Jump to content

Redmi Note 3 Pro (International edition)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις official πας με miflash και fastboot. Αλλιώς αν έχεις custom κατεβάζεις τη ROM και την περνάς από TWRP και αν είναι η ακριβώς προηγούμενη μάλλον δω θα έχεις θέματα. Αν όμως σου εμφανίσει προβλήματα, κάνεις factory reset από TWRP και την ξαναπερνάς.

 

αρα δηλ μπορεις να κανεις και κατευθειαν factory reset k twrp να τελειωνεις?!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν έχεις official πας με miflash και fastboot. Αλλιώς αν έχεις custom κατεβάζεις τη ROM και την περνάς από TWRP και αν είναι η ακριβώς προηγούμενη μάλλον δω θα έχεις θέματα. Αν όμως σου εμφανίσει προβλήματα, κάνεις factory reset από TWRP και την ξαναπερνάς.

Με miflash και fastboot ξανά κλειδώνει ο bootloader?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αρα δηλ μπορεις να κανεις και κατευθειαν factory reset k twrp να τελειωνεις?!

 

Αν θες custom ROM, ναι. (factory reset μέσα από το TWRP)

 

Με miflash και fastboot ξανά κλειδώνει ο bootloader?

 

Υπάρχει πιθανότητα, ναι. Οπότε καλού κακού έλεγξτε αν έχετε ενεργεί άδεια ξελειδώματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις official πας με miflash και fastboot. Αλλιώς αν έχεις custom κατεβάζεις τη ROM και την περνάς από TWRP και αν είναι η ακριβώς προηγούμενη μάλλον δω θα έχεις θέματα. Αν όμως σου εμφανίσει προβλήματα, κάνεις factory reset από TWRP και την ξαναπερνάς.

Που βρίσκουμε την 8.1.3.0 fastboot, μόνο την τελευταία βρίσκω.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για να περάσουμε την cyanogen που βγαίνει αν δεν κάνω λάθος "official" για το κινητό, ποιά είναι τα βήματα?

 

Υπήρχαν κάτι οδηγεί παλιότερα αλλά τώρα με ποιον προχωράμε?

Ποιός τα λέει αναλυτικότερα?

 

Είμαι με dev.

Link to comment
Share on other sites

Not bad. Light χρήση βέβαια, surfing, viber, reddit κτλ. Δεν είχα gps, bluetooth, 4g και τέτοια. Η αυτόματη φωτεινότητα ήταν προς το χαμηλό, ήμουν σε εσωτερικό χώρο. Έλεγα να δω και το 4άρι αλλά δεν νομίζω να έχει πολύ παραπάνω αυτονομία. :lol:

 

Όλα αυτά με Lineage 13, τελευταίο dev firmware και Radon 5 μιας και με την MIUI είμαι από μακριά και αγαπημένοι. :D

 

http://imgur.com/ZdHRbR6

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ

Ευχαριστώ, αλλά δεν σε πρόλαβα και είχα βρει την 8.1.1.0 fastboot rom, καλά η μπαταρία έχει τεράστια διαφορά!

Να πάω στην 8.1.3.0?

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα πρέπει να βάλεις, δεν υπονόησα ότι δεν θα γίνει. Πρέπει να ακολουθήσεις ακριβώς το guide και στα versions που λέει και στην TWRP, μην κάνεις τα δικά σου. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να έχεις κανένα πρόβλημα driver και να μην βλέπει το MiFlash το τηλέφωνο ή να κάνεις βλακεία και ενώ φλασάρεις σε EDL mode να βγάλεις το καλώδιο ή να γίνει διακοπή ρεύματος και άντε γεια. Ψιλοπράγματα μωρέ. :lol:

 

Ναι, εγώ αυτό έχω κάνει. Σε MIUI έχω κάτσει ακριβώς όσο χρειάζεται για να κάνω το initial setup που λέει στο guide. Ούτε το Mi account έχω φτιάξει, ούτε τίποτα. Πήρα ένα backup με το TWRP και μετά πέρασα το Lineage 13 του gizmo με radon kernel και εκεί έμεινα. Αν αποφασίσω ότι βαρέθηκα το Xposed και μπορώ να ζήσω χωρίς 1-2 πολύ συγκεκριμένα modules που δεν έχουν εναλλακτικές σε Nougat (Flat Style Colored Bars, XInternalSD κυρίως και ίσως OneTap Video Downloader) θα πάω σε Nougat (Lineage 14 Official ή Aosip που όλοι λένε ότι έχει το καλύτερο σήμα απ' όλες) με Franco kernel (ή Radon αν μου λείψει το DoubleTap2Wake).

 

Πάντως να ξέρεις όλοι λένε ότι η MIUI έχει καλύτερη μπαταρία (λογικό αφού κλείνει τα πάντα σαν να έχεις aggresive doze και disable services μαζί :p) και καλύτερη κάμερα (δηλαδή αντί να είναι σαν κάμερα κινέζικού του 50άρικου πενταετίας είναι σαν κάμερα κινέζικου του 50άρικου προπέρσινου... :lol:) και καλύτερα χρώματα στην οθόνη (δεν το έψαξα πολυ, μπορείς να το ρυθμίσεις όπως σου αρέσει σε κανένα kernel adiutor ή παρόμοιο). Σε custom θα πας για το AOSP feeling, για τους custom kernels και γενικά αν είσαι fan του φλασαρίσματος και των δοκιμών κτλ. Όχι για να έχεις καλύτερη μπαταρία. Σκέψου αν θες να έχεις ένα budget Nexus αντί για ένα iOS wannabe (not that there's anything wrong with that) και αποφάσισε.

 

Τώρα κατάλαβα ότι cyanogen ειναι η lineage.

Είμαι με dev χρειάζεται ξεκλείδωμα boot loader για να περάσω lineage?

Για να έχω root αλλά και την δυνατότητα dual apps χρειάζεται ξεκλείδωμα?

 

Γενικότερα ποιά να προτιμήσω την 13 η την 14?

Link to comment
Share on other sites

Να πάω στην 8.1.3.0?

 

Αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα. Α θεωρείς ότι το κινητό πάει ομαλά, χωρίς προβλήματα και γενικότερο είσαι ευχαριστημένος από επιδώσεις και μπαταρία, και δε σε νοιάζει να έχεις την τελευταία ενημέρωση που υπάρχει, τότε μένει εκεί που είσαι. Στο μέλλον κοιτάς σχόλια από άτομα που έχουν περάσει την εκάστοτε αναβάθμιση κι αν πιστεύεις ότι αξίζει, την περνάς. Απλά έχε υπόψιν σου ότι δε θα έχεις και ενημέρωση και σε Android Security Patch. Εκτός αν υπάρχει κάποιες τρόπος να το περάσεις μόνο του, δεν το γνωρίζω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα ότι cyanogen ειναι η lineage.

Είμαι με dev χρειάζεται ξεκλείδωμα boot loader για να περάσω lineage?

Για να έχω root αλλά και την δυνατότητα dual apps χρειάζεται ξεκλείδωμα?

 

Γενικότερα ποιά να προτιμήσω την 13 η την 14?

 

Λέει στο guide ποιες εκδόσεις χρειάζεται να βάλεις. Εγώ δεν έχω ξεκλειδώσει bootloader. Dual apps έχει μόνο η MIUI. Τώρα 13 ή 14, δεν ξέρω. Εγώ έχω 13 για Xposed. Αν δεν θες Xposed πήγαινε σε 14.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μέσω exposed μπορείς να έχεις dual apps, αν δεν κάνω λάθος.

Το είχα δει σε μια συζήτηση περί miui και μοναδικών χαρακτηριστικών..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και η εφαρμογή Parallel Space που κάνει ακριβώς αυτό το πράγμα (έχει και το αντίστοιχο second space της MIUI, αν θυμάμαι καλά).
Link to comment
Share on other sites

lineage μπαίνει με ξεκλείδωτο boot loader αλλά και με κλειδωμένο?

Αντίστοιχα root γίνετε και με του 2 τρόπους?

 

Ρωτάω γιατί θα μου το κάνει φίλος και αναρωτιέμαι εγώ τι θα πρέπει να έχω προετοιμάσει?

 

θυμάμαι είχα "γραφτεί" στην xiaomi και κάτι είχα ζητήσει πριν μερικούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να μπω να διαβάσω κάτι στο Mi forum από μια ειδοποίηση που μου ήρθε. Με το που μπήκα και για περίπου 15' το κινητό είχε παγώσει, δε λειτουργούσε τίποτα. Τελικά μετά από λίγο έκανε επανεκκίνηση μόνο του... Να ανησυχήσω; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα τη φαεινή ιδέα να μπω να διαβάσω κάτι στο Mi forum από μια ειδοποίηση που μου ήρθε. Με το που μπήκα και για περίπου 15' το κινητό είχε παγώσει, δε λειτουργούσε τίποτα. Τελικά μετά από λίγο έκανε επανεκκίνηση μόνο του... Να ανησυχήσω; :confused:

 

Η ειδοποίηση ήταν από δική σου εφαρμογή ή ξεκάρφωτη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρουμε πότε θα πάρει το τηλέφωνο την επόμενη έκδοση Android..;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρουμε πότε θα πάρει το τηλέφωνο την επόμενη έκδοση Android..;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν θα πάρει Nougat σύμφωνα με αυτό: https://gr.gizchina.com/2017/07/03/xiaomi-reveals-android-nougat-devices/

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το κινητό για έλεγχο στην μπαταρία και βλέπουμε....Ειμουνα ανάμεσα στους 47-49 βαθμούς όλη την διάρκεια των προηγούμενων τριών ημερών και ενώ είχα βρει να το δώσω μέσα από το φόρουμ αλλά δεν μπορώ να δώσω συσκευή που μπορεί να έχει πρόβλημα....
Link to comment
Share on other sites

ποιά μοντέλα xiaomi έχουν τώρα 800?

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έστειλα το κινητό για έλεγχο στην μπαταρία και βλέπουμε....Ειμουνα ανάμεσα στους 47-49 βαθμούς όλη την διάρκεια των προηγούμενων τριών ημερών και ενώ είχα βρει να το δώσω μέσα από το φόρουμ αλλά δεν μπορώ να δώσω συσκευή που μπορεί να έχει πρόβλημα....

Μήπως η ζέστη? και εμένα έκαιγε ακόμα και στον ίσκιο που το είχα και έκανα απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα τα ίδια.. Λόγω ζέστης μάλλον.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά,από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα για την μπαταρία εδώ....

Το Redmi Note 4 Global edition έχω....

Παντός το θέμα με την μπαταρία ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...