Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ shodanjr_gr. Άρα αυτη τη στιγμή συμφέρει να πάρω το Eee1000H μιας και είναι σχεδόν ίδια (εκτός απο την μπαταρία) και η διαφορά τους είναι περίπου 40€,σωστά?

 

Κρίνεις αν προτιμάς μπαταρία ή πληκτρολόγιο. Επίσης νομίζω ότι το Wind είναι πιο ελαφρύ από το ΕΕΕ (1.2 κιλά αν του βάλεις 6-cell έναντι 1.5 το EEE).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κρίνεις αν προτιμάς μπαταρία ή πληκτρολόγιο. Επίσης νομίζω ότι το Wind είναι πιο ελαφρύ από το ΕΕΕ (1.2 κιλά αν του βάλεις 6-cell έναντι 1.5 το EEE).

 

Τόσο τραγικό είναι το πληκτρολόγιο του Eee?

Link to comment
Share on other sites

όχι. απλά κάποιος που δεν έπαιζε πιάνο μικρός ή δεν τρώει sushi ίσως δυσκολευτεί με "accidental clicks". λολ :p

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Τόσο τραγικό είναι το πληκτρολόγιο του Eee?

 

Τραγικό δεν είναι. Καλό είναι, απλά δεν είναι τόσο άνετο όσο κανονικό laptop keyboard. Δηλαδή αν σκοπεύεις να γράφεις πολύ στο netbook σου, καλύτερα να πας προς το Wind.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο το ΕΕΕ 901 στα ελληνικά μαγαζιά (ιντερνετομάγαζα και μη)..??:worry:
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πότε θα είναι διαθέσιμο το ΕΕΕ 901 στα ελληνικά μαγαζιά (ιντερνετομάγαζα και μη)..??:worry:

 

Εγώ το βρήκα στο pda4u.gr . Δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

απλά στο pda4u είναι πιο ακριβό απ'ότι το βρίσκεις στο ebay...:O

θα τους πάρω πάντως αύριο να ρωτήσω διαθεσιμότητα και βλέπουμε..:)

 

edit: στο pda4u παίζει μόνο η έκδοση με xp ! :(

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1112449 Τι λέτε θα μπορώ να παίζω άνετα παιχνίδια σαν το Crysιs, Gear of War, Assassin's Creed.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1112449 Τι λέτε θα μπορώ να παίζω άνετα παιχνίδια σαν το Crysιs, Gear of War, Assassin's Creed.

 

Σίγουρα θα τα παίξεις αλλα ίσως όχι με full-detail. Ωραίο μηχάνημα αλλα το μόνο που με προβληματίζει είναι η ταχύτητα του δίσκου (4200rpm).Δεν κοιτάς καλύτερα κάτι με 5400?

Link to comment
Share on other sites

μίλησα σήμερα με την αντιπροσωπεία της ASUS στην Ελλάδα...το 901 το περιμένουν να έρθει την 2η με 3η εβδομάδα του Αυγούστου...δηλαδή καλό Σεπτέμβρη..:O

ότι κυκλοφορεί σε 901 αυτή τη στιγμή το θεωρούν παραεισαγωγή και δεν καλύπτεται από εγγύηση...αυτά..:)

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&product=1137743 και http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&product=1099418

 

Ποιό μου προτείνετε;

αναμεσα σε αυτα τα δυο το toshiba!

Μακρια απο acer!

Link to comment
Share on other sites

 

edit: στο pda4u παίζει μόνο η έκδοση με xp ! :(

 

Επίσης στο pda4u δεν το έχουν σε άσπρο που μου αρέσει καλύτερα αλλα σου δίνουν και εγγύηση zero pixel στην ίδια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ LAPTOP FUTJITSU-SIEMENS AMILO 1650 G ΤΟ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΤΕΣ ΕΝΩ ΕΠΑΙΖΑ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΔΕΣΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΠΑΤΗΣΑ ΟΧΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ RESTART ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙ ΣΚΛΗΡΟ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΠΛΕ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΤΟ F2 STO BIOS ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΗ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ LIVE CD LINUX MADRIVA ΔΟΥΛΕΥΗ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΘΥΡΕΣ USB ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ, ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΗ Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΟΣ Η ΕΠΑΘΕ ΒΛΑΒΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΕΝΑ LAPTOP FUTJITSU-SIEMENS AMILO 1650 G ΤΟ ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΤΕΣ ΕΝΩ ΕΠΑΙΖΑ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΔΕΣΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΠΑΤΗΣΑ ΟΧΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ RESTART ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΠΑΛΙ ΤΙ ΣΚΛΗΡΟ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΠΛΕ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΤΟ F2 STO BIOS ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΗ ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ LIVE CD LINUX MADRIVA ΔΟΥΛΕΥΗ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΘΥΡΕΣ USB ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΡΕΥΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ, ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΛΗΡΟ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΗ Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΟΣ Η ΕΠΑΘΕ ΒΛΑΒΗ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

 

Μαλλον αλλοίωσες τον bootloader. Αν έχεις όρεξη μπορείς να ψάξεις κάποιο usb utility (δουλεύουν οι USB aπλά δεν λειτουργούν στο livecd) και να κάνεις boot απο το USB ή να βάλεις τον δίσκο σε άλλο pc ώς secondary και να τρέξεις κάποιο utility για bootloader (κυκλοφορούν δωρεάν).

Αν δέν έχεις τόση όρεξη τότε κάνε ένα απλό format.

 

Υ.Γ Μήν γράφεις με κεφαλαία στο forum γιατι υποδηλώνει οτι φωνάζεις.

Link to comment
Share on other sites

εκανα φορματ, και εβαλα το σκληρο σε αλλο pc αλλα τιποτα

δεν μπορω να κανω BOOT απο αλλου γιατι δεν δουλευει το πληκτρ. να πατησω το F12 ή το F2

Link to comment
Share on other sites

εκανα φορματ, και εβαλα το σκληρο σε αλλο pc αλλα τιποτα

δεν μπορω να κανω BOOT απο αλλου γιατι δεν δουλευει το πληκτρ. να πατησω το F12 ή το F2

 

Καλά , πως έκανες boot το livecd αφου δεν μπορείς να αλλάξεις το boot sequence?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τους μοντ που εσβησαν το μυνημα μου, αν θεωρουν οτι το θεμα εγγυησης ειναι μικρο και δεν χρειαζεται να το γνωριζουμε και γενικα το τι ισχυει, τοτε καλα κανανε, πιστευω παντως οτι απο την στιγμη που δεν υπαρχει γνωση για το τι ισχυει και οι εταιρειες πρατουν οπως τους βολευουν θα ηταν καλο να επικροτουνται προσπαθειες ενημερωσεις.:X
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Απευθύνομαι στο forum καθώς έχω ένα πρόβλημα με το Laptop μου και εμπιστεύομαι την γνώμη - συμβούλη σας καθώς λίγο πολύ όλοι έχουμε αντιμετωπίσει προβλήματα με τους υπολογιστές μας.

 

Στο θεμα μας τωρα. Πηγα να ανοίξω as usual το laptop το πρωί και διαπίστωσα οτι παρόλο που είχα πατήσει το power η όθονη δεν άνοιγε. Τα λαμπάκια στο caps - num lock - scroll Lock όμως είχαν ανοίξει αλλά είχαν κολήσει. (σα να μην προχωρούσε το boot) Ποιό είναι το πρόβλημα οεο? Υποψιάζομαι οτι είτε η οθόνη κάϊκε είτε το motherboard τα έφτυσε. Το σκληρό δίσκο τον ακουγα να δουλέυει κανονικά (νομίζω) και έκανα ένα test συνδέοντας το κινήτο μου με το laptop χρισημοποιώντας καλώδιο usb και ειδα οτι το κινήτο αντιδρουσε (ετοιμο να μεταφέρει αρχεία) κανονικά λές και ο υπολογιστής ήταν ανοιχτός.:blink:

 

Κάλεσα την αντιπροσωπία της Sony και μου είπαν οτι πιθανό service μπορεί να μου κοστίσει γύρω στα 600 - 800 € :!: ( αν είναι δυνατόν ) :cry: Κανείς άλλος δεν κάνει service αυτά τα ρημαδο-vaio ? Είναι πανάκριβα.

 

Help me !!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η βασική ερώτηση: είναι στην εγγύηση το laptop σου?

 

Δοκίμασες του συνδέσεις μια εξωτερική οθόνη να δεις τι γίνεται?

 

Αν δεν είναι στην εγγύηση και αν σκεφτείς ότι με 600-800 ευρώ αγοράζεις καινούργιο δεν νομίζω ότι αξίζει να τα σκάσεις.Εγώ προσωπικά αν το ήθελα οπωσδήποτε θα προσπαθούσα να το επισκευάσω μόνος μου.

 

Όσο για την αντιπροσωπεία άστο...Χωρίς να το ελέγξουν κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι πάει 600-800?Και σου λέω εγώ το πιο απλό: Από τη χρήση έφυγε από τη θέση της η καλωδιωταινία που συνδέει την οθόνη. Το ξεβίδωμα και την τοποθέτηση μιας καλωδιοταινίας την χρεώνουν 600 ευρώ???Εμένα πχ ένα παλιό dell που είχα είχε φύγει η καλωδιωταινία του keyboard.Αν το πήγαινα στην dell θα έσκαγα τουλάχιστον ένα 100άρικο.Το άνοιξα ωραία και καλά όπως είδα σε manual στο internet και το έβαλα!Υπόθεση 10 λεπτών!!!

Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην είναι θέμα οθόνης. ο ήχος δουλεύει? ο δίσκος φορτώνει?

 

αν ναι τότε φταίει η οθόνη :(

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...