Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν είναι εντός εγγύησης πρέπει να τους το πας και θα τους πεις ότι από τη χρήση δεν κλείνει καλά. αν και λογικά το χτύπημα θα είναι εμφανές και θα το καταλάβουν.

 

αν σου πουν ότι πρέπει να πληρώσεις θα σου πουν πόσο και τι χρεώνουν και θα δεις μετά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το ειχα μεσα σε τσαντα για λαπτοπ(οχι οτι να ναι) αλλα χαλασε το λουρι και μου επεσε μαζι με την τσαντα!δεν εχει σημαδια αλλα εχει ραγισει ενα πλαστικο!
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για laptop και κάνω μια έρευνα αγοράς.

 

Πριν όμως καταλήξω σε συγκεκριμένο κατασκευαστή και μοντέλο, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως για κάποιους να είναι χαζή ή ανούσια. Επειδή δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τα Windows Vista στο desktop PC μου (δε μου χρειάστηκαν ακόμα, είμαι μια χαρά με τα XP), πόσο εύκολο είναι να αφαιρέσεις τα Vista από κάποιο laptop που τα έχει προεγκατεστημένα, να αγοράσεις μια κόπια Win XP και να σετάρεις το μηχάνημα εξαρχής με τα XP??? Είναι πιθανό να μπεις σε μπελάδες με κάτι τέτοιο???

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να το προσέξεις πολύ αυτό. Πολλά φορητά έρχονται με Vista και μόνο πλέον και έχουν πολλά προβλήματα αν αποφασίσεις να τα αντικαταστήσεις με xp. Έχω τέτοια παραδείγματα από φορητά της HP και της Sony και θα σου έλεγα ότι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις xp, καλό θα είναι να προσπαθήσεις να τα πάρεις προεγκατεστημένα και όχι να τα βάλεις εσύ αργότερα. Διευκρίνησε το αυτό, πριν κάνεις κάποια αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Να το προσέξεις πολύ αυτό. Πολλά φορητά έρχονται με Vista και μόνο πλέον και έχουν πολλά προβλήματα αν αποφασίσεις να τα αντικαταστήσεις με xp. Έχω τέτοια παραδείγματα από φορητά της HP και της Sony και θα σου έλεγα ότι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις xp, καλό θα είναι να προσπαθήσεις να τα πάρεις προεγκατεστημένα και όχι να τα βάλεις εσύ αργότερα. Διευκρίνησε το αυτό, πριν κάνεις κάποια αγορά.

 

Ευχαριστώ για την έγκαιρη απάντηση. Είναι όντως πολύ σημαντικό για μένα τώρα στην αρχή τουλάχιστον να μπορώ να δουλεύω με XP, ώστε να έχω συμβατότητα με τα ήδη υπάρχοντα προγράμματά μου από το desktop. Φαντάζομαι ότι αν πετύχω να πάρω μηχάνημα με προεγκατεστημένα XP, θα μπορώ μετά να βάλω Vista όποια στιγμή το θελήσω?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

:worry: - με κοστος ομως ? και απο την στιγμη που εβαλες Vista ξεχνας δια παντος τα XP που ειχες ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Να το προσέξεις πολύ αυτό. Πολλά φορητά έρχονται με Vista και μόνο πλέον και έχουν πολλά προβλήματα αν αποφασίσεις να τα αντικαταστήσεις με xp. Έχω τέτοια παραδείγματα από φορητά της HP και της Sony και θα σου έλεγα ότι αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις xp, καλό θα είναι να προσπαθήσεις να τα πάρεις προεγκατεστημένα και όχι να τα βάλεις εσύ αργότερα. Διευκρίνησε το αυτό, πριν κάνεις κάποια αγορά.

ακριβώς.

 

αν και αρκετοί κατασκευαστές δίνουν στα σάιτ οδηγούς για τα xp. το αρχικό image (vista) στο πισί είνια η καλύτεργ και σταθερότερη λύση.

 

για μένα το καλύτερο είναι η λύση dual boot. άμεσα εύκολα και έχεις πραγματικά ό,τι θες. το πιο up2date OS (eye candy, security, networking, MCE, etc etc) και τη συμβατότητα (100%) των xp.

 

βέβαια μπορείς και με το virtual pc 2007 (δωρεάν) να κάμεις το ίδιο σε ένα δίσκο.

 

χίλιες φορές να αγοράσεις ένα λαπτοπ με vista και μετά να κάνεις τα παραπάνω παρά με xp και να μην πας ποτέ σε vista (γιατί από το Νοέμβριο και μετά, λόγω sp1, θα γίνει και μαζικό migration εταιριών και αρκετών χρηστών + θα έχουν λυθεί τα περισσότερα προβλήματα συμβατότητας...άλλοι έχουν άλλοι όχι)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς.

 

αν και αρκετοί κατασκευαστές δίνουν στα σάιτ οδηγούς για τα xp. το αρχικό image (vista) στο πισί είνια η καλύτεργ και σταθερότερη λύση.

 

για μένα το καλύτερο είναι η λύση dual boot. άμεσα εύκολα και έχεις πραγματικά ό,τι θες. το πιο up2date OS (eye candy, security, networking, MCE, etc etc) και τη συμβατότητα (100%) των xp.

 

βέβαια μπορείς και με το virtual pc 2007 (δωρεάν) να κάμεις το ίδιο σε ένα δίσκο.

 

χίλιες φορές να αγοράσεις ένα λαπτοπ με vista και μετά να κάνεις τα παραπάνω παρά με xp και να μην πας ποτέ σε vista (γιατί από το Νοέμβριο και μετά, λόγω sp1, θα γίνει και μαζικό migration εταιριών και αρκετών χρηστών + θα έχουν λυθεί τα περισσότερα προβλήματα συμβατότητας...άλλοι έχουν άλλοι όχι)

Βλέπω συμφωνείς με κάτι που είπα, κατανοώντας από το post μου τα ακριβώς αντίθετα από αυτά που έγραψα. Αυτό που θέλω να πω, για να μην γίνονται παρανοήσεις, είναι ότι όσοι δεν θέλουν να πειραματιστούν, ας αποφύγουν τα Vista, ειδικά σε φορητούς υπολογιστές. Μην αρχίσουμε τη συζήτηση για το αν τo συγκεκριμένο λειτουργικό είνα ώριμο ή όχι, αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάρα πολλά διαπιστωμένα προβλήματα και η σταθερή αξιόπιστη λύση για αυτόν που θέλει να κάνει τη δουλειά του, εξακολουθούν να είναι τα xp.

 

End of story.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς.

 

αν και αρκετοί κατασκευαστές δίνουν στα σάιτ οδηγούς για τα xp. το αρχικό image (vista) στο πισί είνια η καλύτεργ και σταθερότερη λύση.

 

για μένα το καλύτερο είναι η λύση dual boot. άμεσα εύκολα και έχεις πραγματικά ό,τι θες. το πιο up2date OS (eye candy, security, networking, MCE, etc etc) και τη συμβατότητα (100%) των xp.

 

βέβαια μπορείς και με το virtual pc 2007 (δωρεάν) να κάμεις το ίδιο σε ένα δίσκο.

 

χίλιες φορές να αγοράσεις ένα λαπτοπ με vista και μετά να κάνεις τα παραπάνω παρά με xp και να μην πας ποτέ σε vista (γιατί από το Νοέμβριο και μετά, λόγω sp1, θα γίνει και μαζικό migration εταιριών και αρκετών χρηστών + θα έχουν λυθεί τα περισσότερα προβλήματα συμβατότητας...άλλοι έχουν άλλοι όχι)

 

Ομολογώ ότι αυτή η λύση μου φαίνεται ως πιο πιο εφικτή και ορθολογική, καθώς θα έχω πλήρη συμβατότητα με τον desktop μου, τρέχοντας τα XP, αλλά και συγχρόνως θα συνηθίζω και θα μαθαίνω τα Vista, μέχρι να λυθούν τα όποια προβλήματα έχουν αναφερθεί, οπότε και μπορώ να μεταπηδήσω και να δουλεύω εξολοκλήρου στα Vista.

 

Αυτό όμως πρακτικά πώς γίνεται εν συντομία? Είναι εφικτό να δημιουργήσω επιπλέον partitions στο δίσκο του laptop μέσα από τα Vista ώστε να βάλω τα XP σε άλλο? Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να ξέρω από τώρα τι θα αντιμετωπίσω πριν κάνω την αγορά αυτή, παρά να τραβάω τα μαλλιά μου μετά.

 

Και πάλι ευχαριστώ προκαταβολικά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

για περισσότερα θέματα για vista, vista dual boot στο θέμα των vista.

 

μόλις σήμερα ανέβασα έναν οδηγό (στα αγγλικά από τον μετρ του είδους Paul Thurrott) για dual boot. βέβαια μιλάει για dual boot τύπου: έχω μέσα τα xp και βάζω μετά και τα vista.

 

αλλά είναι πολύ βολικός. επίσης σε λίγες μέρες θα φτιάξει και τον επόμενο οδηγό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Acer 5920 T7300 ή HP Pavilion dv6551 ?

 

plz βοήθεια

 

Sas parakalw voh8eiste me na diale3w !!!!!!!!!!!!!!!!

:( :( :confused: :confused: :confused:

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Sas parakalw voh8eiste me na diale3w !!!!!!!!!!!!!!!!

:( :( :confused: :confused: :confused:

 

Εγω απο χτες ειμαι κατοχος του Acer 5920!

Δεν εχω να σου πω πολλα πραγματα ακομη γιατι δεν τον εχω δουλεψει πολυ...

Το μονο σιγουρο που ειδα ειναι οτι εχει αρκετα καλη οθονη και αρκετα ικανοποιητικο ηχο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο χτες ειμαι κατοχος του Acer 5920!

Δεν εχω να σου πω πολλα πραγματα ακομη γιατι δεν τον εχω δουλεψει πολυ...

Το μονο σιγουρο που ειδα ειναι οτι εχει αρκετα καλη οθονη και αρκετα ικανοποιητικο ηχο!

 

Se eyxaristv alla 8elw na mou pei kapoios kai gia ton HP !!!! Aaaaaa na se rwthsw o Acer sou anevazei poly 8ermokrasia ?

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

για περισσότερα θέματα για vista, vista dual boot στο θέμα των vista.

 

μόλις σήμερα ανέβασα έναν οδηγό (στα αγγλικά από τον μετρ του είδους Paul Thurrott) για dual boot. βέβαια μιλάει για dual boot τύπου: έχω μέσα τα xp και βάζω μετά και τα vista.

 

αλλά είναι πολύ βολικός. επίσης σε λίγες μέρες θα φτιάξει και τον επόμενο οδηγό.

 

Το μόνο αρνητικό με το dual boot(για μένα) είναι το ότι πρέπει να κάνεις restart για να αλλάζεις λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

Acer 5920 T7300 ή HP Pavilion dv6551 ?

 

plz βοήθεια

 

Sas parakalw voh8eiste me na diale3w !!!!!!!!!!!!!!!!

:( :( :confused: :confused: :confused:

 

Εγω απο χτες ειμαι κατοχος του Acer 5920!

Δεν εχω να σου πω πολλα πραγματα ακομη γιατι δεν τον εχω δουλεψει πολυ...

Το μονο σιγουρο που ειδα ειναι οτι εχει αρκετα καλη οθονη και αρκετα ικανοποιητικο ηχο!

 

Se eyxaristv alla 8elw na mou pei kapoios kai gia ton HP !!!! Aaaaaa na se rwthsw o Acer sou anevazei poly 8ermokrasia ?

 

Έχω μπερδευτεί τελείως !!!!! Κοίταζα τα features των Acer Aspire 5920 και HP Pavilion dv6551 και κατέληγα προς τον Acer λέω δεν κοιτάζω και τους Sony μήπως βρω κάτι αντίστοιχο και βρήκα τον FZ11M ! Έχω μπερδευτεί τελείως !!!! Δεν ξέρω ποιόν να διαλέξω !!! Ο ΗΡ μου φαίνεται ιδανικός αλλά ο Acer έχει καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια αλλά με προβληματίζει ο HDD του 200GB 4200rpm (μήπως είναι πολύ αργός ?) και όσον αφορά τον Sony ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι ο επεξεργαστής 1.8GHz σε σχεέση με τα 2.0GHz των άλλων !!!!! Βέβαια αύριο θα πάω στο Mall μπας και τους βρω και μπορέσω να καταλήξω (εννοείται να τους δοκιμάσω από κοντά!!) αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη !!!!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ βρίσκομαι σε αγοραστικό τέλμα !!!!!!!:cry: :confused: :cry: :( :cry:

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί τελείως !!!!! Κοίταζα τα features των Acer Aspire 5920 και HP Pavilion dv6551 και κατέληγα προς τον Acer λέω δεν κοιτάζω και τους Sony μήπως βρω κάτι αντίστοιχο και βρήκα τον FZ11M ! Έχω μπερδευτεί τελείως !!!! Δεν ξέρω ποιόν να διαλέξω !!! Ο ΗΡ μου φαίνεται ιδανικός αλλά ο Acer έχει καλύτερη απόδοση στα παιχνίδια αλλά με προβληματίζει ο HDD του 200GB 4200rpm (μήπως είναι πολύ αργός ?) και όσον αφορά τον Sony ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι ο επεξεργαστής 1.8GHz σε σχεέση με τα 2.0GHz των άλλων !!!!! Βέβαια αύριο θα πάω στο Mall μπας και τους βρω και μπορέσω να καταλήξω (εννοείται να τους δοκιμάσω από κοντά!!) αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη !!!!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ βρίσκομαι σε αγοραστικό τέλμα !!!!!!!:cry: :confused: :cry: :( :cry:

 

Τον acer ειναι να τον φοβασαι γιατι παιζει να βγαλει και προβληματα και μετα να τρεχεις και να μην φτανεις ο hp δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο καλη η καρτα γραφικων..ο sony ειναι πολυ καλος με full hd οθονη με λιγο κατοτερη καρτα γραφικων απο των acer αλλα εχει και πιο χαμηλο cpu που αφτο σε χαλαει σε ολη την εικονα..αν ειχε Τ7300 o sony θα σου ελεγα να τον αγορασεις τρεχοντας..

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό με το dual boot(για μένα) είναι το ότι πρέπει να κάνεις restart για να αλλάζεις λειτουργικό...

η λύση είναι το virtual pc 2007. με έχει σώσει :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975850&product=951358

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975850&product=962228

 

ποιό απ' τα δύο;

 

Αν εξαιρέσουμε το lightscribe και το remote control του hp, το lg σε features τον σκίζει. Το θέμα είναι ότι είναι lg. Πώς το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι είναι lg.

 

ακριβώς, όταν κάνεις σύγκριση hp (πρώτη παγκοσμιώς) με την lg... κάτι δεν πάει καλά :!:

 

2048MB DDR2

(νόμος για το την εποχή μας και για τα vista)

 

1 HDMI-out port

 

το πιο killer feature. στα λεφτά του άριστο :)

αν ήταν και santa rosa θα ήταν ακόμα καλύτερο (και ακριβότερο...)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.. Τα ίδια έλεγα και εγώ.....

Μέχρι που έμαθα ότι το μοντέλο είναι discontinued, και απ' τον πρώτο προμηθευτή που κοίταξα, δεν το έχει. Ίσως το βρώ σε άλλον, αλλα χλωμό το κόβω. Γι αυτό κοιτάω το lg..

 

Από ποιότητα τι λένε;

 

ΥΓ: και το lg με 2gb ram θα είναι. και έχει support μέχρι 4 ενώ το hp σταματούσε στα 2.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει εμπειρία σχετικά με το service της Asus στους φορητούς και θέλει ας

αναφέρει την αποψή του σχετικά γιατί σκοπεύω να αγοράσω να αγοράσω ένα laptop της Asus

και θα με ενδειέφερε πολύ να γνωρίζω για την ποιότητα του service της εταιρίας..

 

Thanx m8

Link to comment
Share on other sites

Τι να δώ εκεί;

Ξέρω ότι υπάρχει εκεί. (Αν λές αυτό). Δεν θα τον αγοράσω από μαγαζί. Θα τον πάρω απ' την εταιρεία που δουλεύω για να μην πληρώσω φπα κλπ κλπ. Γι αυτό και πρίν είπα προμηθευτή και όχι μαγαζί :)

 

Συμπλήρωση:

Είμαι σε δίλημμα ****το.. Θέλω και καλά γραφικά..

Απ' όλο αυτο: http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=69975842&Products=974374%2c980455%2c963496%2c973351%2c962228%2c951358

είμαι των άκρων.. Η το hp δεξιά ή το toshiba αριστερά :)

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

ωρά τότε θα έχει φέρει τη σειρά dv9500 που είναι με santa rosa. δεν γίνεται να ακύρωσαν μοντέλο χωρίς να βάλουν άλλο στη θέση του.

 

ψάξε το καλά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...