Jump to content

All about Honda


songless_bird
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει αλλάξει κανείς τακάκια και αν ναι στα πόσα χιλιόμετρα?

Εγώ στα 18500 χιλ.αρχισε και κανει θόρυβο απο τα λαμάκια που έχει στα τακάκια.πηγα στην αντιπροσωπία και διαπιστώσαμε ότι τα τακάκια είναι στο όριο και οι δίσκοι αχρηστοι.έχουν πολλές και βαθιές αυλακώσεις.ζήτησα αντικατάσταση και συμφώνησαν γιατί δεν δικαιολογείται τέτοια φθορά στους δίσκους.θα πληρώσω μονο τα τακάκια γιατί θεωρήτε αναλώσιμο υλικό + το service των 20000κμ που πλησιάζει.

 

πρωτη φωρα ακουω την περιπτωση σου. μου κανει μεγαλη εντυπωση. για μενα δυο ειναι τα ενδεχομενα η σου εδωσαν αμαξι απο test drive με σβησμενα χλμ. γιατι αυτο γινετε! η σου ειπαν ψεματα για να σου παρουν τα φραγκα. εκτος αν εισαι νεος οδηγος και εχεις το ποδι στο φρενο συνεχεια, αλλα και παλι οχι ετσι! για μενα μην πληρωσεις τιποτα κανε φασαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας και πάλι.

Σήμερα έγινε το 1ο σέρβις με 9660 χιλ στο χιλιομετρητή

Χωρις ραντεβού γιατί ήταν το ενδιάμεσο και οχι το προγραμματισμένο του έτους

Λάδια Honda 4 λίτρα 52,52 ΕΥΡΩ

Φίλτρου Λαδιού 8,95 ΕΥΡΩ

Σύνολο 73.15 ΕΥΡΩ

Σε μισή ώρα είχα τελειώσει και ας μην ήμουνα σε λίστα ραντεβού πήγα όμως 9 το πρωί

 

Καλημέρα , μπορείς να μας πει σε ποιό συνεργείο έκανες το σερβις για να γνωρίζουμε και εμείς.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούμε να πάμε σε κάποιο άλλο επίσημο συνεργείο αντιπροσωπείας ή πρεπει να πάμε εκεί που αγοράσαμε το αυτοκίνητο ;

Link to comment
Share on other sites

πρωτη φωρα ακουω την περιπτωση σου. μου κανει μεγαλη εντυπωση. για μενα δυο ειναι τα ενδεχομενα η σου εδωσαν αμαξι απο test drive με σβησμενα χλμ. γιατι αυτο γινετε! η σου ειπαν ψεματα για να σου παρουν τα φραγκα. εκτος αν εισαι νεος οδηγος και εχεις το ποδι στο φρενο συνεχεια, αλλα και παλι οχι ετσι! για μενα μην πληρωσεις τιποτα κανε φασαρια.

 

Οχι δεν με χρεωνουν καλυπτονται όλα απο την εγγύηση.Το αυτοκίνητο το κοιταξα πριν το παραλάβω,εξάλλου την εποχή που το πήρα δεν υπηρχε ούτε για δείγμα ,ποσο μάλλον για τεστ ντραιβ.Οχι δεν είμαι νεος οδηγός απλά μου αρέσει η σπορ οδήγηση η οποία καταπονεί αρκετα τα φρένα.εξάλλου γιαυτο πήρα αυτό το αυτοκίνητο και δεν πήρα κατι αλλο.σε οποιαδηποτε περιπτωση παντως δεν δικαιολογηται φθορα στους δισκους,ακομα και αν εισαι με το ποδι στο φρενο συνεχεια ,αντε το πολυ πολυ να μελανιασουν οι δισκοι και οχι να γινουν σαν πιστα μοτοκρος που είναι οι δικοι μου!!!Αλλα αυτο έγραψα και παραπάνω δεν ειχα κανενα προβλημα στην αντιπροσωπια,οι ανθρωποι ηταν αψογοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , μπορείς να μας πει σε ποιό συνεργείο έκανες το σερβις για να γνωρίζουμε και εμείς.

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούμε να πάμε σε κάποιο άλλο επίσημο συνεργείο αντιπροσωπείας ή πρεπει να πάμε εκεί που αγοράσαμε το αυτοκίνητο ;

 

Μπορείς να πας σε οποιοδήποτε επίσημο συνεργείο αντιπροσωπείας. Άλλωστε δεν έχουν όλες οι εκθέσεις δικό τους συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν με χρεωνουν καλυπτονται όλα απο την εγγύηση.Το αυτοκίνητο το κοιταξα πριν το παραλάβω,εξάλλου την εποχή που το πήρα δεν υπηρχε ούτε για δείγμα ,ποσο μάλλον για τεστ ντραιβ.Οχι δεν είμαι νεος οδηγός απλά μου αρέσει η σπορ οδήγηση η οποία καταπονεί αρκετα τα φρένα.εξάλλου γιαυτο πήρα αυτό το αυτοκίνητο και δεν πήρα κατι αλλο.σε οποιαδηποτε περιπτωση παντως δεν δικαιολογηται φθορα στους δισκους,ακομα και αν εισαι με το ποδι στο φρενο συνεχεια ,αντε το πολυ πολυ να μελανιασουν οι δισκοι και οχι να γινουν σαν πιστα μοτοκρος που είναι οι δικοι μου!!!Αλλα αυτο έγραψα και παραπάνω δεν ειχα κανενα προβλημα στην αντιπροσωπια,οι ανθρωποι ηταν αψογοι.

 

να προσεχεις μην σου χρεοσουν κατι στο service που θα κανεις. μην σου τα χρεωσουν στα εργατικα καλου κακου μαθε απο αλλου ποσο κοστιζει to service που θα κανεις μην σε κοριοδεψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα για την τιμη του service και μου είπαν 140 ευρώ. Η τιμήαυτή είναι με λαδια castrol txt-softec 5-40 100% συνθετικά,που μόνο αυτά έχουν 75 ευρω το τετραλιτρο.Εχει και πιο φτηνά λάδια αλλά είναι κάτι που δεν το παζαρευω γιατι αφορα αμεσσα την ζωη και σωστη λειτουργεια του μοτερ.αν ξερει καποιος ασ μου πει ποσο περιπου ειναι το κοστος για το service των 20000κμ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Σήμερα έγινε το 1ο σέρβις με 9660 χιλ στο χιλιομετρητή

Χωρις ραντεβού γιατί ήταν το ενδιάμεσο και οχι το προγραμματισμένο του έτους

Λάδια Honda 4 λίτρα 52,52 ΕΥΡΩ

Φίλτρου Λαδιού 8,95 ΕΥΡΩ

Σύνολο 73.15 ΕΥΡΩ

Σε μισή ώρα είχα τελειώσει και ας μην ήμουνα σε λίστα ραντεβού πήγα όμως 9 το πρωί

Μου έδωσαν δύο αποδείξεις αποδείξεις μια για τα αναλωσιμα (λαδια, φίλτρο) και μια

παροχής υπηρεσιών μηδενική.

Αυτό που μου άρεσε ήταν το γέγονος ότι διατηρηται ηλεκτρονική βαση δεδομένων

για όλους του πελάτες. Και επίσης ότι όλοι σε αντιμετωπίζουνε με ευγένιια και είναι πρόθυμοι να σε απαντήσουν σε οποια απορία και αν έχεις χώρις να δείχνουν ότι το κάνουν σαν αγγαρία και χωρις να προβάλουν δικαιολογίες για να σε αποφύγουν.

Ο χόρος αναμονής είναι φιλικά διαμορφωμένος μπροστά απο το συνεργείο και πίσω από την έκθεση με τζαμαρία για να έχεις τη δυνατοτητα να πρακολουθείς το αυτοκίνητό σου την ώρα του σερβις.

Σε συζητηση με τον διευθυντή αναφερθηκα στο θέμα της πρόσβασης εντος του χώρου του συνεργειου. Μου είπε ότι κανονικά και αυτοι δεν επιτρέπουνε διοτι σε

περιπτωση τραυματισμου, οσο απιθανο και αν ακουγεται για μερικους, η αντιπροσωπεια δεν παρέχει καμια κάληψη και επισης για να μην απασχολείται το προσωπικο και κυριος σε περιοδους μεγαλου φόρτου. Εντουτις εαν ο πελάτης θέλει

κατι ιδιαιτερο να ζητήσει έχει τη δυνατοτητα να μπει εντος του συνεργείου με συνοδεια καποιο υπαλλήλου απο τον χώρο υποδοχής του συνεργείου.

Αυτά προς το παρων καλες διακοπες σε ολους.

 

ΠΕΣ μας και που το πηγες:food:

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αμελησα να το αναφερω και συγνωμη γι'αυτο.

HONDA ΕΞΤΡΑ Α.Ε.Β.Ε.

Θ' Υποκατάστημα Θεσ/νικης

Π. Οδ. & Παρ Σοφ. Βενιζελου Ελ. Κορδελιο.

Ο ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ ΣΤΗ Θεσσαλονικη.

 

Επισης κατι που αμελησα να το αναφερω ως αναφορα για το λαδια.

Το συγκεκριμενο συνεργειο χρησιμοποιει

Λαδια Ηοnda 10-40 ημισυνθετικα

Shell Helix Ultra το πρασινο μπουκαλι ημισυνθετικα

και Ηonda 5-40 αν δεν κανω λαθος 100% συνθετικα τα οποια λογικα θα τα χρεωνει

πιο πολλα.

Επισης απο σηζητηση που ειχα μαζι τους μου ειπαν οτι χρησιμοποιουν τα πρωτα δυο.

Τα 100% τα βαζουν μετα απο απαιτηση του πελατη και τα συνιστουν σε αυτους που παρατηρουν οτι οι κινητηρες τους καινε λαδι περισσοτερο απο το φυσιολογικο(ολοι οι κινητηρες καινε λιγο λαδι για να αναπνεουν το οποιο δεν γινεται

αντιληπτο με τη μετρηση μεσω του δεικτη) το οποιο μπορει να οφειλεται και στο χειρισμο του αυτοκινητου αλλα εχουν ως συνεπεια την αυξηση καταναλωσης καυσιμου.

Το μόνο που με ενοχλησε ωσ αναφορα τα λαδια εινα οτι δεν αναφερεται στην αποδειξη πια λαδια σου βαλανε

πρεπει να τουσ παρατηρησεις την ωρα που στα βαζουν πια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum .

Σκέφτομαι κι εγώ την αγορά του Civic 1.8 5d . Θα ήθελα τις απόψεις για , λόγω και της ποιότητας των ελληνικών δρόμων , για την άνεση αλλά βασικά για το κατά πόσο " βρίσκει " σε λακούβες , σαμαράκια και στις λοιπές ανωμαλίες .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,το αυτοκίνητο έχει λίγο σκληρές αναρτήσεις,αλλά δεν θα έλεγα ότι δημιουργούν ιδιαίτερο πρόβλημα.Γενικά σε σχέση ποιότητας και τιμής τα πάει καλά.Το μόνο μελανό σημείο του είναι διάφορα τριξίματα,στην καμπίνα αλλά και πιο απο τα καινούρια δεν έχει.Κατά τα άλλα ειναι άπαιχτο,με καλή οδική συμπεριφορά,χαμηλή κατανάλωση και αν σου αρέσει και η σπόρ οδήγηση.........ξεκίνα για την αντιπροσωπία να μην χάνεις χρόνο!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 12.000 χλμ οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι γενικά οι εξής:

 

:!:Αρκετά σκληρές αναρτήσεις. Μένω Αγία Παρασκευή οπού οι δρόμοι δεν είναι και ό,τι καλύτερο και γεγονός είναι ότι πολλές φορές το σιβικ χοροποηδάει αρκετά.

:!:Είναι απίστευτα οικονομικό όταν το οδηγείς οικονομικά

:!:Τρίξιμο στη καμπίνα δεν υπάρχει. Είναι εξαιρετικά αθόρυβο

:!:Θα ήθελα καλύτερο ηχοσύστημα

:!:Έχει απίστευτους χώρους και δε μιλάω μόνο για το χώρο των αποσκευών

:!:Εξακολουθεί -ακόμα και 2 χρόνια μετά τη κυκλοφορία του-να μαγνητίζει τα βλέμματα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .Σχετικα με το Honda Civic 1.8 5d σκεφτομαι να αγορασω και θα ηθελα να μου δωσετε την γνωμη σας πως παει το αμαξι αξιζει τα 23600 γιατι κατι για τριξιματα διαβασα κατι για ξερες αναρτήσεις και προβλιματηζωμε. Μου αρεσει και η bmw to116 τη να κανω καμια ιδεα?
TOMMIS RODOS ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .Σχετικα με το Honda Civic 1.8 5d σκεφτομαι να αγορασω και θα ηθελα να μου δωσετε την γνωμη σας πως παει το αμαξι αξιζει τα 23600 γιατι κατι για τριξιματα διαβασα κατι για ξερες αναρτήσεις και προβλιματηζωμε. Μου αρεσει και η bmw to116 τη να κανω καμια ιδεα?

 

Καλέ μου φίλε άστο καλύτερα. Δεν είναι μάλλον για σένα το τρένο. Και τριξίματα λίγα έχει και σκληρές αναρτήσεις έχει, οπότε άστο. Δείχνεις να είσαι άτομο που δεν κάνει παραχώρηση στο θέμα άνεση. Νομίζω ότι καλύτερο για σένα είναι το bmw. Κυριλάτο, όμορφο, ειρηνικό, ήσυχο ασφαλές μα και αθόρυβο. Άνευρο, άτολμο κλασσικού σχεδιασμού και χωρίς φαντασία.

Ενώ το honda...??? Τρίζει, είναι σκληρό, κάνει θόρυβο η πίσω ανάρτηση αλλά καταπίνει τα χιλιόμετρα στο άψε σβήσε, στρίβει όπως λίγα, έχει φρένα από άλλο πλανήτη, διαστημικό σχεδιασμό, full extra, οικονομικό στην κατανάλωση, εγγύηση honda, και φτηνό για την κατηγορία του service.

Με λίγα λόγια και εντελώς φιλικά στην περίπτωση του honda ότι πληρώνεις παίρνεις, ενώ για την μπέμπα πληρώνεις μόνο το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν λέμε εγγύηση honda to εννοούμε.Μου αντικατέστησαν τις μπροστινές δισκόπλακες λόγω αδικαιολόγητης φθοράς που είχαν στα 18500κμ που είχαν χωρίς δευτερη κουβέντα.Επίσης τιμή service 20000κμ που έκανα 129 ευρώ.λάδια 100% συνθετικά castrol magnatec 5-40 73 euro,φιλτρο λαδιού 11 ευρώ,και 45 ευρώ εργασία που περιλαμβάνει έλεγχο σε όλο το αυτοκίνητο και από τον υπολογιστή και από τον μάστορα.Σ ε πιο γερμανικό με τα 2 χρόνια εγγύηση θα τα είχα όλα αυτά και σε αυτές τις τιμές?αααααα και τακάκια 95 ευρώ,λίγο τσιμπημένα μου φαίνονται αυτά.Εννοήτε δεν πλήρωσα εργασία για την αντικατάσταση των φρένων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιπως ξερετε τι χρονολογια εβγενε το honda civic το λεγομενο τηγανι?που μοιαζει με το crx?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιπως ξερετε τι χρονολογια εβγενε το honda civic το λεγομενο τηγανι?που μοιαζει με το crx?

 

Σαν αυτό λες?Civic

Από 1988-1991 βρήκα οτι ήταν στην παραγωγή.:)

Link to comment
Share on other sites

Σαν αυτό λες?Civic

Από 1988-1991 βρήκα οτι ήταν στην παραγωγή.:)

 

Ναι αυτο λεω....ευχαριστω παρα πολυ..

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος υπευθυνα αν μετα απο αλλαγη ζαντας απο 17' σε 18' εχει παρατηρησει αλλαγη στην οδικη συμπεριφορα?

 

λογω του προφιλ απο 45 σε 40 αν υπαρχει διαφορα στην ανεση, αν οι λακκουβες γινονται πιο αισθητες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς παρατηρήσει να λοξοδρομεί το αυτοκίνητο από την νοητή ευθεία με χωρίς χέρια στο τιμόνι. Εμένα μου το κάνει από την πρώτη στιγμή και αν και το έχω πάει 2 φορές το πρόβλημα παραμένει.

Το αμάξι έχει 18.000 ξεκούραστα χιλιόμετρα (ελέω Αττικής Οδού) παρόλα αυτά κανει κάτι τρελά όπως εχθές που με αλλαγμένο χειρόφρενο λόγω της ανάκλησης, τσούλισε στο παρκινκ της εταιρείας και αφού περασε καμμιά 20αριά άλλα σταθμευμένα αυτοκίνητα απεφυγε 2 κτίρια για να καταλήξει να σταματήσει γλυκά σε ένα παρκάκι (το χειρόφρενο πιο πάνω δεν πήγαινε) :wacko:

 

Αν το θέμα με την λοξοδρόμηση έχει αναφερθεί ξανά ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς παρατηρήσει να λοξοδρομεί το αυτοκίνητο από την νοητή ευθεία με χωρίς χέρια στο τιμόνι. Εμένα μου το κάνει από την πρώτη στιγμή και αν και το έχω πάει 2 φορές το πρόβλημα παραμένει.

Το αμάξι έχει 18.000 ξεκούραστα χιλιόμετρα (ελέω Αττικής Οδού) παρόλα αυτά κανει κάτι τρελά όπως εχθές που με αλλαγμένο χειρόφρενο λόγω της ανάκλησης, τσούλισε στο παρκινκ της εταιρείας και αφού περασε καμμιά 20αριά άλλα σταθμευμένα αυτοκίνητα απεφυγε 2 κτίρια για να καταλήξει να σταματήσει γλυκά σε ένα παρκάκι (το χειρόφρενο πιο πάνω δεν πήγαινε) :wacko:

 

Αν το θέμα με την λοξοδρόμηση έχει αναφερθεί ξανά ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

 

 

Υπαρχουν αναφορες για αυτο το προβλημα του "τραβηγματος" δεξια. Το προβλημα λυνεται με 2 καμπεροβιδες που αλλαζονται ωστε να μπορεσει να ρυθμιστει εκ νεου η γωνια καμπερ (με τις μαμα βιδες δεν ρυθμιζεται) και με μια εκ νεου ευθυγραμμιση (ολα τα παραπανω εντος εγγυησης εννοειται).

Περισσοτερες πληροφοριες στο http://www.civinfo.com

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς παρατηρήσει να λοξοδρομεί το αυτοκίνητο από την νοητή ευθεία με χωρίς χέρια στο τιμόνι. Εμένα μου το κάνει από την πρώτη στιγμή και αν και το έχω πάει 2 φορές το πρόβλημα παραμένει.

Το αμάξι έχει 18.000 ξεκούραστα χιλιόμετρα (ελέω Αττικής Οδού) παρόλα αυτά κανει κάτι τρελά όπως εχθές που με αλλαγμένο χειρόφρενο λόγω της ανάκλησης, τσούλισε στο παρκινκ της εταιρείας και αφού περασε καμμιά 20αριά άλλα σταθμευμένα αυτοκίνητα απεφυγε 2 κτίρια για να καταλήξει να σταματήσει γλυκά σε ένα παρκάκι (το χειρόφρενο πιο πάνω δεν πήγαινε) :wacko:

 

Αν το θέμα με την λοξοδρόμηση έχει αναφερθεί ξανά ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

 

καλησπέρα όσο για το τράβηγμα του τιμονιού ορίσμένοι εχουν παραπονεθεί ότι τραβάει δεξιά.εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα.σχετικά με το χειρόφρενο πες μας τι απέγινε,γιατί είναι πολύ σοβαρό αυτό που έπαθες.το ανέφερες στο service και αν ναι τι σου είπαν?

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα την αμέσως επόμενη μέρα και αφού κανανε μπροστά μου το τεστ για να ελέγξουν το αν πιάνει καλά το χειρόφρενο μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάτι, όμως θα έστελναν mail στην Honda (??? στο εξωτερικό) για να τους ρωτήσουν τι πρέπει να γίνει. Πλησιάζει και το σερβις των 20.000 χλμ οπότε ελπίζω να λυθεί μόνιμα. Πάντως όντως είναι πολύ περίεργο γιατί το αυτοκίνητο ήταν σταθμευμένο σε ελαφρά κεκλιμένο επίπεδο με το χειρόφρενο τσίτα σηκωμένο και έφυγε περιπου 45 λεπτά μετά την στιγμή που έίχα παρκάρει.

 

Σχετικά με την λοξοδρόμηση όντως τραβάει δεξιά, ευχαριστώ πολύ για το info.

Link to comment
Share on other sites

file exw kai egw to civic kai hr8e enhmerwtiko oti prepei na allaksw xeirofreno isws prepei kai esy h alh8eia einai oti ebgale ena problhma alla sto allazoun se 10 meres afou pas sto synergeio!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...