Jump to content

Huawei P9 Lite vs Samsung A5 2016 vs Samsung S6


an8rwpofagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Σε περιπου μισο μηνα θα εχω επιδοτηση οποτε σκεφτομαι ενα απο τα παραπανω κινητα. Το προβλημα ειναι το πιο ειναι το περισσοτερο "value for money" ωστε να το κρατησω οσο περισσοτερο καιρο γινεται. Ο μονος λογος που θελω να αλλαξω το καταπληκτικο για την χρηση που το εχω Lenovo a7010 ειναι γιατι ειναι πολυ παντοφλα για τα γουστα μου δυστηχως.

 

Τα κριτηρια ειναι: α) καλες επιδοσεις, δηλαδη να μην κολλαει και να μην ζεστενεται σε τρομακτικο επιπεδο τις σπανιες φορες που θα παιξω (αν και το πιο βαρυ παιχνιδια που θα παιξω ειναι το hearthstone). Πιο πολυ βλεπω βιντεακια (σε wifi) και σερφαρω (σε wifi και 4g).

β) καλη καμερα, χωρις να εχω φοβερες απαιτησεις ομως.

γ) καλη μπαταρια, ωστε να μου βγαζει την μια μερα ανετα. Σαν μετρο συγκρισης, το Lenovo a7010 που εχω τωρα, μονο μια φορα το εχω παει σε 30% μπαταρια οταν γυρισα απο δουλεια. Συνηθως ειμαι καπου στο 50%.

 

Οι επιφυλαξεις μου για καθε συσκευη ειναι οι εξης:

1) Huawei P9 Lite: Ολα καλα και ωραια αλλα γιατι τοσο υψηλο σαρ? Δεν χρησιμοποιω hands free και ουτε προκειτε και ειναι το μονο που με προβλιματιζει.

2) Samsung A5 2016: Πολυ ωραιο αλλα με το bloat που εχει η samsung φοβαμαι μηπως τα 2gb ραμ ειναι λιγα.

3) Samsung S6: Εδω θελω να καταληξω πιο πολυ αλλα με φοβιζει η μπαταρια του και το γεγονος πως, αν και δεν εχω παει ποτε σε service κοποιο κινητο μου γιατι τα προσεχω, μια ζημια θα ειναι πολυ κοστοβορα.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον/οποια απαντησει. :)

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 4, 4100 μπαταρια, 3 ραμ, και 13αρα καμερα για αρκετα τιμιες φωτογραφιες. Το κοστος ειναι παρομοιο με τις δυο πρωτες που ανεφερες.

To s6 θα σε βγαλει ασπροπρόσωπο σε επιδόσεις και κάμερα, αλλά η μπαταρία του θα σε στεναχωρήσει, συν ότι κοστιζει 100-150 ευρω παραπάνω απο τα πρώτα δύο.

Edited by MarcDS
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 4, 4100 μπαταρια, 3 ραμ, και 13αρα καμερα για αρκετα τιμιες φωτογραφιες. Το κοστος ειναι παρομοιο με τις δυο πρωτες που ανεφερες.

To s6 θα σε βγαλει ασπροπρόσωπο σε επιδόσεις και κάμερα, αλλά η μπαταρία του θα σε στεναχωρήσει, συν ότι κοστιζει 100-150 ευρω παραπάνω απο τα πρώτα δύο.

 

Φιλε μου μαλλον διαβασες μονο τον τιτλο καθως θελω να παρω κατι απο την Cosmote που εχω επιδοτηση και κατι που να ειναι 5 inches το πολυ. Αλλα λες ακομα και με μετρια χρηση η μπαταρια του S6 ειναι απογοητευτικη?

 

Αν μπορεις να διαθεσεις για το σ6, παρτο!

Αλλιως το π9 σε καλυπτει

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Ο μεγαλος μου ενδιασμος για το huawei ειναι το SAR του. Το νεο A5 δεν αξιζει σαν σκεψη?

Link to comment
Share on other sites

Με μέτρια χρήση στο s6 τι ακριβώς εννοείς? Πες μου για να σου πω αν βγάλεις μέρα.. Το έχω σαν δεύτερο αυτή την στιγμή και του κάνω μέτρια χρήση επειδή τα περισσότερα τα κάνω με το s7 edge
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ο μεγαλος μου ενδιασμος για το huawei ειναι το SAR του. Το νεο A5 δεν αξιζει σαν σκεψη?

 

Δε ξερω, γενικά την Samsung δε την εχω σε εκτίμηση, πέρα απ το j5, s6,s7, σειρα νοτε...

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά, μία χαρά συσκευή είναι το Α5 μην τρελαινόμαστε. Σε benchmarks το δείχνει παραπάνω και από το Nexus άσχετα που σε πραγματική χρήση ξέρουμε ότι δεν ισχύει.

Είναι μία ισορροπημένη συσκευή, δε χάνει κάπου για μένα, εκτός από τον τομέα των αναβαθμίσεων που για αυτές πας μόνο Nexus/Pixel πλέον. Το S6 από την άλλη καλό χρυσό, πιο δυνατό, αλλά χάνει πολύ στην μπαταρία ή οποία δεν είναι αποσπώμενη και δεν παίρνει κ sd

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά, μία χαρά συσκευή είναι το Α5 μην τρελαινόμαστε. Σε benchmarks το δείχνει παραπάνω και από το Nexus άσχετα που σε πραγματική χρήση ξέρουμε ότι δεν ισχύει.

Είναι μία ισορροπημένη συσκευή, δε χάνει κάπου για μένα, εκτός από τον τομέα των αναβαθμίσεων που για αυτές πας μόνο Nexus/Pixel πλέον. Το S6 από την άλλη καλό χρυσό, πιο δυνατό, αλλά χάνει πολύ στην μπαταρία ή οποία δεν είναι αποσπώμενη και δεν παίρνει κ sd

 

ποιο benchmark δείχνει παραπάνω το Α5 απο το nexus?

Link to comment
Share on other sites

Θελω κατι για καναν χρονο το πολυ ωστε να εχει πεσει το S7 και το Pixel. Το πιο τιμιο στα λεφτα του αναζητω και οσο πιο μαζεμενο γινεται γιατι δεν μπορω να χρειαζομαι 2 χερια για να χειριστω το κινητο μου χωρις να φοβαμαι οτι θα πεσει.

 

Με μέτρια χρήση στο s6 τι ακριβώς εννοείς? Πες μου για να σου πω αν βγάλεις μέρα.. Το έχω σαν δεύτερο αυτή την στιγμή και του κάνω μέτρια χρήση επειδή τα περισσότερα τα κάνω με το s7 edge

 

Θα σου πω πιο σιγουρα οταν γυρισω απο δουλεια αλλα χοντρικα 3 ωρες screen on time εκ των οποιων μιση ωρα θα ειναι και ανοικτα τα δεδομενα κινητης. Η υπολοιπες ωρες θα ειναι πιο πολυ stand by με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο νπου ρωτάει ποιο benchmark δείχνει πιο ψηλά το Α5 από το νεξους. Τσεκαρε το Antutu, 53Κ το Nexus 58k το Α5. Μπορεί να μη μας γεμίζει το μάτι το Α5 επειδή είναι Samsung και να κάνουμε τεμεναδες στο Nexus ελέω stock Android και κάμερας, αλλά το Α5 είναι μία πολύ καλή συσκευή γενικά που σε μερικούς τομείς εμφανίζει πλεονεκτήματα έναντι του Nexus 5x
Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε αυτά που προτείνεις προφανώς το s6 παίζει μόνο του.

Το θέμα της μπαταρίας εφόσον κάνεις βαριά χρήση λύνεται μόνο με powerbank.

Κατά τ'αλλα το Huawei p9 lite είναι φοβερή συσκευή, ειδικά σε θέματα μπαταρίας, αλλά προφανώς όπως είπα και πιο πάνω είναι άλλη κατηγορία.

Σε σχέση με το A5 σίγουρα είναι καλύτερο το p9 lite

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο νπου ρωτάει ποιο benchmark δείχνει πιο ψηλά το Α5 από το νεξους. Τσεκαρε το Antutu, 53Κ το Nexus 58k το Α5. Μπορεί να μη μας γεμίζει το μάτι το Α5 επειδή είναι Samsung και να κάνουμε τεμεναδες στο Nexus ελέω stock Android και κάμερας, αλλά το Α5 είναι μία πολύ καλή συσκευή γενικά που σε μερικούς τομείς εμφανίζει πλεονεκτήματα έναντι του Nexus 5x

 

που τα είδες αυτά?το Α5 βγάζει 42000 ενω το nexus πάνω απο 60000

Link to comment
Share on other sites

Το S6 εννοείται είναι ή καλύτερη αγορά..Αν δεν πληρώνει ειδικά τίποτα και το πάρεις με μεγάλη επιδότηση..Το Α5 σαν δεύτερο με πολύ καλή μπαταρία και με λίγο Bloat πλέον τα Samsung..Καλή κάμερα με ois και τα λοιπά..Για το p9 δεν έχω άποψή..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...