Jump to content

Redmi Note 3 Pro (International edition)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου. Αλλά από Κίνα το παίρνω 160, από Ελλάδα 210. 50 ευρώ ανα συσκευή, για 3 συσκευές, μας κάνει 150 ευρώ. Μεγάλη διαφορά για μένα. Οπότε η ερώτησή μου συνεχίζει να ισχύει. Ξέρει κανείς κάποιο αξιόπιστο κινεζομάγαζο που να φέρνει το κινητό σφραγισμένο με global stable ή τουλάχιστον με global dev?

 

Ειδικά με 3 συσκευές θα έχεις πολύ μεγάλη πιθανότητα τελωνείου. Όπου θα χρεωθείς ΦΠΑ 24% σε τιμή που θα βρουν αυτοί από κάποιο κινεζομάγαζο και άλλα 12 ευρώ επιπλέον στα ΕΛΤΑ επειδή θα σου το περάσουν από τελωνείο και θα σου προπληρώσουν τον ΦΠΑ. Μάλιστα επειδή το σύνολο των προϊόντων σου έχει αξία μεγάλη, ίσως σου χρεώσουν και κανονικούς δασμούς εισαγωγής. Μιλάμε για βασιλικά έξοδα. Η όλη διαδικασία μέχρι να έλθουν οι συσκευές στο σπίτι σου μπορεί να πάρει και 1,5-2 μήνες, αντί για 1-2 ημέρες από Ελλάδα (ή ετοιμοπαράδοτα από φυσικό κατάστημα).

Επιπλέον, δεν θα έχεις και εγγύηση στην Ελλάδα με εγχώριο σέρβις κλπ.

Δεν σου το λέμε για πλάκα. Οι αγορές από Κίνα πλέον έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα να περάσουν από τελωνείο, με έξτρα έξοδα και καθυστέρηση. Αν παρ' όλα αυτά νιώθεις ριψοκίνδυνος, προχώρα και πάρε από το Vickmall ή Geekbuying και "σπάσε" την παραγγελία σε 3 χωριστά δέματα, μηπως και γλυτώσεις κάτι έτσι.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει κανενα camera app που να υποστηριζει full manual control;

Βαλε opencamera και freedcamera και δες αν σου κανουν. Εχουν αρκετα στοιχεια manual.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bacon camera και εχεις full manual (iso, wb, shutter speed). Εχει και η freedcam που προτεινε ο φιλος αλλα η bacon ειναιι πιο stable και πιο ευκολο focus και με περισσοτερα scene mode. Επισης η μπροστινη εχει και "φλας" (φωτιζει ασπρη οθονη) ενω μπορεις και εκει να ριξεις shutter speed.

 

Παντως και η στοκ καμερα δεν ειναι κακη, απλα στα σκοταδια πρεπει οπωσδηποτε να ειστε σε hht αλλιως ειναι ξεπλυμενη. Να σημειωθει οτι αν αυξησεις το exposure compensation φωτιζει και αλλο τη φωτογραφια απο οτι τερματιζει στο αυτοματο (με το αναμενομενο βεβαια παραπανω θορυβο). Παντως μεχρι +0.5 σε hht παλευεται. Φυσικα exposure compensation αυξανεις σε οποιoδηποτε app.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με 3 συσκευές θα έχεις πολύ μεγάλη πιθανότητα τελωνείου. Όπου θα χρεωθείς ΦΠΑ 24% σε τιμή που θα βρουν αυτοί από κάποιο κινεζομάγαζο και άλλα 12 ευρώ επιπλέον στα ΕΛΤΑ επειδή θα σου το περάσουν από τελωνείο και θα σου προπληρώσουν τον ΦΠΑ. Μάλιστα επειδή το σύνολο των προϊόντων σου έχει αξία μεγάλη, ίσως σου χρεώσουν και κανονικούς δασμούς εισαγωγής. Μιλάμε για βασιλικά έξοδα. Η όλη διαδικασία μέχρι να έλθουν οι συσκευές στο σπίτι σου μπορεί να πάρει και 1,5-2 μήνες, αντί για 1-2 ημέρες από Ελλάδα (ή ετοιμοπαράδοτα από φυσικό κατάστημα).

Επιπλέον, δεν θα έχεις και εγγύηση στην Ελλάδα με εγχώριο σέρβις κλπ.

Δεν σου το λέμε για πλάκα. Οι αγορές από Κίνα πλέον έχουν πολύ μεγάλη πιθανότητα να περάσουν από τελωνείο, με έξτρα έξοδα και καθυστέρηση. Αν παρ' όλα αυτά νιώθεις ριψοκίνδυνος, προχώρα και πάρε από το Vickmall ή Geekbuying και "σπάσε" την παραγγελία σε 3 χωριστά δέματα, μηπως και γλυτώσεις κάτι έτσι.

 

Το geek το έχει και stock στην αποθήκη στην ΙΣΠΑΝΙΑ με ένα μικρό καπέλο αλλά και πάλι φθηνότερο απο τα καταστήματα εδώ.

 

Απο ΙΣΠΑΝΙΑ λογικά δεν θα πάρει τελωνείο ! Χωρίς βέβαια να το έχω προσπαθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε μου. Αλλά από Κίνα το παίρνω 160, από Ελλάδα 210. 50 ευρώ ανα συσκευή, για 3 συσκευές, μας κάνει 150 ευρώ. Μεγάλη διαφορά για μένα. Οπότε η ερώτησή μου συνεχίζει να ισχύει. Ξέρει κανείς κάποιο αξιόπιστο κινεζομάγαζο που να φέρνει το κινητό σφραγισμένο με global stable ή τουλάχιστον με global dev?

Παρελαβα 3 kate απο geekbuying και aliexpress, πριν 15 μερες χωρις τελωνειο. Στην Β. Ελλαδα οι πιθανοτητες ειναι παντως αυξημενες για τελωνειο.

Ολα ηρθαν σφραγισμενα και με απειραχτη official global stable.

Δουλευουν δε τοσο καλα, που ουτε ρουτ δεν εκανα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα 3 kate απο geekbuying και aliexpress, πριν 15 μερες χωρις τελωνειο. Στην Β. Ελλαδα οι πιθανοτητες ειναι παντως αυξημενες για τελωνειο.

Ολα ηρθαν σφραγισμενα και με απειραχτη official global stable.

Δουλευουν δε τοσο καλα, που ουτε ρουτ δεν εκανα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

το ακουστικο δουλευει ?

Link to comment
Share on other sites

το ακουστικο δουλευει ?

Την πρωτη φορα δεν δουλεψε. Τα εβγαλα και τα ξαναεβαλα και απο τοτε δουλευουν μια χαρα. Χωρις μικροφωνο αυτα. Με μικροφωνο δεν εχω δοκιμασει.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το geek το έχει και stock στην αποθήκη στην ΙΣΠΑΝΙΑ με ένα μικρό καπέλο αλλά και πάλι φθηνότερο απο τα καταστήματα εδώ.

 

Απο ΙΣΠΑΝΙΑ λογικά δεν θα πάρει τελωνείο ! Χωρίς βέβαια να το έχω προσπαθήσει...

 

Έχει και μεταφορικά όμως αν θυμάμαι καλά. Είμαι από κινητό και βαριέμαι να κάνω παραγγελία για να το ελέγξω.

Link to comment
Share on other sites

...δοκίμασες το "workaround", με απευθείας κούμπωμα του handsfree σε ένα βήμα απότομα και όχι σε δύο όπως το κάνουμε συνήθως κανονικά;...το διάβασα σε σχετικό νήμα του http://en.miui.com και σήμερα που το δοκιμάσαμε στο kate που έφερα σε φίλη φαίνεται να της δουλεύει για την ώρα ακόμα και με επανεκκίνηση ή κλείσιμο πρώτα...φυσικά έχουμε και τη σχετική απενεργοποίηση στο "οκ google"...θα το τεστάρω και με το 3S International που έχει αντίστοιχο θέμα και θα επανέλθω...άντε να δούμε σε ποια rom θα λυθεί...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοειται αν το ακουστικο δουλευει; Παιζει τετοιο προβλημα;

 

δηλαδη το δικο σου δουλευει ?

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα 3 kate απο geekbuying και aliexpress, πριν 15 μερες χωρις τελωνειο. Στην Β. Ελλαδα οι πιθανοτητες ειναι παντως αυξημενες για τελωνειο.

Ολα ηρθαν σφραγισμενα και με απειραχτη official global stable.

Δουλευουν δε τοσο καλα, που ουτε ρουτ δεν εκανα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Ήταν 3 ξεχωριστές παραγγελίες? Ή σε κάποιο από τα πακέτα είχε πάνω από 2 συσκευές?

 

UPDATE: Πόσο καιρό έκαναν να σου έρθουν?

Edited by nes13
Link to comment
Share on other sites

Ήταν 3 ξεχωριστές παραγγελίες? Ή σε κάποιο από τα πακέτα είχε πάνω από 2 συσκευές?

 

Κι εγώ την πρώτη φορά παρήγγειλα 2 από geek σε ένα πακέτο και δεν πέρασαν τελωνείο.:)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω τρία kate για συγγενικά πρόσωπα. Λόγω ηλικίας τα άτομα αυτά δεν πρόκειται να μπορέσουν να κάνουν αλλαγές στη ROM και δεν έχω και εγώ διάθεση να ασχοληθώ. Οπότε από που μου συστείνεται να τα πάρω για να μην χρειαστεί καμία αλλαγή στη ROM? Δηλαδή να έρχεται είτε με official global dev ή official global stable.

 

Ρωτάω κυρίως για (αξιόπιστα) κινεζομάγαζα, γιατί αν το πάρω από Ελλάδα είναι αρκετά πιο ακριβό.

 

Ευχαριστώ!

 

σημ. Δεν με ενδιαφέρει να έχει ελληνικό μενού.

http://www.honorbuy.com/918-xiaomi-redmi-note-3-pro-international-version-3gb-32gb-gray.html

 

Απο ευρωπαικη αποθηκη...επελεξε το να ειναι απο ευρωπη

Beelink BT1,Pipo M9pro, Meizu Mx3 , Nvidia Shield TV , Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE , LeEco Le Max 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την πρώτη φορά παρήγγειλα 2 από geek σε ένα πακέτο και δεν πέρασαν τελωνείο.:)

 

Μετά από πόσες μέρες ακριβώς σου έφτασαν?

 

http://www.honorbuy.com/918-xiaomi-redmi-note-3-pro-international-version-3gb-32gb-gray.html

 

Απο ευρωπαικη αποθηκη...επελεξε το να ειναι απο ευρωπη

 

Υπάρχει κάποιος που να το έχει αγοράσει από honorbuy για να μου πει αν έρχεται σφραγισμένο? Σε μια φωτογραφία στο site μεταξύ των γλωσσών περιέχονται και τα ελληνικά, τα οποία μόλις τώρα μπήκαν στην global stable. Και αυτή η φωτογραφία είναι πιο παλιά. Οπότε με κάνει να πιστεύω ότι έχει global dev. Δηλαδή έχει ανοιχτεί το κουτί. Αν κάποιος έχει παραγγείλει από το μαγαζί αυτό και μπορούσε να με διαφωτίσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως ;) Επίσης αν κάποιος το αγόρασε από εκεί, σε πόσες μέρες έφτασε?

 

Αν παρ' όλα αυτά νιώθεις ριψοκίνδυνος, προχώρα και πάρε από το Vickmall ή Geekbuying και "σπάσε" την παραγγελία σε 3 χωριστά δέματα, μηπως και γλυτώσεις κάτι έτσι.

 

Το vickmall νομίζω πως δεν έχει την international edition.

Edited by nes13
Link to comment
Share on other sites

Το honorbuy έχει και 34$ μεταφορικά οπότε φτάνει σε τιμή Κωτσόβολου σχεδόν.

Απορώ πάντως πώς δεν το έχουν φέρει και άλλα μαγαζιά στην Ελλάδα, να δουλέψει και ο ανταγωνισμός λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/TH2UMRK.jpg

 

$214 = 201.81€. Σοβαρά τώρα, για 8€ να μην το πάρει από Ελλάδα; :p

 

EDIT: Με πρόλαβαν.

Link to comment
Share on other sites

Το honorbuy έχει και 34$ μεταφορικά οπότε φτάνει σε τιμή Κωτσόβολου σχεδόν.

Απορώ πάντως πώς δεν το έχουν φέρει και άλλα μαγαζιά στην Ελλάδα, να δουλέψει και ο ανταγωνισμός λιγάκι.

 

Το χουν φερει απλα οχι μεσω infoquest.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παίζει θέμα με το proximity sensor? Γιατί τις προάλλες όταν το απομάκρυνα από το αυτί για να κλείσω τη συνομιλία δεν άναβε η οθόνη. Μπήκα στα κρυφό μενού ελέγχου της miui και έκανα calibration και πάλι δούλευε. Αλλά νομίζω ότι το ξανάκανε.

 

Επίσης θα ήθελα να έχω ξεχωριστού χρώματος led notification για κάποια contacts, υπάρχει καμμια πρόταση?

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παίζει θέμα με το proximity sensor? Γιατί τις προάλλες όταν το απομάκρυνα από το αυτί για να κλείσω τη συνομιλία δεν άναβε η οθόνη. Μπήκα στα κρυφό μενού ελέγχου της miui και έκανα calibration και πάλι δούλευε. Αλλά νομίζω ότι το ξανάκανε.

 

Χθες μου το κανε και μενα, οταν το απομακρυνα δεν αναβε η οθονη. Σε επομενη κληση ομως αναβε και εσβηνε κανονικα. Βεβαια ειχα χαμηλο φωτισμο οταν το επαθα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν 3 ξεχωριστές παραγγελίες? Ή σε κάποιο από τα πακέτα είχε πάνω από 2 συσκευές?

 

UPDATE: Πόσο καιρό έκαναν να σου έρθουν?

Καθε μια χωριστα.

Μεταφορα περιπου 20 μερες.

 

Ο γενικος κανονας ειναι:

2-3 μερες μεχρι την Σιγκαπούρη.

3-4 αεροπορικα για Αθηνα.

3-7 στο αεροδρομιο

2-4 διανομη Αττικη και επαρχια.

 

Και τα δικα μου 20 μερες εκαναν περιπου, εν μεσω τρελλης κινησης στα ταχυδρομεια λογω των γιορτων.

Μια χαρα ειναι. Τωρα λογικα ισως κανουν και λιγωτερο.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρε.εχω ενα xiaomi redmi note 3 pro kate στο οποιο ειχαν περασμενη οριγιναλ global εκδοση με ολες τις γλωσσες εκτοσ ελληνικων.προσπαθησα να περασω την dev ekdosh global που εχει ελληνικα αλλα δεν την περναγε με fastboot.

τωρα λειτουργει με την αγγλικη γλωσσα απα δεν μου δουλευεο το wifi και οταβ προσπαθω να κανω update thn dev εκδοση ζηταει να συνδεθει με wifi.τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...