Jump to content

Δεύτερο WiFi Δίκτυο από το ίδιο Modem/Router


lyr13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γινεται να δημιουργησω δευτερο WiFi δικτυο στον ιδιο χωρο απο το ιδιο ρουτερ/μοντεμ;; Προκεται για επιχειρηση και δεν θελω να μπαινουν οι πελατες/επισκεπτες στο ιδιο δικτυο που μπαινουν οι υπολογιστες και τα κινητα μας.

 

Γινεται κατι τετοιο χωρις περαιτερω μπιχλιμπιδια (π.χ. access point);; Το ρουτερ/μοντεμ, αν παιζει ρολο, ειναι Speedport Entry 2i απο τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με ασύρματο ρούτερ που εκπέμπει ταυτόχρονα δύο δίκτυα.

Το ένα θα είναι το κλειδωμένο με όποιο όνομα δικτύου και κωδικό του βάλεις και το άλλο το Guest Network ανοικτό.

Σίγουρα το έχω δει σε TP-Link ρούτερ (πχ ARCHER C20i) αλλά και σε μόντεμ-ρούτερ της ίδιας εταιρείας που έχω τώρα (TD-W8970).

Θεωρώ πως το έχουν και άλλες εταιρείες.

Από τα manual νομίζω θα καταλάβεις αν κάποιο ρούτερ ή μόντεμ-ρούτερ το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Mε το Speedport Entry 2i δεν μπορεις να το κανεις δεν εχει δυνατοτητα για 2ο SSID.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mε το Speedport Entry 2i δεν μπορεις να το κανεις δεν εχει δυνατοτητα για 2ο SSID.

 

Εχει δυνατότητα τουλάχιστον μεχρι 3 SSID. Το θέμα ειναι εαν μπορείς να τα απομονόσεις μεταξυ τους.

"From Stalin I deserved nothing but gratitude for my faithful service; from God I deserved the most severe punishment for having violated his commandments thousands of times. Now look where I am and judge for yourself:is there a God, or not." -Yagoda
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού μιλάς για επιχείρηση, άρα επαγγελματική χρήση, πάρε ένα ρούτερ της προκοπής, π.χ. Asus(που έχει αυτή τη δυνατότητα, αφού έχω 3 διαφορετικά). Αυτά που δίνουν οι εταιρείες τσάμπα, είναι περιορισμένων δυνατοτήτων( και λόγω κλειδωμάτων) και αν τα φορτώσεις και με 2-3 guest networks, που θα μπαίνουν αρκετοί χρήστες, μάλλον θα σέρνεται το σύμπαν...

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...