Jump to content

Redmi Note 3 Pro (International edition)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βοηθησες παρα πολυ και με χαροποιησες με το shutter priority, θα σωσει πολυ τη κατασταση. Απλα για να το σιγουρεψω, λες οτι σε καμερα και χαμηλο φωτισμο με μαμισιο app ειναι κοντα p9 lite ? Αν ναι το τσιμπαω αμεσα :D

 

Το μονο που κοιταζα ηταν μηπως περιμενα να βγει καμια international εκδοση του note 4 και το φερνε infoquest

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήμουν σε ένα φιλαράκι και παίζανε 3 τηλέφωνα.

Το δικό μου redmi note 3 pro, ένα Huawei p9 lite και ένα samsung j1 (2016).

Τραβήχτηκαν με τις εργοστασιακές τους εφαρμογές κάμερας απο το ίδιο σημείο οι φώτο με σβηστα τα φώτα, και σήμερα που δεν είχε ήλιο μέσα στο σπίτι ήταν αρκετά σκοτεινά, στην μέγιστη ανάληση με αυτοματο φλας ( κανενα δεν άναψε) και ρυθμίσεις, σε όρθια θέση.

Για το xiaomi τράβηξα επιπλέον με επιλογή HDR αλλα και HHD (για λίγο φως) που είναι επιλογές ενος κλικ

 

ΕDIT 29/12/2016

Λόγο λάθους σβήστηκαν οι χθεσινές φωτο που ανέβασα στον σύνδεσμο μεταξυ p9 lite, galaxy j1(2016) και redmi note 3 pro.

Ξανατραβήχτηκαν σήμερα και ανέβηκαν, χωρις το j1.

 

https://goo.gl/photos/ttt6wz4cWxYJ6Kfu8

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

Εισαι αρχοντας. Απο οτι βλεπω ομως δεν ειναι σκοταδια, απλα τις δυσκολεψε το φωτεινο πισω παραθυρο και τα λαμπακια που αναβοσβηναν (στο p9 lite βλεπω iso 250 και 1/33 shutter). Αμα δεις ακομα και το redmi note ειναι σε iso 1363 και 1/15 shutter. Σκοταδια θα ταν αν εφτανε iso 3200 και shutter 1/10 (περιπου 2 στοπ διαφορα σε φωτισμο). Το μεγαλυτερο προβλημα του p9 lite δεν ηταν οτι υποεκθεσε αλλα οτι εγινε λαθος focus. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τα 120 frames πως θα δούμε αν είναι αληθινά; Πάντως σε σύγκριση με το P9 LITE που έχει σε SD 60 frames δείχνει πολύ πιο καθαρα αλλα και πιο αργα. Μετα τα 60 ξέρω ότι παει 120, δεν γνωρίζω για ενδιάμεσο, αρα τουλάχιστον 120 είναι.

4Κ τηλεόραση δεν έχω να σου πω. Σαν αρχείο όμως είναι πολύ πιο μεγάλο απο ενα FHD.

Το FHD το λεπτο μου πηρε 145ΜΒ χώρου και το 4Κ του open camera μου πηρε 304ΜΒ.

Και τα δυο στην τηλεόραση μου, με streaming με καλώδιο HDMI απο υπολογιστή, δείχνουν το ίδιο ωραία.

Αφου δεν έχω 4Κ τηλεόραση όμως πως θα ήταν δυνατόν να ξεχώριζε σαν καλύτερο το 4Κ απο το FHD;

Η διαφορά στα ΜΒ εγγραφής είναι εμφανής έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Τα 120 frames πως θα δούμε αν είναι αληθινά; Πάντως σε σύγκριση με το P9 LITE που έχει σε SD 60 frames δείχνει πολύ πιο καθαρα αλλα και πιο αργα. Μετα τα 60 ξέρω ότι παει 120, δεν γνωρίζω για ενδιάμεσο, αρα τουλάχιστον 120 είναι.

4Κ τηλεόραση δεν έχω να σου πω. Σαν αρχείο όμως είναι πολύ πιο μεγάλο απο ενα FHD.

Το FHD το λεπτο μου πηρε 145ΜΒ χώρου και το 4Κ του open camera μου πηρε 304ΜΒ.

Και τα δυο στην τηλεόραση μου, με streaming με καλώδιο HDMI απο υπολογιστή, δείχνουν το ίδιο ωραία.

Αφου δεν έχω 4Κ τηλεόραση όμως πως θα ήταν δυνατόν να ξεχώριζε σαν καλύτερο το 4Κ απο το FHD;

Η διαφορά στα ΜΒ εγγραφής είναι εμφανής έτσι και αλλιώς.

 

Μπορεις με προγραμμα να απομονωσεις frames απο τα βιντεο που τραβηχτηκαν σε full hd και uhd και μετα να τα συγκρινεις ζουμαροντας 100%. Καλο ειναι να το κανεις σε κατι ακινητο και με το κινητο οσο το δυνατον πιο ακινητοποιημενο για να ειναι δικαιη η συγκριση (μπορει να τυχει σε καποιο frame να υπαρχει κινηση).

 

Βεβαια αν εχει interpolation για να ειναι δικαιη η συγκριση πρεπει να αυξησεις το μεγεθος και του frame απο full hd (πχ σε photoshop αυξανεις το μεγεθος σταδιακα κατα 10% μεχρι να φτασει την αναλυση του uhd). Προφανως ειναι μπελαλιδικο αν δεν ασχολεισαι οποτε αναλογως αν καποιου του ειναι ευκολο το κανει (προσωπικα δεν με ενδιαφερει, απλα για το φιλο που ρωτησε το ειπα)

 

Παντως τα 120 ή 60 frames σε τετοιο αισθητηρα τα θεωρω αδιαφορα. Με το που αρχισει να πεφτει ο φωτισμος (απογευμα) θα εχει τρελο θορυβο, ενω σε εσωτερικους χωρους ειτε θα ειναι θεοσκοτεινο ειτε κλειδωμενο σε 1/30 ή ακομα χειροτερα 1/15 shutter speed (αρα θολο και σπαστο). Οποτε δεν βλεπω λογο να τραβας σε κατι διαφορετικο απο 30fps εκτος και αν εχει ηλιο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 120 frames Το καλοκαιράκι για να τραβάμε τις βουτιές θα είναι πολύ καλά :)

Ακόμα και για κάποια action video. Σε εξωτερικό χώρο με καλό φωτισμό είναι πραγματικά υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα 120 frames Το καλοκαιράκι για να τραβάμε τις βουτιές θα είναι πολύ καλά :)

Ακόμα και για κάποια action video. Σε εξωτερικό χώρο με καλό φωτισμό είναι πραγματικά υπέροχα.

 

Για καλοκαιρι θα ναι σουπερ. :) Απλα το χειμωνα η αξια του περιοριζεται στις μεσημεριανες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ απίθανο να μπορείς να κατεβάσεις ενα πρόγραμμα και να μπορείς να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες που προσφέρει ο επεξεργαστής και η κάμερα έτσι απλά.

Έβαλε έστω το πρόγραμμα κάποιος σε άλλα κινητά να δούμε αν δίνει τις επιλογές αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Βασικές διαφορές με το p9 Lite. Αναγράφω πρώτα τις αντίστοιχες τιμες στο δικό μας.

OPEN camera max video resolution UHD (4K) vs FHD (1080)

 

Freed camera

iso: 100-3200 ανα 1 η μέτρηση vs 50-3200 ανα 50 η μέτρηση

Shutter: 1/45000 - 0,6 vs 1/10000-1

 

Βασικές και έντονες οι διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικές διαφορές με το p9 Lite. Αναγράφω πρώτα τις αντίστοιχες τιμες στο δικό μας.

OPEN camera max video resolution UHD (4K) vs FHD (1080)

 

Freed camera

iso: 100-3200 ανα 1 η μέτρηση vs 50-3200 ανα 50 η μέτρηση

Shutter: 1/45000 - 0,6 vs 1/10000-1

 

Βασικές και έντονες οι διαφορές.

 

Το p9 lite εχει μεγιστο shutter speed 8 δευτερολεπτα και οχι 1 που σου βγαζει η open camera.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απο Open camera αλλα απο freed camera αυτες είναι οι τιμές του shutter. Αρχίζει απο 1/10000 και τελειώνει (τρεις τελευταίες τιμες) 0.6-0.8-1.

Δεν ξέρω αν είναι πραγματικές ή όχι οι τιμες αλλα αυτες γράφει το συγκεκριμένο πρόγραμμα, και υπάρχει διαφορά απο μοντελο σε μοντέλο στις αναγραφόμενες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ δεν το προσεξα. Οτι εχει ομως 8 δευτερολεπτα exposure ειναι αληθεια παντως. Μπες απο το στοκ camera app του p9 lite και πατα το manual mode (ίσως το γραφει expert... δεν θυμαμαι). Αν πατησεις το shutter σου επιτρεπει μεχρι 8 δευτερολεπτα ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Πως βάζω custom recovery στο κινητό;

 

Πως το κάνω ρουτ;

 

Ευχαριστώ!

 

Sent from mTalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει οδηγό για recovery. Μόνο να βάλεις άλλη ρομ. Εγώ δεν θέλω να αλλάξω ρομ.

 

Sent from mTalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Είμαι κάτοχος από σήμερα του κινητού με αγορά από Κωτσόβολο. Μια ερώτηση, στα δίκτυα κινητής μου βγάζει μέχρι LTE, 4G δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Είμαι κάτοχος από σήμερα του κινητού με αγορά από Κωτσόβολο. Μια ερώτηση, στα δίκτυα κινητής μου βγάζει μέχρι LTE, 4G δεν υπάρχει;

 

LTE ειναι το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει το πως το γραφει; LTE ή 4G γραφουν οι συσκευες. Σιγουρα δεν εισαι 3G ;)

 

Σε ιδιο κινητο μπορει με τη μια rom να μου το εμφανιζει ως 4G και σε αλλη ως LTE. Και στο λεω με σιγουρια γιατι περαν απο αλλες συσκευες που χω πιασει, στο g2 μονο εχω αλλαξει καμια 20αρια roms :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με την μαμίσια εφαρμογή τραβας στα 720p slow motion 120 frames.

Που είναι αυτή η επιλογή?

edit

α καλά τωρα το είδα..

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πιο πίσω έγραψε ότι έβαλε tempered από redmi note 2.

Δεν μπαίνει,μην το προσπαθήσετε.Διαφερουν οι γωνίες.

Έχεις βρει κάποιος κάτι από Ελλάδα που να μπαίνει σωστά στο δικό μας;

152mm, όχι από το kenzo...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος πιο πίσω έγραψε ότι έβαλε tempered από redmi note 2.

 

Δεν μπαίνει,μην το προσπαθήσετε.Διαφερουν οι γωνίες.

 

Έχεις βρει κάποιος κάτι από Ελλάδα που να μπαίνει σωστά στο δικό μας;

 

152mm, όχι από το kenzo...

 

Ναι, απο το stoucky.gr .

 

Sent from mTalk

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν από 2 μήνες το Kate από geek με sg post. Ένα μήνα μετά το παραγγέλνω ξανά πάλι για ένα φίλο με τον ίδιο τρόπο. Στη δεύτερη φορά γιατί με χρέωσαν τελωνείο; 46 μαζί με μεταφορικά λέει

 

Στάλθηκε από το thl 5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η προεγκατεστημενη κάμερα σου δίνει επιλογη για FHD video και 720p->120 frames

Στην Freedcam σου δίνει UHD αλλα και 1080π->60 frames.

Προσωπικά αν είναι να τραβήξω slow motion προτιμώ να ειναι στα 120 frames και ας έχει λίγο πιο χαμηλη ανάλυση.

 

Στις επαφές δυστηχώς δεν έχω την επιλογη να πατήσω το γράμμα δεξια και να με παει στην ανάλογηξ θεση. Όπου και αν πατησω μου δείχνει το ίδιο γράμμα και υποχρεωτικά ψάχνω όλες τις επαφες με scrolling απο την αρχη. Έχω βάλει άλλον dialer ( και εχω και γρηγορη κληση στο πληκτρολόγιο) και δουλευει κανονικά ο κατάλογος των επαφών.

Γνωρίζει κάνεις αν μπορούμε να διορθώσουμε τον κατάλογο απο το MiUI;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...