Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το mi max 2 έχει καλύτερα χρώματα, καλύτερο στερεοφωνικό ήχο και σχεδόν διπλάσια αυτονομία.

 

Το mi a1 έχει καλύτερη στοκ καμερα και ελαφρύτερη rom.

 

Στη κάμερα βέβαια αν ρουταρεις και βάλεις pixel camera, έχει καλύτερη επίδοση στο mi max 2 οπότε και τελικά έχει καλύτερη κάμερα.

 

Επειδή τα είχα και τα δύο, αν δεν σε πειράζει το μέγεθος πάρε το mi max 2. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

Κατοχος εδω και 2+ χρονια του redmi note 3 pro kenzo. Απόλυτα ευχαριστημενος. Σκεφτομαι να το αφησω στην σύζυγο της οποιας το samsung 4αετιας μας αφησε. Ελεγα να παω σε redmi note 4 global αλλα δεν ξερω αν θεωρειται αναβαθμιση με χειροτερο επεξεργαστη. Αυτα που ψαχνω στο κινητό ειναι:

1. Ισαξιος αν οχι καλύτερος επεξεργαστης απο τον snap 650

2. Band 20

3. Επεκτασιμη μνημη.

4. 5,5 ίντσες ή περισσότερο.

5. Αυτονομία μπαταριας .

6. Καλη οθονη

Η καμερα με αφηνει αδιαφορο.

Ειλικρινά αν υπηρχε σε διαθεσιμοτητα θα αγοραζα το kenzo( kate πλεον με την band 20).

Φοβερα χαρακτηριστικα ειδα στο LeEco Pro3 Elite και γενικα στα LeEco αλλα χωρις επεκτασιμη μνημη αποριπτονται.

Να πω πως παιχνιδια δεν παιζω καθολου στο κινητο και με ενδιαφερει κατα κυριο λογο να ειναι γρηγορο στο σερφαρισμα.

Ποσο διαθεσιμο 180, βαρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παίζεις παιχνίδια θα έλεγα να πας προς 625. Κυρίως σε gpu υστερεί από τον 650. Σε εμπειρία χρήσης δεν θα καταλάβεις διαφορές αλλά θα έχεις μεγαλύτερη αυτονομία και χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 

Κατα τα άλλα το le pro 3 ειναι εξαίρετο κινητό. Δεν σου φτάνει ούτε η 64αρα έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

H 64αρα φτανει αλλα νομιζω ξεφευγουμε σε τιμη. Και λογω οτι η εταιρια παει για κλεισιμο εχω λιγο τις επιφυλάξεις μου.
Link to comment
Share on other sites

Aναβάθμιση είναι overall νομίζω, αλλά σε καταλαβαίνω που το σκέφτεσαι ότι θα αλλάξεις κινητό και θα πας σε άλλο με θεωρητικά πιο αδύναμο επεξεργαστή... Και λέω θεωρητικά γιατί πρακτικά και με βάση αυτό που αναφέρεις, ότι δηλαδή σε ενδιαφέρει η ταχύτητα στο σερφάρισμα (εγώ βάζω και το γενικό smoothness μέσα), δε σε νοιάζουν παιχνίδια, πρακτικά δε νομίζω να καταλάβεις διαφορά προς το χειρότερο... Θα κερδίσεις σίγουρα σε μπαταρία, καθώς το RN4 είναι από τα κορυφαία στον τομέα...

Μέχρι 180 που λες σίγουρα είναι από τα πιο προτεινόμενα και πιο αξιόλογα το RN4 και εφόσον λες ότι αν υπήρχε διαθεσιμότητα στο Kenzo θα πήγαινες πάλι σε αυτό, νομίζω θα σε καλύψει... Μοναδικό μείον της συσκευής η κάμερα αλλά δε σε ενδιαφέρει απ' ότι κατάλαβα..

Εναλλακτικά επίσης μπορείς να περιμένεις, να δούμε λίγο το Redmi 5 Plus (αν βγει global version) που ναι μεν πάλι 625 θα έχει, αλλά θα είναι και 2 γενιές μετά...

Tέλος θα σκεφτόμουν και το Nubia Z17 mini, αν δεν έχεις πρόβλημα με αγορά από Κίνα... Στα 182 είναι στο geekbuying και φαίνεται σούπερ με Snap 652, ωστόσο είναι 5.2 η οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Φιλε SpyrosR στο μυαλο μου εισαι. Ο μοναδικος μου ενδοιασμος για να παω σε redmi note 4 ειναι ο χειροτερος επεξεργαστης. Παντως η τιμη του απο Ελλαδα ειναι χωμα. Επεσε στα 139 ευρω. το Nubia Z17 mini που μου προτεινες ξεφευγει νομιζω με μια ματια στο banggod εχει 300+ δολαρια

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν έγραψα για τον 625 το rn4 είχα στο μυαλό μου. Η 800αρα μπάντα σε συνδιασμό με sd slot γενικά περιορίζει αρκετά τις επιλογές σου. Εφόσον το αλλάζεις μονο για την 800αρα θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να πας σε κάποια άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το sd slot δεν ειναι και must αρκει να εχει το τηλεφωνο μια επαρκεια σε διαθεσιμη μνημη, τουλαχιστον για τις αναγκες μου ειναι 64 gb. Γιατι με 32 μνημη που εφερα σαν παραδειγμα το LeEco Pro3 Elite νομιζω δεν καλύπτομαι. Που να βαλεις backup, igo που χρησιμοποιω, συν το χωρο του λειτουργικού δεν μενει τιποτα ελευθερο.

Και αυτη η xiaomi πολυ κωλυμα εχει με τον snap 625.Βγαλε καλη μου κατι και σε 650 να εχουμε δυνατοτητα επιλογης.

Edited by tsigpan
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δύο, προσωπικά θα επέλεγα το Le Max, χωρίς 2η σκέψη... Το Asus είναι και παλιό και ούτε νομίζω να περπάτησε πολύ για να έχουμε πολύ καλή άποψη από reviews κλπ...

Το Le Max 2 είναι πολύ καλή, ποιοτική και δυνατή συσκευή, ωστόσο απ' όσο γνωρίζω θέλει κάποιο σχετικό πείραγμα (να περάσεις εσύ rom) + ότι ακούγονται φήμες για το μέλλον της Le Eco γενικότερα... Γενικά πάντως, για την τιμή του πιστεύω αξίζει και είναι καλή επιλογή...

Με 250 υπάρχουν επιλογές πάντως και μπορούν να σου προτείνουν και άλλοι από εδώ, με εξαίρεση ίσως το συνδυασμό 6/128 (Ram-Rom) που ανεβάζει αρκετά το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη σκέψη, κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, αν και θα με ενδιέφερε και κάποια άλλη πρόταση για 128gb room, η ραμ δε με απασχολεί να είναι συγκεκριμένου μεγέθους.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τη σκέψη, κι εγώ προς τα εκεί κλίνω, αν και θα με ενδιέφερε και κάποια άλλη πρόταση για 128gb room, η ραμ δε με απασχολεί να είναι συγκεκριμένου μεγέθους.

 

Για τη Ram το ανέφερα, γιατί ο common συνδυασμός για 128 rom είναι 6 ram... Γνώμη μου είναι ότι και 64άρα rom (καθώς 32άρα είναι το απόλυτο minimum πλέον), επεκτάσιμη είναι μια χαρά και οι επιλογές που θα έχεις περισσότερες...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς που μπωρό να το αγοράσω απο εξωτερικό για ποιό οικονομικά ; στο σκρουτζ το εχει 150 σε καπια site το είχα δει και 115.. απλα δεν ξέρω και δεν θέλω να χρεωθό τελωνεία και τέτοια.
Link to comment
Share on other sites

Στο banggood υπάρχει το 3/32 το οποίο βγαίνει στα 130 ευρω με priority mail (οχι τελωνείο) και band 20

https://m.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html?rmmds=search.

 

Υπάρχει και το 3/16 κάνα 10 ευρώ λιγότερο αλλά χωρίς band 20(800αρα), άρα δεν αξίζει

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το sar του δεν το ξερω.πριν λιγες ημερες το πηρε ο ανηψιος μου και το επαιξα λιγο.μου αρεσε πολυ.ακομα και απο πολυ ποιο ακριβα κινητα που εχω δει.πηγαινε σε καποιο μαγαζι και δες το πριν αποφασισεις.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Ναι αξίζει, θεωρώ στα 299 που είναι τώρα αποτελεί την ιδανικότερη επιλογή

για το sar ρώτα καλύτερα στο νήμα της συσκευής

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ναι, βέβαια υπάρχει και κοσμος που παίρνει κινητά και με 1.75 sar όποτε ειναι σχετικό το τι ειναι πολύ
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Αυτη την παλιοακτινοβολια τη φοβαμαι παντως στα τηλεφωνα.Οταν λες 1,20 εννοεις το μεγιστο του η μπορει να εκπεμπει και λιγοτερο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι σταθερο στο χερι η γλυστραει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την παλιοακτινοβολια τη φοβαμαι παντως στα τηλεφωνα.Οταν λες 1,20 εννοεις το μεγιστο του η μπορει να εκπεμπει και λιγοτερο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι σταθερο στο χερι η γλυστραει?

 

Πάντα η ανώτερη τιμή Sar έχει να κάνει στο μέγιστο,και με ελάχιστο σήμα...Σε φυσιολογικές συνθήκες οι τιμές είναι μικρότερες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την παλιοακτινοβολια τη φοβαμαι παντως στα τηλεφωνα.Οταν λες 1,20 εννοεις το μεγιστο του η μπορει να εκπεμπει και λιγοτερο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειναι σταθερο στο χερι η γλυστραει?

του ανηψιου μου που επαιξα,του ειχε βαλει μια ωραια θηκη και δεν θελησα να την πειραξω.ετσι δεν γλυστραγε.χωρις την θηκη δεν ξερω να σου πω.edit.το επαιξα λιγο και σημερα.εβγαλα την θηκη.μου φαινεται οτι το εταλλο που ειναι φτιαγμενο γλυστραει σε σχεση με το.πλαστικο.αλλα επειδη ειναι μακροστενο μπορεις να το.πιασεις οοιο ευκολα.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ... θα ειθελα την βοηθεια σας .

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 200-300 ευρο

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5,2-6

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; απο Ελλαδα , με 2ετη εγγυηση απο αντιπροσωπειας ή καταστηματος

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Δεν ειναι απαρετητο αλλα καλο θα ηταν να υπαρχουν

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; χρειαζομε ελληνικο μενου ( τι εννοειτε με το ¨φλασαρισμα¨)

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. καλη οθονη οσο το επιτρεπει η κατηγορια τιμης.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. ταχυτητα, καμερα, αυτονομια, βαρυ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. lg g4c

 

Σχολιο:

ενα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που χρειαζούμενα για το κινητο ειναι να μην χάνει το σήμα του gps διοτι το χρειαζομε και για τους χαρτες , δηλαδη για πλοήγηση στο αυτοκινητο.

 

ευχαριστώ για την προσοχη σας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...