Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε θα το πάρω απαραίτητα από Ελλάδα, μπορεί να το αγοράσω από Ιταλία ή από Γερμανία. Πάντως από ό,τι είδα το T61p ανταγωνίζεται καθαρά το 8510w της HP (link στα ιταλικά), ενώ το αντίστοιχο 17άρι (8710w) έχει ακόμα καλύτερη κ/γ (1600M).
Το θεωρώ λάθος να συγκρίνεις Thinkpad με HP. Τεράστια η διαφορά σε ποιότητα κατασκευής και αξιοπιστία γενικά.

Αν προσανατολιστώ σε 17άρι (ξανά) πάντως, προβλέπω σαφή νίκη του 8710w αν μέχρι να το αγοράσω δεν έχει παρουσιάσει η Dell αντίστοιχο 17άρι με την 1600M.
Τι να σου πω, 17αρι δεν θα έπαιρνα και να μου το χάριζαν (εφόσον ήθελα στοιχειώδη φορητότητα).

To AR21M το δούλευα την περασμένη εβδομάδα. Στο AutoCAD 2008 τα πήγαινε καλά, στο Rhinoceros μου τα χάλαγε λίγο (λόγω κ/γ αλλά νομίζω ότι ήταν η 7400 και όχι η 7600 - in any case πολύ χειρότερο από την 6800 του δικού μου).
Αυτές οι κάρτες πάντως δεν επιταχύνουν προγράμματα 3D. Πρέπει να έχεις κάποια Quadro (nvidia) ή FireGL (ati) για να έχεις τέτοια δυνατότητα. Μάλλον σε κάτι άλλο οφείλεται η διαφορά που είδες στις επιδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά η 6800 στο δικό μου είναι dedicated 256MB ενώ οι 7400 και 7600 είναι shared. Όσα μηχανήματα είδα στη σχολή (τα περισσότερα VAIO μάλιστα) είχαν αυτές τις κάρτες και δεινοπαθούσαν οι συμφοιτητές μου να βγάλουν ένα render στο 3dmax ενώ εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα (that is... όποτε έκανα δουλειά :whistle: ).

 

Σχετικά με τη σύγκριση HP με IBM, δε συνέκρινα αξιοπιστία (την οποία ούτως ή άλλως δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτέρων, κακά τα ψέμματα) αλλά χαρακτηριστικά, τα οποία είναι ακριβώς τα ίδια. Συνεπώς, αν τελικά προσανατολιστώ σε 15άρι το παιχνίδι θα είναι ανάμεσα στα δύο (α ρε Dell με τις επιλογές σου) και θα κριθεί από την τιμή, από τη διαθεσιμότητα και το customisation (θα προτιμήσω πχ Ιταλικά XP από Γερμανικά, με πρώτη επιλογή φυσικά τα Αγγλικά).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Αγόρασα σχετικά πρόσφατα ένα laptop fujitsu siemens, πολύ απλό celeron με on board κάρτα γραφικών..το θέμα είναι ότι 2-3 φορές που το δοκιμάσα με μπαταρία κρατάει πολύ λίγο...λιγότερο από 1 ώρα δλδ ακόμα και με κλειστό το wifi και με ρύθμιση για κατανάλωση λιγότερης ενέργειας...είναι φυσιολογικό ή φταίει κάτι? Μήπως θέλει "στρώσιμο" η μπαταρία όπως τα κινητά?? thanks
..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

thinkpad με compaq ίσως αλλά με hp η σύγκριση είναι 100% άτοπη.

 

Μα για HP Compaq μιλάμε. :confused: ;)

 

Απ' ό,τι βλέπω, η HP Greece τους έχει διαθέσιμους στο site αλλά το δίκτυο μεταπωλητών είναι... ανύπαρκτο! Ανύπαρκτη είναι επίσης η επιλογή διαμόρφωσης του laptop όπως ακριβώς επιθυμώ (αν και έχει επιλογές που καλύπτουν piu' o meno τα γούστα όλων).

 

Μου φαίνεται θα λάβουν κι αυτοί ένα email...

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Αγόρασα σχετικά πρόσφατα ένα laptop fujitsu siemens, πολύ απλό celeron με on board κάρτα γραφικών..το θέμα είναι ότι 2-3 φορές που το δοκιμάσα με μπαταρία κρατάει πολύ λίγο...λιγότερο από 1 ώρα δλδ ακόμα και με κλειστό το wifi και με ρύθμιση για κατανάλωση λιγότερης ενέργειας...είναι φυσιολογικό ή φταίει κάτι? Μήπως θέλει "στρώσιμο" η μπαταρία όπως τα κινητά?? thanks

μία ώρα είναι υπερβολικά λίγο. τι οθόνη έχει?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

σημερα η αυριο θα παω το pavillion 9016 που εχω στην login για να το δουν και αν μπορεσω να το περασω μεσα στην εγγυηση!

ειχε πεσει κατω αλλα ηταν μεσα σε θηκη και δεν εχει σημαδια.

εχει προβλημα στην αριστερη γωνια.τηλεφωνικα τους ειπα οτι εσωτερικα ο μηχανισμος και τα πλαστικα δεν συμβαδιζουν!

 

μπορουν να καταλαβουν αν εχει πεσει εφοσον δεν εξωτερικα σημαδια ?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

σημερα η αυριο θα παω το pavillion 9016 που εχω στην login για να το δουν και αν μπορεσω να το περασω μεσα στην εγγυηση!

ειχε πεσει κατω αλλα ηταν μεσα σε θηκη και δεν εχει σημαδια.

εχει προβλημα στην αριστερη γωνια.τηλεφωνικα τους ειπα οτι εσωτερικα ο μηχανισμος και τα πλαστικα δεν συμβαδιζουν!

 

μπορουν να καταλαβουν αν εχει πεσει εφοσον δεν εξωτερικα σημαδια ?

ανάλογα. δεν παίρνω και όρκο αλλά λογικά θα στο φτιάξουν. δεν έχουν όρεξη να μαλώνουν με τον κάθε πελάτη.

 

αν ήταν ζημιά ακριβή (δλδ είχε διαλυθεί όλο το case και είχε σπάσει και μητρική) θα το κοίταζαν περισσότερο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα τελικά το Dell M1330 που έλεγα, την προηγούμενη βδομάδα. Ο πωλητής μου είπε ότι με τους νέους santa rosa επεξεργαστές έχουν μια καθυστέρηση άλλες 15 μέρες από το κανονικό... Δυστυχώς από ότι κατάλαβα θα αργήσει αρκετά το laptop να έρθει...
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα έχω στα χέρια μου ένα D830 σαν αυτό που περιγράφεις, οπότε θα μπορώ να γράψω εντυπώσεις.
Μετά από λίγες ώρες που έχω το μηχάνημα μπορώ να πω ότι όντως η ποιότητα κατασκευής του είναι καταπληκτική, δεν υπάρχουν στρεβλώσεις και τριξίματα, όσο κι αν το πιέσεις. Δεν έρχεται με τη συνηθισμένη σαβούρα που έχουν τα περισσότερα φορητά (αν και άλλαξα λειτουργικό, κάτι που γίνεται πανεύκολα, σε αντίθεση με άλλα μηχανήματα). Μου άρεσε πολύ η ένδειξη πάνω στην μπαταρία. Πραγματικά χρήσιμο να ξέρεις πόσο έχει ακόμα, με κλειστό το μηχάνημα. Υπάρχουν διάφορα άλλα που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια. Η εξυπηρέτηση πελατών πολύ καλή (τις 2 φορές που έχω τηλεφωνήσει να ρωτήσω κάτι). Γενικά πολύ καλή επιλογή, ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς ότι είναι ένα μηχάνημα που το συνθέτει κανείς όπως ακριβώς θέλει και ότι έχει σαφώς καλύτερη υποστήριξη από οτιδήποτε άλλο στην αγορά.
Link to comment
Share on other sites

το πήρες πιστεύω με την led screen ε?

Ναι, επέλεξα να βάλω την led οθόνη! Ελπίζω να άξιζε τα 100€ παραπάνω που κάνει, κυρίως γιατί επέλεξα να βάλω την καλύτερη οθόνη και οχι την nvidia μιας και είχαν την ίδια τιμή και έπρεπε να επιλέξω ένα απο τα 2

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες ώρες που έχω το μηχάνημα μπορώ να πω ότι όντως η ποιότητα κατασκευής του είναι καταπληκτική, δεν υπάρχουν στρεβλώσεις και τριξίματα, όσο κι αν το πιέσεις. Δεν έρχεται με τη συνηθισμένη σαβούρα που έχουν τα περισσότερα φορητά (αν και άλλαξα λειτουργικό, κάτι που γίνεται πανεύκολα, σε αντίθεση με άλλα μηχανήματα). Μου άρεσε πολύ η ένδειξη πάνω στην μπαταρία. Πραγματικά χρήσιμο να ξέρεις πόσο έχει ακόμα, με κλειστό το μηχάνημα. Υπάρχουν διάφορα άλλα που δεν έχω δοκιμάσει ακόμα βέβαια. Η εξυπηρέτηση πελατών πολύ καλή (τις 2 φορές που έχω τηλεφωνήσει να ρωτήσω κάτι). Γενικά πολύ καλή επιλογή, ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς ότι είναι ένα μηχάνημα που το συνθέτει κανείς όπως ακριβώς θέλει και ότι έχει σαφώς καλύτερη υποστήριξη από οτιδήποτε άλλο στην αγορά.

πληκτρολόγιο? μιας και έχεις δοκιμάσει ibm, το d830 είναι πολύ κατώτερο? πάνω ή κάτω από το μέσο όρο?

 

Υ.Γ. την ένδειξη για την μπαταρία την έχουν εδώ και 2 χρόνια τα ακριβά μοντέλα της compaq στάνταρ.

 

@deyan: φυσικά και αξίζει: πιο όμορφη, πολύ πιο ελαφριά, αρκετά χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας.

το μόνο "κακό" είναι το flex (χωρίς όμως να αλλοιώνει την ποιότητα εικόνας) αλλά σε εμένα μου αρέσει λίγο ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το πληκτρολόγιο του. Περισσότερο θέμα προσωπικής προτίμησης μάλλον, ίσως μερικοί να ήθελαν μεγαλύτερη διαδρομή στα πλήκτρα. Εμένα μου φαίνεται πολύ καλό πάντως.
Link to comment
Share on other sites

έγραψες ότι πέρασες άλλο λειτουργικό.

 

σε σχέση με το προεγκατεστημένο, το bloatware ήταν εμφανές? (πέρα από το καταραμένο norton)

 

ξέρω ότι η dell έχει κάνει άριστη δουλειά (ίσως την καλύτερη) για να περιορίσει το φαινόμενο αυτό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα στο προηγούμενο post ότι η σαβούρα ήταν ελάχιστη. Απ'όσο θυμάμαι υπήρχε μόνο ένα πρόγραμμα της Roxio για εγγραφή cd/dvd. Βασικά δεν είχε καθόλου άχρηστο software (norton δεν υπήρχε σίγουρα πάντως).
Link to comment
Share on other sites

προτεινα σε ενα φιλο μου αυτο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=130032 δεν τον ενδιαφερουν τα games αλλα γραφει αρκετα στο word και internet !! εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτην την τιμη?
Link to comment
Share on other sites

προτεινα σε ενα φιλο μου αυτο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=130032 δεν τον ενδιαφερουν τα games αλλα γραφει αρκετα στο word και internet !! εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτην την τιμη?

ΑΡΙΣΤΟΣ

 

santa rosa, 2GB ram

 

μονο το bt λειπει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

προτεινα σε ενα φιλο μου αυτο http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=130032 δεν τον ενδιαφερουν τα games αλλα γραφει αρκετα στο word και internet !! εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτην την τιμη?

 

ΑΡΙΣΤΟΣ

 

santa rosa, 2GB ram

 

μονο το bt λειπει.

 

Έχει Bluetooth !!!!!

:D

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Dell Inspiron 1721 λεει;

σε τι τιμη;..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτησούλα τώρα που το σκέφτηκα και με απασχόλησε;

Εγώ γενικά δεν παίζω παιγνίδια, τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω παίξει τπτ στο pc μου. Αλλά σήμερα ένας φίλος μου, μου έδωσε το Command & Conquer 3 που να μαζευτούμε καμιά φορά με τα laptop φίλοι να το παίξουμε. Και σκέφτηκα, το dell που παρήγγειλα με την Intel X3100 θα το παίζει; Πάντως το desktop μου το παίζει (με ελάχιστα γραφικά βέβαια) και είναι Athlon XP 2.8 με την nvidia 5900.

Δε χάθηκε και ο κόσμος βέβαια αν δεν το παίζει!

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι συγκριτικό για κάρτες φορητών αλλά θα πάρεις μια γεύση.

 

λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν έχεις 2GB ram.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

εδώ είναι συγκριτικό για κάρτες φορητών αλλά θα πάρεις μια γεύση.

 

λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν έχεις 2GB ram.

 

:wacko: Καλά η διαφορά της nvidia 8600 με την intel X3100 είναι χαώδης...!

Αλλά άμα το παίζει καλώς, δεν πρόκειται να χρειαστώ τπτ παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...