Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο snapdragon 625 που έχει το 4x είναι πιο οικονομικός και καινούργιος απτον 650/652 του max αλλά ο δεύτερος είναι λιγο πιο ισχυρός. Μπαταρία είναι κορυφή και τα δύο.

 

Επειδη ειχα το Redmi Note 3 pro και τωρα ειμαι στο Note 4X θα ελεγα πως μονο στα χαρτια ειναι πιο ισχυρος ο 650. Σε εμπειρια χρησης δεν θα καταλαβεις διαφορα με εξαιρεση φυσικα τυχον βαρια παιχνιδια χωρις να σημαινει οτι τα παει ασχημα και ο 625.

 

Οποτε αν δεν εισαι πολυ απαιτητικος στο gaming, ουσιαστηκα εχεις να αποφασισεις μεταξυ 6,4 ιντσων το mi max και αρκετα καλυτερη καμερα το note 4x.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχω το samsung note 3 αρα ειμαι μαθημενος στις 5,7. Απο επιδοσεις και μπαταρια με νοιάζει. Επίσης το max εχει νεοτερο snapdragon απο το καινουργιο 4χ(??)

Το max είναι αρκετά μεγαλύτερο από το NOTE 3. Το note 3 το δουλεύω με ένα χέρι το max δεν γίνεται. Για πρώτη συσκευή δεν γίνεται το έχω για το σπίτι κράτα το NOTE 3 για μένα και πάρε το max να το δουλεύεις στο σπίτι σαν Tablet. Εξαιρετικό κινητό το max σε όλα αλλά υπάρχει και ένα όριο στο μέγεθος. Για μένα είναι το μέγεθος NOTE 3. Και φοριτοτητα και μεγάλη οθόνη.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θέλω να πάρω κινητό στην αδερφή μου (καινούριο, όχι μεταχειρισμένο). 4 κριτήρια έχει θέσει:

1) Καλή κάμερα για τα λεφτά του (ικανοποιητική και το βράδυ)

2) Ραδιοφωνο

3) Γρήγορο Ιντερνετ (το lenovo που εχει τις βγαζει τη πίστη με το σημα 3g)

4) Εως 250€

 

Εγω προσθέτω και 2 σημαντικά επιπλέον χαρακτηριστικά. Επέκταση μνήμης και ικανοποιητική μπαταρία.

Έχω δει αρκετά από αυτά που γράφετε στα προηγούμενα θέματα, αλλά μπερδεύτηκα. Κάποια πρόταση?

 

ΥΓ: Έχω δει ότι βγαίνει το Moto G5 Plus, το οποίο φαίνεται ότι έχει καλή κάμερα και είναι περίπου 30Ε πιο ακριβό από το budget που έθεσε, αξίζει ο κόπος?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το δοκιμασμένο και άριστο Note 4X, αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα σε καλύψουν οι νυχτερινές λήψεις του...
Link to comment
Share on other sites

Το ικανοποιητικη καμερα για τα λεφτα του δεν βοηθαει. Ποιο κινητο ειχε πριν και ποσο καλυτερη καμερα θελουμε να χει;

 

Το moto g5 plus εχει μεν καλη καμερα αλλα οχι τοσο φοβερη οσο λεγανε και θα ειναι ολιγον τι παντοφλα. Θα χει το μεγεθος 5.5 ιντσων και ας ειναι 5.2 ιντσες. Αφου ειναι για την αδερφη σου, για γυναικα θα προτεινα το huawei nova https://www.skroutz.gr/s/10844371/Huawei-Nova-32GB.html . Ειναι πανεμορφο, μαζεμενο/μικρο, με πολυ καλη μπροστινη και πισω καμερα (για τα λεφτα του), πολυ καλη αυτονομια και αρκετα γρηγορο soc.

 

Το Note 4X ειναι vfm αν θελει 5.5 ιντσες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το προηγούμενο κινητό της (πριν το χάσει ή το κλέψουν) ήταν το Redmi 3S. Σαν κινητό της άρεσε, αλλά οι βραδινές φωτογραφίες ήταν πολύ κακές (η αλήθεια είναι ότι είχε σαν μέτρο σύγκρισης το sony xperia m5 της κολλητής της και ζήλεψε...). Το Nova δεν το είχα στα υπόψιν, γιατί νομίζω δεν έρχεται επίσημα στην Ελλάδα και δεν ξέρω τι παίζει με το service. Αν δεν έχει τέτοιο θέμα, είναι από τις πρώτες επιλογές. Το Α5 είναι ωραίο κινητό, αλλά πολλοί αναφέρουν ότι έχει κακή ποιότητα στον ήχο και επιδή ακούει πολύ ραδιόφωνο και μουσική, το απέρριψα. Το Note 4X το κοιτάω για εμένα που δεν με απασχολεί η φωτογραφική, αυτήν δε νομίζω να την καλύψει. Τι λέτε για το P9 lite?

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες γλυκοκοιτάω το Xiaomi Mi5s. Ειναι πραγματικα μια συσκευη που με καλυπτει αρκετα στα θελω μου ιδιως με βολευει η τιμή του (250 Ευρω στο εξωτερικό). Δεν ξέρω μονο απο θεμα design και η απουσια micro sd μηπως μ κακοφανουν αλλα μπροστα στα αλλα και σε συνδιασμο με την τιμη τα κανω γαργαρα. Πριν παρω ομως την αποφαση θα ηθελα να μου προτεινεται κατι αναλογο. Βασικα αυτό που ηθελα ειναι το P9 της Huawei ωστοσο δεν διαθετω 300+ για καθε διετια.

Αυτα που ψαχνω ειναι καλη καμερα (αξιολογες ληψεις την νυχτα), καλη μπαταρια και οσο το δυνατον πιο λιγα κολληματα γτ λογω δουλεια το κινητο μου δεν ξεκολλαει ευκολα απο το χερι μ. Προτεινετε μου κατι αναλογω μεχρι 230 ευρω αν ειναι να το κοιταξω.

Ευχαριστω

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω επειδη ειναι αντιπροσωπεια και οχι πωλητης (οπως infoquest στα xiaomi), αν ειναι ευρωπαικο υποχρεουτε να σε καλυψει. Αλλα απο οτι ειδα το πουλαει και ο γερμανος https://www.germanos.gr/product/huawei-nova/20344439/ αρα προφανως το φερνει η αντιπροσωπεια και δεν τιθεται θεμα συζητησης :)

 

Οσον αφορα το P9 lite, ειναι προτιμοτερο το p8 lite 2017 https://www.skroutz.gr/s/11103582/Huawei-P8-Lite-2017-16GB.html Ιδιο κινητο ειναι sthn oysia με την εκδοση 3 Gb αλλα 30 ευρω κατω σε τιμη. Η αντιπροσωπεια ομως το φερνει ως p9 lite 2017 (εχει 3 ονομασιες) αλλα δεν νομιζω να χεις θεμα με εγγυηση αν ειναι ευρωπαικο. Βεβαια ειναι κατωτερες συσκευες απο το nova.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το mi5s που το βρισκεις 200 ευρω; Ακομα και απο Κινα δεν νομιζω να το βρεις κατω απο 250 (και εχεις και ρισκο τελωνειου).

 

Απο ελλαδα με οσο το δυνατον καλυτερη καμερα χωρις να υστερει σε ταχυτητα και με ταβανι 230 ευρω μια καλη επιλογη ειναι το honor 6x https://www.skroutz.gr/s/10183106/Huawei-Honor-6X-3GB-32GB.html Τιμια συσκευη, καλη αυτονομια, τιμια καμερα, αρκετα γρηγορο αλλα ισως χανει λιγο στο gaming λογω gpu. Εναλλακτικα υπαρχει το moto g4 plus https://www.skroutz.gr/s/9272109/Motorola-Moto-G4-Plus-16GB.html με ισως τη καλυτερη καμερα μεχρι και τα 270 ευρω αλλα με κατωτερο soc και 2 GB Ram. Bεβαια το σωζει αρκετα το οτι εχει stock android

 

Θα παιρνες και απο κινα ή ευρωπαικη αποθηκη;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το mi5s που το βρισκεις 200 ευρω; Ακομα και απο Κινα δεν νομιζω να το βρεις κατω απο 250 (και εχεις και ρισκο τελωνειου).

 

Απο ελλαδα με οσο το δυνατον καλυτερη καμερα χωρις να υστερει σε ταχυτητα και με ταβανι 230 ευρω μια καλη επιλογη ειναι το honor 6x https://www.skroutz.gr/s/10183106/Huawei-Honor-6X-3GB-32GB.html Τιμια συσκευη, καλη αυτονομια, τιμια καμερα, αρκετα γρηγορο αλλα ισως χανει λιγο στο gaming λογω gpu. Εναλλακτικα υπαρχει το moto g4 plus https://www.skroutz.gr/s/9272109/Motorola-Moto-G4-Plus-16GB.html με ισως τη καλυτερη καμερα μεχρι και τα 270 ευρω αλλα με κατωτερο soc και 2 GB Ram. Bεβαια το σωζει αρκετα το οτι εχει stock android

 

Θα παιρνες και απο κινα ή ευρωπαικη αποθηκη;

 

250 εχει τωρα... σε κανα μια δυο που θα βγει και το mi6 θα πεσει.. εδω το mi5 εχει φτασει ηδη 220

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Και που ξερεις οτι δεν εχει πεσει ηδη η τιμη; Οπως και να χει δεν μπορω να σου απαντησω με το ποσο θα πανε οι τιμες σε κανα μηνα. Σε κανα μηνα μπορει να χουν πεσει και οι τιμες αλλων κινητων... επισης εχε υποψιν και το ρισκο του τελωνειου που αν ατυχησεις θα στο βγαλει στο τελος τιμη honor 8 ;)

 

Γνωμη μου, εφοσον περιμενεις ποσο θα πεσει η τιμη του με το mi6... κλειστο το θεμα και ξαναρωτα σε κανα μηνα που θα βγει το mi6

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω επειδη ειναι αντιπροσωπεια και οχι πωλητης (οπως infoquest στα xiaomi), αν ειναι ευρωπαικο υποχρεουτε να σε καλυψει. Αλλα απο οτι ειδα το πουλαει και ο γερμανος https://www.germanos.gr/product/huawei-nova/20344439/ αρα προφανως το φερνει η αντιπροσωπεια και δεν τιθεται θεμα συζητησης :)

 

Οσον αφορα το P9 lite, ειναι προτιμοτερο το p8 lite 2017 https://www.skroutz.gr/s/11103582/Huawei-P8-Lite-2017-16GB.html Ιδιο κινητο ειναι sthn oysia με την εκδοση 3 Gb αλλα 30 ευρω κατω σε τιμη. Η αντιπροσωπεια ομως το φερνει ως p9 lite 2017 (εχει 3 ονομασιες) αλλα δεν νομιζω να χεις θεμα με εγγυηση αν ειναι ευρωπαικο. Βεβαια ειναι κατωτερες συσκευες απο το nova.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικά από τη στιγμή που το έχει ο Γερμανός, θα έχει κανονικά εγγύηση (φυσικα η αγορά θα γίνει από αλλού γιατι τα 400€ είναι πολλά). Βασικά θα της δείξω τα 2 κινητά που μου προτείνεις και όποιο από τα 2 επιλέξει. Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως δεν προτεινα να το παρεις απο γερμανο. Σου χω link παραπανω αλλα καταστηματα.

 

Ανεξαρτητα ποιο της αρεσει εμφανισιακα, το nova ειναι καλυτερο σε ολα (οθονη, καμερα, αυτονομια, επεξεργαστης, αποθηκευτικο, ποιοτητα κατασκευης, πιο μαζεμενο σε μεγεθος). Πιστευω θα το ευχαριστηθει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω ένα tablet για να αντικαταστήσει το laptop σε ταξίδι στο εξωτερικό λόγο βάρους και όταν επιστρέψω να χρησιμοποιουν ατομα της οικογένειας για youtube viber και βασικές εφαρμογές.Εχετε να προτείνετε κάτι σε chuwi dualboot ή δεν αξίζουν και να πάω σε κανά lenovo με 2 χρόνια εγγύηση και το κεφάλι μου ύσηχο;μέγεθος γύρω στις 10 ίντσες Edited by babisa
Link to comment
Share on other sites

Ενω ενα μεταχειρισμενο ειναι φουλ αξιοπιστο :p

 

Αμα δεν εχεις κολλημα με amoled, παρε το p8 lite 2017. Σε ολα καλυτερο ειναι και φτηνοτερο μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω ένα tablet για να αντικαταστήσει το laptop σε ταξίδι στο εξωτερικό λόγο βάρους και όταν επιστρέψω να χρησιμοποιουν ατομα της οικογένειας για youtube viber και βασικές εφαρμογές.Εχετε να προτείνετε κάτι σε chuwi dualboot ή δεν αξίζουν και να πάω σε κανά lenovo με 2 χρόνια εγγύηση και το κεφάλι μου ύσηχο;μέγεθος γύρω στις 10 ίντσες

 

Έχω το chuwi hi 12 και είμαι ευχαριστημένος. Άλλη δουλειά κανείς με το dualboot και άλλη με ένα απλό android.

Γι αυτά που αναφερεις το οποιοδήποτε android θα σε καλύψει και το θέμα της εγγυησης είναι όντως σημαντικό. Επίσης με το chuwi πιθανότατα να χρειαστεί κάποια tweaks για να λειτουργούν όλα κομπλέ. Από την άλλη είναι και το θέμα της τιμής. Με το chuwi πχ το Hi10, αγοράζεις ένα μηχάνημα που ικανοποιεί ακόμα και τις βασικές ανάγκες χρήσης ενός λαπτοπ με μόλις 200€.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισότερα δίκαρτα smartphone που κυκλοφωρούν παίρνουν την μία κάρτα με 2G και την άλλη με 3G ή 4G.

Έχω διάβασει ότι κάποια τηλέφωνα έχουν την δυνατότητα για λήψη σήματος από κεραίες για τουλάχιστον 3G, όπως π.χ. τα Samsung S6 Duos και S7 Duos που έχουν και τις δύο 4G, και αν δεν κάνω λάθος το Doogee Y6 Max έχει την μία κάρτα έως 3G και την άλλη έως 4G.

Γνωρίζετε άλλα τέτοια κινητά; Και, αν υπάρχει τρόπος, πoυ μπορούσαμε να τα αναζητήσουμε σε σελίδες όπως το Skroutz κλπ.

Θα έλεγα να κάνουμε μια κατάσταση των δίκαρτων με λήψη σήματος τουλάχιστον 3G και στις δύο κάρτες ανεξαρτήτως τιμής. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισότερα δίκαρτα smartphone που κυκλοφωρούν παίρνουν την μία κάρτα με 2G και την άλλη με 3G ή 4G.

Έχω διάβασει ότι κάποια τηλέφωνα έχουν την δυνατότητα για λήψη σήματος από κεραίες για τουλάχιστον 3G, όπως π.χ. τα Samsung S6 Duos και S7 Duos που έχουν και τις δύο 4G, και αν δεν κάνω λάθος το Doogee Y6 Max έχει την μία κάρτα έως 3G και την άλλη έως 4G.

Γνωρίζετε άλλα τέτοια κινητά; Και, αν υπάρχει τρόπος, πoυ μπορούσαμε να τα αναζητήσουμε σε σελίδες όπως το Skroutz κλπ.

Θα έλεγα να κάνουμε μια κατάσταση των δίκαρτων με λήψη σήματος τουλάχιστον 3G και στις δύο κάρτες ανεξαρτήτως τιμής. :)

 

Ψάχνεις για dual active κινητά.Tα samsung που λες είναι απλά δίκαρτα δεν έχουν ενεργές και ανεξάρτητες και τις δύο σιμ,είναι dual stand by.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εβλεπα τις τιμες του Ρ8 lite,το δικαρτο ειναι κοντα στα 50€ πιο φτηνο απο το μονοκαρτο....ειναι ιδιες συσκευες;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...