Jump to content

Μερικό πρόβλημα με τα ελληνικά


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες,

Λοιπόν,ελληνικά έχω κανονικά στο pc και μπορώ να γράψω & να διαβάσω είτε στο νετ είτε σε κάποιο έγγραφο.

Το πρόβλημα μου είναι ότι μερικές εφαρμογές δε "θέλουν" με τίποτα να δουν/διαβάσουν ελληνικά.

Π.χ οι ελληνικοί υπότιτλοι στις divx ταινίες εμφανίζονται σανσκριτικά.

Τα properties του printer μία από τα ίδια.Θέλω να εκτυπώσω ένα έγγραφο και βλέπω αυτό.Όπως θα δείτε στο screenshot ελληνικά μπορείς να γράψεις και να διαβάσεις κανονικότατα στο word (στην προκείμενη).

Εννοείται πως τα regional settings τα έχω ρυθμίσει σωστά και κατάλληλα.

Δε μπορώ να καταλάβω που οφείλεται αυτό,κάθε βοήθεια σας πολύτιμη. :)

 

Υ.Γ Νο.1: Προέρχομαι από φορμάτ

Υ.Γ Νο.2: Μην πιαστείτε μόνο από το παράδειγμα του εκτυπωτή. ;)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω είναι μάλλον start-settings-control panel, regional & language options, tab advanced και φυσικά greek...

έχει πολλά greek...είναι διαλέγμενα όλα??

το έχεις κάνει και δεν δουλεύει??

Link to comment
Share on other sites

Ναι,και το Greek της καρτέλας είναι επιλεγμένο κι αυτά των επιλογών.

Ότι έχει σχέση με άλλες γλώσσες π.χ Cyrillic κτλ. είναι disabled.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στον printer ενδέχεται να είναι άσχετο με τα υπόλοιπα. Θα έκοβα το κεφάλι μου ότι για το πρώτο πρόβλημα φταίει η ρύθμιση που σου πρότεινε ο φίλος παραπάνω, αλλά αφού δεν είναι αυτό υποθέτω είτε ότι ο driver της HP είναι σε άλλη γλώσσα, είτε ότι σου λείπει κάποια γραμματοσειρά.

 

Όσο για τα άλλα προβλήματα που λες, αυτά συνήθως οφείλονται σε λανθασμένη επιλογή encoding/charset στο εκάστοτε πρόγραμμα. Για το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις, πρέπει να μας πεις με ποιό πρόγραμμα/codec κάνεις render τους υπότιτλους στα avi.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία όμορφη ολονυχτία,έφαγε φορμάτ. :(

Το πρόβλημα με τον εκτυπωτή μετά το φορμάτ λύθηκε,δε μπόρεσα να βρω όμως από που προήλθε.

Καθώς επίσης και οι υπότιτλοι στα divx.

Ότι πρόγραμμα είχα πριν τα ίδια του έβαλα πάλι και τώρα λειτουργεί κανονικά.:wacko:

Μάλλον για όλα φταίνε τα fonts,τα είχαν παίξει.Ούτε με Windows repair δε διορθώθηκαν.

Bootαρα και με το SuperWinPE αλλά και πάλι τα ίδια.

Τέσπα,τώρα όλα (μέχρι στιγμής) λειτουργούν κανονικά. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Άβυσσος η ψυχή των XP :D

Άλλη φορά να ελέγχεις μετά από format αν "έκατσε" καλά το OS. Αν όχι άμεσα reinstall

Link to comment
Share on other sites

Άβυσσος η ψυχή των XP :D

Άλλη φορά να ελέγχεις μετά από format αν "έκατσε" καλά το OS. Αν όχι άμεσα reinstall

 

Σωστοοοοός!!;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μία όμορφη ολονυχτία,έφαγε φορμάτ. :(
Εμ στο έλεγα ότι αφού δεν διορθωνόταν το πρόβλημα από το Regional settings, θα κατέληγες εκεί... :( Τώρα σε τι οφείλεται το πρόβλημα, άντε βρες το.
Link to comment
Share on other sites

Εμ στο έλεγα ότι αφού δεν διορθωνόταν το πρόβλημα από το Regional settings, θα κατέληγες εκεί... :( Τώρα σε τι οφείλεται το πρόβλημα, άντε βρες το.

Και...βάζω τιμωρία στον εαυτό μου να γράψω 100 φορές "άλλη φορά δε θα ξεχάσω να πάρω ghost!" :p

Όπως είπε κι ο EyE άβυσσος η ψυχή των Win...

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...