Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βρηκα σε σκρουτζομαγαζο με 2ετη εγγυηση (απο το ιδιο το μαγαζι) οποτε θα παω σε αυτο.

Τα εμπιστεύεστε τα σκρουτζομάγαζα παιδιά; Ξέρεις τι θα ου δώσουν ή αν είναι η κανονική έκδοση σε Ελληνικά; Γιατί έτυχε σε φίλο που αγόρασε από πολύ γνωστό μαγαζί να είναι ανοιγμένο και να του έχει βάλει έκδοση με μισά Ελληνικά μισά Αγγλικά στο μενού του.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν θελει από ελλαδα για ποιο γρηγορα ας δει αυτά.δεν ξερω κατα ποσο είναι αξιοπιστα.https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/516988/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-2GB.html?price_max=85&price_min=80

 

Καλύτερα 4Α. Το να πάρει blackview είναι μεγαλύτερο ρίσκο απ' το να αγοράσει κάτι από Κίνα :p

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ο αδερφός μου θα ήθελε ενα κινητό.

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. (250 εως 300. Όχι παραπάνω.)

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. (5 μεχρι 5,5).

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; ( Ελλαδα)

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) (ναι 800αρα)

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? ( αδιαφορο αν ειναι ντουαλ ή σινγκλ. και nfc θελω σιγουρα.)

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; ( αδιάφορο. Οχι φλασαρισμενο ομως.)

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. (αδιαφορο).

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. ( ταχυτητα, βαρυ γκειμνιγκ, αυτονομια, καμερα.).

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. ( Lenovo a536. & το κινητο να εχει οσο χαμηλο sar γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ηδη ανοιξει ενα ολοιδιο θεμα. Οτιδηποτε παραπανω θελετε να ρωτησετε μπορειτε να το κανετε στο θεμα που εχετε ηδη ανοιξει. :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=454852 Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μεταξυ των δυο. Ειναι περιπου στα ιδια λεφτα, παρομοιες επιδοσεις επεξεργαστη, παρομοια καμερα.

Το xa1 ειναι πιο καινουργιο αλλα το x εχει αισθητηρα δακτυλικων αποτυποματων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες. Κοιταζα τα a5 2017 και xperia x που εχουν μεν χαμηλοτερο sar, παραμενει ομως ψηλο.
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει κατι αξιοπιστοο....

δεν το χω ψαξει γενικα απο κει μερια και ειμαι επιφυλακτικος

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα μέλη του φόρουμ!

Μετά από τέσσερα χρόνια πήρα την απόφαση να αλλάξω κινητό τηλέφωνο.

Το υπάρχον κινητό μου είναι ένα Lenovo s660 το οποίο είχα αγοράσει ύστερα από πρόταση του φόρουμ και έχω μείνει πάνω από ευχαριστημένος μιας και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα όλο αυτό το διάστημα που είναι στη κατοχή μου. Αλλάζω συσκευή για το λόγο ότι πολλά προγράμματα άρχισαν να γίνονται απαιτητικά και άλλα στις τελευταίες εκδόσεις τούς δεν υποστηρίζουν τη τρέχουσα έκδοση ανδροιντ της συσκευής.

 

 

Η απαιτήσεις μου απλές.

1. Διάρκεια μπαταρίας σε λειτουργία 2g cosmote σε αναμονή τουλάχιστον 2 μέρες (λόγο εκδρομών σε βουνά).

2. Οθόνη από 4.7 έως 5.5 ινζτες (5 το ιδανικό).

3. Η χρήση είναι για τηλέφωνα , ανάγνωση βιβλίων , λίγο ίντερνετ από WiFi και πολύ σπάνια από 3g. Επίσεις άνοιγμα εγγράφων office.

4. Μία μέτρια κάμερα.

5. Διαθέτω έως 150 ευρώ.

 

Αυτά που εγώ έριξα μια ματιά μέσα από ανάγνωση διαφόρων προτάσεων σε άλλους στο φόρουμ είναι το LeEco cool 1 dual.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας και συμβουλές σας, ευχαριστώ εκ τον προτέρων για το χρόνο σας.

 

 

Υγ.

Υπάρχει πρόβλημα με το τελωνείο στις παραγγελίες από σάιτ όπως το mini deal?

Edited by moyia
Link to comment
Share on other sites

απο κινα redmi 4x global version μαυρο / χρυσο

πληρωμη με paypal, αποστολη με δωρεαν-απλο ταχ/μειο!, παραλαβη 20 μερες, εγγυηση 1 ετος

 

ή απο ελλαδα skroutz.gr 150-155€, πχ μαυρο / χρυσο

προσοχη αναφερομαι παντα σε global version (οχι απλως global rom) που το κουτι εξω γραφει τη λεξη

"redmi" με αγγλικα οχι κινεζικα και στο πλαϊ εχει μικρο πορτοκαλι αυτοκολλητο global version

 

τζαμι / θηκη 1 / θηκη 2 / θηκη 3

πληρωμη με visa, παραλαβη 15-45 μερες

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

@telefoneri

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και την απάντηση σου. Η αγορά έγινε , εμπιστευτικά τη γνώμη σου στο παρελθόν και έτσι πράττω και τώρα.

 

Ευχαριστώ.

 

Υγ.

Εν αναμονή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Αξιόπιστος κατασκευαστής που να βγάζει 6" κινητό στο 100αρικο δεν υπάρχει ούτε σε Ευρώπη, ούτε σε Κίνα. Τώρα αν κάποιο κινητό από άλλους κατασκευαστές έτυχε να βγει αξιόπιστο....
Link to comment
Share on other sites

Έχω πρόταση να αγοράσω απο γνωστό μου άτομο Nexus 6 64GB καλομεταχειρισμένο 18μηνών στα 180ε. Αξίζει τον κόπο ή να κοιτάξω κάτι καινούριο σε αυτά τα λεφτά. Δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια θέλω όμως καθαρό Android και δυνατότητα rooting. Προτιμώ να δέχεται κάρτα SD και αν γίνεται να είναι Dual sim.

 

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το σέρβις των Μοτορόλα/ Lenovo αν πάθω κάτι στο μεταχειρισμένο;

Ευχαριστώ πολύ, περιμένω την γνώμη σας.

 

) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. -- 200e max

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. -- Καλύτερα κοντά στις 5'' παρά στις 6''

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; -- Αδιάφορο, ρωτάω για μεταχειρισμένο ούτως ή άλλως.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) -- Αδιάφορο.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? -- Ναι προτιμώ DUAL τα άλλα μου έιναι αδιάφορα.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; -- Αδιάφορο, μπορώ και να φλασάρω.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. -- Με ενδιαφέρει και ο καλός ηχός και η καλή οθόνη δεν καίγομαι όμως για Amoled.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. -- Καθαρό Android, οθόνη, Καρτα SD, DUAL, ήχος, αυτονομία, καμερα, καθόλου gaming.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. LG Νexus 5

Edited by SuperTrix
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθές το Flex2 άφησε την τελευταία του πνοή και είμαι σε διαδικασία ψαξίματος συσκευής. Επειδή όμως το μπάτζετ δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο, έβαλα στο best price τα φίλτρα που με ενδιαφέρουν και η λίστα ξεκινάει έτσι:

 

 

 

Xiaomi Redmi 4X 32GB

131,50€

 

Meizu M3s 32GB

148,00€

 

Ulefone Gemini 32GB

153,50€

 

Meizu M3E

154,94€

 

Meizu M5 32GB

155,00€

 

Meizu M5 Note 32GB Dual

162,09€

 

Oukitel K6000 Pro

163,44€

 

Lenovo Lemon X3

163,73€

 

Xiaomi Redmi Note 4X 32GB (Snapdragon)

164,00€

 

Xiaomi Redmi Note 4 32GB (Snapdragon)

164,10€

 

Xiaomi Redmi Note 4 32GB (MediaTek)

164,10€

 

Asus Zenfone Selfie Dual

169,00€

 

Xiaomi Redmi Note 4X 64GB (MediaTek)

169,99€

 

 

 

 

 

Αξίζει κάποιο από τα πρώτα που είναι και φθηνότερα; Εσέις τι προτείνετε; Με το κινητό κάνω σχεδόν τα πάντα οπότε θέλω να είναι λιγάκι δυνατούτσικο και να μην σέρνεται. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Από Redmi είχα το 3S και τώρα το 4Α, πολύ καλά και τα 2, κανένα πρόβλημα. Δε θα πάρουν όμως Android Nougat. Δες στα Meizu που κοιτάς αν παίρνουν Flyme 6, γιατί προσωπικά νομίζω ότι το Flyme είναι ένα τσικ καλύτερο από MIUI.
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει καποιος κ τα δυο? Το s7 edge το εχω δουλεψει, μ αρεσει πολυ η καμερα κατι που κοιταω να ειναι σουπερ. Οπως κ η οθονη του φυσικα. Εχει εμπειρια καποιος κ απο τα δυο στη χρηση να μου πει

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοιτουσα κατι αρθρα τωρα, ισχυει ακομα το προβλημα που αναφερουν με την καμερα sto sony

;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω βαρια χρήση, πιο πολύ ίντερνετ και κάνα τορεντ, από φώτο και βίντεο δεν θέλω απλά να είναι κατώτερο από το προηγούμενο που είχα (LG flex2), οθόνη μεταξύ 5 με 5.5 ίντσες αλλά θέλω αν γίνεται goril. glass για ανθεκτικότητα, επίσης τουλάχιστον 3gb μνήμη, εσωτερική όχι λιγότερο από 32gb, και αν γίνεται καλό δεκτή GPS γιατί το χρησιμοποιώ. Τώρα αν έχει καλή κάμερα και ήχο οκ. Το μπάτζετ μπορεί να φτάσει το ανώτερο τα 170 ευρώ εκτός κι αν βρω κάτι εξαιρετικό με μερικά ευρώ παραπάνω. Αυτά. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Από Redmi είχα το 3S και τώρα το 4Α, πολύ καλά και τα 2, κανένα πρόβλημα. Δε θα πάρουν όμως Android Nougat. Δες στα Meizu που κοιτάς αν παίρνουν Flyme 6, γιατί προσωπικά νομίζω ότι το Flyme είναι ένα τσικ καλύτερο από MIUI.

 

Νομίζω πως τα μόνα πλεονεκτήματα του flyme απέναντι στο miui είναι το swipe up για τα recent apps και η δυνατότητα για root εντός εγγύησης μέσα από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...