Jump to content

ηλικία/φύλο μέλους γιατί γιοκ?


sallax
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέθαψα το συγκεκριμένο θέμα γιατί όλοι ήταν θετικοί αλλά δεν έγινε τίποτε και είπα να το υπενθυμίσω
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ήταν ενδιαφέρον επίσης να φαινόταν με πόσα άλλα usernames (και ποια) μπαίνει ο χρήστης. :D :D Θα εκπλαγείτε..... :)

 

Υ.Γ. Το 80% των ηλικιών 13-17 θα δηλώσει ότι είναι 18-23. Δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθούν και θα το κάνουν χωρίς ενδοιασμούς μιας και από το θρεντ αυτό προκύπτει (χωρίς να το λέει κανείς ανοιχτά) ότι ο σεβασμός προς το συνομιλητή μας είναι ευθέως ανάλογος με την ηλικία του.

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι το φόρουμ θα ήταν πολύ καλύτερο αν οι νεώτεροι σε ηλικία διάβαζαν (τα θρεντς) περισσότερο και μιλούσαν λιγότερο. Αλλά είναι απλά μια άποψη. :cool:

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Πλέον και η ηλικία φαίνεται σε κάθε μήνυμα (post) των μελών. Αν δεν έχει συμπληρωθεί το πεδίο της ηλικίας, τότε αυτή, απλά δεν εμφανίζεται. Προσωπικά είμαι αντίθετος με το συγκεκριμένο, ωστόσο δεν μπορώ να αντισταθώ στο ξέθαμα του Sergios :)

 

Τώρα, Ovelix, το με ποια άλλα usernames μπαίνουν και με πια, με ενδιαφέρει προσωπικά. Αν γνωρίζεις τέτοια μέλη, μπορείς να τα αναφέρεις και κάποια από αυτά θα δεις ότι θα εξαφανιστούν / γίνουν ban :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον MsK

 

Πλέον και η ηλικία φαίνεται σε κάθε μήνυμα (post) των μελών. Αν δεν έχει συμπληρωθεί το πεδίο της ηλικίας, τότε αυτή, απλά δεν εμφανίζεται. Προσωπικά είμαι αντίθετος με το συγκεκριμένο, ωστόσο δεν μπορώ να αντισταθώ στο ξέθαμα του Sergios :)

 

Εγώ είμαι πάλι ο "κακός"; : protest: :p :D Θενξ πάντως

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Msk, καλή κίνηση. Αν και, όπως είπα, δεν έχω εμπιστοσύνη στην φιλαλήθεια των περισσοτέρων χρηστών...

 

Όσο για τους διπλο/τριπλο εγγεγραμμένους δεν έχω στοιχεία. Μόνο εντυπώσεις και σκόρπιες υπόνοιες που τις έχω συζητήσει και με άλλα μέλη σε ΡΜ's. Αλλά δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς σοβαρά. Ξέρω ότι οι moderators έχουν σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθούν από το κυνήγι χρηστών με διχασμό (έως τριχασμό :) ) προσωπικότητας.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα τώρα με την ηλικία! ΓΙα να δείχνει και φύλο τι λέτε? Αν κ δεν έχει πολύ σημασία γιατί μάλλον είμαστε ανδροκρατούμενο φόρουμ εδώ...! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Καλύτερα τώρα με την ηλικία! ΓΙα να δείχνει και φύλο τι λέτε? Αν κ δεν έχει πολύ σημασία γιατί μάλλον είμαστε ανδροκρατούμενο φόρουμ εδώ...! :)

 

Νομίζω ότι καλύτερα θα είναι να φαίνεται και το φύλο. :cool:

Αν μη τι άλλο θα ξέρουμε να γράφουμε "φίλε" ή "φίλη"! :p

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι άσχετο? Γιατί χάθηκε το "σήμα κατατεθέν του unwired" Ίσως κάποιοι καταλάβατε τι ενοώ. Τα αστεράκια :) Ομόρφαινε κατα πολύ το forum. Όσο για το ότι επιρεάζονται οι χρίστες και θέλουν να γράφουν έστω και άσχετα posts... δεν νομίζω. Αφού και τώρα βλέπουμε πως λειτουργούν κάποιοι χρίστες. Δεν νομίζω να επιρεάσει τα σωστά μέλη. :) Άποψή μου. :rolleyes:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Μμμμ...Είχε γίνει πολλή μεγάλη συζήτηση κάποτε για τα τασεράκια... :whistle:

Και εμένα μου άρεζαν αλλά κρίθηκε ότι ήταν καλύτερο να μην υπάρχουν για να αποφεύγονται άσκοπα ποστς κλπ. :rolleyes:

Πάντως τα έχω δει και σε άλλα φόρουμ! :o

Link to comment
Share on other sites

to problhma apoti katalava einai pws an emfanizete h ilikia sou kai eisai katw apo 20 den se pairnei kaneis sta sovara.Isws o ka8enas na exei tous logous tou alla den pisteuw oti auto einai swsto.Diladi egw den exw kanena problem na deixnw oti eimai 18,to problem einai otan merikoi "megaloi" sou apantane san na eisai to nianiaro ths ypo8eshs :worry:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του σεβασμού ή όχι της ηλικίας το έχω συναντήσει σε πολλά fora που έχω συμμετάσχει, από την εποχή που για να μπεις στο internet έπρεπε να ξέρεις unix και απο την εποχή που τα newsgroups ήταν ασπρόμαυρα (χωρίς windows δηλαδή).

 

Το θέμα είναι ότι οι απόψεις ενός 17άρη προκύπτουν συνήθως από εντύπωση ενώ του 30άρη συνήθως από έμπειρία. Όταν διαβάζω την άποψη ενός 17άρη για ένα θέμα (και επειδή έχω υπάρξει 17άρης και ξέρω) καταλαβαίνω ότι είναι σεβαστή ως άποψη αλλά ότι ελέγχεται ως προς την αλήθεια της. Δεν είναι προσβλητικό, ανθρώπινο είναι.

 

Όταν είσαι 17 το μεγαλύτερό σου πρόβλημα είναι το σχολείο, οι γκόμενες, τα αυτοκίνητα και τα κινητά. Άντε και οι γονείς. Όταν είσαι 31 έχεις δουλειά, σπίτι, νοίκι, ίσως οικογένεια, υποχρεώσεις, αυτοκίνητα, γονείς, ασφάλιση, ευθύνες. Έχεις πάει και στρατό, έχεις σπουδάσει ίσως. Οι απόψεις λοιπόν ενός 30άρη "βαρύνουν" περισσότερο. (Δεν εννοώ ότι είναι σωστές απαραίτητα)

 

Συνεπώς όλες οι απόψεις είναι εξίσου σεβαστές και ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να "φιμώνεται" κάποιος με μόνο κριτήριο την ηλικία του. Θα πρέπει όμως όλοι να παραδεχτούμε ότι όσο μεγαλύτερος είναι κάποιος τοσο περισσότερη εμπειρία εμπλουτίζει την άποψή του.

 

Αυτά

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Που μπηκε ηλικια μου φενετε δικοπο μαχαιρι...Βαριεμε να αναλυω... :p

 

Για τα στερακια εγω δεν προλαβα τo unwired και δεν ξερω γιατι πραγμα μιλατε... :worry:

 

Τωρα το φυλλο δεν το συζητω. Να μην μπει γιατι θα μειωθει η ισοτητα... Φανταζεστε τι εχει να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OveLix

Θα πρέπει όμως όλοι να παραδεχτούμε ότι όσο μεγαλύτερος είναι κάποιος τοσο περισσότερη εμπειρία εμπλουτίζει την άποψή του.

 

Συμφωνω. Αν και η εμπειρια δεν συμβαδιζει παντοτε με την αληθεια της αποψης οπως αναφερεις παραπανω.

 

Αλλα το forum του myphone ειναι ενα τεχνολογικο forum και οχι ενα forum για κοινωνικα/πολιτικα θεματα που η ηλικια σε τετοια θεματα παιζει μεγαλυτερο ρολο στην διαμορφωση των αποψεων του καθενος. Και επισης καθημερινα αποδεικνυεται πως 18αρηδες και 19ρηδες κλπ καταφερνουν σε πολλες περιπτωσεις να κερδισουν περισσοτερο τον σεβασμο απο 30ρηδες και 40ρηδες που ναι μεν οι αποψεις του βαρυνουν περισσοτερο αλλα με την συμπεριφορα τους χανουν το δικιο τους.

 

Συνοψιζοντας περι σεβασμου, θα ελεγα πως γινεται πολυς ντορος για το τπτ. Ουτε η ηλικια μετραει σε αυτον τον τομεα, ουτε οι γνωσεις. Απλα η συμπεριφορα. ;) Η "ταμπελα" οποιουδηποτε χρηστη ειτε γραφει 12, ειτε 20 ειτε 38 δεν αλλαζει την συμπεριφορα των αλλων users προς αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου τώρα ότι περιμένατε την ηλικία για να σχηματίσετε γνώμη για τα υπόλοιπα μέλη.. Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε διαμορφώσει κάποια εντύπωση για τους τακτικούς πόστερς και άλλων τα ποστ τα παίρνουμε πιο σοβαρά και άλλων όχι. Άλλωστε αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος "άμυνας" σε ένα φόρουμ. (και όχι με το να εμπλεκόμαστε σε διαμάχες)

Απλά η ηλικία μερικές φορές μπορεί να επιβεβαιώσει μια κακή/καλή εντύπωση που είχαμε για κάποιον, αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia6310i/1.0 (4.80) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την rigasnic

Πείτε μου τώρα ότι περιμένατε την ηλικία για να σχηματίσετε γνώμη για τα υπόλοιπα μέλη.. Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε διαμορφώσει κάποια εντύπωση για τους τακτικούς πόστερς και άλλων τα ποστ τα παίρνουμε πιο σοβαρά και άλλων όχι. Άλλωστε αυτός είναι και ο καλύτερος τρόπος "άμυνας" σε ένα φόρουμ. (και όχι με το να εμπλεκόμαστε σε διαμάχες)

Απλά η ηλικία μερικές φορές μπορεί να επιβεβαιώσει μια κακή/καλή εντύπωση που είχαμε για κάποιον, αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

Simfono apolita mazi sou se kamia periptosi i ilikia metro sigkrisis gia ena melos.

Episis uparxoun kai alla mikra meli pou den dilonoun tin ilikia tous. Auto einai lathos alloste emeis i nea genia dinoume zoi se auto to forum! Ego px eimai 13 oute stigmi den to apekripsa!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χαίρομαι που μπήκε η ηλικία.

Άντε τώρα να μπει και το φύλο....

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνάμε τους τρόπους μας....

 

Τώρα το μυαλό...όπου το αφήνεις...πάει....

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι πως πρέπει να μπει και το φύλλο, γιά να ξέρουμε αν μιλάμε με άντρα ή γυναικα γιατί αυτό τις περισσότερες φορές δεν γίνεται αντιληπτό από το nick name, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ενίοτε ευτράπελες καταστάσεις....Επίσης πάντα είναι ή πρέπει να είναι δεδομένη η μεγαλύτερη ευγένεια στο λεγόμενο ασθενές φύλο και αυτό νομίζω είναι κάτι που πρέπει να διαχωρίζεται και να επικρατεί.....Άλλωστε, δυστυχώς, η γυναικεία παρουσία στο site μας είναι μειοψηφική και γι αυτό πρέπει όταν υπάρχει να τονίζεται και από λόγους προσελκυστικούς.....

 

Μάνο, αν συμφωνείς, προσθεσέ το....Νομίζω πως εκφράζω την μέση σκέψη στο συγκεκριμένο θέμα, αν κρίνω και απο τα προηγούμενα ποστ....Σωστός; :)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο "φύλλο" που μπορεί να μπει είναι το συκής. Της ντροπής δηλαδή. Μάθετε να το γράφετε "φύλο" και μετά να το ζητάτε. :cool:
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον OveLix

 

Το μόνο "φύλλο" που μπορεί να μπει είναι το συκής. Της ντροπής δηλαδή. Μάθετε να το γράφετε "φύλο" και μετά να το ζητάτε. :cool:

 

Φίλε sorry γιά το λάθος, το οποίο είναι μόνο βιασύνης,(αν παρατηρήσεις μερικές σειρές από κάτω θα δεις το σωστό)....

 

Πάλι καλά που τελευταία στιγμή άλλαξες το περι αγραμματοσύνης γιατί είχα ετοιμαστεί να σου "πω" πολλά.... :mad:

 

Εdit, λοιπόν..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια αμαν πια,ανοιξτε και κανενα λεξικο πριν γραψετε... : :whistle:

Και γω προτεινω να φαινεται το φυλο για να μην δημιουργουνται παρεξηγησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Κριστ-Κ, είδες πουθενά να κάνω quote σε σένα; Κοίτα στις τρεις σελίδες να δεις ποσες φορές γίνεται το λάθος. Που δεν είναι λάθος. Αποτέλεσμα κακής παιδείας και αδιαφορίας είναι, αλλά τέλος πάντων (και πάλι γενικά περί ανορθογραφίας μιλάω, αλλά τα εχω ξαναπει, ας μην επανερχόμαστε).

 

BTW, για μένα η αναφορά στο φύλο είναι αχρείαστη. Η ηλικία αρκεί.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...