Jump to content

Huawei Mate 9


Kos_77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκεφτομαι να προχωρησω στην αγορα του mate 9 και συγκεκριμενα, το δικαρτο. αυτο εχει επισημη υποστηριξη στην Ελλαδα, η πρεπει να παει εξωτερικο αν παθει κατι?

 

γενικα σαν μοντελο, εχει βγαλει προβληματα?

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό οκ το έχω?

Υψηλή κατανάλωση ενέργειας :"κλειστό"

Κλείσιμο μετα το κλείδωμα της οθόνης :"κλειστό"

 

μια χαρα ειναι δεν εχεις λογο να το πειράξεις οπος και να εχει το viber αν δεν κάνεις κλήσεις παο αυτό καταναλονει σχεδον ελάχιστη ενεργεια (μπολικη ram βεβεα αλλα μπαταρια λιγη)

Link to comment
Share on other sites

Έχει φλασαρει κάποιος firmware από το δικαρτο μοντέλο στο μονοκαρτο, και να αλλάξει ταυτόχρονα το sim tray? Απ ότι είδα στο XDA δουλεύουν και οι δύο κάρτες κανονικά με το firmware του δικαρτου.

Απορία νούμερο 2. Για να φλασαρουμε το firm του δικαρτου θέλουμε αναγκαστικά ρουτ??

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει φλασαρει κάποιος firmware από το δικαρτο μοντέλο στο μονοκαρτο, και να αλλάξει ταυτόχρονα το sim tray? Απ ότι είδα στο XDA δουλεύουν και οι δύο κάρτες κανονικά με το firmware του δικαρτου.

Απορία νούμερο 2. Για να φλασαρουμε το firm του δικαρτου θέλουμε αναγκαστικά ρουτ??

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

 

ναι (με υψηλό κίνδυνο για hard brick)

και ναι θελει root

Link to comment
Share on other sites

ναι (με υψηλό κίνδυνο για hard brick)

και ναι θελει root

Κρίμα, και φαινόταν σχετικά εύκολο..

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, και φαινόταν σχετικά εύκολο..

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

 

δεν ειπε κανείς ότι είναι δύσκολο....... απλά είναι θέμα τύχης αν το πάρεις στο χέρι η όχι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το κινητό είναι 3 εβδομάδων και σε καμία 10αρια εφαρμογές μου δείχνει 3900mah...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το κινητό είναι 3 εβδομάδων και σε καμία 10αρια εφαρμογές μου δείχνει 3900mah...
Mate και γενικός Android δεν έχουν πρόσβαση στα στατιστικά της μπαταρίας καθος δεν υπάρχει battery ic με καταγραφή πάνω στην μπαταρία οπος έχουν iPhone, έτσι οτι και να δεις μπαρούφες λένε σε μένα που λει ότι είναι 450mha τι να πω?
Link to comment
Share on other sites

δεν ειπε κανείς ότι είναι δύσκολο....... απλά είναι θέμα τύχης αν το πάρεις στο χέρι η όχι
Ο κίνδυνος είναι αντίστοιχος, δηλαδή νορμάλ, όπως σε όλα τα κινητά που κάνεις ρουτ (op3, pixel) ή μεγαλύτερος? Αν γίνει η στραβή δεν υπάρχουν εργαλεία unbrick? Βέβαια δε βλέπω και πολύ ενδιαφέρον για custom roms στο συγκεκριμένο κινητό. Επίσης επειδή κανείς δεν έχει απαντήσει και φαίνεσαι σχετικός, γίνεται μετά unroot το κινητό ή έχει μνήμη που κρατάει τι έχεις κάνει και δεν έχει πλέον εγγύηση?

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο κίνδυνος είναι αντίστοιχος, δηλαδή νορμάλ, όπως σε όλα τα κινητά που κάνεις ρουτ (op3, pixel) ή μεγαλύτερος? Αν γίνει η στραβή δεν υπάρχουν εργαλεία unbrick? Βέβαια δε βλέπω και πολύ ενδιαφέρον για custom roms στο συγκεκριμένο κινητό. Επίσης επειδή κανείς δεν έχει απαντήσει και φαίνεσαι σχετικός, γίνεται μετά unroot το κινητό ή έχει μνήμη που κρατάει τι έχεις κάνει και δεν έχει πλέον εγγύηση?

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

 

nope κάτι είδα για 70/30 και οχι μιλάμε για hard brick (συσκευη ούτε φορτίζει ούτε βγάζει κάτι στο pc κοινός τελειος νεκρή )

και προφανώς δεν έχει καθώς kirin εχει efuse κατι αντίστοιχο με το samsung knox fuse ουσιαστικά και να είναι νεκρή η μητρική με ένα πολυμετρο στα test point μπορείς να δεις αν έχει γίνει trigger το fuse η όχι εγγύηση ούτε στα όνειρα μας

ετσι καλυτερα να μην πειραζεις το συγκεκριμένο και γενικός οτιδήποτε εχει Kirin (αν σε νοιάζει η εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

nope κάτι είδα για 70/30 και οχι μιλάμε για hard brick (συσκευη ούτε φορτίζει ούτε βγάζει κάτι στο pc κοινός τελειος νεκρή )

και προφανώς δεν έχει καθώς kirin εχει efuse κατι αντίστοιχο με το samsung knox fuse ουσιαστικά και να είναι νεκρή η μητρική με ένα πολυμετρο στα test point μπορείς να δεις αν έχει γίνει trigger το fuse η όχι εγγύηση ούτε στα όνειρα μας

ετσι καλυτερα να μην πειραζεις το συγκεκριμένο και γενικός οτιδήποτε εχει Kirin (αν σε νοιάζει η εγγύηση)

Οκ κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση μιας και απορουσα καιρό :)

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση μιας και απορουσα καιρό :)

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

 

ευτυχώς στα huawei custom rom δεν είναι ανανγιαια λογο καλού software......

ειδα κατι s7 πρόσφατα άρχισαν και σέρνονται με τα τελευταια Update μια πάνε σφαίρα μια σκαλώνουν κλπ εδώ ευτυχώς όπως ήταν πρώτη μερα ετσι είναι και τώρα ίσος και καλύτερο στα σημεία

Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς στα huawei custom rom δεν είναι ανανγιαια λογο καλού software......

ειδα κατι s7 πρόσφατα άρχισαν και σέρνονται με τα τελευταια Update μια πάνε σφαίρα μια σκαλώνουν κλπ εδώ ευτυχώς όπως ήταν πρώτη μερα ετσι είναι και τώρα ίσος και καλύτερο στα σημεία

Ναι ρε φίλε τι να πεις γιαυτην την συσκευή έχω ψηθεί να πάω σε νοτε8 αλλά πολύ το σκέφτομαι.

Εδώ ρε φίλε ειναι αλλιώς είσαι σίγουρος για την συσκευή ολημερίς και πάντα σφαίρα.

Βέβαια αν αυτό το πω στο θέμα με το νοτε8 θα με πουν τρελό αλλά έτσι είναι η αλήθεια.

 

Θα περιμένω να δω ΜΑΤΕ10 και αν έχει μικρές διαφορές με το 9 θα πάρω νοτε8 έτσι για την αλλαγή. Πάντως γνώμη μου είναι ότι μόνο αυτά τα δύο θα παίξουν μπάλα για ένα χρόνο.

 

ΝΑ δεις που από την μανία μου για αλλαγή μέχρι το iphone X περιμένω να δω από κοντά χαχαα α α

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε τι να πεις γιαυτην την συσκευή έχω ψηθεί να πάω σε νοτε8 αλλά πολύ το σκέφτομαι.

Εδώ ρε φίλε ειναι αλλιώς είσαι σίγουρος για την συσκευή ολημερίς και πάντα σφαίρα.

Βέβαια αν αυτό το πω στο θέμα με το νοτε8 θα με πουν τρελό αλλά έτσι είναι η αλήθεια.

 

Θα περιμένω να δω ΜΑΤΕ10 και αν έχει μικρές διαφορές με το 9 θα πάρω νοτε8 έτσι για την αλλαγή. Πάντως γνώμη μου είναι ότι μόνο αυτά τα δύο θα παίξουν μπάλα για ένα χρόνο.

 

ΝΑ δεις που από την μανία μου για αλλαγή μέχρι το iphone X περιμένω να δω από κοντά χαχαα α α

 

δεν περιμένω τπτ καλο απο το mate 10

 

από ότι ακούστηκε θα βγει το απλό και το pro το απλο θα έχει 4gb ram (δεν υπάρχει λόγος να δώσεις λεφτά για οποιον εχει το 9) + φήμες λένε οτι θα έχει και το κακάσχημο home like button μπροστά

και το pro έχει άθλια αναλογία και τημη που θα ειναι και στον θεω και δεν θα πέφτει κιόλας ποτέ απο την μέρα της κυκλοφορίας του μεχρι το τέλος

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι που φοβάμαι αλλά ελπίζω στο να μπλοφαρουν τα μικρά κοντά κινεζακια..... Και να κάνουν τους μεγάλους να κλαίνε.

Αν όχι θα ψαχτω.

Πάντως στο 9αρι και άλλον ένα χρόνο να το έχεις σίγουρα έχει επιδώσεις ναυαρχίδας 2018

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι που φοβάμαι αλλά ελπίζω στο να μπλοφαρουν τα μικρά κοντά κινεζακια..... Και να κάνουν τους μεγάλους να κλαίνε.

Αν όχι θα ψαχτω.

Πάντως στο 9αρι και άλλον ένα χρόνο να το έχεις σίγουρα έχει επιδώσεις ναυαρχίδας 2018

 

για το 10 δεν σκεφτομαι καν κατα 99% δεν θα ειναι και κατι super......... για το 11 θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάτε? Εγώ παρατηρώ ότι με ίδιες εφαρμογές και χρήση με το s7 edge που είχα, τώρα το βράδυ φορτίζω (10%)ενώ με το edge είχα και 30%
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το s7 Edge που είχα και εγώ είμαι τουλάχιστον 30% πάνω με το mate. Άριστη διαχείριση 2 μέρες μου βγάζει και 6ωρο άνετα οθόνη με 4-5 ώρες κλήσεις και WiFi μόνιμα ανοιχτό και έξω 4g. Κάτι σου τρώει μπαταρία δεν εξηγείται αλλιώς.
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που πρόσεξα πάντως, ίσως και να έτυχε, άλλαξα θέμα και δεν έκανα reboot και έπεφτε αρκετά γρήγορα η μπαταρία. Επίσης η διαθέσιμη ραμ είχε πέσει 500mb. Με reboot επανήλθε στα κανονικά.

Αν έχει καλό σήμα κινητής και έχω WiFi, στο 50% είμαι σε 4+ ώρες sot, με τα πάντα ανοιχτά.

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαρίζω μια nillkin nature transparent για το mate 9 είναι φορεμενη πολύ λίγο,Χωρίς χρήματα την είχα ξεχάσει στο συρτάρι από Θεσσαλονίκη όποιος την θέλει π.μ

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαρίζω μια nillkin nature transparent για το mate 9 είναι φορεμενη πολύ λίγο,Χωρίς χρήματα την είχα ξεχάσει στο συρτάρι από Θεσσαλονίκη όποιος την θέλει π.μ

 

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραίος.. Είμαι Αθήνα.. Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θα πάρει major αναβάθμιση ή μπα? Εννοώ emui 5.1 πχ η και επόμενη

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θα πάρει major αναβάθμιση ή μπα? Εννοώ emui 5.1 πχ η και επόμενη

 

Sent from my MHA-L09 using Tapatalk

 

καινουργιο android θα παρει....... emui απο την αλλη απο οτι λενε οχι..... δλδ θα παμε πχ στο oreo αλλα θα μεινουμε με παλια emui (αυτο ειπε η huawei τουλαχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...