Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λένε πως ο έρωτας είναι τυφλός, άρα δικαιολογείσσ.

Να ξέρεις όμως πως τα Acer (αντίθετα με τις περισσότερες γυναίκες :p) είναι "ειλικρινή": πληρώνεις μια χαρά λεφτά και αν δε σου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, είσαι τυχερός. Αν σου παρουσιάσει όμως...το service είναι να το κλαίνε!!

 

Από την αλλη πρέπει και εσύ φαντάζομαι να υποψιάζεσαι πως δεν μπορεί να είναι όλα τέλεια. Με αυτά τα χαρακτηριστικά, σε τέτοια τιμή, κάτι δε θα πήγαινε και καλά. Μην περιμένεις λοιπόν ποιότητα κατασκευής toshiba ούτε service της κλάσης της toshiba. Και επίσης μην πιστεύεις πάντα ό,τι σου λένε οι πωλητές που έχουν bonus ;)

μη μου τα λες αυτα διοτι τoshiba εχω

 

καλύτερα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι διάφορο από acer.

υπαρχει αλλο λαπτοπ με αυτα τα χαρακτηριστικα (εστω και 17αρα οθονη) απο καλυτερη εταιρια?ανεξαρτητου τιμης

Μονο μην μου πειτε για SONY

 

Εχμ, αυτό το πράγμα δεν είναι laptop. 18,4''!!! :shock:

Ερωτεύσου desktop. :p

μα για desktop προοριζεται:lol:

για λαπτοπ εχω το 13αρι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ηp 2133 vs asus eepc 900 ?ποιο ;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

asus eeepc 901. λόγω atom.

 

άσε το 900.

 

Φίλε μου, έχω το 900 (έχω παραγγείλει βέβαια και το 1000Η). Τι διαφορές έχεις δει σε σχέση με το 901 (πέρα από τη διάρκεια της μπαταρίας);

Επίσης, έχω πάρει δύο μεγάλες μπαταρίες (10400 & 7800) για το 900. Αυτές θα κάνουν στο 1000;

Τέλος, προχθές πήρα αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1144472

Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! Ίσως το καλύτερο laptop που έχει περάσει από τα χέρια μου. Μπράβο στη Sony! Μόνο του μείον τα αρκετά προγράμματα που μπορεί να μη χρειαστείς ποτέ και βέβαια τo McAfee που σου δίνει 60 μέρες δωρεάν trial (και αν θες κάτι άλλο, ή κανένα internet security; )...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω ένα Sony Vaio με 2 partition.

Αν κάνω recover με το VAIO Recover Utility θα μου σβήσει τα αρχεία μου από το δεύτερο partition

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω ένα Sony Vaio με 2 partition.

Αν κάνω recover με το VAIO Recover Utility θα μου σβήσει τα αρχεία μου από το δεύτερο partition

 

Την ίδια απορία έχω και εγώ, καθώς έκανα δεύτερο partition στο σκληρό και λέω να του περάσω και τα Vista Ultimate 64-bit. Αλήθεια, λέτε να έχω πρόβλημα με τα 64-bit;Αν ποτέ χρειαστεί recovery με τα DVDs που έφτιαξα (με το πρόγραμμα της Sony) θα μπορέσει να το κάνει (ή θα δει 2 partitions και θα τα "παίξει');

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα το πρόγραμμα. μην εμπιστεύεσαι αυτά.

 

φτιάξε ένα σωστό recovery image με το acronis true image.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχω το 900 (έχω παραγγείλει βέβαια και το 1000Η). Τι διαφορές έχεις δει σε σχέση με το 901 (πέρα από τη διάρκεια της μπαταρίας);

Επίσης, έχω πάρει δύο μεγάλες μπαταρίες (10400 & 7800) για το 900. Αυτές θα κάνουν στο 1000;

Τέλος, προχθές πήρα αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1144472

Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! Ίσως το καλύτερο laptop που έχει περάσει από τα χέρια μου. Μπράβο στη Sony! Μόνο του μείον τα αρκετά προγράμματα που μπορεί να μη χρειαστείς ποτέ και βέβαια τo McAfee που σου δίνει 60 μέρες δωρεάν trial (και αν θες κάτι άλλο, ή κανένα internet security; )...

 

Που τις βρήκες αυτές τις μπαταρίες?Μπορείς να στείλεις ένα link?Έχω παραγγείλει και εγω το 1000h.

Link to comment
Share on other sites

Που τις βρήκες αυτές τις μπαταρίες?Μπορείς να στείλεις ένα link?Έχω παραγγείλει και εγω το 1000h.

Eδώ (έχει φέρει και Mugen 11200):

http://shop.eten.hu/

και στο e-Bay για τις Κινέζικες 10400 (μια χαρά μου κρατάει 4,5 ώρες!) .

 

Κάποιος να μου πει αν αυτές είναι συμβατές με το 1000;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Eδώ (έχει φέρει και Mugen 11200):

http://shop.eten.hu/

και στο e-Bay για τις Κινέζικες 10400 (μια χαρά μου κρατάει 4,5 ώρες!) .

 

Κάποιος να μου πει αν αυτές είναι συμβατές με το 1000;

 

ευχαριστώ.

Λογικά θα κάνει.Ειδικά αν σκεφτείς οτι η μπαταρία του 701 κανει για το 900;);)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, έχω το 900 (έχω παραγγείλει βέβαια και το 1000Η). Τι διαφορές έχεις δει σε σχέση με το 901 (πέρα από τη διάρκεια της μπαταρίας);

Επίσης, έχω πάρει δύο μεγάλες μπαταρίες (10400 & 7800) για το 900. Αυτές θα κάνουν στο 1000;

Τέλος, προχθές πήρα αυτό: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1144472

Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! Ίσως το καλύτερο laptop που έχει περάσει από τα χέρια μου. Μπράβο στη Sony! Μόνο του μείον τα αρκετά προγράμματα που μπορεί να μη χρειαστείς ποτέ και βέβαια τo McAfee που σου δίνει 60 μέρες δωρεάν trial (και αν θες κάτι άλλο, ή κανένα internet security; )...

τεράστεια διαφορά στον επεξεργαστή.

 

το 900 είναι πεξεργαστής 2ετίας και βάλε ενό του 901 είναι φετινός με απίστευτη αυτονομία και επιδόσεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με ενα Laptop που θέλω να αγοράσω άμεσα γιατί φεύγω για Αγγλία.

Το budget είναι μέχρι 1500 ευρώ και θέλω 17" οθόνη. Έχω βρεί 1 toshiba και ενα hp:

 

1.HP Pavilion dv7-1070ev

2.Satellite P300-133

Προσωπικά προτιμώ την Toshiba σαν εταιρεία αλλά το HP έχει καλύτερα χαρακτηριστικά και είναι πιο καινούριο.

Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις αλλά θα προτιμούσα να μην ξεφύγουμε από toshiba ή hp.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..εχω ενα προβλημα

χαλασε το κουμπακι wifi του λαπτοπ μου ..το παω στα δεξια κ παλι μενει κοκκινο..τι παιζει?

επισης βλεπω κατι λαπτοπ με 400-500 ευρω..ειναι οντως αξιοπιστα με τετοιες τιμες?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..εχω ενα προβλημα

χαλασε το κουμπακι wifi του λαπτοπ μου ..το παω στα δεξια κ παλι μενει κοκκινο..τι παιζει?

επισης βλεπω κατι λαπτοπ με 400-500 ευρω..ειναι οντως αξιοπιστα με τετοιες τιμες?

κάνε ένα restart. αλλιώς σέρβις.

 

τα φτηνά λάπτοπ δε σημαίνει ότι δεν είναι και αξιόπιστα :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δίλημμα:

 

Χαζεύοντας σε γνωστό ιταλικό ηλεκτρονικό κατάστημα για τη διαθεσιμότητα του Wind είδα σε προσφορά το Esprimo U9200 με 120 ευρώ παραπάνω από το Wind. Το U9200 είναι ένα «κλασσικό» notebook με οθόνη 12.1 ιντσών, επεξεργαστή Τ5250, 120GB σκληρό, DVD και βάρος 1.8kg. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι λίγο-πολύ ίδια, έχοντας 1024ΜΒ RAM, webcam, 3 θύρες usb και κάρτα γραφικών X3100. Ένα πλεονέκτημα του U9200 είναι ότι έρχεται με προεγκατεστημένα Vista Business MUI με επιπλέον δισκάκι για XP Professional downgrade.

 

Τίθεται λοιπόν το ερώτημα: αξίζει το U9200 τα 550 ευρώ σε σχέση με τα 430 του Wind; Η χρήση που θα γίνει στο notebook είναι «χαμαλοδουλειά», ήτοι θα μεταφέρεται συνέχεια σε μια τσάντα, θα χρησιμοποιείται για παρουσιάσεις, θα παρακολουθώ ταινίες στο τραίνο και θα είναι μονίμως στο internet. Για τις υπόλοιπες δουλειές υπάρχει ήδη το 8710w, το οποίο μέχρι σήμερα τραβούσε και το «χαμαλίκι».

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Mόλις παρέλαβα το 1000Η. Πρώτες εντυπώσεις: Η ποιότητα κατασκευής δεν έχει καμμία σχέση με το 900. Το πληκτρολόγιο είναι σχεδόν κανονικό και με άψογα σε αίσθηση πλήκτρα (επιτέλους). Η ταχύτητα είναι φυσικά κλάσεις ανώτερη σε σχέση με το 900 (μόνο στο boot, υπερισχύει ακόμη το 900, ίσως λόγω SSD), αν και δε το έχω φορτώσει ακόμη με προγράμματα. Σκέφτομαι στο δεύτερο partition του σκληρού να βάλω τα XP Pro με ό,τι εγώ γουστάρω και να κρατήσω το μαμά partition ως έχει (χωρίς πολλά βάλε-βγάλε). Έπειτα λέω να κάνω ένα κλώνο του δίσκου σε κάποιον 320GB 2.5" (χρησιμοποιώντας μία εξωτερική θήκη) και μετά να βάλω τω μεγάλο στη θέση του μικρού. Τι λέτε, γίνεται;

Επίσης, μπορεί να σηκώσει τα Vista; Αν ναι, υπάρχουν drivers για τις συσκευές που περιέχει;

Τέλος, διάβασα ότι όποτε θέλω μπορώ να βάλω στη θέση του δίσκου, έναν SSD 64 ή ακόμη και 128GB (ακόμη πανάκριβοι)!

 

Και ένα αρνητικό: Δυστυχώς, ΔΕΝ είναι συμβατές οι μπαταρίες του 1000 με εκείνες των 900/701...Χώρια που δε μπορώ να βρω πουθενά επιπλέον μπαταρίες για το 1000. Ξέρει κάποιος αν έχει η Mugen ή κάποια άλλη εταιρία;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Απο pda4u το παρήγγειλες?Αν ναι όπου να ναι θα μου το φέρουν και μένα.1-5 μου είπαν χτές.

Στο youtube έχει video που σου δείχνει πως να εγκαταστήσεις vista. Νομίζω οτι το μόνο δύσκολο είναι να ρυθμίσεις τον ήχο (Αν θυμάμαι καλά το βίντεο).

Για μπαταρία κοίταξε στο expansys.Νομίζω έχει ετοιμοπαράδοτες.Έχει και docking station αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Απο pda4u το παρήγγειλες?Αν ναι όπου να ναι θα μου το φέρουν και μένα.1-5 μου είπαν χτές.

Στο youtube έχει video που σου δείχνει πως να εγκαταστήσεις vista. Νομίζω οτι το μόνο δύσκολο είναι να ρυθμίσεις τον ήχο (Αν θυμάμαι καλά το βίντεο).

Για μπαταρία κοίταξε στο expansys.Νομίζω έχει ετοιμοπαράδοτες.Έχει και docking station αν σε ενδιαφέρει.

 

Ναι, από PDA4U και με 2GB μνήμης. Το Expansys ΘΑ έχει μπαταρίες 7.200. Το docking station είναι ακριβό και δε προσφέρει τίποτα περισσότερο από ένα DVD-ROM/CD-R. Eγώ πήρα από Brando ένα mini εξωτερικό DVD-RAM/DVD-R/DVD+R που μάλιστα νόμιζα ότι ήταν και no-name και τελικά βγήκε Matshita, δουλεύει τέλεια, είναι πολύ πιο μικρό και από ένα LG που κυκλοφορεί εδώ και κάνει μόλις $78!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα (σε εναν Toshiba a200 1ax) ενα κιτ 2Χ2γιγα μνημες απο το πλαισιο.

Το θεμα που με απασχολει ειναι οτι, ενω μου εμφανιζει κανονικα οτι εχει 4 γιγα μνημη οταν πατησα στην επαναξιολογηση των βιστα ( για την βαθμολογια υλικου μιλαω) μου δινει ακριβως τον ιδιο βαθμο (4,8) που εδινε και με τα δυο γιγα.

Ειναι φυσιολογικο αυτο η κατι δεν παει καλα?

 

Επισης να πω οτι στο μπουταρισμα αργει αρκετα να ερθει σε κατασταση idle (περισσοτερ απο οτι με τα 2 γιγα)... μολις φορτωση κανει περιπου δεκα λεπτα (δεν ξερω τι!!!) εγγραφες στο δισκο και η CPU δουλευει στα 15-35%, μετα πεφτει φυσικα στο 0,5 - 5% αλλα αργει. δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο (ειδικα απο την στιγμη που με τα 2 γιγα δεν το εκανε.... Η δεν το προσεξα?)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...