Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παραθέτω το link από το επίσημο site AMILO Pi 1536

THNX

υπαρχει και αυτο.. LIFEBOOK E8020

http://www.fujitsu-siemens.com/products/mobile/notebooks/lifebook_e.html

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

THNX

υπαρχει και αυτο.. LIFEBOOK E8020

http://www.fujitsu-siemens.com/products/mobile/notebooks/lifebook_e.html

Εδώ βέβαια ξεφεύγουμε στην τιμή...το e-shop το έχει 1735€. Και τελικά η ποιότητα κατασκευής έχει τόσο μεγάλη διαφορά? Διότι σαν μηχάνημα είναι υποδιέστερο του Amilo A1667G2 και βεβαίως του AMILO Pi 1536 ( το πρώτο είπαμε είναι στα 1300-1400€ το δεύτερο γύρω στα 1500€).

Γενικά σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν πολλά μηχανάκια, το θέμα είναι πιο να επιλέξω :cool:

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu Siemens Computers LIFEBOOK E8110: το ελαφρύτερο πλήρως εξοπλισμένο notebook στην κατηγορία του

Το LIFEBOOK E8110 αποτελεί ιδανική επιλογή για επαγγελματική χρήση και απαιτητικές εφαρμογές γραφείου προσφέροντας μεγαλύτερη ασφάλεια και απόδοση χάρη στην τελευταία τεχνολογία Intel® Centrino® Duo mobile technology

 

Η Fujitsu Siemens Computers ανακοίνωσε το νέο μέλος της σειράς LIFEBOOK, το LIFEBOOK E8110 το οποίο διαθέτει την τεχνολογία Intel® Napa technology. Η κορυφαία ευρωπαϊκή κατασκευάστρια εταιρία πληροφορικής λάνσαρε το νέο notebook συμπίπτοντας με το λανσάρισμα της Intel. Το νέο LIFEBOOK E8110 διαθέτει 15 ιντσών οθόνη και έχει βάρος μόλις 2.4 κιλά, αποτελώντας το ελαφρύτερο και πλήρως εξοπλισμένο notebook στην κατηγορία του. Ακόμη διαθέτει προηγμένα χαρακτηριστικά ασφαλείας, όπως η ξεχωριστή υποδοχή για SmartCard και ο προαιρετικός βιομετρικός αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων. Θα είναι διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά από τα μέσα Μαρτίου με ενδεικτική τιμή* τα 1.729 Ευρώ (περιλαμβανομένου του ΦΠΑ).

 

Το νέο LIFEBOOK E8110 είναι σχεδιασμένο για απαιτητικές εφαρμογές γραφείου όπως διαχείριση πελατειακών σχέσεων και συστημάτων διαχείρισης πόρων, ή ακόμη για επεξεργασία εικόνων και ανάπτυξη προγραμμάτων. Οι χρήστες αναζητούν εξαιρετική απόδοση που να τους επιτρέπει απρόσκοπτη λειτουργία των εφαρμογών καθώς και βέλτιστη ασφάλεια σε ευαίσθητα δεδομένα.

 

Η Fujitsu Siemens Computers προσφέρει βελτιωμένες επιδόσεις χάρη στη νέα τεχνολογία της Intel Napa technology με τους διπλούς επεξεργαστές Intel Core™ Duo για φορητά συστήματα. Δοκιμές που πραγματοποιήθηκαν εσωτερικά, στα εργαστήρια της Fujitsu Siemens Computers, έδειξαν ότι το LIFEBOOK E8110 ξεπερνά σε επιδόσεις το προηγούμενο μοντέλο κατά 10 με 20 τοις εκατό.

 

Οι λειτουργίες ασφαλείας έχουν σημαντικά βελτιωθεί στο LIFEBOOK E8110. Η ξεχωριστή υποδοχή για SmartCard αφήνει ελεύθερη μια ακόμα υποδοχή και ο προαιρετικός βιομετρικός αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων εμποδίζει την μη εξουσιοδοτημένη πρόσβαση σε δεδομένα. Το προαιρετικό Trusted Platform Module λειτουργεί ως «αποθήκη» για κωδικούς και κωδικοποιημένα κλειδιά (encrypted keys).

 

Βελτίωση σε διαχείριση ισχύος και σχεδίαση

 

Ένα από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά στις φορητές συσκευές αποτελεί η διάρκεια ζωής της μπαταρίας. Για τα νέας γενιάς φορητά συστήματα, η Fujitsu Siemens Computers χρησιμοποιεί μπαταρία με 5200 mAh τεχνολογία. Στο νέο LIFEBOOK E8110 η μπαταρία διαρκεί έως 12 ώρες (ανάλογα με τη συγκρότηση και τις εφαρμογές).

 

Η Fujitsu Siemens Computers προχώρησε επίσης στην δημιουργία του μοναδικού «EcoButton». Το EcoButton είναι μια ενσωματωμένη λύση λογισμικού που βελτιώνει την διαχείριση ενέργειας. Με το πάτημα μόνο ενός πλήκτρου, αλλάζουν οι ρυθμίσεις και παρατείνεται η διάρκεια της μπαταρίας σημαντικά. Το πρωτοποριακό EcoButton θα ενσωματωθεί σε όλα τα επερχόμενα μοντέλα της σειράς LIFEBOOK.

 

Η Fujitsu Siemens Computers επέλεξε μία νέα εργονομική σχεδίαση για το LIFEBOOK E8110. Το εμπρόσθιο τμήμα διαθέτει ένα δεύτερο σετ πλήκτρων άνω του touchpad. Αυτό διευκολύνει την λειτουργία των πλήκτρων του ποντικιού από το touchstick.

 

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

 

- Τεχνολογία Intel® Centrino® Duo mobile technology:

 

o Intel Core™ Duo επεξεργαστής: ο πρώτος φορητός επεξεργαστής διπλού πυρήνα

 

o Intel 945GM chipset με ενσωματωμένο chipset γραφικών

 

o Ασύρματο LAN: Intel PRO/Wireless 3945 a/b/g

 

- Μνήμη: DDR2-667 SDRAM μέχρι 4GB

 

- Ξεχωριστή υποδοχή SmartCard, προαιρετικός βιομετρικός αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων και TPM module

 

- Οθόνη: 15-ιντσών XGA ή 15-ιντσών SXGA+

 

- Βάρος: 2.4 κιλά (χωρίς οπτικά μέσα)

 

- Θύρες όπως παράλληλες και σειριακές και οι νέοι τύποι όπως η υποδοχή ExpressCard και SD card

 

- ECO button

 

- Δεύτερο σέτ πλήκτρων mouse άνω του touchpad

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Fujitsu Siemens

 

Πηγή: www.techteam.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από λεπτό σε λεπτό θα μάθω λεπτομέρειες για το AMILO Pi 1536, πότε κι αν θα έρθει στην Ελλάδα κλπ

 

 

Μήπως ξέρεις τίποτα για το Fujitsu LifeBook N6410;;

Πήρα στα κεντρικά, αλλα δεν το είχαν ξανα-ακούσει..:whistle:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα είναι τα εξής:

το AMILO Pi 1536 θα είναι Ελλάδα σε περίπου 3 εβδομάδες, χωρίς όμως να γνωρίζει κανείς σε τι comfigurations θα έρθουν. Την τιμή την γνωρίζουν στο περίπου, αλλά για ευνόητους λόγους δε μου την ανάφεραν. Από ότι κατάλαβα θα παίξει γύρω στα 1600€. Για να καταλαβετε, ακόμα δεν εχουν κάνει παραγγελία από την Ελλάδα, τις επόμενες μέρες θα τα παραγείλουν.

Οπότε, φίλε georgep800, λογικά και το LifeBook N6410 θα είναι εδώ εντός 3 εβδομάδων.

Και ακόμα αναρωτιέμαι....Turion 64 στα 2Ghz ή Intel Duo Core 1.66 και με καλύτερη κάρτα γραφικών αλλά και περίπου 200€ διαφορά (σύμφωνα με τις εκτιμήσεις μου) ?

Link to comment
Share on other sites

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

E8110

- Οθόνη: 15-ιντσών XGA ή 15-ιντσών SXGA+

Πηγή: www.techteam.gr

oh yes 1400x1050 τετοιο θελω.. ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΟΘΟΝΗ.. 4:3 δεν βλεπω ταινιες.. :)

http://vilpublic.fujitsu-siemens.com/vil/pc/vil/datenblaetter/mobile/en/ds_lifebook_e8110.pdf

και με vista.. http://img.engadget.com/common/images/3060000000054243.jpg?0.4237739665735134

ελπιζω να χει αυτα: http://cybereddie.blogspot.com/

Windows Vista Business N - Η ευρωπαϊκή PRO έκδοση των Vista - σαν τα Windows XP PRO, πάντα χωρίς Media Player [μη διακινδυνεύσει και κάνα πρόστιμο].

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος παρακαλω ας μου δώσει μια γνώμη ή αν εχει ξανασυμβει να γραφεται ενα dvd 4,7GB και ενω η εγγραφη ολοκληρωνεται επιτυχως, μετα το dvd δεν διαβάζεται....Συγκεκριμενα βαζοντας το dvd στο drive το λαμπακι στο πλαι παραμενει μονιμα αναμενο!Αυτο συμβαίνει σε ενα laptop Acer aspire 1522wlmi
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος παρακαλω ας μου δώσει μια γνώμη ή αν εχει ξανασυμβει να γραφεται ενα dvd 4,7GB και ενω η εγγραφη ολοκληρωνεται επιτυχως, μετα το dvd δεν διαβάζεται....Συγκεκριμενα βαζοντας το dvd στο drive το λαμπακι στο πλαι παραμενει μονιμα αναμενο!Αυτο συμβαίνει σε ενα laptop Acer aspire 1522wlmi

Αυτό συμβαίνει μονάχα όταν γράφεις DVD ? Ή και σε CD?

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει κατι αναλογο σε hp

με το E8110 ας αναφερθει.. :)

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=2704

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει μονο στα dvd, στα cd δεν εχω κανενα προβλημα.Το πιο τρελο ειναι οτι η εγγραφη ολοκληρώνεται επιτυχως!Μαλιστα εχω δοκιμασει να γραψω dvd και με το προγραμμα της μανας του "NTI dvd maker" και με το Nero που συνηθως χρησιμοποιω.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει άλλα δισκάκια? Προφανώς το αντιγραφικό σου (Hardware) κάτι "γράφει" λάθος πάνω στο δισκάκι. Το δισκάκι (DVD) είναι γραμμένο μετά την εγγραφή του? Αν το κοιτάξεις από την κάτω του μεριά έχει data γραμμένα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει περιπου 4 διαφορετικες μαρκες dvd...Τα δισκακια εχουν τη συνηθισμενη ορατη χαραξη που σημαινει οτι πραγματικα εχουν εγγραφει τα δεδομενα.Υποθετω οτι κατι μπορει να συμβαινει στο τελος της εγγραφης που γραφεται ο τομεας TOC (table of contents) και κανει το δισκακι αναγνωρισιμο, "αν τα λεω καλα"....Σκεφτομαι μηπως χρειαζεται αναβαθμιση το firmware του drive αλλα δεν ξερω αν μπορει να γινει στα laptop, κυριως γιατι το drive ειναι μια πολυ αγνωστη μαρκα (TSSTcorp CD/DVDW TS-L532A)
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι μηπως χρειαζεται αναβαθμιση το firmware του drive αλλα δεν ξερω αν μπορει να γινει στα laptop, κυριως γιατι το drive ειναι μια πολυ αγνωστη μαρκα (TSSTcorp CD/DVDW TS-L532A)

 

Δεν είναι άγνωστη μάρκα. Είναι Toshiba Samsung Storage Technology Corporation. Mπορείς να τα βρείς στην αγορά με την μάρκα της Toshiba ή της Samsung, αναλόγως με την έκδοση και τη χώρα. Εγώ έχω σε εξωτερικό Usb 2.0 το Samsung TS-E552 16x dual-format DVD+-R/RW και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω γράψει καμιά εκατοσταριά CD και DVD (και + και -) με τις πιο απίθανες μάρκες (από Sony, Samsung, Tdk, Verbatim, Maxell μέχρι Imation, Fujitec, Unifino, SanyoDigital, Fortis κτλ.) χωρίς κανένα πρόβλημα. Σαν πρόγραμμα χρησιμοποιούσα της μάνας του (Pinnacle Instant Cd/Dvd 8) αλλά εδώ και δύο μήνες πέρασα στο Nero 7.0.1 χωρίς κανένα πρόβλημα. Μάλιστα το Νero σε αυτές τις περιπτώσεις ίσως φανεί πολύ χρήσιμο αν χρησιμοποιήσεις την λειτουργία επαλήθευσης δεδομένων μετά την εγγραφή.

 

Για περισσότερες πληροφορίες και για την αναβάθμιση firmware εδώ

http://samsungoms-europe.com και εδώ http://samsungodd.com/eng/

Απ' ότι φαίνεται και σε ξένα φόρα έχει συζητηθεί το ίδιο πρόβλημα.

Κοίτα εδώ http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=135478

και εδώ http://www.videohelp.com/dvdwriters.php?DVDnameid=959&Search=Search&list=

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, πραγματικά εχει παρατηρηθει και σε αλλους χρηστες οποτε θα περιμένω να ανακοινωθει καποια νεοτερη εκδοση firmware που να λυνει το προβλημα....Μαλλον θα περιμενω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia,eimai kainourio frouto kai thelw na kanw mia erwtisi.Exw ena laptop Acer travelMate 4500 kai enw o processor tou einai 1.5Gh afto to kolokithi doulevei me 554hz!mou eipe enas filos na peiraksw kati sto BIOS gia na apeleftherwsw ton epeksergasti kai kala alla den yparxei kati tetoio ekei.To epsakse kai aftos pou oso kai na peis kati parapanw kserei kai tipota.An yparxei kapoios pou borei na voithisei paidia, tha tou eimai eimai ypoxreos giati to kolomixanima paei san Pentium 2!
Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia,eimai kainourio frouto kai thelw na kanw mia erwtisi.Exw ena laptop Acer travelMate 4500 kai enw o processor tou einai 1.5Gh afto to kolokithi doulevei me 554hz!mou eipe enas filos na peiraksw kati sto BIOS gia na apeleftherwsw ton epeksergasti kai kala alla den yparxei kati tetoio ekei.To epsakse kai aftos pou oso kai na peis kati parapanw kserei kai tipota.An yparxei kapoios pou borei na voithisei paidia, tha tou eimai eimai ypoxreos giati to kolomixanima paei san Pentium 2!

 

 

Πήγαινε στο Power Options και επέλεξε απο τα Power Schemes το Always On. Και εμενα το λάπτοπ είναι Centrino 2.13 Ghz αλλά τις περισσότερες φορές όταν δεν υπάρχει μεγάλος φόρτος εργασίας δουλευει στα 800 Mhz. Οταν κάποιο πρόγραμμα ζητήσει περισσότερη επεξεργαστική ισχύ τότε μπορεί να φτάσει και στην κανονική ονομαστική του ταχύτητα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Λοιπόν μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το μηχάνημα, το οποίο δείχνει να είναι αυτό ακριβώς που ζητούσα.

Καταρχήν είναι πολύ γρήγορο καθώς διαθέτει Centrino 2.0GHz(Processor Intel Pentium M 760) και 2*512MB ΡΑΜ.

Μεγάλος σκληρός, 100GB S-ATA,χωρισμένος σε δύο parts.

Η οθόνη του (15.4 inch wildscreen) έχει πάρα πολύ καλή ευκρίνεια και έίναι φανταστική για ταινίες και για gaming.

Φόρτωσα το NFS2 και "γούσταρα" me την κάρτα γραφικών που διαθέτει(ATI MOBILITY RADEON X700- 256ΜΒ).

Έχει εσωτερικό TV-Tuner και κάνει πολύ καλά την δουλειά του.

Όσο για τα υπόλοιπα(π.χ. wlan .....), δεν έχω ασχοληθεί ακόμα και δεν νομιζω να το κάνω σύντομα.

Αναφέρω και το πολύ όμορφο design καθώς και το ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασία.

 

 

Στα αρνητικά του είναι τα ηχεία του που βγάζουν ψιλοχάλια ήχο αλλά δεν χαλιέμαι γιατι θα πάρω εξωτερικά.

Επίσης δεν μου αρέσουν τα WinXP Home Ελληνικα που διαθέτει καθώς και τα πολλά προγράμματα της Acer( π.χ. για dvd, τηλεόραση κ.α.)

 

Δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικός στην κριτική του, αφού "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου......" ή ακόμα αν θα μου παρουσιάσει προβλήματα και θα το μετανοιώσω, αλλά πιστευω ότι τα 1600€ πρίπου που έδωσα άξιζαν τον κόπο για τόσες πολλές δυνατότητες που διαθέτει.

:) :) :) :) :)

:D :D :D :D :D

 

Σου εχω στειλει και προσωπικο PM γιατι ενδιαφερομαι να το αγορασω

αλλα πες μου απο που το αγορασες και επισης αναφερεις οτι εχει δισκο

S-ATA εν παντου οπου κοιταξα για αυτο αναφερουν P-ATA

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!Μια αποριούλα ψιλο-ηλίθια,αλλά εγώ θα την κάνω:Στα laptop αυτά τα αυτοκόλλητα που γράφουν τον επεξεργαστή και το λειτουργικό,πειράζει αν τα βγάλει κάποιος;Εμένα προσωπικά με ενοχλούν,γιατί τα έχουν βάλει και στραβά.Πειράζει λοιπόν να τα βγάλω;Δεν φαντάζομαι έτσι;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!Μια αποριούλα ψιλο-ηλίθια,αλλά εγώ θα την κάνω:Στα laptop αυτά τα αυτοκόλλητα που γράφουν τον επεξεργαστή και το λειτουργικό,πειράζει αν τα βγάλει κάποιος;Εμένα προσωπικά με ενοχλούν,γιατί τα έχουν βάλει και στραβά.Πειράζει λοιπόν να τα βγάλω;Δεν φαντάζομαι έτσι;:confused:
Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα

χμμμ... τωρα που το βλέπω και στο δικό μου στραβά τα έχουν βάλει....

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα

χμμμ... τωρα που το βλέπω και στο δικό μου στραβά τα έχουν βάλει....

:lol:

:p Το φανταζόμουνα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα,αλλά λέω κάτσε να ρωτήσω για καλό και για κακό,αφού βλέπω οι περισσότεροι που έχουν,τα έχουν αφήσει.Τα έβγαλα ήδη λοιπόν.Σ'ευχαριστώ πολύ!:)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει παλι (εψαξα αλλα δε βρηκα κατι) αλλα δειτε και αυτο εδω, τουλαχιστον οποιος ενδιαφερεται ν'αγορασει laptop:

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1566

 

Φανταστικο μηχανακι σε απιστευτη τιμη! Το αγορασα πριν απο ενα μηνα, οταν ειχε €1.181 και τωρα εχει πεσει στα €1.030 απ'οτι βλεπω.

Το μονο που το προσθεσα ειναι 1GB μνημης και πραγματικα εχω να πω τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...