Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έτσι θα κάμει τις πρώτες μέρες μέχρι να φτιάξει το Index file.

 

άστω ανοιχτό μια μέρα (στο High perf. battery setting και στο ρεύμα) και θα στρώσει.

 

αρχή είναι ακόμη.

 

για περισσότερα για τα vista στο θέμα τους :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να ρωτήσω τις συμβουλές σας για αναβάθμιση στο φορητό μου. Έχω ένα vaio fs-315b με 512mb ram και 80gb δίσκο αλλά 4200 στροφές.

 

Η πρώτη αναβάθμιση είναι να βάλω 2gb μνήμη. Θα προτιμήσω ταχύτητα 533mhz σε σχέση με τα 400mhz που έχω τώρα. Δυστυχώς αυτό είναι το όριο του Intel 915gm -> http://www.intel.com/products/chipsets/915gm/index.htm

 

Η δεύτερη αναβάθμιση αφορά το σκληρό δίσκο. Θα ήθελα εισηγήσεις για μοντέλα με 7200 στροφές. Γνωρίζω ότι θα μειωθεί η αυτονομία της μπαταρίας, αλλά δεν με πειράζει τόσο. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω σχετικά με την επιλογή μου;

 

Η τρίτη αναβάθμιση αφορά εγκατάσταση των Vista. Αξίζει την χρονική αυτή στιγμή να βάλω τα vista ή διαφορετικά: να κρατήσω τα xp; Με δεδομένες τις πιο πάνω αναβαθμίσεις σε μνήμη & σκληρό δίσκο θα τρέχουν γρήγορα(έστω ικανοποιητικά :ninja:) στον υπολογιστή μου; (να προσθέσω ότι έχω Pentium M στα 1.73ghz με το Intel Graphics Media Accelerator 900)

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα θεσει σαν ερωτημα και γω σε συγκριση με τον acer 5920.

Η γνωμη μου απο ποιοτητα ειναι χαλια ηδη απο οτι εχω βρει υπαρχουν προβληματα με τα πανω δεξια κουμπακια δεν ειναι συνδεδεμενα(υπαρχει και σε βιντεο!) μεχρι τωρα εχω βρει 4 που το εχουν αγορασει και εχου αυτο το προβλημα..η ραμ ισως παιξουν καποια μερα ρολο γιατι ειναι αργες...αυτα.

Μην απογοητευτης και εντελως για τα λεφτα του ειναι μια χαρα(αν και ο acer με λιγο ψαξιμο μπορεις να τον βρεις στα ιδια χρηματα..)

 

Ποια κουμπάκια έχουν πρόβλημα;

Πάντως, το αγόρασε ένας φίλος μου και είναι κορυφαίο για τα λεφτά του, σε ποιότητα, ταχύτητα και χαρακτηριστικά... αν βάλεις στα + και 3 χρόνια εγγύηση και 1 χρόνο για κλοπή, πιστεύω ότι αποτελεί μια εξαίρετη επιλογή...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποια κουμπάκια έχουν πρόβλημα;

Πάντως, το αγόρασε ένας φίλος μου και είναι κορυφαίο για τα λεφτά του, σε ποιότητα, ταχύτητα και χαρακτηριστικά... αν βάλεις στα + και 3 χρόνια εγγύηση και 1 χρόνο για κλοπή, πιστεύω ότι αποτελεί μια εξαίρετη επιλογή...

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=196999&page=4

Απο δω το ειδα και εγω...(αρχισε να διαβαζεις απο την 4 σελ.)

Απο ποιοτητα για μενα ειναι χαλια τα εβαλα διπλα διπλα με τον acer και καμια σχεση..επισης δεν εχει hdmi εξοδο,και εχει pcmcia υποδοχη που θα αντικατασταθει απο express η ραμ ποιο αργη και μικροτερο σκληρο..εγω το σκεφτομουνα αυτον μονο και μονο για την εγγυηση(που ειναι πολυ σημαντικο πιστευω.)απλως με χαλαγε η ποιοτητα πολυ και μερικα χαρακτηριστηκα μειον.

Δεν ειπα οτι ειναι και αχρηστος..μια χαρα ειναι..απλως η κατασκευη δεν ειναι προσεχτικη...θα μου πεις για τα acer αλλα εχω εργαστει καμποσο δεν ειχα προβληματα και οσους τεχνικους και να ρωτησα μου ειπαν οτι εχει γινει ποια μια καλη εταιρια.Και τα προβληματα που αν βγαλει ειναι λογικα γιατι οταν πουλαει τα 2πλα ας πουμε απο την σονυ υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να παρουσιασουν προβληματα..

Φιλικα

Δημητρης:rolleyes:

Edit

Μπορεις να μου πεις αν μπορεις τι base score που βγαζουν τα vista πινακα ελεγχου?:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, διάβασα όλα τα posts στο νήμα που μου έδωσες και όλοι καταλήγουν στο να το αγοράσουν τελικά και μάλιστα συγκρίνοντάς το με Acer, το προτιμούν!

Για το πρόβλημα με τα κουμπάκια, τι να πω... νομίζω ότι στου φίλου μου λειτουργούσαν όλα κανονικά, όμως θα το ξαναδώ μόλις μπορέσω και θα σου πω... η ποιότητά του εν αντιθέσει με όσα λες, εμένα με εντυπωσίασε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το πηρε

ενας φιλος..

τα κουμπακια

δουλεουν..

τα σvista δειχνουν 4.5..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

@νομπλμαν:

 

που τα δίαβασες αυτά τα post? :p

 

απλά τα acer είναι καλύτερα από non-branded laps.

 

και όχι καλύτερα από άλλα. ;)

 

έχω καεί 2 φορές και από τότε ορκίστηκα να μην ξαναπάρω. μια βόλτα σου σε διεθνεί φόρα σχετικά με την αξιοπιστία/ποιότητα/υλοποίηση και ΧΑΛΙΑ (εντελώς απαράδεκτό) service & support (ακόμα και στους drivers) θα σε πείσει.

 

εδώ δεν κάνουμε αρνητική διαφήμιση αλλά καταγράφουμε εμπειρίες, απόψεις, γνώμες...

 

επειδή το έχουμ συζητήσει χιλιάδες φορές με διάφορους φωστήρες της acer, plz μη το συνεχίσεις.

 

στο κάτω κάτω δε με νοιάζει (πραγματικά :p) τι lap θα πάρεις και αν είναι καλό ή κακό. :lol:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - οταν λεμε "απο την Dell την αλλη μερα ερχεται τεχνικος στο σπιτι σου" με τι κοστος ομως ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει κόστος εφόσον το φορητό είναι μέσα στην εγγύηση. Η οποία είναι 3 χρόνια συνήθως. Τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει όταν μίλησα μαζί τους (δεν μου ανέφεραν ποτέ κόστος επισκευής εντός εγγύησης). Λειτουργεί ως εξής: Αν πάθει κάτι το μηχάνημα τους τηλεφωνείς, κάνουν διάγνωση και την επόμενη μέρα (next business day) έρχεται τεχνικός με ανταλλακτικά σπίτι σου και το φτιάχνει.

 

Να προσθέσω κάτι επειδή ασχολήθηκα πρόσφατα με Dell. Οι τιμές που βγαίνουν από το site για μια σύνθεση ενδέχεται να είναι κατα πολύ ακριβότερες από την προσφορά που μπορεί να σας δώσουν αν τηλεφωνήσετε. Σε ένα latitude που ήθελα η προσφορά που μου έκαναν ήταν περίπου €400 φθηνότερη από το site.

Link to comment
Share on other sites

:worry: - αυτο μου το εχουν ξαναπει 2 εργαζομενοι σε εταιριες με Η/Υ οτι στην επι προσωπικου επαφη η τιμη ειναι χαμηλοτερη - πρεπει παντα να ερχεται τεχνικος στο σπιτι αν τους τον πας εσυ σε 24 ωρες δεν γινεται να τον φτιαξουν πχ για ενα φορματ ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

πειδή το έχουμ συζητήσει χιλιάδες φορές με διάφορους φωστήρες της acer, plz μη το συνεχίσεις

Αν καταλαβα καλα απο αυτη την προταση μαλλον παει σε μενα(μην το παρεις οτι ψαχνομε και θελω να κανουμε το φορουμ ανω κατω εξηγηση κανω)..Δεν υποστηριζω την acer οτι ειναι η καλυτερη κλπ.Αφου μαλλον ο κυριως λογος που μαλλον δεν θα το αγορασω ειναι η εξυπηρετηση:(

Θα στραφω προς dell που το φτιαχνεις μονος σου και απο οτι ειδα 2-3 ποστ πιο πανω ερχονατι πολυ πιο φθηνα απο οτι λεει..

Οσο για το dell οταν μπαινεις μεσα στο site λεει να διαλεξεις μικρους οργανισμο και τετοια τι πρεπει να διαλεξεις η ειναι τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

@νομπλμαν:

 

που τα δίαβασες αυτά τα post? :p

 

απλά τα acer είναι καλύτερα από non-branded laps.

 

και όχι καλύτερα από άλλα. ;)

 

έχω καεί 2 φορές και από τότε ορκίστηκα να μην ξαναπάρω. μια βόλτα σου σε διεθνεί φόρα σχετικά με την αξιοπιστία/ποιότητα/υλοποίηση και ΧΑΛΙΑ (εντελώς απαράδεκτό) service & support (ακόμα και στους drivers) θα σε πείσει.

 

εδώ δεν κάνουμε αρνητική διαφήμιση αλλά καταγράφουμε εμπειρίες, απόψεις, γνώμες...

 

επειδή το έχουμ συζητήσει χιλιάδες φορές με διάφορους φωστήρες της acer, plz μη το συνεχίσεις.

 

στο κάτω κάτω δε με νοιάζει (πραγματικά :p) τι lap θα πάρεις και αν είναι καλό ή κακό. :lol:

 

Εκεί που πρότεινε ο @zachar_ias τα διάβασα αλλά το υπόλοιπο ποστ σου δεν με αφορά, πλην όμως να σου υπενθυμίσω ότι κι εγώ την άποψη και την εμπειρία μου ανέφερα αλλά μάλλον δεν κατάλαβες τι γράφω... ούτε και για λάπτοπ ενδιαφέρομαι, ένας φίλος μου το αγόρασε και το βρίσκω μακράν καλύτερο άλλων παρεμφερών στην τιμή και στα χαρακτηριστικά Acer... επίσης άλλες τρεις συνθέσεις από το εν λόγω κατάστημα που πέρασαν από τα χέρια μου, απροβλημάτιστα και αγόγγυστα κάνουν τη δουλειά τους και από service άψογοι!

 

*ΒΤW εγώ MacBook Pro έχω... :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπέρδεμα με ποστς quotes etc.

 

φταίει το πρωινό ξύπνημα :p

 

τέσπα αυτά που είπα για την acer τα λέω γενικά.

 

για σένα που έχει macbook δεν λέω τπτ :lol: άριστα κάνεις.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα laptop.

Μέχρι στιγμής όπου το έχω βρεί είναι με λειτουργικό (windblows vista).

Στο e-shop και στους turbo-x που δοκίμασα να φτιάξω κάτι αντίστοιχο, με υποχρεώνουν να αγοράσω και windblows.

1) Είναι νόμιμο αυτό; Δεν μου φαίνεται για υγιείς ανταγωνισμός αυτό:mad:

2) Ξέρετε κανένα άλλο μαγαζί/αλυσίδα που να φτιάχνει συνθέσεις κατά παραγγελία;

 

΄στωω :)

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια anyone; :(

 

Εβαλα μια RS-MMC στον HP DV6356 μου, και ενω την αναγνωριζει κανονικα και διαβαζει αρχεια κτλ, δεν γνωριζω τι πρεπει να κανω ωστε να την αφαιρεσει. Επειδη ειναι πολυ μικρη εχει μπει μεσα οποτε δεν μπορω να την βγαλω με το χερι, ενω κανοντας την eject = ασφαλη καταργηση απο το λειτουργικο, απλα δεν την αναγνωριζει, αλλα παραμενει μεσα.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθεια anyone; :(

 

Εβαλα μια RS-MMC στον HP DV6356 μου, και ενω την αναγνωριζει κανονικα και διαβαζει αρχεια κτλ, δεν γνωριζω τι πρεπει να κανω ωστε να την αφαιρεσει. Επειδη ειναι πολυ μικρη εχει μπει μεσα οποτε δεν μπορω να την βγαλω με το χερι, ενω κανοντας την eject = ασφαλη καταργηση απο το λειτουργικο, απλα δεν την αναγνωριζει, αλλα παραμενει μεσα.

 

Απλως αυτη την καρτα πρεπει να την βαζεις με τον ανταπτορα μαζι.Το καρντ ριντερ σου δεν την δεχεται λογω μεγεθους παρα μονο με τον ανταπτορα που την κανει πιο μεγαλη..παρε κανα τσιμπιδακι και προσπαθησε να την βγαλεις..και απο δω και στο εξης την υπογραφη σου και...την καρτα σου να ξερεις που την βαζεις!:p

Link to comment
Share on other sites

Απλως αυτη την καρτα πρεπει να την βαζεις με τον ανταπτορα μαζι.Το καρντ ριντερ σου δεν την δεχεται λογω μεγεθους παρα μονο με τον ανταπτορα που την κανει πιο μεγαλη..παρε κανα τσιμπιδακι και προσπαθησε να την βγαλεις..και απο δω και στο εξης την υπογραφη σου και...την καρτα σου να ξερεις που την βαζεις!:p

 

Και εγω αυτο υπεθεσα (καλα εκτος του οτι δεν χωραει καν τσιμπιδακι, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια), αλλα αν δεν την δεχεται, πως γινεται και την αναγνωριζει και την διαβαζει κανονικα χωρις προβλημα;

 

Κανονικα πως λειτουργει δηλαδη; Γινεται μονο χειροκινητα η αφαιρεση; (προεξεχει και την βγαζεις με το χερι; )

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο υπεθεσα (καλα εκτος του οτι δεν χωραει καν τσιμπιδακι, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια), αλλα αν δεν την δεχεται, πως γινεται και την αναγνωριζει και την διαβαζει κανονικα χωρις προβλημα;

 

Κανονικα πως λειτουργει δηλαδη; Γινεται μονο χειροκινητα η αφαιρεση; (προεξεχει και την βγαζεις με το χερι; )

 

Αυτην την καρτα την βαζεις με εναν ανταπτορα για να γινει τυπου mmc(σαν sd) που ειναι μεγαλυτερη και προεξεχει..

 

EDIT

Το χε κανει και ο αδερφος μου σε ενα turboX και την εβγαλε με τον ιδιο τροπο..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο υπεθεσα (καλα εκτος του οτι δεν χωραει καν τσιμπιδακι, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια), αλλα αν δεν την δεχεται, πως γινεται και την αναγνωριζει και την διαβαζει κανονικα χωρις προβλημα;

 

Κανονικα πως λειτουργει δηλαδη; Γινεται μονο χειροκινητα η αφαιρεση; (προεξεχει και την βγαζεις με το χερι; )

σπρωξ'τη με κατι λεπτο που χωραει στην υποδοχη ωστε να ξεκουμπωσει, οπως θα εκανες δηλαδη αν την εβαζες με ανταπτορα(θα την εσπρωχνες προς τα μεσα και θα ξεκουμπωνε), πχ με εναν χαρτοκοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις - αμεσες - απαντησεις! Τελικως τα καταφερα να την βγαλω, και μαλιστα με συνταρακτικη επιτυχια, διατηρωντας ανεπαφους και τον card reader και την καρτα, χρησιμοποιωντας δυο μαχαιρια (το ενα πανω απο την καρτα και το αλλο κατω) και λιγη τεχνικη "τρωω σουσι" :p

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

το eject δεν βγάζει την κάρτα απλά την καταργεί από αποθηκευτικό μέσω για να αφαιρεθεί με ασφάλεια.

 

πρέπει να το κάνεις πάντα. αλλιώς υπάρχει φόβος να γίνει corrupted η κάρτα ή κάποια από τα αρχεία της.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχθες ειχα παει σε ενα θειο μου,μολις ειχε ερθει απο τα ξενα(Αμερικη) και ειχε φερει και τον φορητο υπολογιστη του μαζι...και ηθελε να κανουμε κατι ρυθμισεις για το ιντερνετ.

Ο υπολογιστης ητανε ενας toshiba cosmio με μνημη ραμ 2γιγα και 2 σκληρους δισκους των 200γιγα.

καλα μεχρι εδω...αυτο που με αφησε αφωνο..ητανε η καταπληκτικη αποδοση των ηχειων...τετοιον ηχο δεν εχω ακουσει απο φορητο υπολογιστη...

μειλαμε...ξετρελαθηκα και εμεινα με το στομα ανοιχτο.

τα ηχεια ηταν Harman Kardon(νομιζω οτι ετσι εγραφε) και το εχει παρει το πασχα.πριν 3 μηνες περιπου 3000 ευρο.το μηχανημα τα σπαει...δεν εχω ξανασυναντησει καλυτερο λαπτοπ εως τωρα.αλλα και η τιμη ειναι αρκετα απαγορευτικη για εμενα.αλλα ο ηχος ηταν ΤΕΛΕΙΟΣ!!! :music:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - οταν λεμε "απο την Dell την αλλη μερα ερχεται τεχνικος στο σπιτι σου" με τι κοστος ομως ?

 

Αν είναι μέσα στην εγγύηση είναι εντελώς χωρίς χρεώση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα laptop.

Μέχρι στιγμής όπου το έχω βρεί είναι με λειτουργικό (windblows vista).

Στο e-shop και στους turbo-x που δοκίμασα να φτιάξω κάτι αντίστοιχο, με υποχρεώνουν να αγοράσω και windblows.

1) Είναι νόμιμο αυτό; Δεν μου φαίνεται για υγιείς ανταγωνισμός αυτό:mad:

2) Ξέρετε κανένα άλλο μαγαζί/αλυσίδα που να φτιάχνει συνθέσεις κατά παραγγελία;

 

΄στωω :)

 

Ο αδερφος μου ειχε παρει ενα turboX λαπτοπ και ζητησε να μην του δωσουν λειτουργικο και δεν του εδωσαν παρα μονο τους drivers για το λαπτοπ

EDIT

Kαι ειχε μειωση τιμης...αλλα οπως λεει και ο Alexkass παρακατω αν στο χρεωσουν παρτο ειναι βλακεια να μη το παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...