Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ καλο.Ηδη το έβαλα στο δικό μου 8310 και είναι φαναταστικό.

Το ΒΒ απογειώνεται τώρα. Ειδικά και με το 4.5.

 

Τωρα μένει να δούμε το νέο Bold 9000, αλλά και τον αντικαταστάτη του Curve, το οποίο θα λέγεται Javelin. Πολύ όμορφο από τις φωτογραφίες, πολύ slim, καλύτερη ποιότητα και επίσης φοβερό πληκτρολόγιο όπως του Curve.

Αντε να δούμε τί καλό θα βγάλει πάλι ο πατριώτης μας Dr.Mike Lazarides.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Padia shmera parathrhsa kati pou mou ekane poly entypwsh kai 8a h8elan na to gnwrizetai kai eseis.Na pw arxika to kinhto mou to exw parei apo agglia.Loipon shmera sto phga sto menu "settings/Localisation/Input Method"kai epelexa ellhnika.Tote den 3erw pws egine alla otan phga na parw thl otan patousa to 1 atyo egrafe 4:wacko:Otan allaxa pale se agglika ola 3aneginan ok!
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο.Ηδη το έβαλα στο δικό μου 8310 και είναι φαναταστικό.

Το ΒΒ απογειώνεται τώρα. Ειδικά και με το 4.5.

 

Τωρα μένει να δούμε το νέο Bold 9000, αλλά και τον αντικαταστάτη του Curve, το οποίο θα λέγεται Javelin. Πολύ όμορφο από τις φωτογραφίες, πολύ slim, καλύτερη ποιότητα και επίσης φοβερό πληκτρολόγιο όπως του Curve.

Αντε να δούμε τί καλό θα βγάλει πάλι ο πατριώτης μας Dr.Mike Lazarides.

 

Για να ολοκληρώσεις το set:

 

https://www.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=A8BAA56554F96369AB93E4F3BB068C22

 

Blackberry Desktop Manager v.4.5 :)

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κανεις ρυθμίσεις GPRS όπως μερικοί κάνουν στο "ιφονε" ώστε να έχεις πιο φτηνές τιμές?
Φίλιππος, πρώτος δέυτερος καλύτερος και πιο πιστός οπαδός του http://www.iphonehellas.gr.
Link to comment
Share on other sites

Phga sto site ths blackberry gia logismiko alla exei mono gia to 8700v kanei?

To diko mou exei twra thn ekdosh 4.1.0.2578

 

nai, ola ta 8700 idia einai kai v kai g kai c

 

katevase to 4.2.x apo tin Vodafone GR

einai dokimasmeno..

 

https://www.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=9AA42B31882EC039965F3C4923CE901B

 

kai me to 4.2 exeis kai kapia kaliudia parapano, opos media player, vazeis mp3 gia ringtones ktl..

 

aplos otan to egkatastiseis

PRIN to trekseis gia na kaneis to update

vres kai svise to vendor.xml apo to:

C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\AppLoader

Link to comment
Share on other sites

Έχω σε BES το BB Desktop Manager 4.2.2.14. Μπορώ να κάνω οποιαδήποτε αναβάθμιση από μόνο μου ή πρέπει να συνενοηθώ με το ΙΤ? Με ενδιαφέρει να κάνω εγκατάστασα το νέο OS 4.5. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω ? στο site της RIM βλέπω ότι υπάρχει και 4.5 για BB Desktop Manager. Τελικά για να τρέξω το 4.5 πρέπει να έχω και BB Desktop Manager με 4.5? Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Έχω σε BES το BB Desktop Manager 4.2.2.14. Μπορώ να κάνω οποιαδήποτε αναβάθμιση από μόνο μου ή πρέπει να συνενοηθώ με το ΙΤ? Με ενδιαφέρει να κάνω εγκατάστασα το νέο OS 4.5. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι μπορώ να κάνω ? στο site της RIM βλέπω ότι υπάρχει και 4.5 για BB Desktop Manager. Τελικά για να τρέξω το 4.5 πρέπει να έχω και BB Desktop Manager με 4.5? Ευχαριστώ..

 

Θα ξαναχρειαστεί να κάνεις enterprise activation αν δεν κάνω λάθος.

 

Για να φορέσεις το 4.5 ΟS, θα χρειαστείς 4.3 και πάνω desktop manager...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι...

πήρα ενα 8310 απο την cosmote.

Διαβάζει γράφει ελληνικά οταν μου στέλνουν στο gmail, όλα καλά αλλά...

έβαλα στο pc του γραφείου το redirector. Οταν μου στελνουν στο γραφείο ένα email στα ελληνικα, στο γραφείο το διαβάζω μια χαρα!

Οταν έρχεται στο b;ackberry ερχεται αλλαμπουρνέζικα!!!

 

Οταν το ίδιο το email που ανοιγω στο γραφείο μια χαρα (και έχει έρθει στο blackberry αλαμπουρνεζικα) το κανω FORWARD απο το inbox του outlook στο γραφείο προς το gmail μου, τότε έρχεται μια χαρα στο blackberry (ερχεται μεσω gmail τοτε, γιατί απλά κάνω forward το email στο account gmail).

 

Με αυτό καταλαβάίνω οτι το πρόβλημα ειναι στον REDIRECTOR και όχι στο characther set του εμαιλ.

 

Αλλη δοκιμή. Απο το gmail μου στελνω στο γραφείο με ελληνικα. Παλι τα ίδια... Στο gmail του blackberry έρχεται σωστα, αλλά απο το redirection του γραφείου έρχεται αλλαμπουρνέζικα....

 

Ξέρει κανείς κατι γιαυτο???

 

ο exchange μας ΔΕΝ ειναι σεταρισμένος για blackberry, απλά κανω redirection με το προγραμματακι.

 

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ παίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

den to exo xrisimopiisei to redirector

kai oute xrismopoio ellinika edo pou ta leme..

 

alla paliotera pou eixa xrismopiisei to desktop software gia na sygxroniso ena berry me contacts sta ellinika me to Outlook

ta pernage alampournezika!

 

kai telika itan ta regional settings tou pc..

evala pantou Greek ktl

kai tick sto apply all settings ktl..

 

kai epaikse kanonika..

 

den ksero kata poso exei sxesi afto, alla des to..

Link to comment
Share on other sites

Ηι,

 

ευχαριστω για την απαντηση. Δεν ειναι αυτο όμως το τσεκαρα κ δεν αλλάζει τιποτα... καμια άλλη ιδέα καποιος ρε παιδια???

 

ΕυχαριστΩΩΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μια ερώτηση! πήρα πριν 1 εβδομάδα το 8310. το πήρα απο wind, το έχω όμως σε cosmote δικτυο. εφαγα μια φρίκη μεχρι να καταλάβω τι γινεται μετα books, πηγα τα εσβησα μονος μου (μαλλον ηταν της wind) εκαναn send απο την cosmote και μετα απο αρκετη ταλαιπωρια δουλεψε.

Αυτο που λετε για html mail, απλα θελω να ρωτήσω... ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ το traffic??? αυτό με φοβίζει... γιατί θα παίρνει τα χρώματα, τα κόλπα κλπ και θα έχει μεγαλύτερο traffic... σωστα???

Και για να το κάνω τι χρειάζεται?? απλά κατεβάζω το desktop 4,5 το εγκαθηστώ, και κατεβάζω και το upgrade desktop και το κανω??? κατι που λενε σβήνω ένα xml κλπ χρειάζεται????

 

ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! μια ερώτηση! πήρα πριν 1 εβδομάδα το 8310. το πήρα απο wind, το έχω όμως σε cosmote δικτυο. εφαγα μια φρίκη μεχρι να καταλάβω τι γινεται μετα books, πηγα τα εσβησα μονος μου (μαλλον ηταν της wind) εκαναn send απο την cosmote και μετα απο αρκετη ταλαιπωρια δουλεψε.

Αυτο που λετε για html mail, απλα θελω να ρωτήσω... ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ το traffic??? αυτό με φοβίζει... γιατί θα παίρνει τα χρώματα, τα κόλπα κλπ και θα έχει μεγαλύτερο traffic... σωστα???

Και για να το κάνω τι χρειάζεται?? απλά κατεβάζω το desktop 4,5 το εγκαθηστώ, και κατεβάζω και το upgrade desktop και το κανω??? κατι που λενε σβήνω ένα xml κλπ χρειάζεται????

 

ευχαριστω πολυ!!!

 

Η συμπίεση που κάνει το BB είναι τρομερή. Θα το δεις στον πρώτο λογαριασμό.

 

Το Vendor.xml πρέπει να το σβήσεις, αν το κατεβάσεις από άλλον service provider.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ΑΚΥΡΟ!

 

Πήγα χτες να ενεργοποιήσω κάποιο από τα παραπάνω (καθώς φεύγω στο εςξωτερικό για 3 εβδομάδες) και φυσικά πήγα στο ίδιο κατάστημα... και μετά από 1 ώρα να το ψάχνουμε με την κοπέλα εκειπέρα, αυτά που μου έδωσε είναι για το Ιντρερνετ με λάπτοπ κλπ κλπ... για τα ΒΒ ισχύει ακόμα η ιστορία 14,95 το μήνα & 3 ΜΒ ελεύθερα...

Link to comment
Share on other sites

ελεος

με προλαβες

αυτα που λεςπαραπανω ειναι γιατις vmc

το 3μβ ισχυει κανονικα και ειναι εξαιρετικα οικονομικο!

 

στο λεω γιατι τηνεχω πατησει και εγω διχως αυτο

:X
Link to comment
Share on other sites

Μα ήταν εντελώς αστείο! Χτες να λέει μια κοπέλα "μα καλά που τις βρίκατε αυτές τις τιμές;"

 

Και να λέω μα, πριν λίγες βδομάδες εδώ μου τις τυπώσατε, και να είναι δίπλα η κοπέλα που τότε μου τις είχε βγάλει και να έχει από τι μία το αυτί της στη συζήτηση, από την άλλλη να σφυρίζει αδιάφορα..

 

Πολύ ΛοΛ

Link to comment
Share on other sites

πρώτο πρόβλημα με vodafone:

 

αν σου στείλουν μέιλ (όχι html) σε ελληνικά (πχ arial) και έχεις ενεργοποιημένο το html support (πραγματικά άριστο :)) στα βγάζει αλαμπουρνέζικα.

 

πρέπει να πατήσεις "Get plain text" και θα φτιάξει.

 

το έχει κανείς άλλος?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Χρήστης κινητών Sony Ericsson για 5 χρόνια αποφάσισα πως πρέπει να αλλάξω κατηγορία κινητού τηλεφώνο. Σαν δεινός χρήστης υπολογιστών και του παγκόσμιου ιστού σκέφτηκα πως ένα PDA θα μου ήταν αρκετά χρησιμο.

Βασικά θέλω: Λειτουργικότητα, WiFi και δεν θα με χάλαγε το GPS.

 

Τώρα έρχεται το δύσκολο σημειο...

Μετά από ενα πήξιμο στα forums εδώ μέσα κατέληξα σε 3 επιλογές απο τις οποίες κλείνω προς το Blackberry.

 

Και είμαι εδώ:

 

1 - Htc Diamond >> Το απέρριψα λόγω Windows Based λογισμικου.

2 - iPhone >> Δεν το έχω απορρίψει ακόμα και είναι και ... Apple! Αλλά κάτι με χαλάει.

3 - Blackberry 8800 ή 8820.

 

Τώρα όσον αναφορά τα Blackberry αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα, μόνο το 8820 έχει την δυνατότητα να συνδεθεί σε WiFi spot. Το 8800 απλά έχει WiFi σε σχέση με το BIS. (Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος.) Δεν με ενδιαφέρει το Push Service των emails άλλωστε δεν είμαι κανένας τρελός επιχειρηματίας! :P Απλά θέλω όταν μπορώ και βρίσκω WiFi spot να μπορώ να ρίχνω μια ματιά. Φαντάζομαι λοιπόν ότι μόνο το 8820 κάνει για την περίπτωση μου.

Το GPS θα το ήθελα σε περίπτωση ανάγκης αλλά φαντάζομαι πως δεν θα μπορώ να εχω δίπλα μου πάντα κάποιο WiFi spot όταν οδηγώ άρα μάλλον θα πρέπει να κάνω χρήση και του BIS. Όπως επίσης δεν γνωρίζω αν το GPS θα λειτουργούσε με το κανονικό WiFi και όχι μόνο με το BIS Related.

 

Επίσης το κινητό θα το παραγγείλω απ' έξω. Μάλλον από ebay. Κάτι που πρέπει να προσέξω με τα έξω δίκτυα παροχών κινητής τηλεφωνίας;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Νίκος ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το email, ξέχνα το blackberry.. Go for iphone :)

 

Το 8800 δεν έχει wifi. Για να λειτουργήσει το οποιοδήποτε blackberry και να βλέπεις internet θέλει να πληρώνεις την υπηρεσία "blackberry service".

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα....σκέφτομαι να αγοράσω το blackberry to 8110 το οποίο ανφέρει ότι έχει και ενσωματωμένο δέκτη gps.....επίσης έχω συμβόλαιο με cosmote.... επειδή δεν γνωρίζω και πολλά απο pda και gps ήθελα να ρωτήσω αν υάρχει περίπτωση όσο χρησιμοποιώ το gps και το navigation να χρε'ωνωμαι στη cosmote.......αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει παρακαλώ τη πάιζει με τα κινητά με gps και το γίνεται με τα blackberry.........thnxxxx:):)

 

δείτε και εδώ:

 

http://www.e-cosmote.gr/cosmote/eshop.portal?_nfpb=true&_pageLabel=Handsets&portlet_66_1_actionOverride=%2Fportlets%2Feshop%2FeshopWizard%2FshowHandsetFullStory&_windowLabel=portlet_66_1&sku=E00-0181-7000-010&handsetsPath=plain&subcategoryId=CP00-CP00-CP00-CP040&makeYourOwnPrepaid=false

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα....σκέφτομαι να αγοράσω το blackberry to 8110 το οποίο ανφέρει ότι έχει και ενσωματωμένο δέκτη gps.....επίσης έχω συμβόλαιο με cosmote.... επειδή δεν γνωρίζω και πολλά απο pda και gps ήθελα να ρωτήσω αν υάρχει περίπτωση όσο χρησιμοποιώ το gps και το navigation να χρε'ωνωμαι στη cosmote.......αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει παρακαλώ τη πάιζει με τα κινητά με gps και το γίνεται με τα blackberry.........thnxxxx:):)

 

δείτε και εδώ:

 

http://www.e-cosmote.gr/cosmote/eshop.portal?_nfpb=true&_pageLabel=Handsets&portlet_66_1_actionOverride=%2Fportlets%2Feshop%2FeshopWizard%2FshowHandsetFullStory&_windowLabel=portlet_66_1&sku=E00-0181-7000-010&handsetsPath=plain&subcategoryId=CP00-CP00-CP00-CP040&makeYourOwnPrepaid=false

 

Με τα γνωστά software που κυκλοφορούν (blackberry maps, google maps κλπ) ο χάρτης θα σου κατεβαίνει με gprs, οπότε, αν ξεπεράσεις το όριο θα χρεωθείς.

 

Αν θες το blackberry για gps, πάρε καλύτερα κάνα ppc με destinator :D

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...