Jump to content

Cosmote Blackberry Z30


sotiros65
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας ! Μολις παρελαβα το Ζ30 και προσπαθω να το σεταρω στο δικτυο της Κοσμοτε.Δεν γινονταν τιποτα και πηγα στο τοπικο καταστημα και μου ειπαν οτι το ΒΒΟΣ 10 ΔΕΝ τρεχει στο δικτυο της Κοσμοτε !

Αληθευει ;;;;;

ΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες. Δεν συνδέεται για δεδομένα εννοείς; Οι μπάντες που υποστηρίζει από ότι βλέπω δεν έχουν κάποιο θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ! Μολις παρελαβα το Ζ30 και προσπαθω να το σεταρω στο δικτυο της Κοσμοτε.Δεν γινονταν τιποτα και πηγα στο τοπικο καταστημα και μου ειπαν οτι το ΒΒΟΣ 10 ΔΕΝ τρεχει στο δικτυο της Κοσμοτε !

Αληθευει ;;;;;

ΤΙΑ

 

 

Εννοειται οτι ΔΕΝ αληθευει.Μια σημαντικη διευκρινηση που πρεπει να μας κανεις:Δεν βλεπει καθολου δικτυο κινητης ή δεν βλεπει Data?

Δοκιμασε να βαλεις καρτα sim απο αλλη εταιρια,Αν δεν βλεπει καθολου δικτυο τοτε ειναι θεμα sim tray.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως! Δεν συνδεεται για δεδομενα μεσω BIS .Μου αντιπροτειναν να μπω σε προγραμμα ιντερνετ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βλεπει κανονικα το δικτυο . Μαλιστα μου βγαζει 3g-voice only ενω δεχομαι και στελνω γραπτα μηνυματα κανονικα . Δεν βγαζει καθολου το 3G ακολουθημενο απο το γνωστο σηματακι /σημαιακι blackberry .Εαν καταλαβαινετε τι θελω να πω . Σημειωση : Δεν μπορω να τους παρω τηλεφωνο διοτι ειμαι κωφος ,κυριως αυτος ειναι ο λογος που εχω υπηρεσια μπλακμπερυ.Με βοηθαει πολυ στην επικοινωνια μου .

Link to comment
Share on other sites

ακριβως! Δεν συνδεεται για δεδομενα μεσω BIS .Μου αντιπροτειναν να μπω σε προγραμμα ιντερνετ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βλεπει κανονικα το δικτυο . Μαλιστα μου βγαζει 3g-voice only ενω δεχομαι και στελνω γραπτα μηνυματα κανονικα . Δεν βγαζει καθολου το 3G ακολουθημενο απο το γνωστο σηματακι /σημαιακι blackberry .Εαν καταλαβαινετε τι θελω να πω . Σημειωση : Δεν μπορω να τους παρω τηλεφωνο διοτι ειμαι κωφος ,κυριως αυτος ειναι ο λογος που εχω υπηρεσια μπλακμπερυ.Με βοηθαει πολυ στην επικοινωνια μου .

 

To λειτουργικο που εχει το z30 ,το OS10,δεν θελει ΒΙS.Ενα προγραμμα με data ειναι αρκετο.

Το σηματακι με τα μουρα εμφαιζεται ,στο os10,οταν εχουν ενεργοποιηθει οι υπηρεσιες blackberry μεσω του blackberry id και οχι οταν ειναι συνδεδεμενο με το BIS.

Mε το z30 μπορεις να εχεις 4G αρκει 1) να το υποστηριζει η συσκευη ,πρεπει να ειναι sta 100-2 αν ειναι ευρωπαικη συσκευη,

και 2ο η cosmote δινει 4G σε συγκεκριμενα προγραμματα.

Μπορεις να επικοινωνησεις με την cosmote και μεσω online chat μεσω του site τους.

Οτι θελεις ρωτα εδω ή στο πμ για πιο αμεσα.

 

Τωρα που ξαναδιαβασα το post εχεις ενεργοποιησει το data στο προγραμμα σου ή δεν εχεις και σου λενε να κανεις προγραμμα με data?

Προσοχη: Επειδη οι εταιριες κινητης δεν το εχουν με τα blackbery και επειφη η cosmote εχει και κατι προγραμματα data/internet για BIS αυτο δεν σου χρειαζεται.Θελεις ενα απλο προγραμμα με data/internet.Ετσι θα ενεργοποιηθει και το 3G.

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ! Υπηρχε μια ιστοσελιδα οπου μπορουσες να περασεις τις ρυθμισεις για τους λογαριασμους ηλεκτρονικου ταχυδρομειου μεσω αυτου ωστε να αποφευγεις ολο αυτο το δαιδαλωδη δρομο μεσα απο το βατομουρο .....

Το ξερει καποιος απο σας ;

ΤΙΑ

Σ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κατεβασεις το blackberry link απο το site της blackberry και να μεταφερεις οτι υπαρχει στο παλιο στο blackberry στο καινουργιο.

Το site υπηρχε παλαιοτερα αλλα τωρα ουτε καν ξερω αν λειτουργει και ποσο ενημερωμενο ειναι.

το site ειναι αυτο https://bis.eu.blackberry.com/html?brand=cosmotegr

Link to comment
Share on other sites

Guest EliaSpyr

Καλησπέρα,

Και εγώ έτσι ένιωσα όταν ανακάλυψα τότε ότι το Ζ10 που είχα αγοράσει δεν μπορούσε να έχει το BIS αλλά έπρεπε να έχω μια απλή σύνδεση με Data. Έχοντας "ζήσει" με τρείς συσκευές Blackberry με BIS μέχρι τότε, η αλλαγή ήταν δύσκολη όταν τα Mb φεύγανε στο δευτερόλεπτο.

Αυτή είναι αλλαγή που έκανε η Blackberry και δεν φταίει η Cosmote ή ο κάθε πάροχος. Ήταν η προσπάθεια της για να μην πεθάνει την οποία δυστυχώς οι developers δεν πίστεψαν και οι εφαρμογές για BB10 ήταν και είναι ελάχιστες.

 

Αν και πολύ καλό τηλέφωνο με πολλά από τα καλούδια της Blackberry και το θαυμάσιο πληκτρολόγιο της (που ακόμα αναπολώ σχεδόν κάθε φορά που γράφω οτιδήποτε στη συσκευή που έχω τώρα) αναγκάστηκα να το αφήσω γιατί απλά δεν υπήρχαν εφαρμογές.

 

Δυστυχώς φίλε μου αυτά τα έχει η εξέλιξη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Και εγώ έτσι ένιωσα όταν ανακάλυψα τότε ότι το Ζ10 που είχα αγοράσει δεν μπορούσε να έχει το BIS αλλά έπρεπε να έχω μια απλή σύνδεση με Data. Έχοντας "ζήσει" με τρείς συσκευές Blackberry με BIS μέχρι τότε, η αλλαγή ήταν δύσκολη όταν τα Mb φεύγανε στο δευτερόλεπτο.

Αυτή είναι αλλαγή που έκανε η Blackberry και δεν φταίει η Cosmote ή ο κάθε πάροχος. Ήταν η προσπάθεια της για να μην πεθάνει την οποία δυστυχώς οι developers δεν πίστεψαν και οι εφαρμογές για BB10 ήταν και είναι ελάχιστες.

 

Αν και πολύ καλό τηλέφωνο με πολλά από τα καλούδια της Blackberry και το θαυμάσιο πληκτρολόγιο της (που ακόμα αναπολώ σχεδόν κάθε φορά που γράφω οτιδήποτε στη συσκευή που έχω τώρα) αναγκάστηκα να το αφήσω γιατί απλά δεν υπήρχαν εφαρμογές.

 

Δυστυχώς φίλε μου αυτά τα έχει η εξέλιξη....

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου .Αδικα το πηρα αυτο το θαυμασιο εργαλειο :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δικαίωμα επιστροφής;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...