Jump to content

Asus ZenWatch 3 (WI503Q)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλησιάζει η επίσημη κυκλοφορία του στην Ευρώπη αρχής γενομένης από Γερμανία το ανανεωμένο smartwatch της Asus που πλέον στην 3ή του έκδοση δείχνει πιο ολοκληρωμένο από ποτέ και πιο ρολόι στυλ σε αντίθεση με τα προηγούμενα της σειράς.

 

Σε 3 χρώματα διαθέσιμο ασημί,gunmetal και gold.

https://www.asus.com/ZenWatch/ASUS-ZenWatch-3-WI503Q/

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161023/1d0102842f5ff044bb6b3cfb023c9333.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161023/9314e2d99ecdfff7d50e136a0f3020d1.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161023/782a62a64530031f3bd239a2dbb0c82d.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161023/e6f0099abd20b25002b63734602b543f.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161023/d15a91e765fef1173b64f7a7cb2b1a03.jpg

 

Εδώ επίσημο video παρουσίαση από την Asus.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Ωραιότατο Αλέξ, βλέπω στο γερμανικό αμαζον προπαραγγελιες στα 229, αλλά χωρίς να στέλνει Ελλάδα (οπως σωστά είχες επισημάνει).

Κατάφερες να το εντοπίσεις κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ωραιότατο Αλέξ, βλέπω στο γερμανικό αμαζον προπαραγγελιες στα 229, αλλά χωρίς να στέλνει Ελλάδα (οπως σωστά είχες επισημάνει).

 

Κατάφερες να το εντοπίσεις κάπου αλλού;

 

 

 

Ακόμα δεν το βρήκα Βαγγέλη κάπου εκτός amazon(γερμανικό-ιταλικό)

Φαντάζομαι εντός επόμενων λίγων εβδομάδων να αρχίσει να κυκλοφορεί σε περισσότερες χώρες και καταστήματα.

 

Οκτώβριο είχε πει η Asus(Γερμανία) αλλά μάλλον Νοέμβριο θα το δούμε Ευρώπη μαζί με τη επίσημη κυκλοφορία σε Αμερική παράλληλα.

 

Εδώ και ένα unboxing του.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι έχω ελαφρώς διαφορετική άποψη.

από πλευράς εμφάνισης, τα lugs για το λουράκι θεωρώ ότι χαλάνε πολύ την εμφάνιση της συσκευής. Συνέπεια των lugs είναι βέβαια και το proprietary λουράκια που επέλεξε αυτή τη φορά η Asus σε σχέση με τα προηγούμενα της μοντέλα. Επίσης τα πλήκτρα θεωρώ ότι έπρεπε να είναι πιο διακριτικά σε σχέση με την συνολική εμφάνιση της συσκευής, αλλά τέλος πάντων δεν θα ήταν και deal breaker για την αγορά του.

Πέραν της εμφάνισης ο μόνος λόγος που θα ήθελα να το δω θα ήταν η σύγκριση με το ZenWatch 2 που έχω τώρα. Το 2 παρόλο που δεν μπορείς να το πεις κακή συσκευή για τα λεφτά του (129$ από το amazon.com- κάτω από 160€ τελική μαζί με φόρους και μεταφορικά) έχει τα θεματάκια του. Και lags θα συναντήσεις και αδύναμο wifi, αλλά τα ξεπερνάς λόγω τιμής. Εξάλλου είναι η μόνη οικονομική πρόταση αν ήθελες android wear με ηχείο. Τώρα στο 3, πέραν του wear 2100 δεν πρόσθεσε τίποτα η Asus και ανέβασε και αρκετά την τιμή.

 

στις διαθεσιμότητες πάντως θέλει υπομονή και ψάξιμο παιδιά.πάλι από την εμπειρία με το 2 επειδή έχω και το μεγάλο μοντέλο αλλά και το μικρό για τη σύζυγο, Ευρώπη δεν έβρισκα το silver μοντέλο με το πλαστικό λουράκι, μόνο το Gunmetal με το μπλε. Επίσης δύσκολα έβρισκες και τα ανταλλακτικά λουράκια αν ήθελες της Asus. Ελπίζω σε αυτό το μοντέλο να το διορθώσει η Asus γιατί με τα proprietary θα υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη για ανταλλακτικά λουράκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακόμη αν με το συγκεκριμένο ρολόι μπορείς να απαντήσεις σε μία κλήση, χωρίς να είναι απαραίτητο να καταφύγεις στο τηλέφωνο....
Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακόμη αν με το συγκεκριμένο ρολόι μπορείς να απαντήσεις σε μία κλήση, χωρίς να είναι απαραίτητο να καταφύγεις στο τηλέφωνο....

 

έχει ηχείο. Μπορείς να δεις τις δύο γρίλιες στο κάτω μέρος της πλάτης της συσκευής στα hands on video που κυκλοφορούν...

Link to comment
Share on other sites

έχει ηχείο. Μπορείς να δεις τις δύο γρίλιες στο κάτω μέρος της πλάτης της συσκευής στα hands on video που κυκλοφορούν...

Ευχαριστώ πολύ... όμως μπορείς να απαντήσεις και να συνομιλήσεις κατευθείαν από το ρολόι?

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ... όμως μπορείς να απαντήσεις και να συνομιλήσεις κατευθείαν από το ρολόι?

 

συγνώμη, νόμιζα ότι θα το θεωρήσεις αυτονόητο ότι από τη στιγμή που η συσκευή διαθέτει ηχείο ότι μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις από το ρολόι. Εκτός από το να απαντήσεις σε μια εισερχόμενη κλήση, θα βρεις και την εφαρμογή Phone στο ρολόι που έχει μέσα μενού επαφών αλλά και dialer. Εκτός βέβαια από την εφαρμογή υποτίθεται ότι μπορείς να το κάνεις και με φωνητικές εντολές αλλά με τις επαφές στα ελληνικά δεν γίνεται. Εγώ πχ έχω ορίσει στη Google την επαφή της συζύγου μου ως wife οπότε με ένα "ok google, call my wife" παίρνω τηλέφωνο στα γρήγορα αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο με εξαίρεση την χρυσομπρονζε κάσα η οποία με έστειλε στο ακριβότερο αλλά ομορφότερο κατ'εμέ huawei watch.

Τουλάχιστον να πέσουν λίγο οι τιμές γενικά μετά την asus, για αρχή είναι μια χαρά

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, νόμιζα ότι θα το θεωρήσεις αυτονόητο ότι από τη στιγμή που η συσκευή διαθέτει ηχείο ότι μπορείς να πραγματοποιήσεις κλήσεις από το ρολόι. Εκτός από το να απαντήσεις σε μια εισερχόμενη κλήση, θα βρεις και την εφαρμογή Phone στο ρολόι που έχει μέσα μενού επαφών αλλά και dialer. Εκτός βέβαια από την εφαρμογή υποτίθεται ότι μπορείς να το κάνεις και με φωνητικές εντολές αλλά με τις επαφές στα ελληνικά δεν γίνεται. Εγώ πχ έχω ορίσει στη Google την επαφή της συζύγου μου ως wife οπότε με ένα "ok google, call my wife" παίρνω τηλέφωνο στα γρήγορα αν χρειαστεί.

 

Σε ευχαριστώ....

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τα full specs

http://eshop.asus.com/de-DE/asus-zenwatch-3-wi503q-gunmetal-grey-leder-dunkelbraun-eur-de-de-90nz0061-m00010.html

 

-display 3,53cm (1:39 ", approximately) - AMOLED - domed 2.5D Gorilla Glass 3

-resolution 400 x 400 (287 ppi)

-touch 2-point multi-touch (capacitive)

-operating system Android Wear - compatible with Android (from 4.3) and iOS (8.2 and later)

-processor Qualcomm® Snapdragon ™ Wear 2100

-random access memory 512MB LPDDR2

-data storage 4GB eMMC

-Audio

Built-in speaker

Built-in microphone

-Bluetooth Bluetooth 4.1 (LE)

-Wireless Data Network

WLAN 802.11 b / g / n

-interfaces 4-pin magnetic connector (charging / USB)

-battery pack

Li-Polymer (340mAh) with Hypercharging (0-60% in 15 min.),

-Optional: Battery Pack (200mAh)

Battery life Up to 61 hrs.

-sensor 6-axis position sensor with sensor hub, ambient light sensor

-dimensions 45.0 x 45.0 x 9.95 to 10.75 mm

-weight 60g (PM) + 20g (bracelet)

-housing 316L Stainless Steel - Gunmetal Grey - water and dust proof to IP67

-bracelet Italian leather - Dark brown with comfort buckle in Body Colour

-delivery AC adapter - magnetic charging dock - Table Stand - Manual - Warranty Card

-Manufacturer warranty:12-month warranty with pick-up and return service within Germany & Austria

 

Note Extras:

-2 hot buttons for quick access app

-More than 50 configurable interactive dials

-Pedometer with 95% accuracy

-Voice input / Voice Search

-Notifications for: phone, email, SMS and various apps

-vibrating alert

-notes

Supports all Android Wear compatible applications

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά όσο πλησιάζουμε στην επίσημη κυκλοφορία του αυξάνονται τα κατάστημα που το διαθέτουν για προ παραγγελία με εκτιμώμενη ημερομηνία κυκλοφορίας αρχές με μέσα Νοεμβρίου.

http://geizhals.eu/asus-zenwatch-3-dark-grey-with-leather-bracelet-dark-brown-a1501805.html

http://geizhals.eu/asus-zenwatch-3-silver-with-leather-bracelet-beige-a1501791.html

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άρχισε η κυκλοφορία του αρχικά στο ασημί χρωμα από 2-3 καταστήματα σε Γερμανια(δυστυχώς δεν κάνουν αποστολή Ελλάδα)

 

Γύρω στις 10 του μηνός θα αρχίσει και η διάθεση σε gunmetal στα κατάστηματα τεχνολογίας( ήδη διαθέσιμο στο Asus de store)

 

Ελπίζουμε να το δούμε σε περισσότερα καταστήματα και που να στέλνουν Ελλάδα.

 

Εστω να το δούμε από τρίτους πωλητές από amazon εφόσον δεν στέλνει το ίδιο το amazon de/it σε Ελλάδα.

 

EDIT: Διαθέσιμο στο γαλλικό amazon για προπαραγγελία και στα 2 χρώματα όπου γίνεται αποστολή στην Ελλάδα σε αντίθεση με γερμανικό η ιταλικό που δεν αποστέλλεται.

 

Έριξα την παραγγελία μου και βλέπουμε.

https://www.amazon.fr/gp/product/B01MFCMTHM/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Alex, ποιο χρωμα σου αρεσει περισσοτερο? Τι λες, θα αξιζει τον κοπο αυτό το ρολογακι?

 

Καλημέρα Βαγγέλη.

Στην αρχή έλεγα πάω καρφωτός για το gunmetal αλλά μου την γύρισε και εξετάζω και το ασημί πλέον :lol:

50-50 λοιπόν.

 

Έριξα και στα 2 χρώματα και οποίο φύγει πρώτο :p

 

Κοιτα το θεωρώ το πιο ντινεζατο και πιο προσιτό συνάμα επώνυμο της αγοράς τέλη 16 μοντέλο.

 

Δεν με συγκινεί καμία άλλη πρόταση στην αγορά.

 

Το gear s3 είναι πανάκριβο,γκουμουτσα με αδιάφορα/περιττά feature και αρνητικό ότι φοράει tizen.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω η τιμή στο γαλλικό Amazon ήρθε στα ίσια της με το γερμανικό στα 249 ευρώ και αντίστοιχα αναπροσαρμόστηκε η τιμή στην προπαραγγελια μου.

 

Ελπίζω να μην αργήσει χαρακτηριστικά η κυκλοφορία και αποστολή του.

Βλέπω σιγά σιγά στο γερμανικό amazon άμεσα διαθέσιμο το gunmetal και στην έκδοση με το δερμάτινο λουράκι αλλά και το ασημί με μη δερμάτινο αλλά δυστυχώς δεν στέλνει Ελλάδα ούτε τώρα που ξανά δοκίμασα.

 

Υπομονή λοιπόν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 εβδομάδες βγάλανε το γαλλικό amazon επιτέλους ημερομηνία κυκλοφορίας για το gunmetal στις 27 Νοεμβρίου.

https://www.amazon.fr/Asus-ZenWatch-Smartwatch-Bluetooth-Marron/dp/B01MFCMTHM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1479467050&sr=8-1&keywords=zenwatch+3

Επίσης στο Amazon.com από 22 του μηνός όπου έριξα και εκεί μια παραγγελία εδώ και μια εβδομάδα.

https://www.amazon.com/ZenWatch-WI503Q-GL-DB-1-39-inch-AMOLED-leather/dp/B01LX50IMH/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1479467090&sr=8-1&keywords=zenwatch+3

 

Οποίο φύγει πρώτο αν και στο αμερικανικό amazon όταν έριξα την παραγγελία ήταν άμεσα διαθέσιμο όπως και το πρωί που ξανά κοίταξα αλλά έως τώρα αποστολή δεν έχει γίνει.

 

Περίεργα πράγματα.(να ελπίζω λόγο λάθος συστήματος και όχι σκόπιμος το έβγαζαν άμεσα διαθέσιμο)

 

Έστειλα email να δω τι θα μου απαντήσουν.

 

Edit:Τελικά ακύρωσα από amazon com διότι οι αμερικανοί αμφιταλαντεύονται με την κυκλοφορία του και διατήρησα στο γαλλικό όπου αναμένεται να αποσταλεί εντός επόμενων ημερών όπως με ενημέρωσαν σε ερώτηση μου μιας και άμεσα διαθέσιμο ήταν από εχθές το απόγευμα.

 

Άλλαξε πλέον και το status της παραγγελίας πλέον προετοιμασία για αποστολή.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161119/a49d39c22736505908377f0c59806623.png

 

Για να δούμε μετράμε αντίστροφα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα κάτοχος... γενικα δεν ξετρελάθηκα τρώει κολλήματα αρκετες φορες περιμενα καλύτερη οθόνη... απο ποιότητα καλο ειναι το δερμάτινο λουράκι δεν μου εμπνεει εμπιστοσύνη οτι θα αντεξει μαλλον επρεπε να το παρω με το αλλο το πλαστικό... κρατάει δαχτυλιες στην κασα κατα τα αλλα εχει πολύ δουλειά η Google με το wear.... απο αυτονομία δεν εχω ιδεα ακομα... πρώτη φορά κάτοχος smartwatch
I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα θα σπάσω τη παρθενια με τα smartwatch :lol:

Έχω πάντως θετική προδιάθεση και ορεξη να το κρατήσω αφού μου κάνει κλικ και μου αρέσει πολύ εμφανισιακά από όσα έχω δει σε video,αρκεί να μην κάνει τίποτα κουλά,στραβά ανεξήγητα με θέματα που να προκαλούν "πονοκεφάλους" γενικότερα.

 

Και εννοείται να είναι αξιόπιστα στη συνεργασία με το κινητό όπως ακριβώς με τα αρκετά Bluetooth που έχω.

 

Μόνο το Huawei watch εναλλακτική μου αρέσει αλλά είναι περσινό μοντέλο και το gear s3 το απέκλεισα λόγο tizen,πιο γκουμουτσα και τιμής.

 

Δεν αγχώνομαι όμως μιας έχω 30 ημέρες περιθώριο επιστροφής αν δω ότι είναι προβληματική η συμβίωση μαζί του.

 

Πάντως αρχές 17 θα βγει το gear version 2.0 από Google που θα φέρει πολλές βελτιώσεις/προσθήκες.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα θα σπάσω τη παρθενια με τα smartwatch :lol:

Έχω πάντως θετική προδιάθεση και ορεξη να το κρατήσω αρκεί να μην κάνει τίποτα κουλά,στραβά ανεξήγητα με θέματα που να προκαλούν "πονοκεφάλους" γενικότερα.

 

Και εννοείται να είναι αξιόπιστα στη συνεργασία με το κινητό όπως ακριβώς με τα αρκετά Bluetooth που έχω.

 

Μόνο το Huawei watch εναλλακτική μου αρέσει αλλά είναι περσινό μοντέλο και το gear s3 το απέκλεισα λόγο tizen,πιο γκουμουτσα και τιμής.

 

Δεν αγχώνομαι όμως μιας έχω 30 ημέρες περιθώριο επιστροφής αν δω ότι είναι προβληματική η συμβίωση μαζί του.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Κοίτα τωρα που παίζω λίγο μου αρεσει γενικα σε βολεύει να μην εχεις ολοι την ωρα το κιν στο χέρι αλλα θελει δουλεια το να απαντας στα μηνυματα απαρετητα μονο αγγλικα με το Google Now και ειναι σπαστικό εκτος αν εγω κανω κατι λαθος....

I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τωρα που παίζω λίγο μου αρεσει γενικα σε βολεύει να μην εχεις ολοι την ωρα το κιν στο χέρι αλλα θελει δουλεια το να απαντας στα μηνυματα απαρετητα μονο αγγλικα με το Google Now και ειναι σπαστικό εκτος αν εγω κανω κατι λαθος....

 

Μιας και νεουδια θα είμαστε οι 2 μας έχουμε αρκετά να μάθουμε από ότι φαίνεται.:p

 

Σίγουρα πάντως ένα σεβαστό διάστημα εξοικείωσης θα χρειαστεί να μάθουμε κάποια από τα μυστικά της λειτουργίας και συνεργασίας με το κινητό.

 

Ετοιμάζεται πάντως το gear version 2.0 από Google αρχές 17 που θα φέρει πολλές βελτιώσεις/προσθήκες οπου λέγεται θα αναβαθμιστεί κατά πολύ η εμπειρία χρήσης.

 

Θα δείξει.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 φρέσκια review να πάρουνε μια πρώτη γεύση από όσους τα δούλεψαν και σχημάτισαν κάποιες εντυπώσεις και συμπεράσματα.

http://www.androidpolice.com/2016/11/18/asus-zenwatch-3-review-best-android-wear-device-can-get/

 

 

http://www.tomsguide.com/us/asus-zenwatch-3,review-4054.html

 

Γίνεται αναφορά σε αρκετές λειτουργίες της συσκευής εντός του review όπως watch faces,Zenwatch Manager,Android Wear,ZenFit και Battery Life

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by impreza_sti

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε και η αποστολή,καλώς εχόντων των πραγμάτων θα παραλάβουμε την Παρασκευή με ups standard shipping.

 

Bonjour,

 

Nous vous informons que votre commande a été expédiée

 

Grèce

Votre colis est expédié par UPS et votre numéro de suivi est 1ZW*********

 

Asus ZenWatch 3 Smartwatch 1,39" Bluetooth Marron foncé

Vendu par Amazon EU S.a.r.L.

EUR 257,30

 

Sous-total des articles :EUR 207,50

Frais d'envoi :EUR 16,03

Total HT :EUR 223,53

TVA :EUR 53,64

Montant total pour cet envoi :EUR 277,17

Payé par Visa :EUR 277,17

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα φρεσκο review(chrome για αυτοματη μεταφραση σελιδας στα αγγλικα)

https://www.androidplanet.nl/reviews/asus-zenwatch-3-review/

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...