Jump to content

Smartphone ως 200€ από Ελλάδα


nickts1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

 

Ψάχνω για νέο smartphone, αυτή τη στιγμή έχω ένα LG L9ii, που με έβγαλε αξιοπρεπώς 2,5 χρόνια, αλλα πια είναι αναγκαία μια αλλαγή. Τα πράγματα που ψάχνω κατά προτεραιότητα είναι:

 

1. Άριστη και απροβλημάτιστη λειτουργία όσον αφορά ποιότητα κλήσεων, 4g και GPS.

2. Smooth εμπειρία σε χρήση internet και apps (ενδεικτικά Facebook, Messenger, Viber, Youtube, Google Drive) + multitasking.

3. 16gb ROM + υποδοχή SD

4. Ποιοτική κατασκευή (μου αρέσει πολύ το 2.5 glass)

5. Όσο καλύτερη ποιότητα γίνεται σε οθόνη & ηχεία.

6. Καλή αυτονομία

7. Led Notifications

8. Καλές κάμερες με γρήγορη εστίαση + καλή ποιότητα βίντεο (1080p 60fps θα ήταν ιδανικό).

9. Δακτυλικό Αποτύπωμα

10. Χαμηλό SAR

 

Άλλα χαρακτηριστικά όπως dual sim, nfc, διπλές κάμερες, τελευταία έκδοση android κτλ με αφήνουν αδιάφορο. Τέλος, θα με εξυπηρετούσε αν το κατάστημα που θα αγοράσω προσφέρει άτοκες δόσεις μέσω πιστωτικής.

 

Μπορώ να διαθέσω 200€. Με μια μικρή έρευνα έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω συσκευές:

Honor 7 Lite

Xiaomi Note 3 Pro (infoquest)

Coolpad Torino

Motorola Moto G4

Xiaomi Note 3s (infoquest)

Huawei P9 Lite

 

Που πιστεύετε ότι πρέπει να κινηθώ, για ένα κιν που θα με βγάλει άνετα μια διετία; Κάθε πρόταση δεκτή

Edited by nickts1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει moto και torino.

Από τα άλλα RN3!!!!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για 2-3 χρονια οπως λες το redmi note ειναι μονοδρομος πιστευω
οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το Xiaomi έχει led notifications? Αυτό που κυρίως με προβληματίζει είναι το μέτριο ηχείο του και η μέτρια κάμερα από τα reviews που βλέπω. Υπάρχει κάποια συσκευή στα λεφτά αυτά που να υπερέχει καθαρά σε αυτους τους 2 τομεις;
Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω Huawei p9 lite

 

Στάλθηκε από το XTRV Miui Greek redmi note 3G via tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το p9 lite κανει αριστα οσα αναφερεις

Αλλα δε ξερω με τα 2 gb Ram αν θα σου βγαλει 2-3 χρονια...

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Το moto g4 έχω ακούσει ότι είναι απογοήτευση με αυτά που περίμεναν σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο του g3

 

Xiaomi redmi note 2 XTRV

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να δω από κοντά όσες περισσότερες συσκευές μπορώ από όσες αναφέρθηκαν. Με τα όσα εχω δει ως τωρα από youtube κτλ, το xiaomi note 3 φαίνεται σίγουρα το πιο γρήγορο, future proof και με την καλύτερη μπαταρία.

 

Σαν εμφάνιση και κάμερα το Sony XA μου αρέσει περισσότερο, αλλά από ό,τι καταλαβαίνω πάσχει σε ήχο και αυτονομία.

 

Μεταξύ P9 Lite και Honor 7 Lite θα προτιμούσα σίγουρα το δεύτερο, μιας κ πάνω-κάτω είναι ίδιων δυνατοτήτων, το P9 Lite 3gb είναι εκτός μπάτζετ.

 

Το Μοτο G4 φαίνεται να είναι σβέλτο, να έχει καλό ηχείο και αξιοπρεπή κάμερα + stock android, αλλά σαν κατασκευή μοιάζει φθηνό...

 

Το Torino από την άλλη μοιάζει να έχει ένα καλό πακέτο (καλή cpu, 3gb, πολύ ωραίο σαν εμφάνιση και κατασκευή) αλλά κι εδώ χωλαίνει στη μπαταρία και δε ξέρω καθόλου τι λέει από κάμερες και ήχο.

 

Νομίζω ότι είμαι λίγο πιο κοντά στο Note 3, εκτός κι αν το Moto μου κάτσει καλά στο χέρι από κοντά. Επειδή γενικά δν έχω πρόβλημα να περιμένω, υπάρχει περίπτωση να έχουμε κάποια vfm κυκλοφορία το επόμενο διάστημα; Να φέρει η infoquest ας πούμε κάποιο νέο μοντέλο με καλύτερη κάμερα; Επίσης διαβάζω διθυράμβους για το επερχόμενο Honor 6x, αλλά σε τι τιμή θα βγει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Θες να περιμένεις μπας και βγει το xiaomi redmi note 4 με snapdragon επεξεργαστή?

Αλλιως μπορείς να το δεις και με τον μτκ

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάρεις το redmi note καθαρα για λογους ισχυος, η επόμενη σου επιλογη ειναι το P9 lite!!

Πολυ καλη οθονη, πολυ σβελτο, smooth, πολυ καλη μπαταρια, δυνατο-καθαρο ηχειο, καλη καμερα, πολυ ομορφο, καλη ποιοτητα κατασκευης, δεν του λειπει τιποτα απολυτως

Σημερα που μιλαμε ειναι οτι καλύτερο

Ανταγωνιζεται στα ισια κινητα κατα πολυ ακριβοτερα

Για το Motorola που αναφερεις δεν το συζηταμε, στο μονο που ισως να υπερτερει το το moto ειναι η καμερα, κατα τα αλλα ειναι κακο κινητο

Οπως επισης μακρια απο το honor 7 lite

Με 10ε παραπανω παιρνεις το p9 lite που αν και στα χαρτια μοιαζουν ιδια και με καλυτερη κατασκευη το honor, στη πραξη ειναι αρκετα καλυτερο συνολο το p9

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πρόσφατα το p9 lite για φίλο και μου φάνηκε πολύ καλό.

Με 3 GB είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρόνια , πετάγομαι και εγώ σφήνα .

Πριν κανένα μήνα πήρα το p9 lite με τα 2 γίγα Ράμ.

Έχω ένα g flex 2 να κάθεται για δεύτερο γιατί είναι πολύ εξωτικό εμφανισιακά , δεν βρήκα ούτε έναν τομέα που να υπερτερεί το p9. Σε όλα με διαφορά ήταν πολύ καλύτερο το lg. Δεν ξέρω για μπαταρία γιατί τη Επόμενη το έδωσα το lite. Η βλακεία είναι ότι το lg έχει μείνει στο android 5 και για να μπει το 6 θέλει λίγο ταρζανιες. Έχω το lg από πέρυσι , είχα διαβάσει για bootloop και διαφορά στις οθόνες , δεν έχω δει κάτι περίεργο εγώ.

Επισεις νομίζω πως όλα αυτά που αναφέρετε αν και έχουν 3 γίγα ραμ είναι drr3 ενώ το flex ναι μεν έχει 2 αλλά ddr 4 .

Εγώ προσωπικά αν είχα να επιλέξω συσκευή με 200 ευρώ θα έπερνα το gflex.

Δυστυχώς ξέχασα το δακτυλικό αποτύπωμα που δεν έχει.

Edited by taxudromos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...