας κάρτα κι όχι συμβόλαιο;

 

Δεκτά όλα τα σχόλια, φωτίστε με! :rolleyes:

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια γρήγορη ματιά και νομίζω πως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Αν υπάρχει, καλοδεχούμενη η υπόδειξη και το κλειδωμα του παρόντος. :)

 

Είχα για χρόνια υπολογιστή γραφείου και πλέον απόκτησα και φορητό υπολογιστή. Έχω καποιες απορίες:

 

1) Μου έχουν πει στο κατάστημα αγοράς, πως αν συνηθίζω να έχω το λάπτοπ στην μπρίζα, τότε να αφαιρώ την μπαταρία. Όλα καλα. Όταν όμως αφαιρώ την μπαταρία, το εσωτερικό μέρος του λάπτοπ στο οποίο μπαίνει η μπαταρία, είναι ανοιχτό! Και θα μπουν σκόνες :( Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό, χωρίς να χαλάσω και την μπαταρία απο συνεχή φόρτιση;

2) Μου είπαν ότι έχω κάρτα δικτύου και ασύρματου δικτύου. Είναι το ίδιο hardware η άλλο;

3) Πως μπορώ να συνδεθώ σε ενσύρματο δίκτυο, όταν πχ πάω στο σπίτι ενός φίλου μου που έχει adsl; Και να είμαστε και οι δυο online;

4) Μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ μέσω χρήση 3G συσκευής, έχοντας κάρτα κι όχι συμβόλαιο;

 

Δεκτά όλα τα σχόλια, φωτίστε με! :rolleyes:

 

1)Αν έχεις τέτοιο φόβο ποια μην μπει σκόνη, άφηνε πάνω την μπαταρία...Αν και καλό είναι να μην την έχεις.

 

2) Οι υπολογιστές με τεχνολογία centrino και μετά (Core Duo, Core 2 Duo...) έχουν όλοι κάρτες ασύρματου δικτύου.

 

3)Αν ο φίλος σου έχει ασύρματο router, το έχει ανοιχτό και λειτουργεί κανονικά, όταν θα βάλεις τον υπολογιστή σου να "ψάξει" για ασύρματο δίκτυο λογικά θα το βρει αμέσως και πατώντας επάνω σε αυτό (και δίνοντας τον κωδικό που έχει θέσει ο φίλος σου) θα μπορείτε να σερφάρετε μαζί στο ίντερνετ. Δεν υπάρχει λόγος να συνδεθείς μα καλώδια αν υπάρχει wireless card και wireless gateway...

 

4)Αυτό δεν το γνωρίζω...αλλά είναι μεγάλη απάτη το όλο θέμα...Μόνο αν πληρώνει άλλος τον λογαριασμό του κινητού σου μπαίνε με 3g κάρτα. Αλλιώς, αν δεν είσαι Λάτσης...μην το τολμήσεις! :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε άμα υπάρχει κανένα "λαπτοπακι" με 500-600€?

το θέλω πιο πολύ για δουλειά γραφείου. Δεν με ενδιαφέρει για games και τέτοια...

please help γιατί το χρειάζομαι...

 

ευχαριστω

aristof

 

ACER ASPIRE 5101AWLMI

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε άμα υπάρχει κανένα "λαπτοπακι" με 500-600€?

το θέλω πιο πολύ για δουλειά γραφείου. Δεν με ενδιαφέρει για games και τέτοια...

please help γιατί το χρειάζομαι...

 

ευχαριστω

aristof

 

ACER Aspire 1353 LM

Link to comment
Share on other sites

 

file me esoses xilia euxaristo...:rolleyes: ;)

 

 

den tha ithela metaxirismeno...toulaxiston gia tora...

pantos se euxaristo;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό αλλα το θέμα είναι οτι σβήνει αμέσως χωρίς μπαταρία :( Μάλλον δεν κάνει καλή επαφή το βύσμα..(και μάλλον το πρόβλημα είναι στα "ενδότερα" του φορητού) :( Το θέμα είναι οτι είναι εκτός εγγύησης για να το στείλω για επισκευή και προφανώς θα ζητήσουν τη μάνα τους και τον πατέρα τους (απο € :p )

 

Αν και δοκιαμασες αλλο φορτιστη οπως ειπες...Παρε εναν αλλο ανωνυμο δεν εχει σχεση αλλα θα ΠΡΕΠΕΙ να προσεξεις πολυ να ειναι ιδιος με τον αρχικο..(Δλδ ταση , ρευμα )

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα toshiba a100-811 ο οποίος 2-3 φορές μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα : δεν έδινε ήχο από το αριστερό ηχείο.

 

Όταν τον πήγα για επιστροφή δούλευε μια χαρά.΄Την άλλη μέρα το ξαναπαρουσίασε στιγμιαία...

 

Είναι θέμα driver ή απλώς δεν πατάει κάποιο βύσμα καλά στο ηχείο. Από την άλλη δεν θέλω να στείλω από τώρα τον υπολογιστή για άνοιγμα γιατί φοβάμαι ότι θα γυρίσει χειρότερα...

 

είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

οριστε, ετοιμο πακετακι στα 1200 ευρω :p

μονο webcam και subwoofer δεν εχει, τα ηχεια του ειναι σουπερ παντως :)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=892246&tab=specs

 

webcam aparetito einai..to HP 8389 ti leei ehei webcam?

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Τα Χριστούγεννα πιθανότατα θα πάρω καινούργιο φορητό και θα δώσω σε συγγενή μου αυτό που έχω τώρα. Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω μηχάνημα της Acer για το ότι το service είναι απαράδεκτο. Είναι καλά μηχανήματα αλλά αν πάθει κάτι την έβαψες (εμένα το κράτησαν 3 εβδομάδες. είχε πρόβλημα στις usb. άλλαξαν motherboard το οποίο παράγγειλαν από την Ιταλία... ) . Θέλω να αγοράσω φορητό Turbo-X λόγω του καλού service. Μπήκα λοιπόν στο site του Πλαισίου και άρχισα το ψάξιμο. Είδα ότι όλα τα φορητά τους, εκτός από 2 μοντέλα, δεν έχουν θύρα PCMCIA αλλά μια καινούργια που λέγεται ExpressCard. Έχω μια καλή κάρτα ήχου PCMCIA και δεν θέλω να πάει χαμένη. Ένα μοντέλο που έχει PCMCIA είναι με οθόνη 13,3 ιντσών ( είναι το μοντέλο Traveller I με κωδικό 907286 ) . Στο συγκεκριμένο με χαλάνε δύο πράγματα: η μικρή οθόνη (ήδη αυτό που έχω είναι 14,1 ιντσών, να πάω σε μικρότερη;;;;; ) και η κάρτα γραφικών. Κατά τα άλλα είναι φοβερό ( 2 GB μνήμη και δίσκο 120 GB στις 5400 στροφές) . Έψαξα και για φορητά άλλων εταιριών αλλά δεν βρήκα μοντέλο με θύρα PCMCIA. Είδα και τα φορητά των Multirama. Όλα έχουν PCMCIA αλλά οι τιμές τους είναι αρκετά τσιμπημένες σε σχέση με τα χαρακτηριστικά τους. Στο e-shop.gr δεν κάνω τον κόπο να κοιτάξω γιατί δεν ασχολούμαι με αυτούς τους αλήτες (το service τους είναι χειρότερο και από της Acer) . Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μηχάνημα (να μην ξεπερνάει η τιμή τα 1500 ευρώ ) με θύρα PCMCIA και καλό service; Επαναλαμβάνω: ΟΧΙ Acer.

 

EDIT

Αν υπάρχει μηχάνημα που να έχει και PCMCIA και ExpressCard είμια μια χαρά. Αν υπάρχει μετατροπέας ExpressCard σε PCMCIA πάλι είμαι καλυμένος.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Fujitsu Siemens Pi 1505 με Core 2 Duo στα 1.66 και 1GB Ram. Τί λέτε για τα 1000 περίπου που κάνει ???

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο που αναφέρεις το αγόρασα πριν 2 μήνες, συγκεκριμένα τα βασικά τεχνικά του χαρακτηριστικά είναι τα εξής.

Core Duo T5600 1,83GHz MEM 512M DDR533 80GB SATA εγώ όμως του άλλαξα την μνήμη RAM με 2 Χ 1GB.Mέχρι στιγμής όλα πάνε καλά!!!

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Loipon exw edw k 6 meres ton Toshiba Satellite A100-906 apo thn prosfora sto Plaisio.... o ypologisths einai teleios!!!!!!!! oute ena provlhma!!!!!!!! exei akrivws oti 8elw !!!!!! opoios to skeftetai na ton agorasei tou to proteinw... :D :D :D
:ninja: SiL
Link to comment
Share on other sites

Loipon exw edw k 6 meres ton Toshiba Satellite A100-906 apo thn prosfora sto Plaisio.... o ypologisths einai teleios!!!!!!!! oute ena provlhma!!!!!!!! exei akrivws oti 8elw !!!!!! opoios to skeftetai na ton agorasei tou to proteinw... :D :D :D

 

αυτόν ακριβώς κοιτάω να πάρω...ερώτηση: πόσες στροφές δουλεύει ο δίσκος HDD...? Γιατί εάν είναι 4200 να κοιτάξω κάτι άλλο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για φορητο με πολυ καλη οθονη (αναλυση) απο 13"-15.4", ιντελ και καλα σχετικα χαρ/κα γυρο στα 1000€. Καλο θα ηταν και μια μετρια καρτα γρ. να παιζει και κανα παιχνιδακι.

 

Καμια προταση;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το hp pavilion 6139ea απο media markt αλλα εχω προβλημα με το dvd multi!

δεν μπορω να δω ουτε dvd!και δεν ειναι θεμα software γιατι ουτε με αυτο που ειχε δεν μπορω αλλα και ουτε με Power dvd!

κανει διακοπες ο ηχος και οταν γραφω cd ηχου κολανε..

που θα πρεπει να παρω τωρα τηλ να ρωτησω για το τι πρεπει να κανω?απ'οσο ξερω η Hp εχει service θεσσαλονικη.

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα το hp pavilion 6139ea απο media markt αλλα εχω προβλημα με το dvd multi!

δεν μπορω να δω ουτε dvd!και δεν ειναι θεμα software γιατι ουτε με αυτο που ειχε δεν μπορω αλλα και ουτε με Power dvd!

κανει διακοπες ο ηχος και οταν γραφω cd ηχου κολανε..

που θα πρεπει να παρω τωρα τηλ να ρωτησω για το τι πρεπει να κανω?απ'οσο ξερω η Hp εχει service θεσσαλονικη.

με αποδειξη αγορας και το λαπτοπ στα χερια σου πηγαινε στο service και βαλτους τις φωνες.αυτα ειναι αστεια πραγματα.προβληματικο hardware σου βαλανε.και αυτο σημβαινει σε κατι τετοια "μαγαζια" που παιρνεις το ιδιο μηχανημα 100ευρο λιγοτερο.

εχω ξανασυναντησει παρομοιο περιστατικο απο το ιδιο καταστημα.:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με αποδειξη αγορας και το λαπτοπ στα χερια σου πηγαινε στο service και βαλτους τις φωνες.αυτα ειναι αστεια πραγματα.προβληματικο hardware σου βαλανε.και αυτο σημβαινει σε κατι τετοια "μαγαζια" που παιρνεις το ιδιο μηχανημα 100ευρο λιγοτερο.

εχω ξανασυναντησει παρομοιο περιστατικο απο το ιδιο καταστημα.:mad:

 

Δεν διαφωνώ για την "ποιότητα" της Media Markt (άλλωστε ποτέ δεν μου άρεσε η ιδέα του να παίρνω υπολογιστή από εκεί που παίρνω...φριτέζα), αλλά θεωρείς σωστό να πας και να αρχίσεις τα "ουρλιαχτά" σε κάποιον πωλητη;;

 

Εξ άλλου δεν είναι καν δικό τους μηχάνημα. Είναι HP. Δεν βάζουν αυτοί τίποτα πάνω, απλά μεταπώληση κάνουν. Μην λέμε και οτι θέλουμε παιδιά. Σαν πωλητής πληροφορικής, εχώ ακούσει και εγώ τα χίλια κουφά για πράγματα που δεν έφταιγε το μαγαζί στο οποίο δουλεύω. Απλά θεωρώ ηλίθιο το να κατηγορείς κάποιον πωλητή γιατι το μηχάνημά σου έχει πρόβλημα, λες και το κατασκευάζει εκείνος.

 

Μπορείς απλά και ήρεμα να το πας στο aftersales service της Media Markt, να τους εξηγήσεις την κατάσταση και ΑΝ σου κάνουν νερά στην εξυπηρέτηση...τότε μπορείς να βάλεις τις φωνές!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

IBM (αν και κακάσχημοι), Toshiba, Asus και (για μένα τουλάχιστον) ΗP ... Kαλό όνομα έχουν φυσικά και οι Vaio αλλά για άλλους λόγους (τέλεια οθόνη και design) και οι LG.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Οι Vaio έχουν φοβερή οθόνη, αλλά όταν μου χάλασε έπρεπε να τον στείλω στο Βέλγιο και να τους προκαταβάλω 800 Ευρώπουλα για την επισκευή. Εννοείται ότι δεν τον έστειλα και ψάχνω να αγοράσω ένα καινούργιο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...